71848. IV". 30. GOESSCIIE COÜRAN Donderdag IS April. :enms r- *1 De uitgave de%er Courant geschiedt Maandag s\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f J,75; Franco per Post f d ,90. J F Gewone Advertentiën wordend I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- van J 6 regels d f J $0, behalve NIEUWSTIJDINGEN. DUÏTSCHLAND. Berlijn, den 7 April. Uit Pesth deelt de Ber liner Ztgs. Halledd. 31 Maart, de volgende hoogst belangrijke tijding mede: „Daar Z. M. de Keizer van Oostenrijk de op den 15 Maart jl. aan de Hongaarsche natie gedane beloften tot heden niet vervnlren 'n zijn laatste besluit, dd. 24 dezer, uitdrukkelijk en onver anderlijk verklaard heeftnimmer een eigen ministerie van financien en oorlog voor Hongarije te znlpn toe staan zoo werd gisteren avond ten 11 ure in eene openbare zitting op het vryheidsplcin de zelfstan digheid van hongarije en de aartshertog Stephanus tot Koning geproclameerd. Waar schijnlijk echter zullen de inmiddels ontvangene officiële berigten omtrent de verandering in 'sKeizers gezindheid, en Zr. Ms. bewilliging in de eischender Hongaarsche natie liet gebeurde als niet plaats gegrepen doen ziin." Frankfort don 9 April. De gisting welke reeds seeds eenen geruivnen tijd aan de Bo leuzeein Baden heerscht, heeft op eene bedenkelijke wijze to genomen, ten gevolge van het aldaar ontvangen berigr van het bin nenrukken van Oostenrijksche en ."Wnrtembergsche troe» pen-afdeelingen. Dit ging zoo verredat de inwoners eenparig besloten hebben zich met geweld tegen de toelating dezer krijgsbenden te verzetten. In een te Donau-Eschingen gehouden volksver gadering werd besloten, bij de reccing aan te dringen, dat de markgraven Max en Wilhelm luin kommand» neder zouden leggen; toatstgenoemdeHreefr reeds aan den vvensch des volks voldaan en zijn ontslag ingediend. Het volk verlangt in het algemeen, da: aan geene leden van het regerende huis het opperbevel bij het leger ge laten worde. Ook vorderde men de wegzending van al de tegenwoordige ministers, met uitzon kring van dien van financier. Nog besloot men van de regeiing te verlangen de insmelting van de linietroepen in de ge wapende burgermagt. Wijdeis, dat h t bh 11 intikken van Duitsche bondgenootschappelijke troepen als eene oorlogsvetldating zal aangezien en met geweld v Hón derd worden. Al deze vorderingen moesten binnen driemaal 24 uren bewilligd worden in het tegenover gestelde geval wilde het volk naar de wapens griipen en in massa naar Karlsruhe marcheren. Ten einde de gemoederen te bevredigen heeft de regering commissa rissen naar deze gewesten afgezonden, met de verze kering dat voor 's hands geene bondgenootschappelijke troepen binnen zouden trekken. Eergisteren avond, ten 10 ure, begaf een hoop woelgeestendie eene gewelddadige stoornis der rust onzer stad op het oog had, zich naar liet hón-l van den heer van Rothschild; net gerucht bad zich ver spreid dat deze lieer aan het committé voor de bij eenzameling van bijdragen ten dienste van den snijd der Sleeswijk-Holsteiners tegen Denemarken, één gul den had toegezonden. Ten gevolge daarvan wilde de volkshoop hem eene ketelmttzijk brengen, terwijl eene deputatie het huis zou binnendringen en den beer van Rothschild eene zak met daartoe ingezamelde pennin gen zou aanbieden. Reeds begon men de glasruiten van. het hótel in te slaan, toen meer bezadigde burg rs zich vc-reenigden en op den volkshoop los gaande dien uiteen dreven en het huis voor verdere bescha diging beschermden. Rensburg den 7 April. Eergisteren werd een regiment om te recognosceren uitgezonden, dat evenwel geene vijanden ontmoette. Gisteren gelukte her voor de eerste maal eene afdceling, uit twee compagnien van het 5de jagerkorps bestaande, door majoor v. Michelsen aangevoerd, en insgelijks om te recognosceren uitgezon denden vijand te bereiken. Hij trok zich, toen het korps naderde op Hokkerup terug en beproefde bij Rin kenis stand te houden. In dien tusschentijd rukten de beide'compagnien Rinkenis binnen en verdreven den vijand.-Van onze zijde werd slechts één man gewond; van de vijandelijke zijde zag men een officier en twee man vallen. Eetie verdere vervolging werd onraadzaam geaciituit vrees van afgesneden te worden. De stad Tondern, welke-den 4(len dezer, door een Deensch korps, 200 man sterk, bezet was, is ten ge volse van den aantogt der Friesche landweer weder ontruimd geworden. Een ander berigt luidt als volgt: Het eerste bloed heeft in onzen oorlog met Dene marken gevloeid en dar wel in eene schermutseling der voorposten bij Hokkerup, waardoor de Deenen eenige manschappen, waaronder een officier, verloren hebben en zij tot Rinketlisin de nabijheid van Gravenstein, zijn teruggedreven. Van onze zijde is één man gewond. De onzen zullen nu voorwaarts trekken, ten tinde zich van Gravestein en de omliggende plaatsen mëes'er te maken. De Deenen beproefden nabij Holniss te landen, maar hunne pogingen warwi te vergeefs. De koning van Denemarken is nog niet bij bet Deensclie leger aangekomen. Duitschers van allen rang vlusten uit Kopenhagen en vertrekken gedeeltelijk mei de stoomboot naar Lubecb, gedeeltelijk over Zweden. Het geruchtdat een wapenstilstand tusschen de Hertogdommen en Denemarken zou gesloten zijn is volgens de Jpezer Zei tang van allen grond ontbloot. De B'órsenh. meldt De vijanden schijnen van het eiland Alseneene landing nabij Holniss, aan de Golf van Flensburg te beproeven om onze troepen bij Bante omsingelen. Waar.scliijnlnk wordt ree Is bij Holniss gestreden. Onze troepen hebben bevel omvangen, voorwaarts te trekken, ten einde Sundewith met Giavenstein van vijanden te zuiveren. De Pruis sische troepen zullen ongetwijfeld aan den S'rijd deel nemen, zoodra men her berigt zal bebben ontvangen, dat de zending van eenen buirengewonen pruissischen afgevaardigde naar Kopenhagen zonder gevolg is ge weest. Kopenhagen, den 6 April. Pój besluit van den 4 dezer, heeft de Koning van Denemarken op eene formele wijze de Slees wijk-1 lolsteiusche regering te Got- toiff afgezet en alle onderdanen van Sleeswijk-Holstein bevolen zich regtstreeks tot bet D-ensche kabinet te wenden. Ook de afgevaardigden der SleeSwijk Holstein- sclie kanselarij hebben hun ontslag bekomen, evenals de heer v. Scheel en de regeringraad Hdpfner. Ten gelijken tijde is eene provisioneele regerings commissie ingesteld, welke met eene uitgebreide vol- magt voor de aangelegendlteden der Hertogdommen be kleed iszij is zamengesteld uit den graaf Sponneck de conferentieraad Kirstein en uit een derde, nog te benoemen medelid. Deze commissie is eemagtigd 0111 in naam des konings alle maatregelen te nemen, om den goeden gang der burgerlijke administratie in de hertog dommen te verzekeren, De Koning is lieden morgen (den 6den) aan boord van her stoomsclt p Aegir naar het leger vertrokken. Volgens de Berl. Ztg. staan tusschen Apenrade en Flensburg 14.000 Deenen. Het blad vestigt de aandacht van Duitschland er op dat Denemarken een gevaarlijke vijand ter zee is. Hannover den 7 April. Wij vernemen uit Der lijn, dat de Deenschen minister Orla Lehmann, die naar den Koning van Pillissen was afgevaardigd, om zoo mogelijk het verleenen van hulp door dien Vorst aan de Hertogdommen teeen Denemarken te beletten, na aldaar te vergeefs te hebben vertoefdnaar Hanno ver is vertrokken, om zoo mogelijk bij Ernst August hetzelfde plan door te voeten.,. Maar ook daar is het te laatnademaal ook reeds die Koning zijne troe pen naar het noorden heeft laten oprukken. Van Hannover echter gaat de heer-Lehmann, naar Enge- land, en alles schijnt aan te duiden, niet zooals sommige berigtgevers ten onregte hebben gemeld dat Engeland de partij van Denemarken tegen Duitsch land zoude kiezen, maar dat Engeland zijne bemid deling zal aanbieden tot eene schikking zoo die mo gelijk is, tusschen de Slecswijk Holsteiners en de Denen. Belangrijk is hcuene eergisteren in de vergadering van den Vereetiigden Landdag te Berlijn, ten aanzien van bet toekomstige lot van Polenis voorgevallen. Wij geven hier een paar trekken uit het antwoorddat de minister president Camphausen dienaangaande aan een' der hevigste voorvechters van Point's nationaliteit gaf, die eene allersterkst gekleurde en zeer opgewondene redevoering daarover had gehouden. Men behoort in Polen," zeide de minister onder anderen, „eenig geduld re hebben. Pruissen dat ook aan zijne eigene ontwikkeling moer denken, kan zich niet onbedacht- zaam in een oorlog met Rusland wikkelen. P-isen is in staat van beleg verklaard. De strijd tusschen de Duitsche en Poolsche elementen in dat gewest zal nier langer kunnen worden tegengehouden. Maar van den kant des Pootschen ade's vreest men niet zonder grond Gallicische tooneelen. Er kan een vreesselijk bloedbad geboren worden. En nogtaus zal uit die gruwelen niet de redding der Puolsche nationaliteit geboren worden. Rusland drukt te zwaar op zijne Poolsche provinciën; ook Oostenrijk is altijd nog re magtig voor derzelver opheffingen Posen [Pruissens Polen) is een te klein gedeelte van liet geheel (d. i. Russisch Polen, Ons- renriikscii Polen en Posen). Wat echter de hoofdzaak betreftzoo heeft de Poolsche adel de sympathie der eigene bevolking voor zich niet weten te winnen .en loopt hij daardoor thans gevaardie nu ook in Duitsch land te zullen verliezen." ENGELAND. Londen den 6 April. De openbare woeling der Charttsten duurt in deze hoofdstad voorten baart meer en meer bezorgdheid. Gisteren is hier eene door bet bestuur der Nationale Conventie (afgevaardigden van de in verschillende plaatsen des Rijks bestaande chartistiscne genootschappen) or.derteekende afkondi- ging verspreid waarin de bevolking van Londen wordt opgeroepen om de plaats hebbende beweging ten guns te van de regten en vrijheden der volksmenigte :e on dersteunen en in 't bijzonder om deel te nemen aan den grooten optogtdie aanst. Maandag hier gehouden zal worden bij gelegenheid van het overbrengen der monster petitie naar het Huis der Gemeenten. In dit stuk 't well; in een' allezins oproerigen toon. is op gest.-M, wordt de menigte gewezen op den revolutio nairen storm, uie op het vaste land van Europa woedt, en zij aangespoordom liet daar gegeven voorbeeld te volgen ten einde zich eens voor altijd te ontslaan uit hare slavernij, de kluisters van hare tirannen af te schudden, en, ouder lie: opsteken der vaan van volks vrijheid haren staatkundigen en maatschappelijken toe. stand te verbeteren. In 't bijzonder worden ook de hier verblijfltoudende Ieren opgezet tot deelneming aan de op handen zijnde vertooningmet de verklaring dat de hier te behalen overwinning des volks ook Ierland zal redden. Mannen van Londen (dus luidt bet stuk ten slotte) bedenkt, datde oogén van geheel Europa op u gevestigd zijnvereenigt u in den och tend van den 10 dezer bij duizenden, wettigvreed zaam, maar vol geestdrift. Nu of nooit is het oogen- h'ik om uwe vorderingen met goed gevolg bij de Wetgeving te doen gelden. Nu is het de dag. oui cjen grooten zedejijken slag te slaan die vrijheid en geluk zal geven aan alle klassen in het Britsche Rijk." De regering gaat ijverig voort met het nemen van maatregelen van voorzorg, ter bescherming van perso- nen en eigendommen en tot handhaving van de orde, voor het geval, dat het gemeen, bij de ophanden zijnde vertfoning, tot geweldenarijen mogt overslaan. Dage lijks worden een groot aantal ingezetenen, vooral die, welke wonen in de nabijheid van Kennington common, alwaar Maandag de optogt naar het Parlements gebouw zal beginnen, als buitengewone constabels, of rustbe waarders in dienst genomen en beëedigd. Al de man schappen van het corps brandblusschers zijn mede als zoodanig in dienst gesteld, en te Woolwich wordt de divisie der gepensioneerde militairen gekleed en gewa pend, met last, om zich gereed te houden, Ten einde op het eerste bevel zich herwaarts te begeven. Groote hoeveelheden geweren en sabels zijn uit den Tower afgeleverd aan het O. I. huis en zijne verschil.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1