N°. 39. GOESSCHE COURANT I Maandag 10 April. NIEUWSTIJDINGEN. ^SiÊUiiimèöiMié0iÊk De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal 1 isfdjêö; Franco per Post f .1,90. J DUÏTSCHLAND. Berlijn dep 4 April. Het gerucht, als zou de keizer van Rusland geneigd zijn, tot de herstelling van Polen de hand te bieden, onder voorwaarden, dat de Polen de hertog van Leuchlcnberg of den grom vorst Konslantijn tot Koning zouden kiezen, wordt uit eene zeer goede bron tegengesproken. Daarentegen meldt een ander gerucht, dat de Keizer 13 poolsche zende lingen in Russisch-Polen, onmiddelijk na hunne ge van genneming, heeft laten ophangen. Frankfort, den April. Men schrijft uit Mun- chen, dat het Beijersche bonds-contingent, ten bedrage van 3Ó:ooo man, marschvaardig staat om naar den Rijn op te breken. Deze troepen staan onder liet bevel van prins Karei. Bij dit berigt hebben wij ie voegen, dat naar het schijnt dit bevel, althans aan een gedeelte der troepen, reeds moet gegeven zijn, daar sedert een p3ar dagen onophoudelijk Beijersche soldaten per stoom boot hier door komen, om zich naar den Rijn te be geven, Veelligt dat het berigt van het concentreren van troepen in Frankrijk, den afmarsch dier troepen bespoedigd heeft. De Zwitsersche Korort heeft aan het Duitsch legioen, dat van Parijs vertrokken is, om le republiek in Duitschland te vei kondigen, den doortogt over Zwir- sersch grondgebied geweigerd, en zal in het algemeen de striktste onzijdigheid in acht nemen. Over het algemeen is men hier van gevoelen, dat het oorlogsvuur weldra ontbranden zal. zoo wel in het westen als in het oosten. Het manifest van den keizer van Rusland, wordt als een soort van oor logsverklaring tegen den nieuwen staat van zaken in Duitschland aangezien ook de aanmoediging, tdoor de provisionele Fransche regering gegeven, aan de benden der parijsche propaganda, fdie het voornamelijk op het bezit van den rgs-oever gemunt heeft) maakt ook van deze zijde het behoud des vredes zeer twijfelachtig. Vandaar ook de nadruk, waarmede in de jongste hier gehouden beraadslagingen van Duitsche algevaardigden, op eene algemeene volkswapening aangedrongen werd, en die ook eerlang bewerkstelligd zal worden. Frankfort den 6 April. Heden heeft zich hier het get licht verspreid, dat men in het hertogdom Nas sau op bet punt stond de republiek uit te roepen. Zendelingen uit Parijs zouden het volk tot het doen van republikeinsche demonstration aangehitst hebben. Sombere, zeer sombere uitzigten biedt de toekomst alom aan. Zoo niet in naam, raag mea echter zeggen dat de republiek, met al hare aanmatigingen en buiten sporigheden, reeds inderdaad in deze gewesten en bijna ih geheel Zuid Duitschland bestaat. De magt der regeringen bestaat slechts in schijn, en die der vorsten is bijna vernietigd. Naar mate deze steeds den volks wensch trachten te bevredigen, worden aan dezelve steeds nieuwe eischen gedaan. Dat in de naaste da gen, althans in dit gedeelte van Duitschland, nog schro uielijke gebeutenissen zullen plaatshebben, hieromtrent bestaat geen twijfel. Leipzig, den <5, AprilVolgens particuliere be- tieten uit St. Petersburg, zou de Keizer bij ukase verboden hebben, aan Russische onderdanen huiten lar.dsche passen te verkenen dit vet bod zou zelfs tot kooplieden uitgestrekt worden. FRANKRIJK. Parijs, den 5 April. Een, slotenmak< ;s gezel te Havre heeft den volgenden brief gezonden aan d.n Bur ger Louis Blanc: Burger! Ik heb het extract gelezen van het verslag der op ao Maart gehoudene en door u gepresideerde zitting der gouvernements commissie tot verbetering van het lot der werklieden. In de woorden, die gij hebt uitgesproken, heb ik getracht iets nuttigs voor de ar beidende klasse te ontdekken, wier lot gij op u geno men hebt, te verbeteren. Gewone Advertentièn worden a 20 ets. de reg#l\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks-en Doodberig/én I van J 6 regels a f J ,20, behalve het Zèg'elregt. Zelf werkman zijnde (wien reeds meer dan 35 jaren van arbeid zijn over het hoofd gegaan) geloof ik be voegd te zijn, om ook mijne denkbeelden kenbaar te maken over het vraagstuk, dat ons thans bezig houdt. Gij stelt aan den werkman de organisatie van den arbeid voor, op voorwaarden, die hem zullen veroor- looven, in eene volkomene onafhankelijkheid te leven, en te dien einde stelt gij eene algemeene associatie in bij iederen tak van nijverheid, door middel van welke associatie, zegt gij, gelijkheidwerk en welvaart voor allen zullen bestaan. Vervolgens stelt gij, naast dit verhevene denkbeeld, eenvormigheid der werk loonen en evenmatige verdeeliag der werkuren volgens den aftrek der producten. Dus geene persoonlijke voor deden ter zake van bekwaamheid, diensvolgens geene meesters meer, volkomen gelijkheid onder allen. Gij voegt er bijde chefs van werkplaatpen zullen v r. pligt zijn zich tot ons te wenden, zij zullen ons hunne werkplaatsen en werven aanbieden, wij zullen ze koo pen, en betalen uit onze winsten!" enz. Burger, wat gij hier zegt mag niet als ernst'opge vat worden want deze leer, wanneer zij uitvoerbaar waszou tot niets strekken, dan om den arbeider aan ellende ter prooi te geven, ouderlingen haat te doen geboren worden, en tot veel heviger veten aanleiding te geven, dan vroeger bestonden. Hoe! wilt gij, dat de schrandere, werkzame arbeiderde weikplaats ver laten zal, waar hij de regtmatige belooning voor zijn talent ontvangt, om zicli te komen associeerrn en gerangschikt te worden in de klasse van hem die lui, lomp of aan buitensporigheden overgegeven is gebreken, waaraan de laatstgenoemde des te meer zou toegeven, daar hij weten zou dat zijn ijverige en schran dere geassocieerde tegenwoordiir zou zijn. omzijnnut- teloozen arbeid te vergoeden. Den arbeidenden klassen zulke denkbeelden in her hoofd te brengen, is, mijns inziens, de desorganisatie van d» 11 arbeid te proclameren! Laten wij echter eens zien, en voor een ©ogenblik vaststellen, dat ieder vrij zal zijn 0111 deel te nemen aan de associatie, die gij voorstelt; wat zal het gevolg er van zijn Dat de knappe en vreedzame werkman liever niet van leefwijze zal veranderen, dat is, hij zal in de weikplaats, werf, enz. blijven, waar hij in dienst is en op prijs gesteld wordthij zal er werk vinden en salaris in verhouding tot zijne verdienstenhij zal des te meer verzekerd zijn van vast werk. daar zijne werkplaats, voorzien van bekwame arbeiders, in staat zal zijn om krachtig mede te dingen met de zoogenaamde nationale werkplaatsen, die slechts voorzien kunnen zijn van arbeiders, van eene bekende middelmatigheid. Wanneer gij handen arbeid had verrigr, burgerop uw ambacht gereisd hadt door Frankrijk, of anders de loopbaan van den werkman hadt nagegaan, van den tijd, toen hij leerjongen was, tot op den oogenblik, dat hij een graad van ondervinding en gemakkelijk werken heeft bereikt, dan zotidt gij ieders bekwaamheid beter kunnen beoordeelen. Men kan wel twee ossen zon der onderscheid naast elkander" voor den ploeg span nen, maar dit is het geval niet met twee werklieden. Soms is liet verschil van doorzigren bekwaamheid rus - sclien hen onmetelijk en iaat geene vergelijking meer toe. Geloof nier, burger, dat ik deze opmerkingen me. dedeel om uwe woorden te gispen. Ik houd integen deel uwe bedoelingen voor zeer opregt. Daarom geef ik 11 mijne denkbeelden als herinnering voor de toekomst Heil en broederschap! De Réforme rectificeert in de volgende regelen de niet onduidelijke beweringen der Brusselsche pers, als zou de provisionele regering wapenen en krijgsbe hoeften verschaft hebben aan her zoogenaamde Bel gische legioen De expeditie ko'onne was rioo man sterk; een zeker getal had zijne wapenen van Parijs medegebragt, an» deren hadden eronder wegen bij hun vertrek ontvan» gen, voornamelijk in het arrondissement Rijssel. De overigen hebben zicli gewapend, door zich meester te maken van eene kist met wapenen, die door de bur gerlijke autoriteiten van het departement bestemd was voor de nationale gardes der landelijke gemeenten op de grenzen. Deze bijzonderheid is medegedeeld door een persoon, 'die aan den togt heeft deelgenomen. Parijs, den 6 April, Het voorlonpig bewind zou, naar men zegt, voornemens zijn, om eene prijs van 6000 francs uit te loven, voor de beste verhandeling over de organisatie van werk. - De Réforme schijnt thans stoutmoedig te wor. den en meer openlijk voor zijne gevoelens uit re ko. menzoo zegt het in zijn nommer van gisteren Laten wij het bekennen, men spot roet onze lank moedigheid en ons geduld. Indien wij reeds den eer sten dag der omwenteling ons minder toegevend hadden betoond; indien wij aan onze vijanden rekenschap hadden gevraagd van hunne ijjarige heerschappij, van hunne onzedelijkheid en hunne roofzucht; indien men al deze lieden, weike gedurende dien tijd Frank rijk beroofd hebben, noodzaakte om het gestolene terug te geven; indien wij even als onze naburen, de Zwit- sers, de overwonnenen de kosren van den oorlog had den doen betalen, dan zouden wij ons vele moeijeliik- heden en pocherijen bespaard hebben, en men zal er in toestemmen, dit zou slechts li ijl ijk geweest zijn. En men wil van onze edelmoedigheid en van onze grootmoedigheid misbruik maken. En het is met deze zelfde woorden, dat men het volk nog hoopt te bedrie gen en, even als in 183'j, alles wat het goeds en edel- moedigs bedreven heeft, wil vernietigen. War ons betreftwij gelooven aan geen minnelijke oinwenreliilgenwij gelooven er niet aan, Omdat het niet natuurlijk is, dar eenie bestuur er in zal toestem men, om zich rustig het roer te laten uit de handen nemen. Bij iedere omwenteling is er eene overwonne pairtij, welke haar noodlot moet ondergaan!" Hetzelfde blad stelt voor om een besluit te nemen, dat geen afgevaardigde ook tevens een openbaar ambt zal mogen bekleeden. BELGIE. Brussel, den 6 April. Weder schijnt eene expe ditie tegen onze grenzen beraamd te Worden. De benden, die deel genomen hebben aan den eersten aan. slasr. trachten zich te hereenigen en zich te reorgani seren, onder bestuur derzelfde chefs, die hen vroeger aanvoerden. Zij trachten hunne bende te vermeerderen, en het gerucht lie. ft algemeen geloopen, dat zij hun logt ten getale v.ui 4000 5000 man en voorzien van 10 stukken geschut zouden herhalen. NEDERLANDEN. Rotterdam, den 9 April. Men leest in het Handelsblad Wij vernemen met belangstelling, dat er in de aan staande week. door middel eener schroef-stoomboot eene proefvaart zal geschieden tot het slepen van een Oost Indisch schip, langs het Groot Noord Hollandsche kanaal naar hef Nieuwe Diep, en dat aan een onzer stadgenooten de concessie daartoe verleend is. Wij verheugen ons, dat hierdoor de gemeenschap met de zee voor den handel dezer stad aanmerkelijk zal bespoe digd en in eene lang erkende behoefte voorzien worden. Vbnlo den 7 April. Eergisteren verspreidde men hier het gerucht, dat er een volksoploop te Roermonde jrtaats hadzelfs dat er dooden en gekwetsten gebleven waren; dit verwekte een schrik onder de inwoners al hier, te meer toen men later een honderdtal militairen, vergezeld van twee veldstukken, de weg naar Roer- monde zag nemen. Nadere berigten verzekerendat al het voorgevallene hier op neerkwam dal een belhamelgeboortig van Thorn, die de revolutie te Parijs had bijgewoond, zich aan het hoofd van eenige lieden gesteld had, die door de straten revolutiontiaire liederen hadden gezongen waarop de aanvoerder gevat en in verzekering gebragt werd. Er liepen geruchten over eischen tot de bevrij ding van den gevangeneen uit voorzorg zond men derwaarts de bovengemelde troepen.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1