N% 38. Donderdag 6 GOES S CHE COURANTo De uitgave de%er Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal 1 is f J,75; Franco per Post f .1,90. J 77rn?h. f '>%QK i f icsa f f (Gewone Advertentién worden a 20 ets geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodber c Van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegelr de regel\ idberigten 1 Zegelregt JXIEU WSTIJDTNGEN» DUiTSCHLAND. Frankfort, den i April. Alle berigtendie wij uit Weenen ontvangenbevestigen hetgeen wij reeds gemeld hebben nopens den slechten indruk aldaar verwekt, door de aanmatiging van den Koning van Pruis- senom als hoofd des Duitschen rijks beschouwd te worden. De Oostenrijksche regering erkent thans slechts één middenpunt voorde algemeene Duitsche belangen, namelijk het Duitsciie parlement te Frankfort. De in struction die zij dezer dagen aan den graaf Coloredo den nieuwen Oostenrijkschen gezant alhierheeft ge geven, zijn allen in dezen zin opgevat, en van zoo- danigen aard, dat zij de goedkeuring en ondersteuning van al de overige Duitschers moeten verwerven. Volgens deze instructiën zal de bondsvergadering eindelijk datgene worden, wat zij tot dusverre nier was, namelijk de opperste wettelijke tnagtvan welke, m overeenstemming met den volkswilal de maatregelen en besluiten moeten uitgaannoodig om de eenheid, onafhankelijkheid en bloei van het algemeen Duitsche Vaderland te bevorderen en te handhaven. Deze groote taak kan en moet door het algemeen parlement maar niet door een afzonderlijken staathij moge in andere opzigten nog zoo maatig zijn, naar eisch en tot alge- meene tevredenheid volbragt worden. Zie daar wat Oostenrijk wilenin weerwil der onzinnige procla matiën des Konings van Pruisser.houdt men zich in Weenengelijk elders in Duitschlandovertuigddat het Priiissische volk volgaarne daarmede instemt. Het vertegenwoordigend stelsel rost op het beginsel der ver kiesbaarheid, en het is enkel op dezen grondslag, dat het nieuwe staatsgebouw in Duitschland op eene hechte en duurzame wijze rusten kan. Handelsbrieven uit Krakau melden, dat sedert de loslating der staatkundige gevangenen aldaar en daarop gevolgde algemeene illuminatie, een aantal geheime Rns sisclie agenten zich in deze stad bevinden. Onder deze moeten zich ook verkleed derwaarts hebben begeven de directeur der politie en de bevelhebber der gendarmerie te Warschau. Dit had eene groote verbittering onder de burgers en studenten van Krakau verwekten wel in die matedat deze besloten hebben jagt op hen te makenen ze zonder vorm van proces op te hangen. Algemeen heerschte aldaar het gevoelen dat deze agen ten in last hebben onlusten te verwekkenten einde aan de Russische regering een voorwendsel te verschaf fen om de stad te bezetten. Tot dat einde zouden ver scheidene regimenten aan de slechts 3 uren verwijderde Russische grenzen marschvaardig staan. De bevolking van Krakau maakt zich gereedom dit plan met de wapens in de vuist te verijdelenen ingeval dir plan door de Russische regering mogt bewerkstelligd wor. den, moet men op bloedige tooneelen voorbereid zijn. Bremen, den z April. Het bevestigt zich dat de Deenen te Hadersleben binnengerukt zijn. Volgens bijzondere berigten zet zich de koning met eene im posante armee in beweging, om over de Kolding re trekken. De sterkte van het Deensche leger wordt op 15,000 man geschat; hoewel de hoofdmagt uit vrij korpsen bestaat. Uit Hamburg wordt d. d. 1 April geschreven, dat een goed georganiseerd vrijkorps, van ongeveer 200 man, tot hulp van Sleeswijk Mójstein op marsch zal gaan. Men had nog niets vernomen van de aankomst van Pruissische of Hannoversche troepen. Het ge rucht, dat Engelsche oorlogschepen bij Cuxhaven ge- zien zijn, blijkt ongegrond te zijn. FRANKRIJK. Parijs den 2 April. De Moniteur zegt, dat zich eene soort van paniek over Duitschland verspreid heefr. Men beweert overal aan de andere zijde van den lliin, dat men bier een leger van Duitsche werklieden orga niseert, welke Duitschland in oproer zouden moeten brengen. De meest fabelachtige geruchten worden dienaangaande verspreid, docii van dit alles is niets waar. Wel hebben eenige Duitsche patriotten gelden voor eene onderneming van dien aard bij het provi sionele goévernement aangevraagd, doch het heeft aan de Duitschers dit verzoek afgeslagen, even als het dit aan de Belgen, Polen en Savooijers heeft gedaan. Dat Duitschland zich gerust stelle. Frankrijk wil geene utaterieele overweldiging, noch eene propaganda gewa penderhand. De invloed van zijne denkbeelden op de wereld, oefent een grooter vermogen uit dan de bajon- netten eene maand vol wonderen, zoo als die, welke wij hebben bijgewoond, bewijst dit genoegzaam, en indien de volken er nog meer verlangen, is het niet noodig, dat men ze met geweld daartoe noodzaakt Volgens de Rdforme, zou er door de club der clubs, zijnde eene verzameling van afgevaardigden uit honderd clubs, met algemeene stemmen besloten zijn om een millioen exemplaren van de Regien van den Mensch te laten drukken. Het Journal des Ddbats deelt in zijn nommer van heden een brief mede van den generaal A. de Cha bonnesgewezen adjudant van Lodewijk Philips, waarin deze heer verzekert, dat de gewezen koning der Franschen nimmer zijne gelden buitenslands heeft belegd, en dat hij, verre van in staat te zijn eigendom men in Engeland aan te knopen, slechts bij den dag leeft en onder het gastvrije dak van koning Leopold, te Claremont. eene schuilplaats heeft gevonden. Parijs den 3 April. In de zitting van de repu büketnsche maatschappij van 11. Zaturdag, heeft de heer Blanqui gezegd, dat men een verslag over de geheime repubükeinsche maatschappijen had openbaar gemaakt, hetgeen men zeide, dat door hem in 1840 bij het gou vernement was ingediend en waarvoor hij zijne vrijheid zou hebben gekocht; dat hij dienaangaande binnen kort nadere verklaringen zou gevenwaardoor de reputatie van eenige leden van het provisioneel gouvernement geschandvlekt zou worden. Men leest in de Pairiê: Men verzekert, dat de Engelsche gezant dezen nacht Parijs zal verlaten en dat dit spoedig vertrek veroor zaakt wordt door nieuwe ongeregeldheden in Ierland. De Engelsche gezant zou van zijn gouvernement eene mededeeling ontvangen hebben, waaruit bliiken zou, dat de ongeregeldheden in Ierland, vooral door Fransche agenten worden onderhouden. Met Engelsche ministerie vordert, naar men zegt, verklaringen dienaangaande van het provisioneele gouvernementalvorens zijne diplo matieke betrekkingen met Frankrijk voort te zetten. BELGïfc. Brussel, den 3 April. LI. Vrijdag hebben er eenige ongeregeldheden te Gend plaats gehad. Op de wapenplaats hadden zich veie zamenscholingen gevormd, welke zich tegen 8 ure naar de vogelmarkt begaven, onder het geroep van: leve de Republiek! Te ver geefs hadden twee politie agenten zich van een der on ruststokers meester gemaakthij werd spoedig door de oproerige bende aan hunne handen ontrukt. Er zijn evenwel eenige personen gevangen genomen, toen de commissarissen van politie, door de pompiers en de gendarmerie te paard vergezeld, zich vertoonden ook ging toen de menigte uiteenmaar later vormden zich weder zamenscholingen, welke niet uiteengingen, voor dat de commissarissen van politie, de politie agen ten en pompiers met luider stemmen magtigden om van hunne wapenen gebruik te maken. Ook verscheen later een vrij aanzienlijk aantal leerlingen der academie op het plein voor het stadhuis, waar zij gezangen aan hieven en op hunne draagbare lessenaars sloegen. De politie dreef ook deze groep uiteen; twee of drie jonge lieden werden gevangen genomen, doch later, nadat van het voorgevallene proces verbaal was opgemaakt, weder in vrijheid gesteld, Des avonds zijn insgelijks ook nog verscheidene personen, vooral vreemdelingen gearresteerd. De meeste fabriekanten en hoofden van werkplaatsen hebben hunne werklieden ten strengste verboden zich naar her wapenplein of naar andere plaat sen, waar zamenscholingen gehouden werden, te be geven. De Organe des Flandres deelt over de laatste onlus ten te Gend eenige nadere bijzonderheden mede. Vol gens dit blad zouden niet al de militairen maar slechts een sergeant en een soldaat vuur gegeven hebbennadat dit geschied was moet de menigte naar alle rigtingen gevlugt zijn en heeft men den gevangene, van den Wijn gaert genaamd, zonder verdere stoornis naar liet poücie- bureau gebragr. De overheid nam dadelijk al de maat regelen, welke door de omstandigheden vereischt werden,, en ongeveer een half uur later trok een commissaris van policie, door zes agenten, benevens een detachement pompiers en gendarmes te paard, vergezeld, de verschil lende straten dooroveral de zamenscholingen uiteen drijvende. Op de wapenplaats werden twee personen, die zich verzetten, gevangen genomen. Ten acht ure des avonds waren geene zamenscholingen meer op de straten. Den gebeden nacht was het rustig. De stad gbn1f.t heden df. volmaaktste rust. Brussel den 4 April. Er zijn onlusten uitge broken onder de weiklieden in de steenkolen-mijnen bij Bergen in Henegouwen (Mons). De werklieden van die plaatsen waar het werk verminderd was, hebben zich ten getal'e van a ft 3000 te Cuermes vereenigd, er. zich naar de groeven begeven, om de aldaar aanwezige mijnwerkers het voortzetten hunner werkzaamheden te beletten, en dan gezamenlijk hunne meesters de wet te gaan stellen. Gisteren morgen ren 9 ure trokken zij naar Jemmapes en Quaregnon. Een der directeuren van de werkzaamheden ging. gewapend met twee pisto len, het volk te geotoet, en dreigde geweld te gebrui ken, wanneer de mijnwerkers bij hun plan bleven om de werkzaamheden te staken of anderen daartoe aan te zetten. Dit werd met steenworpen en schoten beant woord. Eene vrouw zou gedood en drie mannen ge kwetst zijn. Van Bergen (Mons) zijn twee escadrons van liet regiment guides derwaarts gezonden, en vol- gens berigten van heden morgen is de rust er weder geheel hersteld. Antwerpen den 4 April. Het gerucht liep he den in deze stad, dat liet volk te Parijs tegen de natio nale garde en de troepen aan het vechten was, en dat de heer de Lamartine gevlugt was. NEDERLANDEN. Amsterdam, den 4 April. Z. M. den Koning bevindt zich in onze stad. Onmiddeljjk na H, D. aan komst verscheen de Vors: met den Prins van Oranje en Prins Hendrik <-p het balcon van het paleis en werd door de talrijk te zamen gevloeide menigte met luid gejuich begroet. De Koning en de Prinsen waren zeer bewogen door de blijken van innige gehechtheid en goede geest van Atnstels burgerij, die hare hoera's met de meeste min zaamheid beantwoord zag. Vo'gens de meening van sommige reizigers, be vond zich gisteren in den spoortrein, ten 11 ure 30 minuten van Arnhem naar Amsterdam vertrekkende, Prins von Metternich met zijn adjudant en twee be dienden. UAP.j Te Bennekom is 11. Vrijdag middag, door een landbouwer en zijne beide zoonsop klompen een hert gevangen, dat op de vlugt was. Zij hebben het in een moeras gejaagd, waar het gevlugte dier is ver- zakt, en zoodoende de prooi zijner vervolgers is ge worden. Uit de gemeenten Hummelo en Keppel wordt gemelddat aldaar eene buitengewone sterfte, zoowel onder kinderen als volwassenen heerscht, ten gevolge van verschillende ziekten. Het aantal dooden van 1 January tot 31 Maart is zoo groot geweest, dat de oudste lieden zich geen voorbeeld van zulk eene sterfte kunnen herinneren, ééne geboorte staat er bijna gelijk met twee sterfgevallen. Middelburg den 3 April. Laastl. Vrijdag is hier weder eene poging aangewend om zamenscholing te verwekker.er zijn namelijk, in navolging van het gebeurde te Amsterdam, briefjes op de straat gestrooid, waarbij eene zamenkomst op een bepaalden tijd, op de wandelplaats, liet molenwater genaamd', werd aan

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1