Maandag 3 April. f Gewone Advertentiën worden a 20 cis. geplaatst. Geboorte-, Huwelijks-en Doodberigten \van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegeiregt. N\ 27. GOESSCHE V De uitgave de%er Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f J,75; Franco per Post f .f,90. J COURAN NIE U WSTIJDINGKN. DUÏTSCHLANDA Berlijn, den 30 Maart. Onder de in omloop zijnde geruchtenbehoort ookdat het 2de regiment bevel heeft gekregen naar de Russische grenzen te marcheren. Het overschot der vrijgelaten Polen is gisteren met wa pens naar Post n vertrokken. Mierolawski, welke zich onder hen bevindt, heeft verklaard, dat de emigranten in Engeland en Frankrijk eerlang zullen aankomen, om ook het hunne tot bevrijding van Polen bij te dragen. Men meent in staat te zijn, in het groothertogdom eene strijdbaar Poolsch leger van 40,000 man bijeen te bren gen. Ingeval Zweden van dit oogenblik gebruik maakte en in Finland rukte, zou Rusland waarschijnlijk niet veel wederstand kunnen bieden. Onze zeehavens zouden vooreerst aan de aanvallen der Russische vloot bloot gesteld zijn. De verwikkelingen met Denemarken heb ben dat nadeel, dat de Oostzee tegen alle eventueeie hulp van Engeland en Frankrijk voorloopig is afgesloten. Pt ins Adam Czarioryski is hier aankomen. Bijzondere berigten te Koningsbergen ontvangen, melden, dar in Wilna en eenige andere plaatsen in Rus land een opstand is uitgebarsten. Frankfort, den 30 Maart. De jongste verklarin genvand.u koning van Pruissen, dat hij willens is zich aan het hoofd der Duitsche natie te stellen, zijn aiomme in Duitschland met eene groote afkeuring ontvangen geworden, zoo in de kleinere staten, die geenerlei aan spraak kunnen maken om deze verhevene plaats in te nemen, als in de grootere, die hierop ouder en beter regt kunnen geldend maken. Warschau, den 26 Maart. Op bevel van vorst Paskewitsch is aan de inwoners van Warschau het volgende bekend gemaaktIedere bijeenscholing van volk wordt verboden eene overtreding van dit verbod zal ten strengste gestraft worden en in geyal van te genstand, zal van de wapens gebruik worden gemaakt. Iedere zamenscholing bij brand wordt mede verholen, daar de brandwacht met de bluschmiddelen belast is; ook op de overtreding van dit verbod, zijn gestrenge straffen bepaald. Alle Duitsche dagbladen zijn ten strengste verboden. Volgens zeggen zouden troepenbewegingen op uirge breide schaal plaats hebben; de uitvoer van rogge, meel en haver is verboden en alle vuurwapenen moeten binnen 24 uren afgeleverd worden. Door zulke maat regelen verkondigt de Russische Czaar aan de Polen de beweging der vrijheid in het westen van Europa. Darmstadt den 28 Maart. Door den minister van Gagern is gisteren aan de kamers mededeeling ge daan van eene officieele depêche, waarvan het volgende de zakelijke inhoud is. De Duitsche vrijkorpsen, die uit Parijs optrekken, zijn voornemens te Mannheim en te Tweebruggen de Duitsche federative republiek te proclameren. Henvegh, Bornstein en Bornstedt zijn de aanvoerdersliet kom mand» zal aan een Poolschen generaal worden opgedra gen. Man, die aan het hoofd der Communisten staat, is nog niet bij hen, maar zal zich eerlang bij hen voe gen. De 4de der statuten van dit genootschap luidt aldus: Alles voor het volk, alles door liet volk en tot beginsel de in der. geest der praktische vrijheid, gelijkheid en broederschap begonnen Ftarscl.e omwente ling, tot verspreiding van welk beginsel de medeleden ijverig werkzaam zullen zijn. De Duitsche gezanten, Hatsfeld en Appony hebben te Parijs pogingen tegen hen aangewend. Lamartine is tegen de onderneming, al de andere medeleden der regering zijn er voor. Het korps is voornemens, in drie kolonnen, over Metz, Straatsburg en Bazel, aan te rukken er zijn zendelin gen vooruit gezonden. De comités in Polen hebben hunne medewerking beloofd. De eerste aanval zal van uit Zwitserland geschieden. ENGELAND. Londen, den 29 Maart. De berigten uit letland luiden meer en meer verontrustend. In etn brief uit Dublin van eergisteren door een onzer geachte dagbla den medegedeeldwordt met zoo vee] woorden ver klaard dat eene woeling, veel geduchter dan die van 1843, op het punt is van daar uittebarsten. In de dagbladen en in de clubs der revolutionaire party wordt de hevigste taal gevoerd, en zonder schroom een ge wapende volks opstand tegen het Britsche bewind ge predikt, ten einde alle Engelschen uit hetzelve te ver drijven en eene onafhankelijke Iersche Republiek te vestigen. Men voegt er bij, dat in de clubs wapen oefeningen cehouden worden, en dat de partij alle toe bereidselen maakt, om de bevolking, op het oogenblik der uitbarsting van den opstand,wapentuig te verschaffen. FRANJvR i1JK. Parijs den 29 Maart. Men wildat de paus, bij eene circulaire aan al de bisschoppen in Frankrijk gezonden, de leden der hooge geestelijkheid aanmaant, om door alle in hunne magt staande middelen tot be vestiging der republiek mede te werken. Volgens geruchten zou men eene zamenzwering in het leger ontdekt hebben. Deze zamenzwering zou door officieren gesmeed zijn, welke tijdens de laatste omwenteling in de hoofstad liet' bevel voerden, en ver bitterd zouden geworden zijn, do<>r de wijze, waarop het leger door het volk was behandeld. Ook moet er, naar men zegt, sprake zijn van de inhechtenisneming van een ge neraal, welke men beschuldigt, bedekte handelingen ten gunste van Hendrik V te hebben in het werk gesteld. Volgens geruchten, zouden in den avond van 25 dezer, onlusten te Madrid hebben plaats gehad. De maatregelen, welke de heer Blanc en die van zijnen rade hebben ingevoerd of voorgeslagen ter regeling van den arbeid worden steeds door deepen bare drukpers ten sterkste afgekeurd, en dagelijks ver mindert het aantal dergenen die zich niet het door den heer Blanc ontwikkelde stelsel kunnen vereenigen. De meest repubhkeiuseh gezinde dagbladen ja zelfs de meerderheid' dei atbeiciëude kijssc-, komen daarin overeen, dat, hoe fraai de woorden van dien beer ook mogen klinken, men thans mier dan ooit overtuigd is, dat er tusschen zeggen en doen een groot onderscheid is. Het nieuwe dagblad la Republiqut gaat zoo ver van te beweren, dat, indien ook liet stelsel van den heer Blanc in deszelfs geheel in wei king mogt wor den gebragt, het gedaan zal zijn met allen industriëlen vooruitgang; dat alsdan, in stede van regeling van liet werk, alle arbeid zal worden weggenomen, alle regtmatige wedijver tusschen arbeiders zal ophouden dat de maarregelen van den lieer Blanc. waarbij hij gelijke verdeeling van liet werkloon zoekt in te voeren, eene grove onregrvaardigheid zijn ten aanzien der ijverige en bekwame werklieden, vermits deze de verdiensten van het werk zullen moeten deelen met luije en onbe kwame mannen, die alleen hunne rekening zullen vin den bij hel in te voeren stelsel. Algemeen komt men daarin overeen, dat de heer L. Blancofschoon als letterkundige en geschiedschrijver buitengewone talenten bezittende, de proef als bewiuds man niet kan doorstaan. BELG IE. Brussel, den 30 Maart. Dagelijks bijna hebben zamenscnolingeii te Gent plaats. Zij dragen echter geen ernstig karakterslechts hebben gisteren eenige kwaadwilligen den straatweg trachten op te breken. De gendarmerie heeft deze onruststokers uiteengedreven. Zekere d1 Uosschcdien men te Gent de nieuwe Artevclde noemde, is, volgens V Echo du Nord, te Rijssel aangekomen. Zoo het schijnt, heeft het Belgisch gouvernement een mandaat van inhechtenisneming tegen dit nieuwe opperhoofd der oproerigen uitgevaardigd. Te Doornik to kken dagelijks benden werklieden naar de stads regering, om werk te vragen. Zij bedrij ven echter geen- rlei ongeregeldheden, maar bepalen zich tot deze verzoeken. Volgeps den Echo de la Fronttlre trachten de Fransche vvedtlieden, te Valenciennes, de Belgische werk- lieden aid far op te rui.jen e,r. aan te zetten, om hunne meesters ui hunnen arbeid te verlaten. Woensdagmorgen is eene bende republlkeinsche muitelingen, langs een zijweg, in de omstreken van Mouscroti, Beigie binnen gerukt. De militaire autori teiten waren er van verwittigd en namen maarregelen om de bende te overvallen en te omringen, wanneer zij dieper in liet land zou zijn doorgedrongen. De muitelingen kwamen dus tusschen Mouscroti en Kort rijk aan, waar zij van verre een Belgische schildwacht zagen. Dadelijk verscheen vin hunnentwege een soort van parlementair met een vaandel, waarop de woorden stonden leve de Belgische Republiek. Hij naderde onder den kreet van leve dc Republiek doch werd door het eerste schot van den schildwacht gedood. Daarop kwam de geheele bende in beweging en trok de Belgische voorhoede terug naar een heuvel, waar een gemaskeerd stuk geschut geplant was, met schroot geladen het eerste schot doodde eenige muitelingen, doch bij het tweede sprong liet stuk. De aanvallers hielden goed stand, doch plotseling werden zij dooi den generaal Fleury in den rng aangevallen, die hen ('en teiugtogt afsneed en eene groote verwoesting onder hen aanrigtte, zoodat zij naar alle zijden de vlugt namen. Men heeft een 3otal gevangenen gemaaktonder au deren, naar men verzekert, het hoofd der bende, die van top tot teen gewapend was zijn naam is nog niet bekend. Te Brussel en te Antwerpen bleef alles volkomen rustig. Van Quiévrain schrijft men Het overschot van het zoogenaamde Belgische legioen, dat gisteren eene ontmoeting met de Belgische troepen gehad heeft, is terstond met een trein van 26 wagons weder naar Parijs vertrokken. Bij de komst der bende te Atrecht, wilde zekere Fosses, de aanvoerder, uit zijn wagon gaan, otn zich te ververschen, maar zijne manschappen hebben het hem belet, onder verklaring dat zij hem in het oog zouden houden en hem wei wilden doodschieten, dewijl hij hen ter slagtbank ge voerd had, terwijl hij zich zelven overal ver van het gevaar verwijderd had gehouden. Onze geheele bevolking blijft onder de wapenen en is zeer genegen, om, ingeval van nood, den belgischen troepen de behulpzame hand te bieden. NEDERLANDEN. 's Oravenhage den 1 April. Volgens het Dag blad van 's Gravcnhngeis in de vergadering van den raad dezer stad. van eergisteren, op voorstel van Bur gemeester en Wethouders, 'een commissie benoemd, om onderzoek te doen naar den juisten toestand der ambachtslieden binnen deze stad, en inzonderheid otn naauwkeurige berigten in te winnen nopens die, welke dezer dagen ten gevolge der tijdsomstandigheden door hunne bazen hebben moeten worden afgedankt, ten einde, zoo mogelijk, hun eenige .verdiensten te bezor gen; zullende er inmiddels door Burgemeester en Wet houders inschrijvingslijsren worden rondgezonden waarbij de gegoede ingezetenen uitgenoodigd worden door eene vrijwillige bijdrage, gelden bijeen te brengen, om de meest hulpbehoevende der buiten werk geraakte verdienstelijke ambachtslieden, zoo veel mogelijk, eenig werk te verschaffen. Amsierdam, den 31 Maart. Sedert gisteren mid dag 4 ure duren de arrestauen voort. Ook de Koestraat was afgezet en ook daar is eene belangrijke arrestatie bewerkstelligd. Her algemeen gevoelen is, dat er nog meer zullen volgen. De Dam is van militairen ont ruimd en overal is de gemeenschap weder vrij. Alge meen is de belangstelling der burgerij in dien kracht dadige» en strengen maatregelom, zoo mogelijk, het kwaad met wortel en tak uit te roeijen. Bij de arbei dende klassen heeft men eene allezins gunstige sympathie bespeurdwelk een en ander wij met genoegen ver melden. Overigens bevestigt het zich dat onder de gearresteerden eenige vreemdelingen zijn. De stad ge niet overigens de volmaaktste rust. - Men verneemt, dat liet ontdekken van eene com munistische club. onder den naam van Bildung Herein, aanleiding heeft gegeven tot deze arrestatie».

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1