NIEUW MAGAZIJN *1 iL ii J J Koninklijke Nederlanclsche Loterij. TE GOES, GanzepoortstraatWijk G. N° ao5. J. II. UCHTMANN. AMSTERDAMSCHE COURANT. bescherming van de provisioneele regeling te vragen. Die is haar dan ook toegezegd. BELGIE. Brussel den 27 Maart. Gisteren avond ten 11 ure had hier eene poging tót oproer plaats100 150 personenuit de estaminets op de graote markt ko mende, vereenigden zich en doorliepen de nabijzijnde stratenterwijl zij zich naar den Grand-Sablon wend den. In de straat van Rollebeck is een pistoolschot gelost op een politie agentdie echter niet getroffen werd. Van daar begaf de bende zich naar de Goud» en Keizerstraten, onder de kreten Leve de Republiek! Inde Goudstraat verzetten zich eenigepolicie-beambten tegen den doonogt der bende en trachten haar uiteen te jagen door er met hunne rottingen onder te slaan ver» schejdene burgers kwamen bijeen en maakten ook jagt op de rustverstoorders. Acht der weerspannigsten zijn gearresteerd. Een persoon in het overhemd die de aanvoerder der bende scheen te wezenbehoorden on der de eersten der gearresteerden en verklaarde een Franschmsn te zijn, woonachtig op het plein der Tui- leriën. flij heer Delestró. De Belgische Moniteur vermeldt, dat 11. Zaturdag een speciaal konvooi van ongeveer 900 personenhet zoogenaamd Belgisch legioen van Parijs te Quiévrain is aangekomen. Het Belgisch gouvernement er van onderrigt zijndehad door eene mobiele kolonne troe pen het station doen bezetten. Toen het konvooi nao derde en de troepen ontwaardeheeft een honderdtal personenwaaronder men vermoedtdat de aanleggers waren, in allerijl de vlugt genomen. De overigen zijn omsingelddie geen passen hadden onder verzekerde bewaring naar Mons gevoerdde anderen naar hunne respective gemeenten opgezonden en de Franschen ten getale van 90, teruggezonden. In de wagens vond men pistolenpatronen proclamatie» een vaandel waarop de woorden Appèl aux Beigesenz. Een tweede konvooi was te Valenciennes aangekomen, maar op het berigt van het lot der eerste bezending, groo- tendeels verloopen. Antwerpen, den a'8 Maart. Een aanzienlijk aan tal troepenzoowel infanterie als kavallerie bevindt zich thans aan het station te Mouscron op de fran sche grenzen. Ook staan aldaar verscheidene stukken geschut met schroot geladen. Dit concentreren dezer militaire magt had ten doe', om te verhinderen dat eene bende kwaadwilligen, onder het bevel van Ernest Giégoirc en ongeveer 2000 man sterk, Belgie zou binnenrukken. Gisteren in den na middag had zicli deze bende te Seclin nabij Rijssel gelegerddoch begon toen reeds uiteen te gaandaar zij vernomen had,, dat de belgische grenzen wel be« waakt waren. Dit zoogenaamd belgiscb legioen is op eene vrij zon derlinge wijze gecosttimeerd. Eenigen zijn in kielen, anderen in hunne hemdsmouwen; sommigen met eene Toode muts op het hoofd, waarop van voren een stuk papier bevestigd is, met de woorden Belgisch legi oen er op geschreven anderen weder met hoeden of mutsen waarop te lezen staatleve de Belgische Republiek of leve de Vrijheid. Gok zegt men, dat eenige kweekelinaen der polytechnische school zich bij deze bende bevinden, ten einde, zoo als men voor wendtzorg te dragen dat deze bende op Fransch grondgebied geen schade aanrigtre. NEDERLANDEN. 's Gravenhage den 27 Maart. Bij besluit van den 26 dezerheeft de Koning aan den minister van staat, Mr. H. J. van Doorn van Westkapelleeervol ontslag verleend als secretaris van staat, vice-president van den raad van state. -- De Minister van Marine en Koloniën, ad inte rim, heeft, ter voorkoming van misverstand in de bezorging van requesten of andere stukkenelk be langhebbende uitgenoodigd om het adres der stuk ken en requesten aan hem toe te zendenop de volgende wijze in te rigten Aan het departement van marine or v Aan het departement van koloniën naar gelang der inhoud der stukken de Administra tie der Marine dan wel die van Koloniën betreft. En heeft voorts ter kennis van het algemeen ge- bra»tdat zijne audiëntie zal plaats hebben telken Vrijdag des namiddags om twaalf ureaan het locaal van het Departement van Marine in het Lange Voorhout in's Gravenhageen zulks zoo wel voor Maritime als Koloniale aangelegenheden 'sGravenhage den 29 Maart. Hedenmiddag, ten een ureheeft de commissie uit de beide kamers der Staten-Generaalaai) welke de taak is opgedra gen geweest, om aan Z. M. aan te bieden het adres van rouwbeklag' wegens het overlijden van Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden, zich naar 's ko- nings paleis begeventen einde die taak te volvoeren. Vele leden der Tweede Kamer zijn heden huiswaarts gekeerd de werkzaamheden zullen 14 dagen geschorst blijven. In dien tusschentijd zullen de voorstellen der grondwetsherziening geheel gereed zijn zoodat bij de hervatting der werkzaamheden met de behan deling dier gewigtige ontwerpenallereerst een aan vang zal kunnen worden gemaakt, Amsterdam, den 27 Maart. ure.} Zoo even bij het opsteken der gaz-lantaarnen voorden ingang van de beurshad er eene ontploffing van gaz plaatsten aevilge van bet barsten van eene der piipen in de lan taarn. De uitbarsting was vergezeld van een zeer he vigen slagen de lantaarn-opsteker werd op de straat geworpen, zonder nogtans eenig letsel te bikomen. Deze omstandigheid die hoegenaamd geene gevolgen had, bract echter eene oogenblikkelijke verwarring te weeg en veel volk op de been, dat echter door de kaval lerie, die als door een tooverslag zich vertoonde, spoe dig werd uiteen gedreven. Amsterdam den 29 Maart. Dagelijks wordt men nog meer versterkt in de overtuiging, dat de wanordelijkheden van Vrijdag jl.noeh doel noch strekking hadden. Immers de manifestatien van ge hechtheid aan Koning en Vaderland, het vertrouwen in de achtbare stadsregering en de bijstand die haar verleend wordt, tot handhaving der goede orde, zijn inderdaad merkwaardig. Zoo deelt de Amsterdam- sche Courant in haar officieel gedeelte van heden wederom mede, dat behalve een ingezetene van wiens gift van 100, in plaats van persoonlijke schutters dienst, waarin hij verhinderd is, vier andere onzer stadgenooten dit voorbeeld onmiddelijk hebben ge volgd door de inzending van respectivclijk f 200 f 3t,0 1000 en 20. De edelaardige handel wijze van Burgemeester en Wetbouderen dieuit aanmerking van de bezwaren die de stadskas zal on- 1 dervinden uit de tegenwoordige mceijelijke tijdsom standigheden voor dit jaar hebben afstand gedaan van het genot hunner bezoldigingten behoeve dier kasheeft niet weinig de hoogs achting en liefde vermeerderd die de Amstelaren jegens die wakkere mannen, maar vooral jegens den beminden burger vader voeden. Zoo werkt alles, van het hoofd der stadsregering tol den nederigsten burger mede tot het behoud van rusttot de handhaving van den roem der vaderlandsehe eendragt maar bijzonder van dien welken Amsterdam zich te allen tijde heeft waardig geloond. Overigens wordt de rust niet door O <0 O het minste gestoord. De maatregelen van voorzorg wrorden echter steeds doorgezet. Patrouilles der schut terij en dragonders trokken gisteren nog door de stad, en naar wij vernemen is menin sommige wijken bezig met het organiseren van wijkwachten. Ook de korenmeters en steenzetters hebben zich ten behoeve der dienst voor de rust der stad beschikbaar gesteld. Rotterdam, den 28 Maart. Per télégraphische dépêche berigt men uit 's Hage, dal in de zitting van de 2e Kamer der Staren Generaal van heden, de ver hoogingen over 1848 voor Oorlog en Marine zijn aan genomen, alsmede die wegens meerdere kosten voor de gevangenissen in 1847. Na den afloop heeft Z. Exc. den Voorzitter van den Minis'erraad verklaard, dat de regering zich beijvert niet alien ernst te overwegen, op welke doelmatige wijze zij verligring zal kunnen aan brengen in die belastingen, waarvan de zwaarte, op eene onevenredige wijze, die klasse van Ingezetenen in den Staat drukt, die de meeste moeite ondervindt, om in hare dagelijksche behoeften te voorzien. Dat de accijnswetten op het gemaal en het geslagt in de eerste plaats hier in aanmerking komen, en dat eerlang aan de kamer wets ontwerpen zullen worden voorgedragen, waarbij de genoemde Belastingen, zoo al niet zuilen wegvallen, zeker zoodanige vermindering en wijziging zullen ondergaan, die den knellenden druk derzelve voor alle Ingezetenen van Nederland zullen doen ophouden. Maastricht, den 24 MaartDa gravin van Nassaugeboren gravin f Oultremont, weduwe van koning Willem bevindt zicli sedert eenige dagen binnen deze stad. Het zal bekend zijn, dat zij een hater goederen nabij Aken bewoondezij is uit vrees voor de onlusten, die in die omstreken uitgebarsten zijn, van daar vertrokken. Doesborg. Bij eene meer en meer ontwaakte zorg voor de ligcliarnelijke ontwikkeling der kinderen te dezer stedeis aanvankelijk acne ruime gelegenheid daartoe geopend. Door middel van geldelijke bijdragen uit de kas van de afdeeling der maatschappij tot Nut van 't Algemeenalhier, heeft wen in het afgeloopen jaar, zoowel bij de Bewaar als bij de Departementale School toestellen voor Gijmnastische oefeningen aangeschaft die voorshands voldoende mogen geacht wordenen op vaste tijden ten bedoelden einde worden aangewend. De onderwijzer van laatstgemelde schoolde heer de Bouvé, maakt zich Uij dit onderwijs zeer verdienstelijk. Na zich theoretisch en practisch geoefend te hebben, geeft hij niet alleen onderrigt, maar gaat zijne leerlin» gen ook gepast vooreen en ander tot groot genoegen der school commissie, die tevens bierdoor de gelegen heid gehad heeft, ook jongelieden, welke elders onder wezen worden, het bedoelde onderrigt, op afzonderlijke uren tegen eene geringe retributie, te doen genieten. Op de Bewaarschool, waar de toestellen in overeen stemming zijn met het meer reedere lichaamsgestel van kinderen beneden de zeven jaren, bekomen deze eenige handleiding en hulp van den man der onderwijzeres vroeger onderofficier in 's Rijks dienst, die met de Gijn.nastiek niet onbekend is. (ingezonden Het vermeerderen van oproerige dagbladen in een land is altijd een kenmerk van den zedelijken ach teruitgang van het volk zoo als de parasiten en het ongedierte getuigen van eene ziekelijke gesteldheid bij plant en dier. Gelijk deze uit het ziekelijk ligchaam ontstaan en het tevens verteren zoo voeden ook de uitbroedselen van het liheralismus zich van het volk dat zij tevens verderven. V. prijzen van IOOC EN daarboven. Trekking der Vijfde Klasse. 1ste Lijst. No. 15192 een Prijs van f 1500. No. 17277 een Prijs van van 1000. 2de Lijst. No. 4710, 4714, 18074 en 1981, ieder een Prijs van 1000. 3de Lijst. No. 17993, een Prijs van 1000. ADVERT ENTTEN. VAN De Ondergeteekende neemt de vrijheid hiermede kennis te geven dat binnen weinige dagen deszelfs MAGAZIJN geopend zal worden en voorzien zal zijn van a! de nieuwste artikelen, welke zullen uitkomen, en hetgeen verder tot een goed geassorteerd MACtA- MJN Ï'IUI MANUFACTUREN is behoorende. Door eene accurate en civiele bediening zal hij trachten zich het vertrouwen zijner geëerde begun stigers waardig te maken. Goes 30 Maart 1848. Van de AMSTERDAMSCHE COURANT ver schijnt telken dage eene Eerste Uitgifte, 'snamid dags ten 4 ureter verzending met de Spoortreinen en vroegste Posten. Eene Tweede Ui (giftelen 5§ ure en voor de circulatie binnen Amsterdam, ter verzending met Eene Derde Uitgifte ten 7§ ure f de latere posten. Met 1°. April zal er bovendien eene geregelde Morgen-Editie van de Amsterdamsche Courant des middags ten 12 ure worden uitgegeven. De Abonnements-Prijs is per Drie Maanden Te Amsterdam. f 6,50 Franco buit. de Stad - 7,50 Enkele Nummers - 0,10 Voor de MORGEN-EDITIE. Te Amsterdam .ƒ6. - Franco buit. de Stad -6,50 Enkele Nummers -0,10 De Prijs der ADVERTENTIEN is Van 1 tot 3 regels f 1,-- 4 7 - 1,50 Elke regel meer - 0,20 Zegelregt bij elke plaatsing. - 0,35 NB. Voor Kapitale re gels geene buitenge wone verhooging. Abonnementen worden aangenomen aa,n het Bureau der aiist. courant, bij alle soliede Boekhandelaars en Post-Direc- teuren. Te Gobs, bij F. Kleruwens Zoon.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 2