N°. 26. GOESSCHE COURANT» Donderdag 30 Maart. NIEUWSTIJDINGEN* (De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal j isf J,75; Franco per Post f <1,90. J (Gewone Advertenti'èn worden a 20 ets. de r geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J 6 regels a f >1,20, behalve het Zegelregt regel\ igten 1 regt. DUITSCHLAND. Frankfort den 26 Maart. Uit Munclien wordt geschreven, dat da jonge koningin Maria met prins Luitpold bij de opening der beijersclie kamer is tegen woordig geweest. Zij zaten op eene tribune tegenover den troon. Daar de koning zeer werd toegejuicht, vooral toen hij de zinsnede betreffende de amnestie, de afschaffing der loterij en de volksvertegenwoordiging bij den bondsdag uitsprak, zag men tranen op de wan gen der koningin. Overigens moet de troonrede een goeden indruk gemaakt hebben. Te Praag heeft eene vijandige volksdemonstratie voor de woning van den aartsbisschop plaats gehad, bij wien ten slotte de glazen werden ingeworpen, 0111 dat hij geweigerd heefr eene mis voor de slagtoffers van den opstand te Weenen te lezen, en dezelve re bellen genoemd heeft. Aken den 27 Maart. Een particuliere blief uit Petersburg van den 10 Maart, te dezer stede ontvan gen, meldt, dat aldaar eene hevige gisting zou heer- schtn dat men op den keizer op straat geschoten had, en een kogel door zijnen hoed was gegaan. De kei zer zou daaiop onmiddeli-jk naar her paleis zijn terug gekeerd, en bevolen hebben, om de meest geduchte maatregelen van voorzorg tegen de stad te nemen. Keulen, den 27 Maart. Gisteren verspreide zich hier het gerucht, dat prins Adam Czartoryskibe- nevens cenige der voornaamste aanvoerders derjongste poolsche .omwenteling, op hunne doorreis naar Polen, nier waren aangekomen. Eene aanzienlijke menigte begaf zich naar het hötel waar zij hun verblijf hielden. De heer d'Ester hield toen eene aanspraak, waarin hij zeide, dat de tijd voor de wedergeboorte van Polen gekomen was. De vorst beantwoordde deze aanspraak, en gaf zijne vreugde over de eindelijke bevrijding van zijn Vaderland te kennen. Bij zijn vertrek heeft prins Czartoryski nog eenige woorden tot afscheid achter gelaten, waarin hij hoofd zakelijk zegt, dat zijn doel is een onafhankelijk, vrij Polen, een Polen zonder privilegiën, een democratisch Polen te stichten. Hannover den 23 Maart. Men verneemt uit Berlijn, dar de ontslagene Polen een zeer vurig dank- adres aan het Berlijner volk hebben gerigt, waarin ook hunne hoop wordt uitgedrukt, „dat nu eindelijk ook het uur moge geslagen hebben voor Poler.s herstelling in de rei der onaf hankelijke koningrijken. Deze her stelling is noodwendig vooral in het belang van Dtiitsch land, ttn einde dit i?i het onafhankelijke Polen een voormuur bezitte tegen den aandrang der Aziaten (Rusland)." Over het geheel mag men zeggen, dat de zaak van Polen sedert lange jaren niet zóó gunstig beeft gestaan, vooral wat de sympathie der volkeren betreft, als thans. Evenwel moet men niet vergeten, dat het ook niet te vergeefs is, dat Rusland aan zijne westelijke grenzen zulke ontzaggelijke strijdkrachten bijeenbrengt. „Nog is Polen niet verlorenklinkt het thans met vernieuwden moed. Men moet het er ook voor houden, dat de begeerte, om de zoo lang reeds als een droombeeld nagejaagde Dnirsche éénheid thans verwezenlijkt te zien, bij de Vorsten ontstaat, niet alleen of niet zoo zeer uit vrees voor Frankrijk, maar niet minder om zich tegen alle mogelijke en niet onwaarschijnlijke eventualiteiten van de zijde van Rusland en Polen sterk te maken. Wam u< steld, dat Rusland en de Fransche Republiek om Polen oor log kregen, wie zoude dan stellig zeker, in de eerste plaats, de dupe daarvan worden Duitschlanddit spreekt van zelf. Dadrom zal dan ook Duitschland, tot éénen grooten staat vereenigd zijnde en één belang te verdedigen hebbende, beter in staat zijn aan dit ge beurtenissen het hoofd te bieden, om nu niet te spreken van de inwendige voordeden, die bet Ger maansche rijk uit die eenheid stellig zeker zal verkrijgen. BerigTen uit Posen, den 20 Maart, 's morgens. De onrust is hier groot; patriottische proclamatiën in de Poolsche taal zijn hier bij duizenden onder de boeren en burgers verbreid; in de stad circuleert een adrer aan den "Koning, waarin Z. M. verzocht wordt, het Groothertogdom Posen onaf hankeljk te verklaren dan wilde men een' der Pruissischc Prinsen tot Koning van Polen uitroepen(I11 dat geval zoude Russisch en Oostenrijksch Polen wel zeer spoedig volgen Des middags12 uur. Alle winkels zijn gesloten; de Po'.en hebben eene proclamatie afgekondigd op de bazaar waait de Poolsche vlagvan den kant der soldaten is tot nu toe nog niets gedaan; de geheele omstreek van onze stad zoude in oproer zijn. Des avonds7 uurDe opgewondenheid neemt toede massa's zijn vooral voor den bazaar digt op eengehoopt; de troepen bivouakkeeren, de kanonnen staan geladen. (Verdere berigten waren hier, tot dato, niet bekend.) Weenen, den 23 Maart. Gisteren klom de ridder Zerboni in zeker koffijhuis op eene tafel, las de amnestie voorliet geheele rijk voor, en verzocht, dat men het zoover zoude brengen, dat het publiek zich weder met den aartshertog Albrecht zoude verzoenen. Deze vorst, zeide de spreker, verlangde, dat het publiek verwittigd werddat hij geen bevel gegeven had om te vuren maar veel meer a! het mogelijke had aangewend, om de amnestie van den keizer te verkrijgen en dat het pu bliek hem derhalve vergiffenis behoorde te schenken. Den volgenden dag zou de ridder Zerboni in hetzelfde koffijhuis terugkomen, en zoo hij hoopte, een gunstig antwoord ontvangen. Meerdere aanhangers van den aartshertog hebben in verscheidene koffijhuizen derge lijke redevoeringen gehouden. De algemeene stemming helt tot eene verzoening met den aartshertog over; men zou evenwel uitdrukkelijk bepalendat de aartshertog nimmer weder een openbaar ambt mag bukleeden, daar men zich nog zeer goed herinnerde dat het voor eenige jaren geregtelfjk bewezen werd, dat de vorst bevel bad gegeven om op de tabakrookers vuur te geven. Voor alle boekwinkels zijn thans vei iiodene werken uitgestald en duizende menschen verkoopen thans alle soorten van gedrukte werken op straat. Berlijn, den 27 Maart. Er is hier eene deputatie van de Poolsche emigranten te Parijs aangekomen om voor io.oco Polen, die zich in Frankrijk reeds tot een gewapend korps georganiseerd hebben, een door- togt door Pruissen te verzoeken. Frankfort, den 27 Maart. Handelsbrieven uit het zuiden van Frankrijk, heden alhier ontvangen, melden, dat de bevolking van Bordeaux zich tegen de republiek verklaard heeft. De duitsche rigring, welke de beweging in Wee nen heeft genomen, schijnt den Hongaren zeer te mis. hagen. Deze willen eene Oostenrijksche monarchie, enkel bestaande uit de staten, waaruit dezelve tot dus verre was zamengesteld, en niets gemeens hebbende met het overige Duitschland. - De proclamatiën des Ironings van Pruissen zijn bijna overal in Zuid Duitschland, alsmede in de rijn streken zeer ongunstig opgenomen; zelfs zijn ze in Karelsruhe openlijk verbrand. In Munclien heeft het volk zelfs de beeldtenis des konings openlijk verbrand. Deze verbittering des volks tnoet toegeschreven wor den, deels aan de bloedige tooneelen die te Berlijn heb- ben plaats gehad, alwaar bijna 200 burgers gesneuveld zijn, naar men beweert, ten gevolge van een' misver stand, dat echter had kunnen verhinderd worden, indien de koning dadelijk bevel had gegeven aan de troepen om de stad te verlaten. Wijders is men zeer gebelgd, dat deze vorst zich als het ware het aanzien van een duit schen keizer wil geven, ten minste verklaard heefr aan het hoofd te staan der nieuwe staat van zaken in Duitsch land, iets dat men hier volsirekt niet toegeven wil. De openbare meening openbaart eene zoo ongunstige stemming jegens deze vorst, dat de eigenaar van een aanzienlijk lió'el alhier openlijk in de dagbladen aange kondigd heeftdat hij zijn schild de Koning van Pruissenheefr doen wegnemenals hatelijk in het oog van het publiek. FRANKRIJK. Parijs, den 25 Maart. Gisteren heeft men met veel plegtiglieid de vrijheidsboom geplant, volgens de proclamatie van bet provisioneel bestuur„op de, den 22 September 1822, door her bloed van Bories, Pom mier Raoulx en Goubin geheiligde aarde welke per» sonen in de geschiedenis als martelaren voor de vrijheid, onder den naam van Sergenis de la Koebelle bekend staan." De geestelijken van Sr. Gervais hebben dien boom gewijd, onder de toejuichingen des volks, en h t geroep van: leve de Republiek! leve het Provisioneel Gouvernement De Union van Lyon meldt het volgende: Een burger van onze omstreken, gisteren in onze stad gekomenom eenige betalingen te doenhad bij zich een zak nier 12 duizend franks aan geld. In weerwil zijner tegenkanting heeft men hem gedwongen, 0111 deze som aan de bank te deponeren, en er papier van dezelfde waarde voor in de plaats te nemen." De vrijheid en broederschap worden dus eenigzins gewij zigd naar het schijnt. Parijs den 26 Maan. De provisionele regering is onbegrijpelijke traag in het vaststellen van een dag voor de algemeene verkiezingen. Ondertusschen berei den zich allen voor tot de worsteling. De openbare manifestatiën der hier aanwezige BelgenOostenrijkers Pruissen en Polenen het be roep, dat zij op hunne medeburgers doen, heeft sedert eenige dagen aanleiding gegeven tot eene reeks van nota's en reclamatiën van de zijden der gezanten van die natiën, welke door deze manifestatiën bedreigd worden. De heer de Lamartine heeft geantwoord, dat de Fransche regering geheel onzijdig zou blijven ten aanzien dier mogendheden, maar dat zij de vereeniging der patriotten van die natiën niet zou beletten. Echter heeft Frank rijk zeide hijten opzigte van Polen een regt van meer regtstreeksche interventie. Buiten de belangstel ling, die jegens dat volk steeds betoond is, eisclir het belang van Europa ookdat men de Poolsche repu bliek oprigte als een wal tegen de invallen van Rusland. Er zijn drie dingen, die in dezen oogenblik in aan zienlijken getale te voorschijn komen, namelijk de clubs, de dagbladen en de kandidaten voor de nationale ver gadering. Er gaat geen dag voorbij, waarop niet een of meer reptiblikeinsche genootscliappenzoowel te Pariis als in de departementen geopend worden. Te Parijs telt men er thans een honderdtal. Nieuwe dagbladen staan dagelijks op en de voorraad van titels schijnt schier uitgeput te zijn; zoo bestaan er de Re» publiekde Fransche Republiekde Ware Republiek de Waarachtige Republiekenz. Men gelooft echter, dat de meesten de natiouale vergadering niet zullen over leven. Parijs den 27 Maart. De provisioneele regering heeft bij decreet, de algemeene verkiezingen, uithoofde van materiëele belemmevingen, verschoven tot Zondag 23 April en de bijeenkomst der nationale vergadering tot 4 Mei. Men zegt, dat er minnelijke bepalingen zijn ge maakt tusschen den heer de Lamartine en den ambas sadeur van Belgie, ten aanzien van het terugzenden der belgische burgers naar hun land. Gisteren morgen ten half twaalf ure, vereenigde zich een legioen jonge en net gekleede werksters op het plein Vendóme. In haar midden wapperde eene banier met de nationale kleuren, en daarop las men in gouden letters het enkele woord Vesuvianen. Deze jonge vrouwen organiseren zich in afdeelingen, waar door, daar zij bij elkander wonen, haar bestaan eene verbetering zal ondergaan. Men zegt dat hare regle menten zeer streng zijn. Voedsel en huisvesting zijn haar verzekerd, en ieder Vesuviane zal 10 francs maan delijks ontvangen. Deze eerste afdeeliug zal zich te Belleville vestigen. Ten twaalf ure trok het legioen in de beste orde naar het stadhuis, ten einde hulp en

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1