GOESSCHE COURANT.! Maandag 27 Maart. ,N°. 85. X JVIEUVTSTIJDÏNGEN. Metz, 23, Maart, (101 ure des ochtends.) ROTTERDAMden 25 .Maart. Het is officieeldat er een nieuw tijdelijk ministerie is zamengesteldbestaande uit de lieeren Graaf G. Sciiimmelpenninck President van den Ministerraadtevens Minister van Bui- tenlandsche Zaken en van Financiën; Mr. L. C. Llzac Binnenlandsche Zaken en Hervormde Eeredienst; Mr. L. A. Liciitenveld, Katholieke Eere dienst Mr. Dirk Donker Curtius, Justitie; Generaal C. Nepveu, Oorlog; J. C. Rijk, Marine en Koloniën. 1848. dezer Courant geschiedt Maandags s avonds. De Prijs per Kwartaal anco per Post f .1,90. f v Xa&H i i|> mil. i i i ii Gewone Advertentièn worden a 20 ets. de regel\ I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten I \van J 6 regels a f J ,20, behalve het Zegelregt. 1 DU1TSCHLAND. Berlijn den 23 Maart. Gisteren heeft de pleg tige begrafenis plaats gehad der burgers, die in den nacht van iS op 19 Maart voor de vrijheid gevallen waren. Rteds des morgens vroeg had in alle kerken eene treurgodsdienst plaats. Later op den dag werden de winkels gesloten en alle handel en verkeer hield op; de duitsche vanen, die hier uit ieder huis waaijen, waren met rouwfloers omhuld en de geheele burgerij was in rouwgewaad gekleed. De lijken, 184 in getal, stonden in de Nienwe Kerk, waar zich ten twee ure allen verzamelden, die deel van den trein wilden uit* maken. Een muziekkorps begon een choraal, het orgel viel in en alle aanwezigen zongen onder deszejfs leiding een lied, dat expresseiijk voor dezen dag vervaardigd en onder het publiek verdeeld werd. Na het zingen van het eeiste vers hield de predikant Sydow van de ttappender kerk eene korte redevoeringdaarop volgde de katholieke kapellaan Ri/hland en eindelijk de rabbijn dr, Sachs. De trein zette zich ten twee.ure naar het kerkhof in bewegingonder de doodkisten bevond zich ook eene, die het stoffelijk overschot van een kind be vatte. De verschillende afdeelingen van den trein be stonden uit de burgergarde, ongewapende burgers, rouiv- maarschalken, de verschillende gilden, de handelsstand, alle met hunne zinnebeelden. Ook de Italianen en de aanwezige Polen met hunne nationale vanen waren te genwoordig. De eerste afdeeling der doodkisten werd voorafgegaan door jonge meisjes in rouwgewaad, die kransen op fluVveelen kussens droegenvoor en achter de laatsten gingen de rouwdragenden, door geestelijken van alle gezindheden vergezeld, de studenten, onder de leiding van Alexander v. Humboldtden rector en senaat, verschillende maatschappijen, leden der regering enz. Achter deze afdeeling volgden weder groote af deelingen werkliedenonder hen een der voornaamste helden van den dag, de werkman Gustaaf ilcssc uit Halle, met lauwerbladen bekranst. Ook de politie president v. Minuto/i bevond zich onder den trein. De trein duurde bijna drie uren. Toen dezelve bet slot passeerde, verscheen de koning op het ba'kon en ontblootte liet hoofd voor den treurigen stoet. De Landsberger poort was met loofwerk en rouwfloers versierd en vertoonde de inscriptie Ter herinne ring aan de gevallen broedersOp het kerkhof was een enkel wijd graf' gedolven, waarin 184 doodkisten werden nedergelaten. Toen dit geschied was, hield de predikant Sydow eene lijkrede, na hem de assessor Jung. Het gilde der schutters deed drie salvos over "het graf. Gedurende de plegtigheid luidden alle klok ken der hoofdstad en de verschillend» posten gewapende burgers, bewezen aan den lijkstoet bij het voorbijtrek ken de gewone honneurs. Munchen, den 21 Maart. Koning Lodewijk heelt geabdiceerd. De Kroonprins beklimt als Maxi- miliaan II den troon. Gisteren werd van deze gewig- tige gebeurtenis als een gerucht gesproken, toen des avonds ten half elf ure, door een adjudant van den tegenwoordige» kroonprins, aan de studenten op de hoofdwacht en iets later door den burgemeester aan de nationale garde op het raadhuis, kennis van het besluit van Z. M. werd gegeven. De beweging, die deze gebeurtenis heeft te weeg gebragt, was onbeschrijfelijk en de stemming is zeer ongunstig, bijaldien de intrigues van zekere partij er toe hebben medegewerkt. Men kent nopens den grond tot dit gewigttg besluit nog niets als vermoedens. Binnen weinige uren verwacht men de proclamatie over de troonsverandering. Wij zien een heeten dag te gemoet. (J. J. Ztg.J FRANKRIJK. Parijs, den 23 Maart. De aarstbisschop van Parijs heeft aan den heer Ledru Rollin verzocht otn de al gemeene verkiezingen wanneer het noodig mogt zijn die uit te stellen, te verschuiven tot na de stille week, dat is: de verkiezingen niet te bepalen tusschen 15 en 24 April. De National dringt aan op de afzetting der maar schalken van Frankrijkdewijl hieruit eene bezuiniging van 170,000 fr. per jaar voortvloeit, en hun ambt bo- vendien eene monarchale instelling is, die onder de republiek niet mag voortduren. - Binnen kort zal op liet veld van Mars een groot feestmaal worden gegeven aan het leger en de nationale garde. Gisteren avond doorliepen talrijke groepen roet toortsen de verschillende wijken der stadonder het zingen var. vaderlandsche liederen en het aanheffen der Ureten Leve de Duitsche republiek Zij bestonden grootendeels uit Duitschers. In sommige wijken waren de huizen verlicht. Parijs den 24 Maart. De volgende telegraphi- sehe depêche is heden aan de beurs aangeplakt ge worden De Commissaris derprovisioneele regering aan den burger, Minister van Binnerilandsche Zaken. Dë omwenteling is geheel te BERLIJN ten einde gebragt. men deelt van de grenzen den val mede van den koning, het proclameren der republiek en de inhechtenisneming van den ko ning met zijne ministers. Voor CopyBe administrateur der lelegra- phische LinieAlph, Foy. De directeur van het kabinetKlias Regnault. Bovenstaande depêche was reeds bij den aanvang der beurs aangeplakt. Over den invloed die dezelve op de fondsen maakte, loopen de meeningen uiteen. De meeste handelaren waren het eens, dat de daling van heden alleen veroorzaakt is door talrijke verkoo- pen a kontant (daar velen gelden moesten hebben voor den vervaldag van morgen) en dat de depêche eene algemeene vreugde veroorzaakt heeft. Sommigen beweren echter het tegendeel en schrij ven de daling der Fransche fondsen toe aan den slech ten indruk die de depêche gemaakt heeft. Deze depêche draagt echter alle kenmerken van onjuistheiddaar de Berlijnsche dagbladen van denzelfden datum dezelve tegenspreken. Ter beurze werd algemeen staande gehoudendat bij een keizerlijk bevelgisteren van St. Petersburg te Parijs aangekomen, aan alle Russen, die Frankrijk bewonen, wordt gelast, voor den 24 dezer maand, dat land te verlaten. [N. R. Cl) NEDERLANDEN. 's Gravenhage den 23 Maart. De heer E. IV. van Dam van Issclt (lid der Tweede-Kamer} heeft bij de gebroedeis Belinfante alhier doen uirge ven Een woord aan mijne landgenootcn." In den aanvang van dit stukje zegt de schrijver De Koning heeft zijnen tijd begrepende Koning heeft aan de behoeften aan de billijke wenschen van zijn volk voldaanen wij mogen ons vleijendat ons Vaderland zich eerlang zal verheugen in het be zit van grondwettige instellingendie den band zul len bevestigenwaardoor het Volk van Nederland is verbonden aan het Huis van Oranje. Orde en rust zullen in ons midden wonen en de eerbied voor de wetten en voor het wettig gèzag zullen ons stellen in het genot van die gezegende vrijheidwaarop een trouw en regrschapen volk aanspraak heeft, dat zich steeds dwars heeft getoond van oproer en bandeloosheid. Wij mogen het ons echter niet ontveinzendat er ook de zoodanigen worden gevondendie geene wettige vrijheid willen; die naar de omverwerping ha ken van alle orde en van ieder gezag, 0111 hunne eigene grootheid te vestigen op de puinhoopen van het ver woeste volksgeluk, Voor dezulken zijn alle middelen goed, indien zij slechts leiden kunnen 0111 de menigte in beweging te brengen en haar aan te sporen tot het doen van over dreven en niet te vervullen wenschen en vorderingen." Vervolgens doet hij opmerken, dar degenen, die ver mindering van lasten belooft, zeker is, dat zijne stem gereeden ingang zal vinden bij het volk dat het echter eene dwaling is, te meenet), dat er dadelijke ver mindering van uitgaven te verwachten is van eene herziening onzer Grondwet, en dat het algemeen belang vordertdat deze dwaling openhaar bekend gemaakt worde, omdat de kwaadwilligheid daarvan partij zou kunnen trekken, om bij her volk verwachtingen op re wekken, die niet vervuld kunnen worden; dat toch die ten onregte verwachte vermindering van lasten een gereed en gevaarlijk wapen zou kunnen zijn, aan de eene zijde, in de handen dergenen, die eene reac- tionnaire beweging zouden willen bevorderen; aan den ander»r. kant, in de handen der partij van .diegenen dieonbekwaam om door eigene verdiensten zich op te beuren en in aanmerking te komen, met gretigheid gebruik maken van iedere gelegenheid om onrust en tvreedrsgt op te wekken, van de helden der onbe schaafde en onnadenkende menigtedie alleen iets te bi'teekenen lubben te midden van oproer en verwar ring, en welke zich, onder hoogklinkende bewoordin gen, voordoen als de vrienden van het volk terwijl zü niets anders zijn dan gevaarlijke vijanden van liet Vaderland. Geheel Europa (zegt bij verder)wordt door volksbewegingen beroerd. Voor Nederland kan het zijn voorbehouden, gewenschte en noodige hervormin gen tot stand te brengenwaardoor het welzijn van het volk wordt verzekerden waardoor de grondwet tige Troon op hechte grondslagen wordt gevestigd zonder dat bedroevende tootteelen dat werk der hervor ming ontsieren. Maar daartoe is het noodig, dat al de waarachtige vrienden van het Vaderland zich vereenigrn tot één groot en heilig doel: handhaving van orde, van rust en van wettig gezag. Rust en orde in het Vaderland (dus besluit hij) zijn schattenoverwsardigdat men haar het offer brenge van een gedeelte zijner meeningen en verwach- tingen. Het is onmogelijk eenen vorm van bestuur uit te deuken, die de wenschen van allen zoude bevre digen; maar het is in onze magtom, onder den vonn van bestuur, die aan Nederland zal worden ge geven welvaartrust en vrede te zien bloeijen. Indien d« gulden spreuk onzer vaderen Een dragt maakt magtwordt rondgevoerd in de banier van het goede en verlichte gedeelte van de natie, dan zullen de pogingen der kwaadwilligheid mislukken en de pijlen der onrustigen en der boozen zullen worden afuesioropt op het onverbreekbare schildwaarop wij zullen geschreven hebben: Vaderland, Vrijheid en Con« siiiutionele Monarchie. Telegraphische depêche van '.y Gravenhage van hedenZaturdag, des namiddags ten 4| ure. Van onzen gewonen correspondent te Amsterdam ontvangen wij nog de volgende berigten

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1