BELANGRIJKE TIJDING Ia 25 MAART 1848. HEDEN ONTVANGEN. TE GOES, bij F. KL EEUW ENS ZOON. tri s ifilf. (t? r- - f AMSTERDAM, den 24 Maart. 1§ ure. Heden middag tusschen 12 en 1 ure had zich hier ter stede eene groote massa volk op den Dam vereenigddie op onderscheidene punten van dit plein, alsook op het water (Damrak) en den Nieuwendijk zamenschoolde. Al die menschenwaaronder een aantal nieuwsgierigen, vrouwen en kinderen, maar vooral eene menigte straatjongens, waren daarheen gelokt door eene ongeteekende gedrukte oproeping aan de ambachts- en werklieden, die gisteren in de stad werd verspreid. Ter voorkoming van wanorden, waartoe dergelijke bijeenroeping had kunnen aanleiding gevenwas onmiddelijk door het achtbaar stadsbestuur, bij eene kennisgeving, der burgerij haar pligt onder het oog gebragten de lieden gingen uiteen zonder dat de goede orde één oogenblik zelfs werd gestoord. ure. De winkels op en in de nabijheid van den Dam worden gesloten. Men spreekt van baldadigheden, die door het graauw zijn bedreven doch dit is slechts een geruchtdat nadere bevestiging vereischt. ure. Alle winkels zijn gesloten. Een tamboer der schutterij slaat de trom door de Kalverstraat. De schutterij komt onder de wapenen. Men zegtdat er eenige winkels en veel huizen in voorname wijken der stad de glazen zijn ingeslagen. ure. Het Damplein wordt door kavallerie bezet. 3§ ure. Heden middag ten 12 ure had zich eene groote massa vólk op den Dam vereenigd die op onderschei dene punten van dit plein, op het Damrak en den Nieuwendijk zamenschoolde. Dit gepeupel was uitgelokt door eene naamlooze gedrukte oproeping van alle ambachts- en werklieden, die gisteren werd verspreiden niettegenstaande dé burgerij door het stads-besluur tot orde was vermaand, hadden die zamenscholingen eenige bedroevende gevolgen. Het graauw heeft de glazen ingeslagen bij eenige voorname ingezetenen, onder anderen bij den Burgemeester voorts zijn in eenige winkels in de nabijheid van den Dam diefstallen gepleegd. Meest alle winkels zijn gesloten. Door de stad werd alarm geslagen. Garnizoen en schutterij zijn onder de wapens. De Dam is bezet. Patrouilles kavalleriertaet geladen vuurwapenen trekken door de stad. enige heihameis zijn bereids gevat. Men hoopt, dal het ergste voorbij moge zijn. Het gespuis is slechts een hoop plunderaarsdie de goede orde in de hoofdstad lót eigen voordeel willen verstoren. 4L ure. Per telegraaf heb ik u voorloopig berigt gezonden, van de ongeregeldheden, die heden hier plaats hadden. Hierbij zend ik u de kennisgeving van Burgemeester en Wethouders die heden morgen bij duizenden hier werd verspreid en aangeplakt. Men hooptdat het gebruik van vuurwapenen niet noodig moge zijn. In de stad heerscht veel vrees en de welgezinde burgers zien met verachting neêrop dit schouwspel van wanorde dat wij niet wen- schen dat zich moge herhalen. De kennisgeving luidt als volgt In ervaring gekomen zijndedat in groote getale verspreid zijn ongeteekende Oproepings-Briefjes aan am bachts- en werkliedenom op Vrijdag den 24 Maartdes middags zich op den Dam te begeven ten einde aldaar mannen te vinden, die hunne belangen zouden behartigen; Overwegende dat zoodanige bijeenkomsten, met een onbekend doel uitgelokt, aanleiding tot wanorde zouden kun nen geven Noodigen alle ingezetenen uitom tot handhaving van rust en ordezich zeiven en hunne onderhoorigen ten voqr- schreve tijde van de opgegevene plaats verwijderd te houden en alzoo mede te werken dat de stad Amsterdam dén regtmatigen roem blijve handhavendat er algemeene orde heerscht." Mogt heden avond nog iets merkwaardigs voorvallen dan meld ik het u per nachtdiligence. De stad heeft een vreemd aanzien en het alarm slaan was hier iets zeer ongewoons. Veel straatjongens en het laagste gepeupel hebben den meesten moedwil bedreven. 1 Met diepe droefheid vernemen wij deze berigten. Wat bedoelen de onverlaten die den werkman tot onrust en woeling aanzetten Wat andersdan zich zeiven te verheffen op de puinhoopen van de welvaart hunner medebur gers. Waarom anders tot het stichten van wanorde aangezet? Thans! nu wij op het punt zijn van door eene ver lichte regering, een vereenvoudigd en geregeld staats-bestuur te erlangen, dat voorzeker al zijne krachten zal aan wenden, om het welzijn der ingezetenen te bevorderen. Waarom thans gewoeld? Zal onrust, woeling, plundering de fabrieken werk verschaffen, den handel doen bloeijen, den arbeider brood geven Of zal, waar wanorde heerscht, niet veeleer vrees de fabrieken doen sluiten, den handel verlammen en zoo werkman, sjouwerman en al wat van zijn handen arbeid leeftten gronde rigten Wij hopen dat men te Amsterdam verstand genoeg zal hebbendit te begrijpen en de oproeping der kwaadwilli gen vruchteloos mogen geweest zijn. Wij vernemen ten minste, dat de handwerksman rustig is en alleen straatjon gens en dronkaards aan de wanordelijkheid de hand leende. Rust en orde zijn de eenige middelen, die handel en nijverheid kunnen bevorderen en werk kunnen doen geven aan de nijvere burgerij. Door onrust verstoort men den handeldoet men de fabrieken stilstaan en berooft de ongelukkigen van de middelenom zieh hun bestaan te ver schaffen. Men roeit den boom uit van wiens vruchten, men zich voeden moet. De drijfveren dezer bewegingen zijn klaarblijkelijk niets anders, dan baldadigheid en plunderzuchtzonder dat eenige staatkundige redenen daarbij voorzitten. Daarom koestert men de verwachting, dat de rust spoedig hersteld zal zijn. Nieuwe RottCour.)

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1