N'. 24. Donderdag 23 Mauri 48. GOESSCHE COURANT*" *0\ NIEUWSTIJDING RN. De uitgave de%er Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs ■per Kwartaal I V isf d,75; Franco per Post f .1,90. J A f Gewone Advertenti'èn worden d °20 ets. de regel gejd.aat.st. Geboorte-, Huwelijks- en Doodheriglen \van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegelregt'." RUSLAND. Petersburg, den n Maart. Z. M. de Keizer heeft den volgenden brief aan den minister van oorlog uitgevaardigd In bet westen van Europa hebben gebeurtenissen plaats gehad, welke de onbezonnenstfe inzigten, de ver storing van het wettig gezag, beongen. De vtiendschaps verbindtenissen en verdragen, door welke Rusland met de naburige mogendheden verbonden is leggen ons de heiligste verpligtingen op, vroegtijdig maatregelen te nemen een gedeelte onzer troepen op den voet van oorlog te brengenomin geval de omstandigheden zulks veretschen, de verderfelijke regeringloosheid paal en perk te stellen. Dientengevolge bevelen wij: i) Om onmiddelijk de bij de ttoepen-afdeelingen behoorende reserven te formeren. 2) Tot dat einde al de op on- bepaalden tijd met verlof zijnde manschappen voor de reserve op te roepen. 3) Deze bijeen breng mg van troe pen moet vóór den 1 (13) April zijn afgeloopen. 4) 13e autoriteiten zullen zorg dragen dat niemand zich aan deze oproeping onurekkeenz. DUÏTSCHLAND. Weenrn, den 6 Maart. Verscheidene keizerlijke bekendmakingen, nopens de nationale garde, oproeping der algemeene stendenenz. zijn afgekondigd. De aartshertog Stephen palatin van Mongarijen is van Presburg alhier aangekomen en met veel vreugde ontvangen. De tlluminatien en vreugdebetooningen zijn rustig afgeloopen. Ook te Praag is de tijding van de invoering dei- constitutie in al de Oostenrijksche Staten met de meeste vreugde ontvangen. Men heeft er een optogt met fak kellicht gehouden. Berlijn, den 18 Maart. De koning heeft heden eene bekendmaking afgekondigd, waarin de vvensch wordt geopenbaard, dat Duitschland, van een Staren- Verbond, verandere in een Bondstaat, en dat daartoe eene voorloopige Bondsvertegenwoordiging uit de sten den van alle Duirsche landen worde zamengeroepen. Daaruit zouden voortvloeijen eene constitutioneele her vorming van alle Duitsche landeneene algemeene Duit- sche verdedigins-instellingde vereeniging van het Duit sche bondsleger onder één bondsbanniereen Duit sche vioot om den Duitsclien naam op alle zeeën in achting te brengen; een algemeen Duiisch vaderlandsch regt en de onbeperktste vrijheid in het gezamentlijke Duitsche vaderland een algemeen Duitsch tolverbond, 't welk alle tolbelemmeringen afschaffe, en gelijke maat, gewigt en munt aanneme en opdat die voorstellen zich des te eerder ontwikkelen kunnen, is de bijeenroeping van den vereenigden landdag, tegen Zondag 2 April, bevolen. - Eenige uren later verscheen nog een be sluit, dat de geheele vrijheid van drukpers bekend maakte. Niettegenstaande dit manifesr, hebben in den avond van den iS ernstige onlusten plaats gehad, ver- oorzaakt door het noodlotti» afgaan van een paar ge weren. Tiet volk is te wap n geloopenen een ern- stigen strijd is met de troepen volgehouden. Barricades zijn hier en daar opgeworpen eti men heeft zelfs het geschut in sommige straten gebruikt. In den nacht- was de rust eenigermare hersteld. Berlijn, den 19 Maart. De ongelukkige gebeur tenissengisteren in de hoofdstad voorgevallen heb ben aanleiding gegeven tot de volgende proclamatie, welke heden morgen tegen 7 ure is afgekondigd: AAN MIJNE LIEVE BERL1JNERS Door mijn patent van heden tot bijeenroeping der srenden, hebt gij het pand van de getrouwe gezindheid van uwen koning ten uwenwaarts en voor het geza mentlijke Duitsche vaderland. Nog was liet gejubel, waarmede de ontelbare getrouwe harten mij begroetren, niet geëindigd, toen een hoop onrusrsrokers oproerige en overmoedige eischen deed, en in aantal toenam, toen de goedgezinden zich verwijderden. Dewijl hunne on siuimige vorderingen tot in het portaal van het slot te regt voor ernstige rooneelen deeden vreezen, en mijne dappere en getrouwe soldaten diep werden beleedigd, moest het plein door de kavallerie, hoewel in den stap en met opgestoken sabel, schoon geveegd worden; on gelukkig gingen twee geweeren van de infanterie af, God dank, zonder ergens iemand te treffen. Eene troep booswichten, meestal vreemden, die zich sedert eene week alhier hadden weten te verbergen, hebben deze omstandigheid in den zin van hunne plannen, door eenen leugen verdraaid, en de verhitte gemoederen van velen mijner getrouwe en lieve Berlijners vervuld met gedachte aan wraak over zoo zij meenden vergoten bloed er. zijn daardoor de oorzaak van bloedvergieten geworden. Mijne troepen, 11 we broeders en landslie den, hebben eerst toen van hunne wapenen gebruik gemaakt, toen zij door vele schoten uit de Koningsstraat daartoe gedwongen werden. Het zegenrijke voortruk ken der troepen was daarvan het nooiwendig gevolg. „Aan 11, inwoners van mijn geliefd vaderland, is het thans grootere onheilen voor te komen. Erkent, uwe koning en getrouwste vriend bezweert u er om bij alles wat u heilig is, de ongelukkige dwaling; keert tot vrede ferug, ruimt de barricaden, die nog aanwezig zijn en zendt tot mij mannen, vol van den echten, ouden Berlijner geest, met woorden, zoo als zij tegenover uwen koning passen en ik geef u mijn koninklijk woord, dat alle straten en pleinen dadelijk door de troe pen ontruimd zullen worden, en de militaire bezetting slechts in enkele gebouwen liet slothet tuighuis en eenige anderen, en daar ook slechts voor korten tijd zal aanwezig blijven, lioort de vaderlandsclie stem van uwen koning, bewoners van mijn getrouw en schoon Berlijnen vergeet het gebeurde zoo als ik vergeren wilen zal om der wille van de groore toekomst, welke onder den vredezegen van God voor Pruissen en door Pruissen voor Duitschland zal aanbreken. „Uwe 11 beminnende koningin en waarlijk getrouwe moeder en vriendin, die lijnend op het ziekbed ligt. vereenigt hare innige, aan tranen rijke gebeden met de mijnen. „Geschreven in den nacht van 18—19 Maart." Tegen 2 uur verscheen eene nadere bekendma king, waarin de ontbinding van het ministetie vvierd kenbaar gemaakt «n de graaf van Arnim met de zamen- stelling van een nieuw ministerie belast werd. Berigten, heden ontvangen, melden nog nadere bijzonderheden van de b'oedige botsingen die den 18 11. te Berlijn plaats hadden, en waarvan wij hierboven melding maakten. Daaruit blijkt, dat in bijna alle straten der stadbijzonder in de Koningstad, met verbittering is gestreden. Het pelotonsvuur knetterde onder het geroffel der trom, afgewisseld door kartetsvuurook niet gewone kogels en granaten werd geschotenhet was een ware veldslag, die tot aan den morgen duurde. 13e studen ten hadden ook de wapens opgevat en voerden het volk aan, dat door de schutters der garde versterkt was; ook werd het werkhuis opengebroken en al de veroor deelden in vrijheid gesteld. Zoo als men denken kanis het verlies van beiden zijden zeer groot en des voormiddags (van den ipden) moeten de straten met dooden en gewonden bedekt ge weest zijr. 13e menigte heeft zich echter niet aan den eigendom van bijzondere personen vergrepen. Daar entegen heeft men liet huis van den directeur-generaal der belastingen Kühne thans minister van financien bestormdook zijn de koninklijke ijzergieterij en een exercitiehuis voor de Oranienburger-poort in de asch gelegd en de artillerie kazerne aan dezelfde poort is zwaar beschadigd. liet vetlies van menschenlevens is met geene waar schijnlijkheid hoegenaamd te ramen. In allen geval is het verlies der troepen oneindig grooter geweest dan dat der burgers, 0111 dat de laatsten altijd het voordeel hadden van eene gedekte stelling. Na de laatste proclamatie des konings is de rust echter wedergekeerd en bevindt de stad zich in de vol maaktste orde. Frankfort den 20 Maart. De volksbewegingen .in VVeenen Berlijn, Munchen Dresden, Maagden burg, Weititai' Ëlberfeld Solingen, Gottingen, enz. waren volgens de laatste berigten weder gestild. Volgens een beriat uit Petersburg van 7 Maar:, zou een leger van 400,000 man naar de westelijke gren- zen trekken. ENGELAND. Londen, den 18 Maan. Hedenmorgen is de ko ningin van eene prinses bevallen. Er is eene inschrijving geopend voor de En- gelsche werklieden, die uit Frankrijk verdreven zijn. De koningin heeft voor 5000 fr. ingeschreven. Te Dttb'in en te Manchester hebben volksver- eenigingen plaatsgehad, maar de rust is niet verstoord. Londen den 19 Maart. De lersche verbondenen (de heethoofdige partij der assosiatie van den jcpeal (rebben H. Woensdag avond eene groote meeting ge houden, om een adres op te stellen aan de burgers van Dublin ten einde deze aan te sporen tot bedaardheid en standvastigheid. In weerwil der aanwezigheid van de snelschrijvers der regering, die belast waren met het tipteeker.en van alle bijzonderheden dezer bijeenkomst, werden zeer oproerige redevoeringen uitgesproken on der de duverendste toejuichingen. Vooral deed zekere beer Meagher zich opmerk mi door de hevigheid zijner uitdrukkingen. Zie hi' r een staalije „Luister aandachtig'! de woorden, die ik tot u zal rigten, zijn niet het gevolg van een oogenblik van op. gewondenheidmaar wel de vrucht eener bedaarde en b-zadigde overweging..... Zoo wij nog langer deze regering van kavallerie en artillerie moesten hebben, zou het beter zijn tien kreet aan te heffen Naar de barricaden laat ons den god des strijds inroepen Wanneer zijdie u uwe regten en pligten doen ken nen, in dezen kamp vallendan zal het land daardoor niet in eenen slechteren toestand gerakendan dien waarin hel tegenwoordig verkwijnt. Het zwaard des honvers, dar onze landgenooten verdelgt, is honderd malen meer te vreezen dan de bajonetten derEngelsche soldaten. Indien wij, uwe opperhoofden, van een gereten worden door de klaauwen der gieren van de wet, dan zal onze laatste daad op het schavot zijn, de pro- visioneele regering van Frankrijk te herinneren, aan hare in de circulaire van den heer de Lamartitie vervatte belofte van de nationaliteiten te schragenen onze laatste kreet zal zijn: Frankrijk! Frankrijkwreek ons r De uitwerking dezer rede was onbeschrijfelijk. Da verende toejuichingen beloonden den spreker. FRANKRIJK. Parijs den 18 Maart. Gisteren middag 1 ure trok eene menigte jonge lieden en werklieden van de plaats der revolutie naar het stadhuis. Men zag de driekleurige vlaggen waaijen, voorzien met opschriften van de verschillende clubsen en corporatien. Bij het stadhuis gekomen werden er deputatien aan het voor- loopig bestuur gezonden. De burger Górard voerde het woord en vroeg: 1) de verwijdering van de troe pen die zich nog in de hoofdstad bevinden2) de uitstelling van de verkiezingen der nationale garde tot den 5 Mei3) de bepaling van de opening der natio nale vergadering op den 31 Mei. De heer Louis Blanc heeft, onderanderen, geantwoord: Het voorloopig gouvernement der republiek berust op het openbaar gevoelen. Onze kracht is, gelijk wij hopen, in de kracht van het volk, onze wil moet altijd met het zijne overeenstemmen. Daar de leden van liet voorloopig gouvernement de eer hebben van het volk te vertegenwoordigen, moeten zij het waardig doen. De door het volk geuite wen- schen zullen het onderwerp van rijpe overweging zijn; maar deze beraadslagingen moeten vrij zijn, en het ver-

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1