Maandag 30 Maart. GOESSCÏIE COURANT. NIE V WST S JI) S N ti KJ>' Besturen en Administratie». NOTIFICATIE. I en \is De uitgave de%er Courant geschiedt Maandags\ Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal J isf dj 5; Franco per Post f .1,90. F Gewone Advertenti'én Worden a 20 geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en \van d 6 regels d f d ,20, behalve ingezonden. Stadgenooten die met de woorden ran da Costa nog vragen mogt (al was het dan ook niet in dien mystieken zin) PP at zal het balen of de wet Die vorst en volk verbindt, herzien wordt, en verzet r"' wij kunnen het ons verklaren, dat gij bij zoovele vroegere beloften welke later bicken ijdel te zijn tot hiertoe schijnt geaarzeld te hebben om, door openlijke blijken van goedkeuring, uwe vreugde te bewijzen aan de heugelijke tijding, van het initiatief des Konings tot eene Grondwets-Herziening in ruimen zin die aarzeling, zeggen wij, was toe te geven, bij zoo vele teleurstellingen van vroegere dagen doch thans, nu wij bij 'sKonings jongst besluit eene com missie zien benoemd van vijf personen die nimmer eene gelegenheid hebben laten voorbijgaan om open lijk te bewijzen, dat zjj het met hun Vaderland wèl meenden nu wij de Heeren Donker Cürtius, Kempenaer, Lüzac, Storm en Thorrecke, geroepen zien, om die moeijelijke taak te volbrengen, en het duidelijk isdat het den Koning ernst was toen hij zeide alle die veranderingen te willen schen ken welke tot vermeerdering van 's volks welvaart strekken kunnen,nu het blijkt, dat betgeene mi nisteriële beloften zijn, maar, dat de transactie geest voorbij en de tijd geboren is waarin voor Neder land een nieuw leven zal opdagen nu mogen wij niet langer aarzelenom openlijk te loonendat wij dit gewigtig oogenblik gevoelen. -- Het zwarte boek de staatkundige inquisitie door de mannen van behoud ontworpen, is vernietigd, De Koning zelve ging ons voor. - Vrij, zoo vrij als ooit, mo gen wij nu juichen, bij den val dier mannen van behoud, welke, ten spijt der vele roepstemmen dat zij den Koning en het Vaderland ten verderve voer denhet «holle theorien noemden, wanneer het vooruitgang gold Laten wij dit dus doen met ge paste vreugde. Wij zouden u daartoe opgewekt hebben tegen eenen bepaalden dag dezer week. doch 'sKonings verzoek moeten wij eerbiedigen, om alle vreugde-bedrijven acht dagen uit te stellen. Wij zouden den Vaderlandschen zin en uwe ge hechtheid aan den Koning niet moeten kennen, wan neer wij ons niet overtuigd hielden, het verlangen van alle weldenkenden uit te drukken, met den wensch, dat zich eene commissie vormen mogt, ter regeling van een burger-feest in de volgende week waar alle burgers deel aan kunnen nemen de gegoeden zullen daarbij ongetwijfeld iets afzonderen voor de armen op dat ook dezen hun deel in de algemeene vreugde hebben en dan ook in onze stad Den weergalm toegejuicht, in feestelijk onthaal, F an di oppositie leer in Koning YV ILLEMS taal. DUÏTSCIII. AND. Leipzig, den 16 Maart. Eenegebeurtenis, waar aan ztker geheel Duitsclilanii, bit «de sniert eene eeuw bestaande stabiliteit van ons keizerrijk wel liet uiinst dacht, beeft beden plaats gehad. WEENEN IS IN OPSTAND. Een vreesselijke storm is losgebroken en ontwikkelt zich van uur toe uur. De burgerij van Weenon is opgestaan en de stu denten hebben zich met baar vereenigd. Eene verba zende roensclienmassa stroomde naar de villa van prins von Metternich. Mtn zegt dat zij verwoest is. Daarop tr. k de volksmassa door de Stad naar liet regeringsge bouw, de studenten aan de spits, en eisebte op vasten toon concessiën. Onmiddelijk verscheen een mannelijk persoon op het balkon (wie, weer men niet} en ver klaarde aan de tierende menigte, dat de Keizer, sten nende op de trouw zijner burgers van Weenen, eerlang aan al de wcnschen zou voldoen, welke niet her wel zijn van het Keizerrijk vereenigbaar waren. Inrusschen hadden de troepen zich kunnen ontwikkelen. Men verzekert dat op andere punten een hevig peletonsvuur, waartusschen losbrandingen va:i zwaar geschutge hoord is. Zoo veel is zeker, dat bij het vertrek van den trein, de rusr nog nier hersteld is. Men spreekt van 19 dooden en 14 gekwetsten. (Zie verder het be- rigt onder Rotterdam.) Van den Rijn, den 17 Maart. Volgens be rigren uit Berlijn, van den 15 dezer, hadden zich de gebeur tenisseu van den 13 aldaar op ernstiger wjjze herhaald. De soldaten, verbitterd door de schermutselingen, door de consignering in de kazernen en het op- en neêr marcheren in de straten, hebben een haat tegen het volk opgevat, die tot de grootste ongeregeldheden aan leiding geeft. Dikwijls wierpen zij zich zonder reden op de vreedzame ingezetenen, die zij met sabelhouwen en kolfstóoten mishandelden. Het aantal personen, die den vorigen dag gevaarlijke wonden hadden bekomen, wordt niet juist opgegeven, maar is toch aanzienlijk. De verbittering is algemeen. Men zag den avond met groote bezorgdheid te gitnoer. Weenen den 14 Maart. Heden was in deze stad alles tot de rust wedergekeerd. De Keizer had in de billijke verlangens van het volk toegestemd. Volgens de Obcrlandcr Bote, zou Hongarije zich van Oostenrijk onaf hankelijk verklaard, en de republiek geproclameerd hebben, FRANKRIJK. Parijs, den 16 Maart. Heden heeft er eene ma nifestatie der nationale garde plaats gehad. Compagniën der 14 legioenen van de hoofdstad en de voorsteden bega ver. zich naar het stadhuis ten einde te protesteren legen een voornemen van het provisioneel gouvernement om de keur-compagnien te ontbinden en de manschap pen daarvan bij de andere compagnien in te lijven. De menigte, die zicli voor her stadhuis bevond, hief bi) de komst cier nationale garde luide kreeren aan van leve Lcdru-Rollin weg met de aristocratiezoodat zij, voor eenen strijd vreezendeweder zijn teruggekeerd. Volgens andere geruchten zoude er tusschen de me nigteende nationale garde reeds eenige schermutselingen hebben plaats gehaden moet de nationale garde de kreet van te wapen hebben doen hooren. De generaal Courtaiswelke ben te gemoet kwam, zeide, darbij ben als opstandelingen beschouwdemaar zij beant woordden hem met uit te roepenweg met Courtais'. weg met Ledru.Rollin Men zegt, dat er gisteren een vrij heftig tooneei op het stadhuis heeft plaats gehad. De meerderheid der leden van bet provisioneel gouvernement, beeft bij den beer Ledru Rollin aangedrongen, dat hij zijn ontslag zou nemen. De heer Ledru Rollin werd door de hee ren Louis Blanc en Albert ondersteund; weigerde zijn ontslag te nemen en zeidedatindien men hem «f zettehij zich op het volk zou beroepen. NEDER LAIN DEN. Rotterdam, den i3 Maart. Uit een particulieren brief, heden alhier uit WEENEN ontvangen, in dato 14 dezer, onrleenen wij liet volgende: Wij hebben hier voor onze vrijheid gestreden en btnpen 24 uren instellingen erlangd, welke men, nog kort geleden, ons in geen ao jaren had toegestaan. Wij hebben thans Vrijheid van Drukpers en Onder wijs en eene Nationale Garde is ons toegestaan. De burgers hebben legen de linietroepen gestieden en slechts 50 der eersten zijn gevallen. De studenten bekleedden den eeisten rang bij den aanval en verloren 12 15 hunner makkers door bet vuur der linietroepen. Vorst METTERNICH en de Prinsen van den bloede, LUDVYTG en ALBRECHT hebben de vlugt genomen. De eeiste beeft nog drie uren gedraald, alvorens hij zijn ontslag nam, maar hij werd gedw ingen. Een liberaal ministère is ge» vorind met de graven COLROYVRAT en MON- TECOCULl aan Imt hooft. De linietroepen moeten n >g heden de, stad ontruimen." (N. R. C.) Door Z. M, is benoemd eene Commissie, tot voordragt van een volledig ontwerp van Grondwets Herziening, en tevens ter mededeeling barer denkbeel den omtrent de zaroenstelütig van een nieuw Ministerie, en wel de Heeren Mrs. D. Donker Curtius J. M. de Kempenaer L. C. LuzacL. D. Storm en R. Thorbecke. R itterdam den 18 Maart. Men leest in het Journal de la Hayenopens het overlijden van Z. K. H. prins Alexander: Heden zijn hier berigten ontvangen, die de Konink lijke familie in diepe droefheid storten. Her Vost Scriptam van een brief van 9 Maart, ge rigt aan den Koningdoor zijnen zaakgelastigde re Madrid, luidt als volgt: Ik ontvang zoo even een schrijven van den mar- kies hertog van Saldanha. eersten minister van Por tugal, gedateerd van den 1 dezer maand, mij aankon digende, dat bet bof van Portugal den rouw van acht dagen aangenomen heeft, uithoofde van bet overlijden van Z. K. H. den prins Alexander der Nederlanden." Vermoedelijk hebben tegenwinden of andere om standigheden beletdar de koning dit treurig berigt regtstreeks ontvangen heelt Imnssciien het bovenstaande veroorlooft niet meer te twijfelen aan den noodlottiger. slag, die de koninklijke familie getroffen heeft en die het hart van eiken Nederlander mer rouw vervullen zal. (Door het bof is, volgens de Staats-Courant van 1'. Zaturdag, de rouw voor drie maanden aangenomen.) Rotterdam, den 19 Maart. De Tijd, geeft de volgende Naamlijst, die, zoo als her blad vermeen:, waarschijnlijk liet nieuwe ministerie zal uitmaken, wan neer de Heeren van Oudermeulen en Sloet zich hunne benoeming zouden laten welgevallen: Buitenlandsche zakensraaf Schimmelpenninck. Binnenlandsche zaken: Borret of Storm. Fitiantien: van Oudermeulen. Justitie: Dirk. Donker Curtius, Oorlog: Kolonel Madiol. Marine: Rijk. Koloniën: Baron Sloet tot Oldhuis. l. .-.j- >■- l -■* -—-..sr" De STAATSRAAD, GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND, Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door Zijne Excellentie den Opperhoutvester, met overleg van Hun Edel Groot Achtbaren de Gedepu teerde Staten is bepaald het navolgende i°. Dar de jagt op Ganzen en Eendvogels binnen d. ze Provincie op den 20 Maart aanstaande zal gesloten zijn, terwijl die op Watersnippen tot den 1 April daaiaanvolgende wordt opengelaten, met d;en verstande echter, dat de laatste, wat dtpu» blieke Jagt aanbelangtalleenlijk geopend blijft op het water, langs de stranden en oevers van water, plassen en op lage moerassige landenen bepaal delijk is gesloten in en langs bosschen, alsmede op bouw- en weilanden, tot het gewone jagtveld behoorende. 20. Dat "net weispel van kwartelen alleen van den 1 Mei aanstaande tot en met den 15 Juhj daaraan volgende zal mogen worden uitgeoefend zullende bij dat Jagtbedrijf geene andere netten mogen wor den gebruikt dan steekgarenssprei- en vliegnetten terwijl de twee laatstgemelde soorten nimmer tor het slepen (tirasseren) der kwartels zullen mogen worden gebezigd. 30. Dat de Visscherij binnen deze Provincie, van den April aansraande tot en met den 15 Mei daar. aanvolgmde zal gesloten wezen terwijl het visscheu met de zegen of het sleepner niet geoorloofd zal zijn van den 1 April aanstaande tot en met den 31 Mei daaraanvolgende. 4°. Dat van de bil de 3de bedoelde sluiting is uit gezonderd de Paling visscherij welke echter ge durende den gesloten vischtijd niet anders dan met aalkorven, van wisschen of teeiien gevlochten, en mat het huisnet zal kunnen uitgeoefend worden; vermogende nogtans die vischtuigen al/een dddr te worden gebezigdalwaar het gebruik derzelve niet bij de politie reglementen is verboden. 5°. Dat de visschers van beroep den door hen, vóór den 15 April aans'aande gevangen viscli tot op den laatsten dier maand zullen mogen verkoopen. 6°. Dat eenieder, die zich, aangaande het bij de voov- gaaude §5 bepaalde, eenige overtredingen mogt veroorloven tot de straffen, bij de wet bepaald, zal worden vervolgd. Wijders worden 9e belanghebbenden nader herinnerd

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1