CV. Si. GOESSCHE COURANT. Maandag 13 Maart. FRANSCHE REPUBLIEK. NIEUWSTIJDINGEN* De uitgave de*er Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I isf J,75; Franco per Post f .1,90. J (Gewone Adverlentïèn worden a W ets. de regel\ geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodherigten 1 van J 6 regels k f .1 ,ü20, behalve het Zegelregt. J in i. •rnmrnummmmmemmmmmmmmmmm* kreeten uitende. Voor het werkhuis gekomen, hebben de oproerlingen, welke tot de geringste klassen behoor den, de vrijlating van alle gevangenen gevraagd. Aan de policie agenten gehikte het evenwel de menigte uiteen te drijven en verscheidene onruststokers gevangen te nemen. Den 9 dezer maakten de onruststokers zich van een molen in de nabqlieid der stad meester, door kruisten de straten en rigsten zoo vele verwoestingen aan, dat zij met een aantal policie agenten slaags raak- ten, welke hen spoedig uiteendreven. Alle winkels werden nu gesloten, doch den geheeleit avond werden er de glazen ingeworpen en gazlanraarns gebroken. Volgens geruchten zouden ook te Airdrie en te Ne* wark onlusten hebben plaats gegrepen. Gisteren ontving men. te Glasgow berigt, dat de mijnwerkers der districten Glasgow, Ardrie en Ardrie en Hplytown, ten getale van 15.000 of 20,000 per sonen, hun werk gestaakt en Itooger arbeidsloon ge vorderd hadden, alsmede, dat zij naar de stad Glasgow zouden oprukken; men begrijpt niet welk doel zij niet dezen stap konden hebben, dewijl de grieven waarover zij zich beklagen, louter eene kwestie van arbeidsloon tussclnn hen en hunne meesters is. Overigens zijn te Glasgow zulke strenge militaire maatregelen geno men, dat men niet denkt, dat de mijnwerkers eer. dollen stap zullen wagen. De orde is te Glasgow geheel hersteld, en men gaat dagelijks voort met het aanstellen van nieuwe politie beambten. De werkzaamheden, die in den aanvang der week gestaakt waren, zijn weder hervat en de aange bragte beschadigingen hersteld. Parijs den 7 Maart De provisionele regering zal, naar men verneemt, een decreet uitvaardigen, waar bij de veroordeeling van den maarschalk Ney welke ingeschreven is op de registers van de voormalige kamer der pairs, als niet geschied zal worden beschouwd en zijne rehabilitatie van de constituerende nationale kamer zal gevraagd worden. Men wit weten, dat bij de provisionele regering het plan bestaat, om de bewaking van het graf van Na- poleon aan diens broeder Jeróme Napoleon toe te ver trouwen, die dan tevens tot gouverneur der invaliden zal benoemd worden. Dit zoude een edel denkbeeld zijn, aan hetwelk zich de maarschalk Molitorde te genwoordige gouverneur der invaliden, zich het eerst moet aangesloten hebben. De Poolsche emigratie heeft veel hoop op de ge- beurtenissen der laatste dagen. Le 3 Mateen dagblad van den prins Czartoryskiverklaart zich niet alleen geheel voor de republiek, maar beschouwd ook de re publiek als het eenige ntiddglwaardoor de Poolsche nationaliteit weder kan herboren worden. Deze ver klaring is te belangrijker, daar een gedeelte der Poolsche geëuiigreerden eertijds een prins geproclameerd hadden, aan wien de troon door koninklijk erfrogt toekwam. Zij hebben mede reeds eene commissie benoemd, belast mei liet inzamelen der stemmen van al de uitgeweke nen tot zamenstelling van eene provisionele regering voor de geëmigreerden. NEDERLANDEN. 's Gravknhage den 9 Maart. TWEEDE KAMER df.R STATEN GENERAAL. «KON WETfi-i! EIi2»Ni.\« In de zitting van heden is ontvangen een koninklijke boodschap, ten geleide van 27 ontwerpen tot verdui delijking en wijziging der grondwet. De nieuwe be palingen zijn hoofdzakelijk die eenmaal door hun regt van geboorte tot bijzondere bedieningen (Leden dèr Staten Generaal, hoofden van departementen van alge meen bestuur, enz.) zijn benoembaar geweest, blijven die bevoegdheid houden, niettegenstaande den grond, waarop zij geboren zijn, heeft opgehouden tot liet Rijk of deszelfs bezittingen te behoorënde Koning heeft het regt om de werking eener wet te schorsen, in de gevallen, op de wüze en voor den riid bij de wetten te bepalende opdragt der administrate Regtsmn&t aan den Raad van Statebij ligchamelijke onge steldheid of ongeschiktheid door ouderdom, kunnen de leden der Eerste Kamer van de Staten-Generaal, der Rekenkamer, alsmede de Regterlijke Ambtenaren ont slagen worden; het getal der leden van de Staten-Ge» neraal kan vergroot wotdiR; in beginsel is het regt DUÏTSCHLAND. Munchen den 6 Maart. Hoewel de spanning in deze stad nog blijft voortduren, is men thans even we! rustiger, en ziet men de uitvoering van de Konink lijke concessien te gemoet. Frankfort, den 8 Maart. Te Darmstadt, heeft het gemeen eenige glazen ingeworpende militaire magt verhinderde evenwel verdere baldadigheden. De gisting onder de bevolking blijft evenwel steeds groot. Te Carlsruhe hebben verscheidene brandstich tingen plaats gehad. Onderscheidene personen zijn op Iteeterdaad betrapt. ENGELAND. Londen, den 8 MaartDe Times bevat beden eene beoordeeling van het Manifest, dezer dagen door den heer de Lamartine uitgevaardigd, en zegt, onder meer, daarvanwij erkennen het vernuft, waarmede het verschil is aangeduid tusschen de republiek van 1792 en die van r848; de tijd zal echter moeten aantoonen in hoeverre dit verschil juist is. (let ma nifest ademt een' geest van wantrouwen, die andere staten geenszins verdiend hebben, en bet geeft over zekere daadzaken een beslissend gevoelen ie kennen, dat slechts strekken kan om de grondslagen van. den algemeenen vrede te schokken. De heer de Lamartine aarzelt niet te verklaren, dat „het voor Frankrijk gelukkig zou zijn, indien men Int den oorlog verklaarde en het aldus dwong om in magt en roem ree te nemen, in weerwil van zijne gematigd heid." Hij deinst alleen voor de verantwoordelijkheid terug, om den oorlog te verklaren, zonder daartoe uit gelokt te zijn. Wij gelooven nietdat er de minste reden bestaat om eene provocatie van het buitenland te verwachten maar Europa mag, daar het zich wijs» selijk daarvan onthoudt, hetzelfde'ook van de zijde van Frankrijk wachten. Verder verzekert de heer de Lamartinedat, zoo naar hunne meening het uur geslagen heeft om eenige verdrukte nationaliteiten te hersteilen de franschv re publiek zich geregtigd zou achten zelve naar de wape nen te grijpen, om die wettige bewegingen van ont wikkeling en naiionaliteit der volken te beschermen." Deze verklaringen zouden, indien men dezelve volgens den gewonen regel van internationaal verkeer beschouw de, zeer veel op bedreigingen of provocatien van zeer Tegtstreekschen aard gelijken. Zij bevatten eene formele en onbepaalde vernietiging van al de tractaten, waardoor de relatiën van Frankrijk en andere landen tot hiertoe zijn bepaald geworden, en verzekeren met duidelijkheid, dat de republiek geregtigd is. gewapenderhand te inter- venieëren, ten einde zekere beginselen of partijen bui tenslands te schragen. Wij vriezen ten minsten, dat er.kele der gvoote Europesche mogendheden dit in eenen dergelijken zin zulten opvatten en vreezen voor de gevolgen. De woorden van den beer de Lamartine zijn ongetwijfeld eene welsprekende commenta'ie van de zegeningen van den vrede, maar wij hadden gehoopt iets meer over de ptactische wijze van den vrede te bewaren in eer. dergelijk manifest te vinden. De onlusten, welke eergisteren op Trafalgar Square hadden plaats gehad, poogde men gisteren morgen we der te hernieuwen. De winkels in de nabijheid van dit plein waren meest allen gesloten. Men begon weder de policie agenten, welke de menigte rustig wilde doen uiteengaan aan te vallen en met steenen te werpen spoedig rukte toen een aantal poiicie agenten liet plein op en dreef de menigte uiteen welke zich langs Cock spur Street, Charing-Cross en het Strand verspreidde, doch telkenmale ook weder door de politie, zoodra men slechts eene neiging om zamen te scholen bespeurde verdréven werd. Voor den avond was alles weder rus tig en zag men geenen buitengewonen toevloed van menschen meer. Men In eft op verschillende plaatsen der stad biljetten aangep'akt, waaibij liet houden van zamenscholingen en meetings op of in de nabijheid van Trafalgar-square verboden werd. Des nachts waren meer dan drie duizend politie agenten in de nabijheid van dit plein, en langs het Strand, bij detachementen van dettig nan, geposteerd. Heden zijn op verzoek der politie alle winkels in de Fleetstreet, Cheapsied and Gracechurch street ge sloten, daar menjweder voor ongeregeldheden vreesde, en is een bataillon soldatenin het gebouw der bank van Engeland binnen gerukt. Er zijn thans uadere bijzonderheden, aangaande de plaats gehad hebbende onlusten te Glassiow ont vangen. De meeste personen, welke eergisteren de rust aldaar verstoord hebben, waren werklieden zonder arbeid, welke sedert verscheidene dagen meetings op een veld in de nabijheid der stad gehouden hadden. Des Maandags namiddags waren 3 4000 van hen bijeen; verschillende sprekers voerden toen een zeer heftige taal en zeiden, da; de aanwezigen voor hunne regteti moesten strijden, even als hunne broeders in Frankrijk. De menigte trok vervolgens naar het stad huis, waar hen eene buitengewone uitdeeling van soep beloofd werd, maar antwoordde, dat zij iets beters dan soep verlangde, en verspreidde zich daarop Oost- en Westwaarts door de stad, in verscheidene winkels, vooral bij geweermakers, inbrekende en alom veel schade veroorzakende. Ten 5 ure in den namiddag werd de Riot act voorgelezen en trokken de militairen op. Meer dan 5000 politie beambten doorkruisten tot middernacht de straten. Aan alle hoeken der straten bevonden zich militairen, welke bevel hadden niemand door te laten, die niet in de straat woonde. Meer dan 150 personen zijn gevangen genomen, terwijl reeds een iooral pistolen, geweren, enz. zich in handen der overheid bevonden. Berigten van Dingsdag avond, melden, dat de mili tairen vuur hadden gegeven en dat verscheidene per sonen gedood waren. Volgens geruchten zouden ook te Edinburg onlusten zijn uitgebarsten. Londen, den 11 Maart. In de zitting van het hoogerhuis van eergisteren hadden eenige interpellation over de dezer dagen plaa'S gehad hebbende onlusten op Trafalgar Square plaats. Lord Stanley zeide, dat, indien de policie niet zeer vooiv.'gtig had gehandeld er veel meer schade zon hebben plaats gehad en men misschien het verlies van verscheidene menschenlev.-ns zou hebben te betreuren. Hij eindigde met te zeggen, dat er in de hoofdstad geene sympathie voor derge lijke rustverstoringen bestond. LI. Woensdag kwam eene aanzienlijke menigte we der vroeg in den morgen op Trafalgar Square bijeen, doch zij vergenoegden zich, met onder het breken van eenige glazen, naar Stepney Green te gaan, waar eene meeting gehouden werd, en verscheidene Onanisten sprekers her woord voerdeneen zware regenbui deed echteroe vergaderde hoorders uiteengaan; een gedeelte daarvan besloot met stokken en steenen voorzien de City te doortrekken, wierp bij verscheidene winkels de glazen in, doch werd bij Ludgate Hill door policie agenten uiteengedreven. Verscheidene personen zijn gevangen genomen, zoodat te middernacht alles in de hoofdstad rustig was. Eergisteren hebben ook meer dan 500 der aanzienlijkste inwoners van de wijk van St. James Westminster zich als consrabels doen inschrij ven, ten einde de overheden hulp te vevleenen om de orde te herstellen. Ais een bewijs hoe weinig sympathie de oproer makers bij de massa des volks vinden, vermeldt men, dat eergisteren 2000 kolendragers eene deputatie naar den minister van binnenlandsche zaken hebben gezon den, tin einde hunne diénsten aan te bieden, als een bijzondere uYagt tot bewaring der openbare rust. Gisteren avond werd hier weder in het Eastern Institution eene vergadering gehouden onder opzigt van den lieer Cochrane. Er was aangekondigddat de heeren Ilume, ThompsonClay, BowringIVak ley enz.allen leden van het parlement, er bij tegen woordig zouden wezen. Zij verschenen echter niet en zekere lieer Cooper nam liet voorzitterschap waar. Zoodra de zaal mopend was, stoven er meer dan 3000 personen binnen, waaronder vele straatjongens. Dui- zende anderen, die er geene plaats konden vinden, lie pen voor liet gebouw heen en weder. De vergadering liep vreedziam af, ofschoon sommige vrouwen, op het slot daarvan, den Marseillaanschcn Marsch aanhieven. Ernstige onlusten hebben 11. Woensdag en Don derdag te Manchester plaats gehad. Ten gevolge eener meeling. vormden zich zamenscholingen. terwijl benden de staj doorkruisten glazen breken e en op o nge

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1