Donderdag 9 GOESSCHE COURANT. JNIEU WSTIJDINGEJV* FRANSCHE REPUBLIEK. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f J,~5; Franco per Post f .1,90. J Gewone Advertentièn worden d °20 ets. de a I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberig^ \van Jóregels a f J ,Q0behalve het Zegelregt, ege/\ Igten 1 regt. J DUITSCHLAND. Frankfort, den4 Maart. Gisteren is te Carlsmhe brand omstaan in bet gebouw van het ministerie van buitenlandsche zakendezelve wordt aan kwaadwi) ligbeid toegeschreven. Er hebben eenige arrestatien plaats gehad. - Te Mannheim blijft de gisting voortduren, hoewel de rust in het algemeen als hersteld kan beschouwd wor den. Er loopt een gerucht, dat de Koning van VVttr teinberg zich aan de spits van het 8ste armeekorps wil stellen, hetgeen onder de militairen met vreugde ver nomen is. Ook uit Neurenberg is een adres aan den koning opgezondenhoudende een verzoek om de meest drin gtnde hervormingen. Het adres noemt 0. a.hervor ming der wet op het kiesregtvrijheid van drukpers; eenejnry; gelijke staatbnrgerlijlte regten voor alle gods* diensten; vertegenwoordiging des volks bij den Duit» schen bondenz. Het gemeente bestuur van Aken heeft tor de vol gende petitie aan den koning besloten: 1. Volledige vrijheid van drukpers. 2. Bijeenroeping van den ver eeiiigden landdag0111 uitvoering te geven aan de in 1815 beloofde volksvertegenwoordiging, en te beraad slagen over eene vermindering van staatslasten. 3. Her stel van de regterlijke instellingen der Rijn-provincien in haren oorspronkelijken vorm. Hamburg, den 4 Maart. Gisteren hebben hier onlusten plaats gehad, welke nret de verwoesting van liet huis des regerenden burgemeesters geëindigd zijn. Ook deed het gepeupel een aanval op de huizen van sommige leden van den senaat. Het gelukte aan de burgergarde en eenige afdeelingen linietroepen de rust ie herstellen. Eenige oproermakers zijn in hechtenis genomen. Van den Rijn den 7 Maart. Niet alleen uit Keulen, maar ook uit Dusseldorf en Koblents zijn dezer dagen petitiën naar Berlijn verzonden, waarin wordt aangedrongen op eene ware volksvertegenwoordiging, gelijkheid van staatsburgerlijke regten voor alle go Is dienstige genootschappen, onbeperkte vrijheid van d> uk- pers. eene regtbank van gezworenen voor alle staat kundige misdrijven en vergrijpen der drukpers, ver/.e kering der persoonlijke vrijheid, belasting op de inkom sten. voorzorg voor de arbeidende klassen, mededeeling van liet ontwerp der strafwet van de volksvertegenwoor diaeis, onbelemmerd regt van openbare vereenigingen, een Duiisch parlement. Ook te Crefeld is tot een adres aan den koning besloten. Hetzelve behelst alleen het verzoek om bijeenroeping van den vereenigden landdag tot het ontwerpen eener constitutie in den geest des tijds. Als motief tot dit verzoek worden 'echter dezeifde denkbeelden en wenschen te kennen gegeven als te Keulen en it: andere steden aan den Rijn geschied is. ONLUSTEN IN BEIJEREN. Munchen, den 4 Maart. Eergisteren voormiddag werd door een aantal studenten een vrijzinnig adres aan den koning onderteekend. die dit echter, gelijk voor zien werd, niet aannam. Dit biagt eenige gisting teweeg. Een ander adres der burgers van Munchen, met dui zende namen uit alle standen bedekthad echter een beter gevolg, het bevatre het verzoek 0111 vrijheid van drukpets, verantwoordelijkheid drr ministers, algetiieene wapening, openbaarheid in de regtspleging, vertegen vvooidiging der Duitsche stammen hij den bondsdag, bezwering der constitutie door de militairen en onmid delijke bijeenroeping der stenden. Den volgenden avond werd door de ministers bekend gemaakt, dat al deze punten door den koning toegestaan waren. Met dat al bleven de onheilspellende teekens van een ophanden zijnden stortn voortduren. Het begin der beweging was een charivarie, dat den- minister y. Berks gebraet werd; zoo men meende, door twee verbondene partijen uitgeloktom eene reactie te weeg te brengen. Naauwelijks was echter de opstand begonnen, toen hij een geheel eigenaardige gedaante en rigting aannam. De verschillende volks massa's hadden bijzondere aanvoerders, aan wier kom niando zij blindelings gehoorzaamden. In den morgen van den 4 dezer verergerde de stand van zaken. Er werd namelijk officieel bekend gemaakt, dat de kamer der gedeputeerden ontbonden was, dat tot het doen van nieuwe verkiezingen bevel was gege ven en dat de stenden tegen 31 Mei waren bijeenge roepen. Dit uitstel gaf het sein tot.het uitbreken van een formelen opstand. Het brak de deuren van het bur gerlijk arsenaal open en de zich daarin bevindende 4000 geweren 6000 nieuwe sabels en een aantal andere, reeds gebruikte wapens, vielen in handen van de studenten kunstenaars en burgers. Bij het afzen den van dit berigt luidt de stormklok het plein voor het koninklijk slot is met troepen bezet. ENGELAND. Londen, den 2 Maart. Zoodra de val van Lo dewijk Philips en zijne aankomst alhier bekend was, ontstond aan het hof der koningin een eenigzins moeije lijk te beslissen vraagstuk. Er moet namelijk een ge schil zijn opgerezen of de etiquette toeliet, dat men Lodewtjk Philips den titel van majesteit toekende. Verscheidene enge'sche dagbladen beweren buitendien, dat aangezien Lodewijk Philips geen wettige koning geweest was, hem ook de titel niet toekwam. In Ierland begint zich reeds zekere agitatie te vertonnen. Er zijn dagbladen, die de L rui aansporen om gebruik te maken van de omstandigheden, om het Uitoefenen hunner regten en vrijheden van Engeland te vorderen. OBfEUISTESr TE LONitEW EAT TE «5EAS«®W. Londen den 7 Maart, Gisteren was Charing- Cross het tooneel van ernstige onlusten. Gedurende verscheidene uren waren alle winkels gesloten en wer den alle personen, zoowel zij die te voet gingen, als die in rijtuigen zaten grovelijk beleedigd. De onlusten ontstonden voornamelijk door een ont werp van den heer G. Cochrane, on namelijk eene meeting in de open lucht in Trafalgar Squareover de belasting op de inkomsten, te honden. Ten 1 ure zou de meeting een aanvang nemer., doelt de politie verbood liet honden dezer meetings en schreef eenen brief hierover aan den heer Cochranewaarin zij Item berigt gaf, dar de voorgenoméne vergadering onwettig was en hem voor de gevolgen er van verantwoordelijk stelde. De heer Cochrane deed gisteren tnorg-n overal biljetten aanplakktn, waarbij hii van het berigt, hein door de.overheid gedaan, kennis gaf, en al de p ersonen, welke de meeting wilden bijwonen, verzocht rustig uiteen te gaan. Maar het berigt lcwam t- laat en werd met verachting beschouwd. Des namiddags was Tra falgar Square geheel met menschen overdekt. Ook de terrassen, nabij het plein, en de trappen, welke er heen leiden, benevens het portiek van de nationale gallerij, waren met menschen overdekt, volgens berekening 8 <1 10,000. Met het slaan van 1 ure, stond er in het midden van het noorder terras een heer op, die zich zelfs als de heer Reynolds deed kennc-n, en zeide, dat hij in afwezigheid van den heer Cochrane, als voorzitter zou ageren. Hij sprak veel over de roemvolle fransche re publiek, den tyrannieken Lodewtjk Philips en het be langwekkende parijsche volk. Op den heer Reynolds volgde zekere Dr. MindinSider van Spitalfield, welke eene vrij lievige redevoering hield en eindigde met drie hoera Ijs voor de regten der werklieden te vragen. Na hem sprak nog zekere werkman en vervolgens verschei dene Chartistische redenaars, welke den gewezen koning van Frankrijk, zooveel mogelijk uitscholden en eindig den met „leve de fransche republiek" te roepen. Naauwelijks waren al deze redevoeringen geëindigd of de menigte, thans tot ongeveer 15000 personen aangegroeid, begon de enkele policie-beambten, welke zich op Trafalgar-Square bevonden te mishandelen en niet modder en sreenen te werpenook een gotal poiicie beambten, welke de orde wilde herstellen, wa ren genoodza kt met hunne, korte staafjes van zich af te sl.tan, doch moesten voor de opgeruide menigte de wijk nemen. Ten 6 ure des namiddags werden de policie-beamb* ten van Trafalgar Square teruggetrokken, doch de me nigte bleef nog steeds het plein bezetten en ten 8 ure was zij merkelijk vermeerderd Toen begon men de pallissade rondom de Nelson kolom af te breken, de gazlantaarns te verbrijzelen en allerhande baldadighe den te plegen. Een aantal poiicie beambten kwam toen op de been ener hadden crustige schermutselingen plaats. Eindelijk deed zichnadat nog een aanlal wanor delijkheden gepleegd waren, de kreet hooren: Naar het Paleis. Toen de menigte voor het paleis geko men wasvernielde zij de voor hetzelve geplaatste groote lantaarns. Der toegesnelde wacht mogt liet echter gelukken de tierende menigte te verdrijven. I11 James Street en York Street brak het opgewonden volk verscheidene winkels open en vorderde bij som migen brood en bier. Vervolgens trok het volk door Westminster naar Chat ing-Cross ook daar echter behield de gewapende rnagt de bovenhand, zoodat de menigte ongeveer ten 12 ure uiteenging. Meer dan 1000 poiicie agenten waren in den loop van den avond op de been en wendden alles aan otn de orde te her stellen. Men hoopt, dat de nacht zonder verdere on geregeldheden zal voorbijgaan. Gisteren namiddag ten 4 ure, zijn de Char lis ten le Glasgow in opstand geraakt. Zij zijn hij eenige geweermakers ingebroken en velen van hen werden dus van wapenen voorzien, welke zij heen en weder zwaaiden uitroependeWeg met de KoninginMen zegtdat de opstandelingen ver scheidene duizenden sterk zijn. Twee policie-beamblen zijn naar men zegl reeds doodgeschoten en velen gewond. Men vreesde zeer voor den nacht. De militairen zijn in ver schillende gedeelten der stad geposteerd een sterk detachement bevindt zich voor de beurs. Behalve hij geweermakers heeft men ook in vele andere winkels ingebroken en voornamelijk in die van juweliers. Sedert den aanvang der onlusten zijn meest alle winkels gesloten. De laatste berigten ran Glasgow, loopende lot gisteren avond J Jure, melden dat de opstandelingen in aantal en stout moedigheid toenemen. Men zeide ookdat zijde rails uit den grond hadden geligt der spoorwegen naar Paisley en Airdrie. Men heeft J50 dra gonders van Edimburg naar Glasgow gezonden, terwijl 600 man linie-troepen hen onmiddelijk zullen volgen. Parijs den 5 Maart, Al de dagbladen bevatten lieden de circulaire van den minister van buitenlandsche zaken aan de diplomatieke agenten der republiek. De minister verk'aaTt in dezelve, dat de oorlog niet het be ginsel drr lepubfiek is, gelijk zulks in 1792 eene nood lottige en roemrijke noodzakelijkheid was. De omwen teling der laatste dagen is geen achteruitgang maar wel vooruitgang; de wereld en wij, willen tot de verbroe deringenden vrede medewerken. Nadat de minister liet verschil aantoont, dat tusschen deze twee tijdvakken bestaatis vooral de volgende passage belangrijk De Fransche republiek zal dus aan geen volk den oorlog verklaren. Zij gelooft echter niet noodig te hebben te zeggendat, wanneer men met de republiek oorlog zoude willen voeren, zij niet aarzelen zoude den sttijd te aanvaarden. De denkwijze der mannendie thans aan het hoofd der fransche regering staan, is de volgende „Gelukkig zal Frankrijk zijn, wanneer men het den oorlog verklaart, en het daardoor noodzaakt, niertegen» staande zijne gematigdheid, in kracht en roem te winnen Op Frankrijk zoude eene verschrikkelijke verantwoording rusten, indien de republiek zelve den oorlog verklaarde, zonder er toe geprovoceerd te zijnIn het eerste geval zoude Frankrijks krijgshaftig genie, zijn ongeduld om te handelen, zijne gedurende zoo vele jaren van vrede bijeen gegaarde krachten, het onverwinnelijk doen zijn op zijn eigen grondgebieden het vvelligt ook doen vreezen op dat eener andere natie. In het tweede geval zouden de herinneringen aan Frankrijks overwinningen zich tegen hetzelve wendenherinneringen, die de an dere nationaliteiten tegen Frankrijk zouden innemen en het zoude Frankrijks eerste en meest algemeen verbond in de waagschaal stellen, nameliik de geen des velles en het genie der civilisatie. Wij wenschen het voot

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1