GOESS CHE COÜRAK Donderdag Maart. N". 18. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags\ I en Donderdags avonds. De P.rijs per K wartaal 1 y«f d,75; Franco per Post f .1,90. J f Gewone Advertentién worden a 20 ets. de regc* geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodherigten y van J 6 regels a f .1,20, behalve het Zcgelregt, - J TV IE U WST IJDÏ N G KN DINSDAG MORGENal/2 URE. f De Dover Chronicle van z6 dezer zegt, dat Lode- wijk Philips den 25, ten 4 ure des avonds, te Rye is aangekomen, eene kleine haven tusschen Dover en Brighton.) De schroef boot Directorwelke eergisteren ten 8 ure van Londen is vertrokken, heefr het stellige berigt medegebragt, dat Louis Philippe te Londen is gearri veerd en afgestapt in Mivart's Hotel. De laa'Ste berigten uit Parijs melden hoegenaamd niets met zekerheid van het verblijf der hertogin van Orleansof van den troonopvolgerden graaf van Parijs. Prins Napoleon is naar Frankrijk vertrokken. Een reiziger meldt, dat de hertog van Nemours de kamer der afgevaardigden verlaten heefr, als burger ver kleed,j door eert raam in het hotel van den president. 3000 inwoners van Rouaan en Havre zijn te Parijs aangekomen, veel oorlogsmaterieel aanbrengende. nadere bijzonderheden. De hertogin van Orleans is het allerlaatste met haren zoon op het paleis der Tuillerien gebleven. Gedurende vier uren was haar tweede zoonde bi nog van Char/r.sniet te vinden, zoodat men zich de schrikbarende angst der moeder kan begrijpen. Iemand van aanzien, wiens naam men niet kent, heeft den jongen prins als een klein meisje vermomdaan zijne moeder teruggebragt. Men blijft verzekeren, dat de hertogin met hare kin deren zich in het hotel der invaliden bevindt. Men zegt, dat het getal dooden op Zaturdag avond niet meer dan 500 bedroeg. Eene proclamatie is aangeplakt, waarbij men het volk gelast, diegenen te fusilleren, die op plundering betrapt mogten wordenen hunne lijken te laten ligsenmet een er aan gehecht papier, waarop de reden hunner ter doodbrenging vermeld staar. Deze proclamatie is. ten gevolge van het in brand steken van het kasteel Neuilly, in d<n nacht van Vrijdag op Zaturdag aangeplakt. Aan de post van Chateau d'Eau. bij liet Paleis Roya', heet! de municipale garde zich met moed hevig verde digd. Het volk stak toen deze post in brand niet tegenstaande het gekerm dat er uit opging. Het ver woede volk wilde al de municipale gardes in de vlammen dom omkomen. Later bleek echter, dat de municipale gardes zich hadden weten te redden maardat een vijftigral opstandelingen, die den vorigen dag gevangen genomen warenhun dood in de vlammen gevonden hadden Men verzekert als stellig, dat de heer v. Rothschild Parits niet verlaten heeft. Op het hótel van het ministerie van buitenlandsche zaken, staat met groote letters te lezen HOTEL TE HUUR, BIJ HÉT VOLK TE BEVRAGEN. DINGSDAG MORGEN, io URE. Men verzekert, dat Lodewijk Philips, bij zijne aan komst te Londen, overleden is. De aandoening moet hem gedood hebben. Van eene andere zijde beweert men, dat Lodewijk Philipsop het oógenblik dat hii zich te Treportop de Furet inscheepte, ten hevigen aanval van beroerte geltad heeft, waardoor hij dood op het dek van het schip nederstortte. Dit berigt is echter tegenstrijdig met de tijdingen, per eersten Courier van heden morgen ten 2V2 ure, door ons medegedeeld, zoodat deze tijding bevestiging verdient. De heer Thiers moet zich, volgens dezelfde tijding, de gebeurtenissen van de laatste dagen zóó aangetrok ken hebbendat zijne geestvermogens gekrenkt ziin. Volgens sommigen zouden de lieeren Guizot en Du chdtél zicit den 26 Ft bruarij te Boulogne hebben in gescheept naar Engeland. Ten einde alle vrees en angst te verbannen heeft de provisionele regering de doodstraf afgeschaft. De 26 moet de orde te Parijs hersteld zijn; men begon de straten weder te plaveijen. Men is ook bezig om de schade aan de spoorwegen te herstellen. Sedert jl. Vrijdag zijn de burgers bezig met het af breken der barricades zoodat de circulatie bijna overal hersteld is. Talrijke werklieden zijn op de boulevards bezig met het herstellen der gazpijpeo en lantaarns, die gedurende de onlusten der drie vorige dagen beschadigd waren. Het leger heeft zich aan de zijde der republikeinen geschaard. Het aantal der nationale gardes is thans reeds van 60,000 man op 130,000 man geklommen. De ministers moeten thans in vei/igheid zijnde wel- gezinden wenschen zich daarmede geluk, daar hun proces tot nieuwe ongeregeldheden zoude hebben aanleiding gegeven. De bank van Frankrijk heefr verklaard bereid te zijn om met opene bureaux al de biljetten :e betalen, welke door haar uitgegeven zijn. De heer von Rothschild heeft aan den maire van Parijs 50,000 francs doen toekomen voor de gekwets ten en aan de provisioneele regering doen weten, dat hij zijne overeenkomsten met de vorige regering, ten opzigte der nieuwe 3 pCt. leening, zal gestand doen en dat hij op de bepaalde termijnen de stortingen zal doen, die bij het contract zjjn bepaald. Het dagblad la Pr esse heeft voor eene som van 10,000 francs ingeschreven,.ten behoeve der gekwetsten. Onderscheidene proclamatien worden van wege het Provisioneel Bestuur en andere ligcltamenaan het volk uitgevaardigd. Men verzekerde, dat het corps diplomatique beslo ten had te Parijs te blijven. Couriers van eenigen van deszelfs leden hadden den 25, alvorens te kunnen ver trekken, zich moeten voorzien van paspoorten van den heer Ledru Rollin. Men zegt dat de nieuwe- minister van financiën, de heer Goudchauxvoornemens is af te treilen. De heer de Lamartine heeft zich in betrekking ge steld rnet het corps diplomatique. De secretarissen hebben geantwoord, maar gern der ambassadeurs heeft zicit bemoeid met de bewijzen van ontvangst der stuk ken van de provisioneele regering. De magazijnen en winkels worden van lieverlede weder geopend. De Tuileriën zullen voortaan strekken tot toevlugts- oord dergenen, die niet meer werken kunnen. Het beeld te paard van den hertog van Orleans in de Louvre, is door het nog steeds gewapende volk van zijn voetstuk geworpen. De gezant van de Vereenigde Staten heefr zich naar het stadhuis begevenen daar de Fransclie republiek erkend. Achtereenvolgens verdwijnen de roode vlaggen en worden zij vervangen door de driekleur. De straat Valois bij het Palais-Roya', zal voortaan den naam dragen van Straat van 24 Februarij. Jl. Zaturdag hiel eene zamenscholing op het plein van het Palais-Royai den kreet aan: Leve Hendrik V Zij is echter weldra uiteen gejaagd, zonder d3t er bloed bij gestort werd. Eenige personen zijn gearresteerd. Eene dergelijke demonstratie heeft te Montmartre plaats gehadwaar men eenige petsonen in hechtenis heeft genomendie overbrengers waren van eenige gunstbe wijzen van den hertos van Bordeaux. Onder de in de Tuileriën gevondene papieren moet zich een document bevonden hebben, waaruit blijkt, dat de civile lijs; van de maanden Februarij tot Septem ber 1847, 412,564 francs in verschillende soorten van liefdegiften., enz. heeft betaald. Alle diamanten der kroon zijn bij de schatkist ge deponeerd. De heer Alexander Dumaswandelde in de laatste dagen, toen eensklaps een man uit het volk op hem aanstoof, hem, onder den uitroep: gecne voorregten meer! zijne ridderorden afrukte en ze op den grond vertrapte. Er zal eene groote en schoone medaille in de mant te Parijs geslagen worden, ten einde de herinnering der dagen van 22. 23 en 24 Februarij aan de nakomeling schap over te brengen. Te midden zijner drukke bezigheden houdt de heer de Lamartine zich thans ook bezig met het opstellen van een manifest dir Fransche republiek aan alk staten van Europa. De provisioneele regering heeft berigt, dat zij de nationale kleuren herstelt, zoo als zij onder de republiek waren. Op de vaandels zal men de woorden lezen Fransche Republiek. De driekleur is volgendenvijze gerangschikt, in regtop staande banen: wit aan de vlaggestok, rood in her midden en blaauw aan net uiteinde. Onder de vorige regering was het rood aan de vlaggestokvervolgens het wit en eindelijk het blaauw. WOENSDAG NACHT 2rURE. De republiek is thans definitief door het voik ge proclameerd. Sommigen beweren, dat het Engelsche Gouverne. ment, bij eene telegrafische depeche, de provisionele regering heeft erkend. Er zijn bevelen gegeven nieuwe vormen in de munt te makenmet het zinnebeeld der republiek. Binnen 15 dagen zal deze munt in omloop zijn. Het schijnt dat daags voor het banket de hertogin Amelie en de hertogin van Orleans zich aan de voe. ten van den koning geworpen hebben, om hem te smee- ken zijn ministerie weg te zenden. Louis Philippe. antwoordde: Ik zal niet wijken; indien ik wijk ben ik verloren! Hetzelfde had in Julij 1830 plaats. De hertogin van Angoultme had zich aan de voeten geworpen van Ka- rel X. om hem te sineeken de beruchte ordonnantiën niet uit te geven. De Parijssche dagbladen en correspondentier. bevatten verscheidene decreten van wege de fransche republiek; boven allen leest men: Vrijheid! Gelijkheid! Ver broedering Uit alle oorden des lands ontvangt men in Parijs be rigten van toetreding tot de Republiek en de Provisio nele regering. BERIGTEN UIT RIJSSEL. Rij de tijding vati de gebeurtenissen te Parijs, begaf zich de menigte naar het stadhuis aangevoerd door zi keren heer Bianchi. Daar klom deze op de pui en riep het nienw gezag en de republiek uit. Van daar stroomde de menigte, steeds grooter wor dende naar de aroote marktonder het zingen van de Marseillaise en Qa ira met de wijzigingles minis tres a la lanterne de ministers aan de lantaarns.j Van daar ging het naar de prefectuur. Gelukkig ecluer was de prefect reeds verdwenen. Eenice fabrieken wilde men openen om het werk volk aan de beweging te doen deelnemen toen de eige naars zich hiertegen verzetten, werden de glazen in geslagen. Na het verbranden van eenige meubelen van het hó tel vin den prefect, keerde de menigte langzamerhand weder tot. rust. Een reiziger deelt mede, dat de republiek, zonder eenige tegenkanting, te Maubeuge door de inwoners, de nationale garde en de linietroepen is uitgeroepen men verwacht hetzelfde van het gansche departement. Berigten uit Rijssel van 27 dezer melden, dat de rust aldaar is teruggekeerd men zag echter tegen den avand de aankomst van de werklieden van Roubaix en Turcoing (twee groote fabrieksteden bij Rijssel) met vrees te gemoet. Ook in den Elzas hebbenbij het vernemen vati de gebeurtenissen te Parijsden 23 en 24 Februarij, on geregeldheden plaats gehad. Het stations gebouw te Rheims, nabij Valenciennes, is door het volk verbrand. ENGELAND. (Door buitengewone gelegenheid. Londen den 28 FebruarijIn de zitting van het lagerhuis van heden, nam de heer Hume het woord en interpelleerde de ministers, of het hun voornemen was zich te onthouden van interventie in Frankrijk en aan het fransche volk de vrijheid te laten, om zich dien regeringsvorm te kiezen, die aan hetzelve het beste zou voorkomen Lord John Russell antwoordde, dat hij natuurlijk het algemeen bekende berigt had ontvangen van de ge-, beurtenissen in Frankrijk, en dat hij het huis kon ver zekeren (ofschoon hij dacht, dat het schier niet noodig were geweest) dat Engeland niet in het minste voor nemens was te intervetueeren bij den vorm van' reg.e-j ring, welken de fransclie natie zich zou kiezen (luide

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1