GOESSCHE Maandag 38 Februari/'. COURANT, L iVV 17. NEDER LAIN DEN. Zie hier de laatste tijdingen te Brussel ontvangen: Wij deelen deze tijdingen mede, zoo als die door de Fransebe en Belgische dagbladen worden gemeld* Het De uitgave deter Courant geschiedt Maandag$\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal J is f 2,75; Franco per Post f .1,90. J (Gewone Advertentïèn worden'a°20 ets. de regel\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten I van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegelregt, J PÏI EU VVSTIJDÏNG KIS. FRANKRIJK. Parijs den 24 Februarij. Gisteren namiddag, toen de lieer Gt/izot in de kamer van afgevaardigden berigr kwam geven van de aftreding van het kabinet, beklom de heer Salandrouze het spreekgestoelte, 0111 tut naam der progressistische conservatieven, eene in de volgende bewoordingen vervatte motie te doen Diep bewogen door de gebeurtenissen, die paats grijpen, wendt de kamer zich eerbiediglijk tot de hooge wijsheid des konings, om hem te smeeken, raad te schaffen en bij wege van constitutioneele middelen, alles in het werk te stellen, wat het gewigt der om standigheden in het belang van orde en vrijheid vordert." Toen gisteren namiddag ten 2 ure de nationale garde ie paard, op het Carroussel plein geschaard stond, rigte de kolonel de Montalivel tot zijn legioen volgen- der wijze het woord: Lieve Wapenbroeders De koning heeft mij gelast u dank te zeggen voor de medewerking, tlie gij heden aan de orde endejnlij- regering verleend hebt; hij heeft het ontslag van al zijne ministers aangenomen en mij belast, er u kennis van te geven. Keer naar uwe woningen terug, alles is afgelo' pen. Maar zijt morgen zonder falen op uwen post, want dan zal er geen ministerie meer wezen en de nationale garde zal alles moeten doen om de orde te handhaven. De afwezigheid der nationale garde was eene bedroevende gebeurtenis, en wij moeten u nogmaals gelukwenschen met de hulp, die gij der re- gerhig hebt bewezen." Toen kwam een officier uit de gelederen en zeide Kolonelde nationale garde te paard heeft heden haar zegel niet gehecht aan de handelingen van het ministerie, maar zij heeft de hand geleend tot bewaring van de rust en de JulLj-insteilingen. Nu het ministerie is af gezet, roepen wij: Leve de koning.' Mijne gevoelens zijn bekend," hernam de heer Montalivetik behoef ze hier niet uit te spreken; de uniform belet mij te zeggen wat ik m -en en gevoei maar ik zal met u uitroepen: Leve de jfulij Instel lifigen Leve de koning Het dagblad la Presse meldt het volgende: V. VVoensdag tusschen 6 en 8 des avonds, leverde cie"siad een schitterend schouwspel op. Alle winkels wan n weder geopend, en schier alle huizen geïllumi- n er i. Het volk, vereenigd niet de nationale garde, tjoorhip de straten onder het onophoudelijk zingen van volksliederen. De geestdrift was algemeen. Ten 8 ure werden alle wijken van Parijs plotseling geïllumineerd en vooral leverden de straten St. Denis en St. Martin, alsmede de geheele linie der boulevards, een tooverachtig schouwspel op. Groote troepen volks In aven zich naar de straat Laffitte en hieven voor iiet hötei van den heer von Rothschild den kreer aan Lc 'e de hervorming! De lieer von Rothschild ver stlu.n .met zijnen neef op liet balkonen stemde in met lot geroep Leve de hervorming! waarop beiden last bun hótel te illumineren. Tusschen 8 en 9 ure trok eene talrijke menigte naar b,t ministerie van justitie, en eisclite dat het zou ver licht worden, onder een voortdurend geroep van Weg v el Hebertweg met dc man dit zedelijk medeplig. lis is.' De schildwacht voor het hótel moest terug trekken, waarop het volk, 11a zijn huisje verbrijzeld te lubben, zich verwijderde. Ofschoon alles ten 10 ure scheen geëindigd te wezen, waren de straten nog vol menschen, de kalmte scheen ;,i meer en meer terug te keeren, toen eene bende een ei nstigen aanval deed op het gebouw van het ministerie van buitenlandsche zaken, waai de heer Guizot woont. De aldaar gestationneerde troepen, die, zoo als men uit vroegere berigten weer, in groot aantal waren, gaven vuur. eti, zoo de tijdingen niet overdreven zijn, hebben 50 opstandelingen hierbij liet leven verloren of zijn ge- fcwrtst gewerden Men verzekert, dat generaal Tiburcius Sebastiani, kommandant der eerste militaire divisie, bij deze gele genheid bet leven heeft verloren, Berigten tot n ure loopende, melden dat de gisting weder begon soerrvmer in de straten Ranibuteau, St. Avoie, enz weiden weder barricaden opgeworpen. Van het beursplein tot aan den Noorder Spoorweg, een afstand van een half uur gaans, telde men alleen reeds veertien barrica ien. Op de boulevards werden vele boomen omgehakt 0111 hiertoe te dienen. De ministers, die zich in hunne hórels niet meer vriiig achten, hebben dezelve verlaten. Ten ia ure des nachts brak het volk de deuren der hoofdkerk Nótre-Dame open, en de alarmklok werd gedurende den geheelen nacht geluid. De electrische telegraaf schijnt vernield te zijn, en verscheidene huizen zijn geplunderd. De opgestane bevolking vraagtvolgens sommige berigten den troonsafstand van Lodewijk Philips ten behoeve van den graat van Parijs zijnen klein zoon en het regentschap der hertogin van Orleans. Te Amiens hebben Woensdag avond ook onlus ten plaats gehad; het volk heeft eene demonstratie ge daan tegen de autoriteiten, die, ingevolge de van Parijs ontvangene bevelen, hunne troepen derwaarts gezonden hadden. Ook zouden de opstandelingen eenige rails van den spoorweg afgenomen hebben. Men vreest dat de bevolking der plaatsen langs den oever der Seine deze voorbeelden zal volgen. Ook te Rijssel heeft Woensdag avond een soort van op.stand plaats gehad. Een aantal werklieden vereenigde zich op de groote markt, en deed pogingen 0111 de berigten uit Parijs te vernemen. De voorhoede van het 57ste regiment van linie dat ijlings naar Parijs out boden was, begaf zich naar het station van den spoor weg en werd met scheldwoorden begroetwaaronder men de woorden onderscheidde: schiet niet op uwe broedtren\ Vandaar begaven zich veel talrijker volks hoopen naar de prefectuur van policie, waar juist een groot bal werd gegeven ter viering van de overwin ning, die bet ministerie scheen behaald te hebben. Het volk zong den marseillaansclien marsch en riep onder de vensters van den prefectWeg met Guizot." Anderen riepenPrefectmen danst niet over doo denEen troep opgeschoten jongensaangevoerd door eenige volwassen lieden sloeg de winkelkast in van een geweermaker en eigende zich eenige wapenen toe. De op de groote markt gestationneerde wacht post snelde toe, en joeg de aanvallers op de vlugt, waarbij een persoon door een bajonetsteek aan bet ge laat werd gekwetst. De aanl ggers schijnen gearresteerd te zijn. Volgens de laatste berigten was de rust er weder hersteld, en bleef men ook daar in afwachting van nadere tijdingen uit Parijs. Roi terdam den 26 Februarij. Het oproer is met hernieuwde kracht in de straten van Patijs uitge broken. Na dat de ongeregeldheden in den avond van den S3 eenigzins verminderd waren, werden de gemoe deren op nieuw verbitterd en de volkswoede ten top gevoerd door dat eene sterke wachtpost voor het hotel Guizot op het volk, dat zich daar verzameld had, vuur gaf, waarbij, naar men wil, een vijftigtal der oproer lingen ernstig gekwetst of gedood werden. Gedurende den geheelen nacht heerschre er dan ook eene buiten gewone gisting in de stad en naauweüjks was de dag aangebroken of de wanordelijkheden namen op nieuw een aanvang. De tijdingen, die door de Belgische dagbladen mede gedeeld worden zijn nog van ernstiger aard. De op stand moet zich thans niet meer alleen tot Parijs bepa len; ook te Rijsstl en te Amiens hebben ernstige ongere geldheden plaats gegrepen, vooral in laa'stgemelde stad, alwaar mede een gedeelte van den spoorweg moet ver nield zijnom den aanvoer van troepen te beletten. I11 Parijs isvolgens deze bladenalles te vreezen van den staat van gisting en woede, waarin de bevol- king verkeert. De opgewonden menigte moet zelfs met luide kreten den troonsafstand van Lodewijk Philips, ten voordeele van zijn kleinzoon, e'en Graaf van Parijs, geëischt en het regentschap aan de Hertogin van Orleans opgedragen willen hebben (_N. Rott. Cour.) Goes den 28 February. De vólgende gewigtige bijzonderheden, aangaande" de gebeurtenissen in Parijs, ontleenen wij grootendeéls aan.de Buitengewone Mid delburgsche Courant van heden De republiek is tt Parijs geproclameerd. „De koning is geviugt; 'lui paleis staat in brand. Men voegt er bij dat de maarschalk Bttgcaud ge dood is." Latere tijdingen. Eene telegrafische depêche dezen morgen aangekomen, schijnt de eerste tijdingen te bevestigen De heer Guizot is aapgehouden, De hertogin van Orleans heeft haren zoon aan de menigte aangeboden, maar men heeft geweerschoten op haar gelost. De Tuiierien zijn geplunderd. Verscheidene hórels zijn geplunderd. 25 Februari/. Alle concessiën door den ko ning aangeboden, zijn verworpen. Het offer van abdi- katie ten gunste van den graaf van Parijs met het regent schap der hertogin van Orleans is verworpen. De koning heeft willen abdikeren ten gunste van zijn kleinzoon de graaf van Parijsmaar men verwierp het regentschap van den herrog van Nemourt. Toen begaf zich de hertogin van Orleans met haren zoon naar de kamer der afgevaardigden en vroeg den troon voor den graaf van Parijs en haar regentschap. Man nen in burgerkleedingonder de nationale wacht ge mengd, mishandelden de prinses en haren zoon. De nationale wacht trad tusschen beide, maar de hertogin heeft zich in haast met haren zoon moeten verwijderen. De vraag der prinses is verworpen. Eene procla matie is aangeplakt, zij luidt als volgt: Geene Bour bons meerLeve de republiekNationale vergadering Vootïoopig gouvernement; Dit gouvernement is zamengesteld uit de heeren Arrago; Lcdru-Rollin; Marie en Dupont {de BE ure), leden der kamer; de LamartineArmant Marrust redacteur van den NationalFerdinand Floconre - dacteur van de Reforme; Albert werkmam Gedurende deze feiten werden de Tuillerien verwoest. Men zegt, dat de linietroepen, de municipale waclir, en de jagers van Vincennes hetzelve verdedigen. De linietroepen weigeren op het volk te schieten. De artillerie heeft vuur gegeven. Er heeft eene groote slagting plaats gehad. De municipale wacht is bijna geheel vermoordhet volk overmeesterde het kasteel; doen vond niemand meer der koninklijke familie. Het paleis is verwoestde troonzegt menis neerge haald en verbrandhet geheel meubilair vernietigd. Het pBais-royal en het hótel van buitenlandsche zaken is is aan de vlammen overgegeven. Het vonrloopig gouvernement is in het Paleis-Bourbon vereenigd. Men zocht den koning te Vincenneshij was er niet. Parijs levert een vreesselijk gezigt opin de straten en op de boulevards lagen vele lijken. Alle boomen op de.boulevards zijn afgekapt. Overal zijn barrica den het volk bewaakt zeéén persoon te ge/ijk mag er dour. Men wil de vlugt der ministers beletten, die nog in Parijs zijn. De spoorweg tusschen Valenciennes en Sr. Denis is niet opgebroken. De spoorweg nabij Parijs is opgebroken. Het station is afgebrand. Van Enghien is de spoorweg vrij. Vele koeriers zijn aan gehouden en hunne depêches verbrand, bijzondere brie ven worden doorgelaten. Half 12 ure. Bij telegrafische depêches meldt men ons Het hotel der Prefecteur te Rijssel staat in brand. Er is geene communicatie meer tusschen Rijssel en Mouscron. Men zegt, dat Louis Philippe te Lack en is. Half 1 ure. Bij telegraphische depêche logenstraft men dat Louis Philippe, te Brussel of te Laelten is. Men zegt, dar de hertog van Nemours aan het hoofd van een regiment kavallefie is. Men zegt te Brussel dat er 3000 municipale gar des en verscheidene hooggeplaatste personen vermoord zijn. Sommigen zeggen, dat Louis Philippe naar Engeland langs Eu vertrektanderen zeggen dat hij zich naar Belgie rigt. Nog schrijft men uit BrusselAlle zaken zijn hier gestaakt. De troepen zijn geconsigneerd. Men zal lieden in de kamer eene oproeping van verbroede ring doen. Men zegt dat Parijs door een gedeelte van het log--r, aan welks hoofd zich de hertog van Nemours bevindt, omsingeld is; de nationale garde heeft zich bij hem gevoegd.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1