Besturen en Administratien. MAATSCHAPPIJ hebben, naar men zegt, ontzagwekkende bepalingen en krijgsmaatregelen genomenmaar deze zijn hun door de voorzigtigheid voorgeschreven en kunnen ge nomen zijn, veel minder met het doei om den maaltijd te beletten dan Otn de wanorden voor te komen, welke daardoor kunnen veroorzaakt worden. Men beloolt elkander van weerszijde gematigi te zullen zijn; de reformisten zeggen, dat zij geen geweld willen plegen; de regering verklaart, geen gebruik van de kracht der wapenen te willen maken maar wie kan voor bet toe val instaan En wie kent niet het ligt ontvlambaar gemoed van den Parijsenaar? Iimissclien zijn alle handelingen verlamd, allerlei geruchten en gissingen, waarbij men de gebeurtenissen vooruitloopt, gaan onder het volk rond en vermeerderen de onrustige aandoening. NEDERLANDEN. Rotterdam den ai FebruarijNaar bet zich laat aanzien, zal de landverhuizing naar Noord Amerika uit Nederland, YVurttniberg en Beiieren nog drukker zijn dan het vorige jaar. Zoo wij een geacht handelshuis hebben booren verzekeren ziin er vele scheepsruim- ten noodig tor het vervoer var. passagiers, die bereids met de reedeis gecontracteerd hebben en het aantal contractanten uit Groningen, Vriesland, Drenthe, Over ijssel en Gelderland beloopt reeds ov. r de duizend. 1 let ongeluk met de stoomboot Phoenix, waarbij zoo- vckn onzer landgenooten liet leven hebben verloren, noch de ziekten, die in de nieuw gevestigde koloniën heerschende zijn, en waarmede ook zij den onvermij- delijken tol van alle jonge nederzettingen betalen, schij nen afschrik in te boezemen, en bet aantal ingezetenen, hetwelk zich bezig houdt niet hunne vaste goederen te gelde re maken, toom, dar de lusr ter verhuizing geens zins is afgenomen. De landerijen worden, onaangezim den korten termijn, die meestal ter betaling gesteld wordt, gretig genoeg gekocht; minder echter de gebouwde ei gendommen, hetwelk nog velen in het Vaderland lenig hoiidt. Plet is vooral de druk der belastingen, die de schaal bij hunne overwegingen tot het vertrek doet over slaan maar ook bij velen de wijze van htfiinven de last der commiezen en de ondragelijke surveillance, die de uitoefenaars van eenige bedrijven rusteloos vervolgt en hun alle denkbeeld van vrijheid, zelfs in hun eigen iHiis, ontneemt. N.R.C. Men hoort nog volstrekt niets van de bijeenkomst der Staten-Generaal; de herzieningsvoorstellen zijn nog steeds bij den Raad van Stare in behandeling; de daar aan verbonden werkzaamheden schijnen veel tijd te vorderen. De werkzaamheden aan het voetstuk voor het standbeeld van Prins Willem Iworden steeds met den noodigen ijver en de vereischte zorg voortgezet, liet beeld zelf wordt mede spoedig alhier verwacht. Desniettemin zal de arbeid niet zoo a's aanvankelijk was berekend regen liet begin van Maart geheel ge reed ziin. De strenge en langdurige vorst der vorige maanden heeft de voortgang van het werk merkelijk bemoeijelijkr en vertraagd. Gorinchem den ao FebruarijDaar de longziekte onder liet rundvee op onderscheidene plaatsen zich we der begint te openbaren, kan het voor den belangheb benden niet onbelangrijk zijn, dat de te dezer stede gevestigde rijksvdeans/. Actlersnaar men verneemt, sinds eenigen tijd met het beste gevolg een voorbehoed middel tegen die gevreesde ziekte aanwendt, waardoor dezelve op de stallen, alwaar zij het eerst uitbrak of vroeger geheerscht bad, ophoudt bare verwoestingen aan te rigten. Ook schijnt dit middel zeer voordeelig op de mclkgeving te werken. Leeuwarden, den 17 FebruarijMet belang stelling hoorde men meermalen gewag maken van den beroemden Zweedschen hond, die, het graf zijner mees teres niet willende verlaien, bij gebrek aan verzorging, zijne trouw met den dood moest bekoopen, en dezer dagen werden wij er opmerkzaam op gemaakt, boe on bekend een dergelijk feit, in deze stad. voor ieders oog aanschouwelijk, bij velen gebleken is: waarom wij er mits dezen de aandacht op vestigen. Voor het buis van burgerlijke en militaire verzekering alhier, ziet men een klein, onaanzienlijk, maar belangstellende liefde verdienend hondje, dat reeds jaren geleden in dat buis zijn meester moet hebben verlóren, althans zijn spoor bijster is geraakt, en sedert nooit weder van die plek wilde wijken. Vroeger was bij nacht en dag, bij zo merhitte en wintervorst in de lucht, maar riiar.s hebben bewonderaars der getrouwheid bet belangwekkend Hier een hokje gegeven terwijl velen uit de buurt hem van voedsel en drinken voorzien. Sneek, den 18 Februarij. De alhier wonende koop man E. Flinkdie bezitter is van eenige zoogenaamde i'Oep-eenden, vertoonde ons heden twee c-ijerenwelke op den 14 en 16 dezer, door eene dezer dieren gelegd waren. Den strengen nog zoo kort geledenen winter in aanmerking genomen kan men zulks eeite weerga- looze zeldzaamheid noemen, die ons tevens doet zien, wat eene zorgvuldige oppassing van zulke dieren ver magdie voor hetgene zij van den mensch ontvangen, ter zijner tijdweder iets terug geven. STATISTIEK. In eene voorlezing van T. Herman de Ridder dezer dagen uitgekomen bij van Goor te Gouda, wordt opgegeven, dat in 1847, het jaar toen aile levensmid delen zoo duur waren, in Nederland aan sterken drank is verteerd Aan 's Rijks accijns (Hoofdsom en opcenten)3.431,885,74. De belasting op 100% van de waar de stellende, komt daarbij aan drank- waaide 3 431,885.74. Aannemende io°/0, waarbij de be lasting ontdoken is, dat is dit - 343,188,57. Winst voor den handelaar, slijter en rapper op joo% van de betaalde waarde- 7,206 960 05. geeft 14,413.920,10. Zonder dus te rekenen 1 de vracht en onkosten op ruim Vi°/o te schatten. 2°. De gemeente accijns, die mïi onbekend is. 30. De belasting op Buitenlandse)) gedisteleerd die 273 043,72 beliep hebbende de Nederlandersin het Hongerjaar 1847, aan sterkendrank uitgegeven eene som van veertien millioen vier honderd dertien duizend negen honderd twintig gulden en tien cents. iUtf. Cotir.j De officiële staat onzer handelsmarine op 31 Dec. jl. vergeleken met 31 Dcc. 1846, bewijst eene aanzien lijke toeneming onzer handelsvloot. Tegen 29 scnepen met 2167 last'-n, door slooping of verongelukking uit de vaart geraakt, zijn 154 nieuwe schepen met 98R5 lasten in de vaart gebragt. Dit bewijst eene vei blij dende levendigheid op onze timmerwerven. Deze ver meerdering is nog belangrijker, daar zij blijkbaar 't ge volg is van eene natuurlijke behoefte en 't werk der ondernemingszucht onzer feederswant zij bestaat alleen bij de barken, schoeners, koffen en -'t jalken bij de kleinere vaartdie niet afhangt van premien en begunstigingen, zooals 't geval is met onze groote vaartuigendie alleen rekening kunnen geven zoo zij door de Handelmaatschappij met premien of vracht contrac,en bevoordeeld worden. Merkwaardig is voor al op dien staat 'r groot aantal nieuw gebouwde schoe ners: op 1 Jan. 1847 hadden wij 35 schoeners in de vaart, en in 1847 zijn er bijgebouwd niet minder dan 30, zoodat 't aantal dezer vaartuigen nagenoeg ver dubbeld is. Dit bewijst dat onze zeevarenden met den rijd en de vorderingen der scbeepsbouwktinde trachten mede te gaan, en zich toelegger. 0111 met ligte, vlugge vaartuigen de concurrentie tegen den vreemdeling wak ker vol te houden. Door zulke middelen alleen kun nen wij weer een aandeel bekomen in de voordeelige vrachtvaartwelke wjj vroeger bezaten, doch die ons allengs door Engelschen, Denen, Noormannen en Mee klenburgers is ontnomen. Onze groote Oostindievaar- ders zijn voor die vrachtvaart geheel ongeschikt. Onze koffen en smakken, hoe doelmatig ook voor onze graan- vaart ingerigten hoe noodzakelijk ook voor onze eigene vaart, ten gevolge der eigenaardige hoedanigheden onzer havens en zeegaten, zijn niet gezocht voor de vreemde vrachtvaartomdat zij meestal trage zeilers zijn en daardoor achterstaan bij vreemde in snel vervoer en ook (daar zij minder reizen doen) in goedkoop ver voer. (Z>/\ Cour.j tot bevordering en aanmoediging van den liiodboitw km s»k vbistjbeï-T in de provincie zeeland. Het HOOFDBESTUUR dei' Maatschappij brengt bij deze Ier openbare kennisdat de Afgemeene Vergadering en Tentoonstelling Van Vee Land huishoudelijke Werktuigen en andere Voorwerpen voor 1848 zullen plaats hebben binnen de Stad Ilulst, in het begin der maand Jnnij aanstaande; zullende de juiste dag, plaats en uur der zamenkornst, alsmede eene opgave van de te dier gelegenheid uit te lovene Premien in tijds door de Nieuwspapieren worden medegedeeld. Het Hoofdbestuur noodigt mits deze alle de Leden der Maatschappij uitom mede te werken tot het aanbrengen van bovenaangehaalde Voorwerpen de zelve tevens herinnerende aan het bepaalde bij 33 der Statuten, betreffende de bewijzen van Eigendom. En ofschoon, volgens 8, alléén de Leden bevoegd zijn om mede te dingen naar de door de Maatschappij toe te kennen Premien zijn hiervan nogtans uitge zonderd de zoodanigen die ofschoon geene Leden zijnde, echter door het inzenden van Werktuigen ten dienste van den Landbouw, van deze Tentoonstelling wenschen gebruik te maken zullende dezelve gelijke aanspraak op de uittereikene Premien kunnen doen gelden. Wordende voorts eiken Inzender van Vee en andere Voorwerpen welke genegen mogten zijn, bij deze Algemeene Tentoonstelling naar de Premien mede te dingen uitgenoodigdom uiterlijk vóór 1 Mei aanstaande, aan den Secretaris van deszelfs Afdeelings- Bestuur daarvan kennis te gevenmet opgave vau hetgeen hij mogt voornemens zijn aldaar te brengen, en onder bijvoeging eener verklaring, houdende aan duidingvan de soort en den juisten ouderdom van het Vee en bepaalde vermelding van alle andere voor werpen. liet Hoofdbestuur verwacht, dat deze vijfde Open bare Tentoonstellingeven als de vroegere de meest mogelijke belangstelling en medewerking zal mogen ondervinden. Middelburgden 24 Februarij 1848. Namens het Hoofdbestuur der Maat schappij voornoemd VV. Ph. VIS, Secretaris. DIAKENEN bij de Hervormde Gemeente te Goes, werden op beden, door Schipper II. WIPKUS in staat gesteld eene extra-Bedeeling van TURF aan hunne gealimenteerden te doen, waarvoor zij gemel de n milden gever hunnen welmeenenden dank betuigen. Goes, den 22 Februarij 1S48. Namens Diakenen P. van WASBEEK, Presses. P. J. A. van DAM, Secretaris. Het ALGEMEEN ARMBESTUUR maakt hiermede dankbaar melding van eene gift van tien Tin-ven aan ieder van deszelfs Bedeelden door Schipper m. .3. wupkjsft» aan welken edelmoedigen gever, de erkentenis der Armen, langs dezen weg, openlijk wordt toegebragt. Gors, den 22 Februarij 1848. DECKING President. H. C. PILAAR, Rentm. Aman. ADVERTENTIEN. Heden morgen, omstreeks half tien uren overleed alhier tot ons aller droefheidonze zeer geliefde Man en Vader CORNELIS JOOSSE FE LS US, inden gezegenden ouderdom van 94 jaren en 28 dagen. Bikselinge, Uit aller naam den 23 Februarij 1848. N. KORSTANJE, Wed. C. Joosse Felius. OPENBARE IRKGOPINGé Op Donderdag den 2 Maart 1848 des morgens ten tien ure zal de Eerzame BSSIBSKiSCJ'ff CiKE- RFM, in in Gemeente van tFaardeop de als nog door hem bewoonde Hofstede aldaar, ten overstaan van den Notaris A. IV. Rembges residerende te Kt inningen, publiek en aan den meestbiedende pre senteren te verknopen, een completen 130iSS\ibiN~ INSPAN bestaande in 9 Paardenwaaronder een met Veulen, 11 Baat- gevende Melkkoeijcn 8 Runders 3 Kalvers 1 Geit3 Mestpulloopers 2 Windhonden waar onder een dragerHoenders bij het Koppel4 Menwagens2 Driewielskarren5 gewone en 1 Meedek-Ploeg en, 10 E egden in soort, 2 Rolblok- ken 1 Mo/bord2 Sleepborden2 Sleepeegden, 2 Sleepers, 2 Narresleden1 Windmolen1 Kruiwagen 2 Geesselsleenen en Paarden1 Snijbak en Mes1 Hondenhok 1 Zaadze.il Wagen- en Ploeg-HarnasMelk-, Stal- en Zol der-Gereedschappen en wat er meerder zal worden opgeveild. Te Goes, bij F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 2