GOESSCIIE COURANT^ Donderdag 34 NIEUWSTIJDINGEN. êg/aSt N°. 10. (De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal isf J,75; Franco per Post f .1,90. 9 f Gewone ddvertentièn worden a Ü0 ets. de regel\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten I \van J - ITALIË. Napels, den 8 Febrnarij. Met comité te Palermo, hetwelk den opstand op Sicilië leidt, iieeft den 3 dezer verklaarddat Sicilië de wapenen niet zal nederleggen voor en aleer liet Parlement, volgens de constitutie van 1812 en 1816, op Sicilië zal verecnigd zijn en over de constitutie zal beslist hebben. Gisteren heeft de koning nieuwe parlementairen naar Palermo gezonden. Padua den 10 Februari/. Ook hier, even als te Pavia, is een bloedig oproer voorgevallen. Nadat er veel gebeurd was dat bij de troepen en de inwoners ver bittering wekte, is er tusschen twee officieren der be zetting, die aan den ingang der collegiën rookende post gevat hadden, en de naar huis keermde jonge lieden een twist voorgevallen, waarin de troepen zich gemengd hebben. Men zegt, dat deze de studenten tot in een koffijhuis hebben vervolgden daar vuur gegeven. Vier studenten vielen dood of doodelijk gekwetst (er neder. De burgers hebben vervolgens deel aan liet gevecht genomen en ook de boeren uit den omtrek zijn naar de stad opgerukt, die gesloten was en door geschut verdedigd werd. Overal is gevochten en men verze kert, dat er honderd dooden en gekwetsten zijn, de meesten natuurlijk aan de zijden der Italianenmaar ook aan den kant der troepen zijn velen gevallen; onder anderen spreekt men van tien dragonders en van zes officieren, die gesneuveld zouden zijn. Het schijnt, dat alleen Duitsche soldaten aan den strijd deel gehad hebbende Italiaaiische waren van des morgens af in de kazernen geconsigneerd. DUITSCHLAND. Frankfort, den 17 Ftbruarij. Volgens een brief uit VVeenen, bedragen de onkosten, welke het leger in Italië aan de schatkist veroorzaakt, dagelijks niet minder dan 120 000. Te Weenen gaat het heugelijke gerucht rond, dat men van de zijde des Oostenrijkschen kabinets 1111 eene rij van groote con cessiën aan het Lombardisch,Vetietiaansche koningrijk kan verwachten. Vólgens eene statistieke opgaaf bedroeg de be. v.lking van Italië, op het einde des vorigen jaars: voor het rijk der beide Siciliën 8,566,90c, Piemont en Sardinië 4,879,000, Pauselijke Staat 2,877,000. Toskane en Lucca 1 701,700, Monaco 7580, San Marina 7950, Modena 483,000, Parnia en Piacenza 477,000, Vene tiëen Lotnbardye 4.759,000, Iia'iaanscii Tyrol 522,608, Istria 485,000; Totaal 24.766 738 bewoners. Frankfort, den 18 Ftbruarij, Wij hebben reeds met een enkel woord gewag gemaakt van het 'e Ruhrort gevormde plan tot stichting eener Rijnsclie zeereederij. Naar wij uit goede bronnen vernemen, belooft men zich daarvan belangrijke gevolgen, en niets minder dan een ruim aandeel in den wereldhandel. Onze corres pondent deelt ons hieromtrent de volgende bijzonder heden n edeDe grondslagen, waarop dit plan rust, zijn zoo goed doordacht, dat, indien zij in denzelfden geest ten uitvoer gebragt worden, de goede uitslag ver zekerd schijnt. Hierbij komen nog andere omstandig heden, die de uitvoering, thans meer dan ooit begun stigen. Onder deze wordt in de eerste plaats geteld de verwijdering der hinderpalen, door Holland vroeger aan de Rijnsche zeevaart in den weg gelegdwijders, dat in de laatste twintig jaren de scheepsbouw meer vorderingen heeft gemaakt op de werven aan den Rijn, dan in de twee voorgaande eeuwenvervolgens, dat de uitzigten op de aanknooping van regtstreeksche over zeesche verbindingen thans gunstiger zijn dan ooit ook biedt de gmieratie naar de nieuwe wereld tegen woordig eené gewenschre gelegenheid aan, om aan de derwaarts afzeilende schepen eene voordeelige vracht te verzekeren; en eindelijk moet deze onderneming des ie gereeder slagennaarmate de tegenwoordige pogingen in Duitsch'and algemeen tor doel hebben iiec zelve in eene zeemogendheid te herscheppen. Op grond van dit alles vleit men zich te Ruhrort en elders aan den Beneden-Rijn, dat de aldaar te vestigen zeereederij met een gelukkig gevolg zal bekroond worden. Uit Mur.chen wordt, dd. 14 dezer, geschreven, dat Lola Montez een' pas naar Engeland heeft ont vangen. Op bijna alle plaatsen, door welke zij op haren aftogt uit Beijeren reisde, werd zij door het volk met gefluit en vloeken ontvangen en begeleid. Graaf Arco Tallcyte Munchen, heeft aan de armen commissie aldaar, ter viering van Lola Montez verbanning, eene som van 5000 guldens ter uitdeeling aan de armen ge zonden. De oudste mensch op de aarde moet eene vrouw in Moskau zijn, die 168 jaren oud is en opbaar 122ste jaar haren vijfden man huwde. Hannover, den 12 Februari/. Met onze druk persvrijheid ziet het er dagelijks fraaijer uit. Men heeft het tweede nommer van de Landesblatter van de eerste tot de laatste letter door de censuur doen wegstrijken, wat misschien nog nooit gebeurd is; terwijl men aan den uitgever van den Morgen-Zeitung heeft doen we ten, dat hij telkenmale 10 rijksdaalders boete zal moeten betalen, wanneer hij blanco-stukken in zijne courant in'>gt laten, ais eene aanwijzing, waar de censuur iets gestreken heeft. ENGELAND. Londen, den 16 Febrnarij. Een reeder te Havre, die groote zaken doet, zond in Januari) een zeker ge tal kisten vol verscbe eijeren naar Londen, zij werden in een stoomschip verzonden en kwamen aldaar ann. De bovenste werden wèl bevonden, maar de benedenste bevatteden enkel harde eijeren. Daar zij te digt bij den vuuroven geplaatst warenwaren zij gedurende den overtogt gekookt, en kwamen zóó aan de plaats hunner bestemming aan. Van hier een proces tusschen den ontvanger en den afzender. Over Maltha is berigt van eene aardbeving ge komen, die den 1Januarij de oostkust van Sicilië heeft getroffen. De gansclie stad Augusta, tusschen Syracuse en Catania, is in een' puinhoop veranderd. De eerste schok werd ten 1 ure 's middags bespeurd, en was zoo hevig, dat alle menschen uit hunne huizen vloden. De yo'gende schok een paar minuten latervernielde de stad tot op 27 huizen de havendatn verzonk, zoodat op de plaats waar hij gestaan hadhet dieplood op 50 vademen geen' grond vond. Men had 35 dooden en 59 gewonden van onder de puinhoopen gehaald. Londen, den 19 Februari], De Ierschedagbladen vermelden het volgende afgtijsselijk voorval Dezer dagen traden zes gewapende mannen het huis binnen van zekeren Gleesan, re Kyle, op eene mijl af- stands van de stad Borrisokatie. Hij was bezig zijn avondeten te nuttigen, en noodigde ze uit daar aan deel te nemenzonder omslag zetten zij zich aan tafel en aten zijn geheeien vooiraad op. Daarop vroegen zij hem of hij niet zeer bevriend was met zekeren policie beambte. Op zijn ontkennend antwoord, grepen twee der booswichten hem aan, en wierpen hem op liet vuur, waar zij hem ophielden tot dat hij zware brand wonden aan het achterhoofd had bekomentoen trok ken zij hem er af en sloegi n hem met een pistool op het hoofd, zoodat hij op den grond viel. Een der fielten greep een scheermes en sneed een der ooren af van Gleeson, waarop zij hem voor dood lieten liggen. Hij is zeer gevaarlijk gewond en thans onder genees, kundige behandeling. FRANKRIJK. Parijs, den 16 Ftbruarij. Door het besturend comité is besloten, ciar liet hervormingsmaal te Parijs zal plaats hebben in de woning van den generaal Thiars in de Champs Eiysées. De maaltijd zal bestaan uit inteekenaars en toetreders. Van deze laatsten zegt men, dat de nationale garde meer dan 25000 telt. De na tionale garde zal de Afgevaardigden, inteekenaars, de leden van bet comité cn de kommissarissen van den maaltijd begeleiden. De dag en liet uur der bijeenkomst, 6 regels a f J,20, behalve het Zegelregt.J benevens de in te stellen toasten zullen lieden avond vastgesteld worden. Parijs, den 17 Febrnarij. Men spreekt van liet voornemen van verscheidene Pairs, om het hervormings- maal bij te wonen, en volgens een der dagbladen zou den ra den afloop van hetzelvehonderd en vijftig afgevaardigden hun ontslag met redenen omkleed inle veren. De minister van btiitenlatidsche zaken, bevreesd, datingeval van onlusteneen groot aantal vreemde lingen de stad niogten willen verlatenheeft aan alle gezanten en zaakgelastigden der vreemde Mogendheden te Parijs eene nota ter geruststelling toegezondenen tevens re kennen gegeven, dat alle maatregelen van voor- zorg door de regering waren genomen. Parijs, den 20 Februari] La Patrie zegt: „Gis teren morgen heeft de wacht van het paleis der Tui- lerien de kreten doen hoeren van Leve de Hervorming! Dit heeft op liet kasteel veel indruk gemaakter zijn dadelijk bevelen gegeven aan den staf der nationale garde, om voortaan zulke betuigingen voor te komen." Zoo als wij reeds vroeger mededeeldenis aau den lieer Em. de Girardin, hoofd-redacteur der Presse t van vier verschillende zijden het aanbod gedaan 0111 zijn aandeel in dit blad (20/50 gedeelte} voor eene som van 1 000,000 francs kontant geldte verkoopen liet blad zoude alsdan dezelfde kleur blijven behouden en de lieer de Girardin buitendien als hoofdredacteur, mer een salaris van 15,000 francs, behalve nog andere vrtt aanzienlijke voordetien, in functie blijven. De lieer ae Girardin heeft echter tot dusverre in geene dier voorstellen willen treden. Om dit voorstel en de op hetzelve gevolgde weigering naar waarde te kunnen schat ten deelt de Presse zelve heden het volgende mede Het blad is bij openbare inschrijving den 30 Augustus 1839 aangekocht voor de som van 103.777 fr. 36 c. Met inbegrip der abonnementen en alle andere winsten, heeft de Pressebij de jaarlijksch opgemaakte bereke. niugen,de volgende batige saldo's opgeleverd: voorde vier maanden van 1839 16,785 fr. 20 c.voor liet jaar 1840. 74.905 fr. 70 c.; 1841, 105,225 fr. 80 c.; 1842, 168.715 tr. 45 c.; 1843, 184,287 fr. 35 c.; 1844, 106 603 fr. 45 c.; 1845, 81,000 fr.1846, 103.S46 fr. 07 c. en voor liet jaar 1847 100,906 fr. 96 c., zoodat dit een totaal oplevert van 955,491 fr. 28 c. Het gemiddeld Ivdrag aan winst gedurende dit acht' jarig tijdsverloop, Indroeg dus 119,436 fr. 41 c. of mini 2 380 francs per vijftigste aandeel. De heer de Girardin heeft 20^50 of 2/5 van het blad in eigen, dom en genoot gevolgelijk tot dus verre een jaarlijks iiikonen van ongeveer 48,000 francs, behalve het sa- lat is als hoofd-redacteur 15,000 francs en vele andere aan dezen post verbondene voordeelen. Uit een en ander blijkt dus, dat het boven vermelde aanbod van 1,000,000 francs, enz., niet zoo enorm is, als men zulks wel, oppervlakkig beschouwd, zoude denken. Het dagblad la Patrie meldt, dat het locaal van het reformistisch banket nu stellig in den omtrek der Elysesclie velden zal p'aats hebben, de voorbereidselen zouden zondag den 20 beginnen, en het getal inteeke- naren en genoodigden beliep toen 1500. De optogt zou van de plaats de la Madeleine vertrekken. Sommige personen willen weten, dat het banket van her 12de arrondissement van Parijs gevolgd zal worden door een ander, waaraan gedelegeerden der 86 departe. menten van Frankrijk zouden deel nemen. Men verzekert, dat het ministerie bepaald heeft, om dï zaak van het banket aan de beslissing der regt- bank te onderwerpen en dat ingeval deze ten voordeele dier bijeenkomst zou beslissen, dadelijk dienaangaande voor het vervolg eene wet aan de kamers zou worden aangeboden. De politieke crisis is thans heviger dan ooit, maar wij naderen het einde, ten minste dit hopen wij. De dag tot den reformistischen maaltijd schijnt nu tegen dingsdag vast bepaald. Men weet nog niet met zeker heid, welk besluit de ministers genomen hebben. Zij

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1