N°. 15. GOESSCHE COURANT. Maandag 21 f De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag s\ I en Donderdags avondsDe Prijs per Kwartaal I V is f J,~5; Franco per Post f .1,90. J f Gewone Adverlentièn worden a 20 ets. de regel I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten \van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegelregi, JNIKIJ WSTJJDïNG EN ITALIË. Het gerucht, dat bloedige botsingen te Pavia 'nebben plaats gehad, heeft zich bevestigd. De nadere bijzonderheden komen hierop neder. Een aantal sni denten had zich in de hoofdkerk vereenigd, ten einde de godsdienstoefening bij te wonen wegens de gebeur tenissen in .Sicilië, De kerk was stikvol. Bij het uitgaan mengden zich eenige verdachte rookers onder de stu denten. Een zeer jong mensch riep daaropweg met de sigaar ten gevolge waarvan een officier zich van den knaap meester maakte en hem met den sabel be dreigde. Dit bragt ontniddelijk eene onbeschrijfelijke gisting te weeg. Het kwam van woorden tot daden. De officier maakte gebruik van zijn wapen een pistoolschot velde hem neder. Een ander officier stiet een der jonge lieden een dolk in de borst. De hoog leeraar Reali trachtte te vergeefs de gemoederen tot bedaren te brengen en redde slechts als door een wonder zijn leven. Men relt iodooden en een groot aantal gekwetsten. Den volgenden dag was de volks woede nog hooger gestegen; er vormden zich zanten- scholingen, en buitensporigheden van allerlei aard werden gepleegd. Bij het vertrek der post duurden de wan ordelijkheden nog voort. DU1TSCIILAND. Frankfort, den 13 February. Gedurende de maand Januarij zijn te Berlijn 147 paarden geslagt, om tot voeding van menschen te strekken. Sedert het in gebruik komen van paardenvleescii-eten in het vorige jaar, zijn in het geheel reeds 522 paaiden verbruikt. Naar men verneemt, is er in Polen een bevel bekend gemaakt, volgens hetwelk het voortaan aan geen' burgerlijken meer geoorloofd zal zijn, de Russische universiteiten te bezoeken. Ten zelfden tijde zal het getal der gymnasiën in Polen van 10 tot 2 verminderd, en ook ditér zullen de burgerlijken slechts in de vier laagste klassen toegelaten worden. Frankfort, den 15 February. Naar menberigr, is de gravin van Landsfeld, die, na Munchen verlaten te hebben, zich nog in de omstreken dier stad bleef ophouden, den 12 dezer op last der policie aangeltou den en van twee agenten derzelve over de grenzen van Zwitserland gebragt geworden. Te Augsburg, waar zij het middagmaal hield, heeft men bemerkt, dat zij 'oleek was, echter niet eene zekere opgeruimdheid van geest over de jongste gebeurtenissen te Munchen sprak. Frankfort dtn 16 February. .Uit Munchen wordt geschreven, dat de hoogleeraren der universiteit hunne voorlezingen hervat hebben. De zoogenaamde Allemanenwelke tot de jongste gebeurtenissen aldaar aanleiding hadden gegeven, hebben allen zonder uitzon dering de stad verlaten. Naar men verneemt, is het voornamelijk aan de pogingen van prins Wallersteïn en die der koninklijke prinsen toe te schrijven, dat de koning zoo gereedelijk aan het verlangen des volks heeft voldaan. Dit heeft onder hetzelve 'net levendigste gevoel van dankbaarheid opgewekt. Toen de koning zich aan een der vensters van het paleis vertoondt, werd Z. M. doorliet gejuich en vivat roepen vandni zende stemmen begroet. Men verzekerr, dat de gravin voornemens is in Engeland eere schuilplaats te zoeken. Onderscheidene omstandigheden schijnen aan dit gerucht eenige waarschijnlijkheid bij re zetten. De gravin von Landsfeld heeft, gelijk nu-11 weer, Beijeren verlaten. Wanneer d Duitsche dagbladen bij hun berigr voegendat zulks heeft plaats gehad op uitdrukkelijk bevel var. den koning, dan vergissen zij zich ongetwijfeld; een zoodanig bevel is onwaarschijn lijk in dit geval, dat tot de competentie van de regrer- Ijjke magt behoortwant de gravin von Landsfeld kon niet uit Beijeren verwijderd worden, dan krachtens ten regterlijk vonnis. Niet alleen toch dat zij brieven van naturalisatie in Let koningrijk verkregen had maar zij bezat ook den tel en den rang van eene der meest gedistingueerde familien des lands, welke uitgestorven was. Ook ver zekeren goed onderrigte personen dienovereenkomstig, dat de koning zich belangrijke geldelijke opofferingen heeft moeten getroosten öm haar te bewegen zich te verwijderen hetgeen schijnt bevestigd te worden door de omstandigheid, dat Z. M. haar tot Op het oogenblik van haar vertrek uit Munchen, bewijzen van zijne toe genegenheid heeft gegeven. Het is dus niet te denken, dat de koning haar eene zoo gestrenge straf heeft willen opleggen en dat wel zonder vorm van proces. Het over haast vertrek der gravin, hoewel door de omstandig, heden dringend geboden, schijnt dus alleen het gevolg te zijn geweest van eene minnelijke schikking. Hoe dit zij, men heeft alle reden het land geluk te wenschen met de verwijdering eener vrouw, die door hare avon tuurlijke levenswijs en ontembaar karakter, aan de tijden der beruchte vorstelijke maitressen herinnerde, hoewel haar staatkundige invloed in een constitutioneel land met die der eerstgenoemde niet kan gelijk gesteld wor den. Het was bovenal het hof, dat haren invloed het meest ondervond zoodat dan ook het gevoelen wel niet zonder grond zal zijn dat de hoogere aristocratie niet vreemd is geweest aan de gebeurtenissendie hare ver wijdering voorafgingen. Men is op dit oogenblik zeer nieuwsgierig te weten, of de koning voor goed alle be trekkingen met haar heeft afgebroken dan wel of het hier alleen eene tijdelijke verwijdering geldt. Dusseldorp, den 18 February. Te Keulen is al gemeen het geruchr verspreiddat Lola Montes zich in deze stad bevindtten einde incognito voor korren tijd aldaar te vertoeven, en daarna hare reis verder voort te zetten. Nopens hare verdere bestemniintr zegi dit berigt niets. Men zal spoedig weten in hoeverre het gerucht gegrond is of nier. FRANKRIJK. Parijs, den 16 February. De graaf Philips de Sdgur, luitenant generaalen pair van Frankrijk, schrij ver van de beroemde Geschiedenis van het Groots Legeris dezer dagen te Rabastens, in het departe ment Tarn overleden. Orde de generaal Domanget een dei" overblijfselen van de republiek en het keizer rijk, is hier te Parijs overleden: bij den veldslag van Valmy was hij gemeen dragonderen bragt hetna alle rangen op het slagveld verkregen te hebbentot de waardigheid van generaal. De heer Sabatierdie met depêches van het Fransche gouvernement naar Egypte vertrokken is, heeft tevens een brief bij zich, geschreven door Abd- eikader en gerigt aan Mehcmet Alt. In dien brief vraagt de gewezen emir aan dezen laatste verlof, om in zijne staten te mogen wonenen belooft daarvoor, zich geheei aan diens gezag te onderwerpen. Parijs, den 17 February. De Presse meldt, dat de heer E. de Girardin, heofd-redacteur van dit blad, vier voorstellen In eft ontvangen, om zijn aandeel in dit blad aftestaandat men hem daarvoor een millioen francs contant heeft aangeboden, maar dat hij geweigerd heeft aan deze voorstellen gehoor te geven. - Die heer, die, zoo als men weet, zijn onslag als afgevaardigde heeft ingediend, heeft aan zijne com nuttenten te Bouiganeuf een langen brief geschreven, waarin hij verklaart, dat indien de kiezers meenden hem zijn mandaat terug te moeten geven, hij het op nieuw zou nederleggen. Hij wil niet dat men zegge, dat hij komedie gespeeld heeft, noch dat de kiezers zich er toe geleend hebben. Volgens het Algerijnsch dagblad Akhbarzou Abd el-kader door vier zijner bloedverwanten vergezeld, zicli naar de hoofdstad b: geven, om een bezoek bij den koning afteleggen. Daarna zal de emir zich met der woon in een der steden van het Zuiden vestigen. Abd-el-kader heeft er in toegestemd, om vooreerst nog in Frankrijk te verblijven en niet naar het Oosten te vertrekken. Een zondeiling onderwerp verschaft thans stof aan alle gesprekken te Algiers. Een der befaamdsre opperhoofden van de pr ivincie Constantine, Si-Ahmed- Ben Mohamcd el Mokranikalif van Medjana, gaat namelijk trouwen met eene jonge fransche dame van goeden huize. I11 den nacht van 28 Januarij, kwam de diligence van Langeac op den nieuw aangelegden weg, die berg afwaarts naar Fix loopt. De paarden schrikten voor een wolf. die eensklaps te voorschijn sprong; door dezen schok kantelde het rijtuig om en rolde met tie paarden, door de gladheid der sterk hellende baan, tot onder aan de helling. Gedurende dien val wasechter de zoldering der koets losgeraakten met zulk eene zwaarte op de zes daarin zittende reizigers gevallen, dat drie gedood weiden. Voor eeiiige dagen kwam een beerenleider te Hison, departement der Ardennen, met een beer en verscheidene honden. In een naburig veld zag hij de overblijfselen van een den vorigen dag aldaar gevild paardhij wilde den beer een maaltijd verschaffen en deed hem derhalve den muilband af, waarop het dier zich met de honden op het rif wierp. Weldra ont stond er echter tusschen de dieren twist, waarop de beer zijnen meester aanviel en gevaarlijk wonddemen vieest zelfs voor her leven van den armen man. De heer heeft over de velden de vlugt genomen, en is nog niet teruggevonden. Te Parijs is bij telegraphische depêche het berigt omvangen, dat de constitutie re Napelsden 11 dezer werkdiik is geproclameerd. Aan onderscheidene berigten ontleenen wij het navol gend.- Er is eene depnratie van burgers van Napels, be kend door hunne vrijzinnige gevoelensnaar Palermo vertrokkenten einde te trachten de gisting aldaar te doen bedaren. Reeds zijn, zegt men, aan het koning rijk twee kamers toegestaaneene voor het vaste land en de andere voor het eiland. Generaal Busacca is bij zijne aankomst te Napels in hechtenis genomen en in staat van beschuldiging gesteld, wegens het bombarde, ment van Messina. Men verzekert te Napels dat de Paus zijne bemid- deling zou hebben aangeboden, om de goede harmonie tusschen Napels en Sicilië te herstellen. BELG IE. Brussel, den 17 February. Rosseel en van den Plas hebben zich niet in cassatie voorzien. Gisteren hebben de advocaten zich bij hen begeventen einde hun te vragen of zij tot de koninklijke genade de toe- vlugt willen nemenook dit hebben zij geweigerd. Rosseel heeft aan zijne vrouw geschreven met verzoek, ooi bij hem te komen en dan te gelijker tijd eenige kle dingstukken en een trouwringwelke in beslag geno men warenterug te nemenaangezien die voorwer pen aan haar toebeliooren. Gisteren hebben Rosseel en van den Plas den oud aalmoezenier der gevangenis bij zich gehad. Hij zal van den Plas naar de strafplaats vergezellen. Rosseel zal door den -tegenwoordigen aalmoezenier in zijne laatste oogenblikken worden bijgestaan. Voor eenige dagen stierf een man in het hospi taal te St. Nicolaas. De ambtenaar van den burger lijken stand constateerde dat hij dood was; de timmer man nagelde de kist toe, de doodgraver had de groeve reeds gedolven, de lijkdienst in de kerk had een aan vang genomen toen een onverwacht voorval de begrafenis deed uitstellenwant de gewaande doode gaf een luide gil in zijne kistmen sloeg er het dek sel af, diende hem hulp toe en thans verheugt hij zich in zijnen welstand. Brussel, den 18 February. De laatste scène van het bloedige drama Evenepoelheeft gisteren plaats gehad. Ten 6§ ure in den ochtend trad de directeur der ge vangenis de cel van Rosseel en van den Plas binnen, ten einde hen kennis te gevendat hun laatste uur ge- slacen was. Op zijne verschijning stonden de in het gebed verrastte veroordeelden op en voegden den direc teur toevoor dat hij nog een woord spreken kon Wij begrijpen wat er gaande is Wij zijn gereed On middel ijk daarna begaven zij zich naar de kapel

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1