GOESSCHE Donderdag 17 Februarij. N 14. j ,N aP MI C De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f d,75; Franco per Post f .1,90. J COURANT. f Gewone Advertentién worden a 20 ets. de regel\ I geplaatst. Geboorte-, Hu welijks- en Doodherigten 1 van J 6 regels d f J ,20, behalve het Zeg elf egt. f NI E WSTIJDIN G EN DUÏTSCHLAND. Frankfort, den 12 February. Wij ontvangen zoo even berfgten uit Munchen van 10 dezer. Zij melden, dar den vorigen avond aldaar ernstige wanor delijkheden hebben plaats gehad. Aanleiding daartoe gaf het bevel tot sluiting der universiteit tor October aanstaande, en wel wegens de vele buitensporigheden en geweldadigheden die door de studenten tegen de zoogenaamde Aletnanen, die voor de gravin van Lands- feld zijn, gedurende de laatste dagen zijn gepleegd ge« worden. Het volk heeft geweld gepleegd op de wo ning van de gravin van Landsjelddie zelve op de straat door volkshoopen werd vervolgd. Zij wilde in zeker grafelijk paleis de vlugt nemen, doch men sloot de deuren voor haar en slechts met groote moeite ge lukte het haar, or.der militaire escorte in het koninklijk slotte geraken, waar juist thé dansant was. liet ge- heele garnizoen moest onder de wapens komen en de toegangen tot het koninklijk slot en de woning der gravin bczeiren, want het gemeen begon reeds het ge bouw der policie ie bestormen en barricades op te werpen. Er zijn een aantal gewonden en men zegt zelfs, dat een derzelve aan de gevolgen van zijne kwet suren overleden is. Munchen, den 11 February. Terwijl gisteren onze stad het tooneel van de ergste buitensporigheden was, verneemt men heden tot groote verwondering dat lïet universiteitsgebouw weder geopend en vol juichende studenten is. Te gelijk verspreidt zicli het gerucht, dat het koninklijk besluit, waarbij de sluiting der universiteit wordt bepaald, ingetrokken en daarente gen de verwijdering der gravin van Landsfcld beslo ten is. Op dit oogenblik beweert men zelfs uit de best mogelijke bron, dat de gravin Munchen reeds ver laten heeft. In Opper-Silezië heerschteen niet minder groot gebrek dan dat, hetwelk Ierland zoo lang heeft geteis lerden de koortsenhet gevolg der behoefte aan al het noodigerigten eene vreesselljke verwoesting onder de lagere klassen aan. De bijzonderheden, deswege door de dagbladen medegedeeld, zijn allerverschrikke lijkst. Onder anderen leest mendat een vader van acht kinderen, na vijf dier kinderen, benevens zijne vrouw, aan de typhus verloren te hebben, de lijken, een voor een in een zak gestoken, naar liet, eene halve mijl van zijne woning afliggende, kerkhof gesleept, en dddr over den muur geworpen heeft. Zelf reecis met den dood in het vooruitzigt, brengt de in lompen ge- kleede vader van vijf aan alles gebrek hebbende kinde renzijne van het lijden verloste vrouw in eene door hem zeiven vervaardigde soort van lijkkist ten grave en weinige dagen daarna wordt hij zelf door zijne kin deren derwaarts gesleept, die, elkander onderling afwis selende den moeijelijken togt volbrengen. Een R. Kathoüjk priester wordt bij eenen stervenden geroepen; hu treedt de duistere hut binnen en vraagt naar den g newien hij voor den dood heeft voor te bereiden, aan een' hoop naakte, zieke kinderen, waarvan er een lum eene menschtlijke gedaante aanwijst, die op een grbnkkig hger ligt uitgestrekt, Bij het nader treden ziet hij. dat er twee mehschen liggen; bemerkt, dat de een daarvan bereids dood is, en ontvangt op zijne vrat en ten atitw-oord, dat de vader reeds sedert eenige daten is gestorven; dat, daar de kinderen geen krachts genot g hadden, om hem weg te brengen het lijk naast de zieke moeder is blijven liggen; maar deze zou toch ook wel spoedig dood zijn en dan wilden zij hulp zoe ken, om beiden te gelijk weg re dragen. De priester, door zulk eene gruwzame ellende geheel ontsteld, werd zit ken stief weinige dagen daarna aan de rotkoorts. Dagelijks ziet men lijken naar de begraafplaats brengen en diUir onbegraven b'ijven liggen vaak twee in ééne kist, en velen worden zonder aangifte in opene graven 1 euergelaten. Wat gedaan wordt, om oen nood te le nigen, is ontoereikende want ruim twintigduizend menschen hebben aan alles gebrek. Verscheidene dor pen zijn reeds uitgestorven, en alle arbeid heeft, door gemis van handen, op vele plaatsen opgehouden. ENGELAND. Londen, den 12 FebruaryDe Times deelt mede, dat de nieuwe communicatien tusschen Parijs en Lon den van den 15 jen Maart aansraande af zullen open gesteld worden. Alsdan zullen de reizigers van de eene hoofdstad naar de andere, alleen door middel van stoom vervoerd worden. Vijf treinen zullen dagelijks van Boulogne naar Parijs en een evenredig getal van Parijs naar Boulogne vertrekken. De trein, die van Pa rijs ten 8 ure vertrekt, zal de route naar Boulogne in 5 uur 20 minuten doorloopen. De noodige schikkin gen zijn thans getroffen om wanneer men des och tends ten 10 ure met deze treinen Londen verlaat men des avonds ten 8 u. 20 m. te Parijs aankomt. FRANKRIJK. Parijs, den 12 February. De Monitcur deelt de volgende telegrafische tijding mede Turin 8 Febr. Bij eer.e proclamatie van heden heeft de koning „van Sardinië aan zijn volk eene constitutie beloofd, en er de grondslagen van bepaald. Ze zijn geschoeid „op de leest der Fransche grondwet." Parijs, den 13. February. Men heeft opgemerkt, dat de lieer Guizot, in de laatste zitting van de kamer der afgevaardigden, deze belangrijke woorden heeft geuit: Eene verlichte regering kan en moet soms hervne mingen invoeren; ze kondigt ze niet te v oren aan. A:s ze er de tijd geschikt toe rekent, handelt ze; tot zoo lang zwijgt ze." Den 9 is het getuigenverhoor te Toulouse be- gonnenin zake den moord van de ^jarige Cécile Com bettes. Dit regtsgeding houdt de statische stad in be weging. Vele vreemdelingen 01 vinden zich zelfs om hetzelve in die stad. De Erculanum. den 4 van Napels te Marseille aangekomen heeft lijdingen van Palermo van den 3 dezer medegebragt volgc us welke de koning van de beide Sicilien de constitutie van 1812 heeft gegeven, welke door het commttté is aangenomen, onder beding, dat de kroonprins zal benoemd worden tot onder-koning van Sicilië, en dat het parlement te Palermo zal zitting houden. Er zal eene algemeene amnestie worden toe gestaan welke echter niet van toepassing zijn zal op de uitgewekenen van 1821. Alle fortificatiën van Si cilië zijn in de magt van de Palermisten gesteld, en de troepen zijn naar Napels terug getrokken. In Napels lieerscht de beste rust. Men verzekertdat Abdelkader in den brief welke hij eenigen tijd geleden aan den koning geschre ven heeft, er op aandringt, dat men de aan hem ge dane belofte houtje en item naar Mecca of Alexandrie vervoere. Sedert hij dien brief geschreven heeft is hij, naar men zegt, in zijne voornemens niet veranderd. Er is aan het ministerie van oorlog bevel ge* zonden om drie nieuwe voorraadkamers van levens middelen in de omstreken der hoofdstad op te slaan. Sedert verscheidene dagen zijn de troepen van het garnizoen in de kazerne geconsigneerd en hebben zij voor veertien dagen levensmiddelen gekregen. Gisteren avond was in de voorstad St. Antotne eene geringe agitatie merkbaar. Eenige groepen trok ken door de straten en zongen de Marseillaisemaar de rust is niet gestoord geworden. Overigens had de overheid, naar men verzekert, buitengewone voorzor gen genomen, om in alle mogelyke gevallen te voor zien. BELG IE. Brussel den 13 February. De beschuldigde W. van den Flas heeft zijne schuld aan den moord be kend. Dejttrij heeft daarop over beide beschuldigden het schuldig uitgesproken, en het hof heeft beide ter dood veroordeeld. ij Er wordt alhier rn elders ingeteekend voor armen in Vlaanderen. In Antwerpen had men reeds voor 80,000 frs. ingeschreven. De armoede neemt intusschen toe. Te Nederhasselt bijv. zijn 1100 in woners, en daarvan meer dan de helft armen. De sterfte is er even als in andere plaarsen groot. In Janna: ij alleen stierven 60 personen. Brussel, den 14 February. Rossecl en van den Plas, de laatste vooral, hebben een genisten nap lit doorgebragt. Na gisteren morgen stevig ontbeten te hebben zijn zij met xan Mol en Peelers, twee an dere ter dood veroordeelden, raar de kapel der gevan- nis gevoerd, alwaar zij. ieder in eene afzonderlijke cel, de mis hebben aangehoord. Fan den Plas scheen zeer vurig gebeden te hebben. Tot dusverre hebben zij hun voornemen nog niet te kennen gegeven, oin zich in cassatie te voorzien, of zich om gratie tot den koning te rigten, Nieman i werd heden bij hen toegelaten; men schijnt hun te willen laten uitrusten van de zedelijke afmatting, die zij bij de zitting van het hof van assises van Bra baud ondervonden hebben. Men verhaalt, dat Rosseel en ran aai Plas, 11a den afloop der audiëntie, waarbij /11 ter dood veroordeeld werden in de gevangenis de volgende zamenspraak gehad hebben. Fan den Plas /.etdc namelijk tegen zijne ntedepligugeWelnu Rossecl. g'j zijt bij slot van rekening nog een grooter uu-f Hun ik! Want de heer Evenepoel heeft verklaard, dat uien bij hem 85 tienguldenstukken gestolen heeft, tii gij gaa/'t er mij slechts 37 van NEDERLANDEN. 's Gravenhage den 12 FebruaryDe Minister vau Financien, willende in't belang des landbouvvs den afkoop der tienden bevorderen, maakt aan alle eigena ren van gronden, tiemipl gtig a;n 's rijksdomein, bekend, dat zij tot den afkoop der tiendplig'igheid zullen wor den toegelaten gedurende Maart. April en Mei 1848, volgens hei in 't Burgerlijk Weib ek bepaalde voor de nieuw gevestigde tienden; zullende na 31 Mei de niet afgekochte domaniale tienden openlijk verkocht worden. In Duitschland verheffen zich onderscheiden stem men, tegen de door anderen ook daar aanbevolen gedach- tenisviering van den Munsterschen vrede. Zoo schrijft men onder anderen van den Weser: Heeft niet bij den Westphaalschen vrede Frankrijk den sclioonenEl- zas behouden heeft Zweden niet Pommeren ten buit gekregen? en-werden niet de vroeger tot het Duitsche Rijk behoorende Nederlanden en Zwitserland als zelf standige en onafhankelijke staten erkend? Is Duitscli lands magt sedert dien vrede niet stelselmatig geknakt? En zouden wij dan jubelen over den smaad or.s aan gedaan Neen wij protesteren tegen zulk een feest, en meenen dat wij, Duitschers, eerder reden hebben om in zak en assche den 24 Oct. 1848 treurende door te brengen." 's Gravenhage den 15 February. Er zijn he den, zeer geruststellende berigten uit Madera ontvangen nopens de gezondheidstoestand van Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden. Een eigenhandige brief van Z. K. H. meldt, dat de hevige ongesteldheid ge weken is en dat Z. K. H. zich in een staat van toe nemende beterschap bevindt. Amsterdam den 8 February. In eenen tijd, waarin lier paup risme hand over hand toeneemt, waarin menige handel en bedrijf onder de pogingen van al de talrijke mededingers dreigt te bezwijken, waarin ledige handen in een ander werelddeel arbeid gaan zoeken, is liet verblijdend, te mogen wijzen op een' tak van nij verheid die hoezeer reeds een aantal voorwerpen aan den handel leverende, nog op verre na niet is uitge put maar in staatom nog tot verschillende bedrijven aanleiding te geven en wel tot dezulken, wier uitoefe ning een uiterst gering kapitaal vordert en waardoor alzoo aan menigeen' werk en brood verschaft kan worden. Zoodanige tak van nijverheid is de inlandsche visscherij. Met belangstelling verneemt men, dat in de maand Mei 1846, op het dorp Warnsveld, in Gelderland, zich

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1