Of0. 13. Maandag 14 February. GOESSCHE COURANT, J Genua den 1 February. Met het Napelsche stoomschip Neptunus is cie Napelsche generaal del Ca rettoex minister van politie, alhier aangekomen; maar bij liet aan land stappen door het volk zoo slecht ont vangen dat hij genoodzaakt werd weder naar boord terug re keeren. ENGELAND. Londen, den 10 February. Heden heeft de voor genoniene manifestatie der mariniers tegen elke veran dering der navigatie wet plaats gehad. Twee stoom- vaartuigen een honderdtal versierde schuitjes na zich slepende, welke met vele duizende matrozen in feest gewaad waren bezet, zijn van de City de Theems op gevaren tot aan Westminsteralwaar alle deze passa giers werden ontscheept, en in optogt, drie aan drie, naar het paleis Buckingham marcheerdenom aldaar hunne petitie aan de koningin over te geven. Deze optogt werd door duizenden nieuwsgierigen begeleid, BELG IE. NEDERLANDEN. Amsterdam, den 11 February. In eene verga dering van aandeelhouders der Maatschappij van Land bouw en Landontginningop gisteren gehouden is door den heer Dr. Sarphatiden oprigier der Vader- latuische maatschappij, verslag gegeven van den staat, waarin de deelneming zich thans bevindt-n waaruit bleek dat er nog verscheidene aandeelen ontbraken om de verwezenlijking te kunnen hopen van het voor ons land zoo veelzijdig nuttige plan. Overtuigd van dat nut en gaarne willende medewerken tot bevordering en uitbreiding van den Nederlandschen roemhebben de aanwezigen, daartoe door Dr. Sarphati in zijn on vermoeid streven opgewektzich beijverd staande de vergadering de leening op slechts weinig na te vol- teekenen, zoodat wij thans met genoegen kunnen be. rigten dat de zaakdoor eigen fondsen in bet land bijeengebragtweldra tot uitvoering zal komen. De uitg( I en Donder \isf J,75; tgave de%er Courant geschiedt Maandags Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal Franco per Post f .1,90. f Gewone Advertentièn worden a 20 ets. de regel\ I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen I van J 6 regels d f J,20, behalve het Zegelregt, J J NIEUWSTIJDINGEN* ITALIË. Napels den 29 Januartj. Van het oogenblik afdat men hier de volharding kende waarmede de opstandelingen op Sicilië stand hielden en daartegen' over de laauwheid der troependie, strijdende zonder beleid, steeds worden verdrongen, zonder zelve iets uit te rigten, dat den opstandelingen nadeelig zijn kon, zelfs geen bombardement, want slechts weinige ko gels kwamen op hunne bestemming, is hier gisting onder de inwoners ontstaan. Spoedig vernam men daarbijdat Calabrië de oproervaan had opgestoken en dat de bevolking naar Napels optrok. De Koning die zich den ganschen dag in zijn pa leis opgesloten hield ontving elk oogenblik tijdingen van de bewegingen des volks, doch begon tegen den middag hoe langs hoe meer bevreesd te worden. Te* gen 6 ure des avonds deed hij den heer del Cctretto bij zich komen welke laatstena een lievigen twist met Z. M.zich gedwongen gevoelde, om zijn leven re redden, door zich in allerijl op de stoomboot Nep- tunus te begeven. Hij waagde het niet eens naar zijne woning te gaan, en scheepte zich dus zonder iets met zich te nemen in. Den nacht van den 27 op den 28 was alles rustig. Z. M. bragt denzelven door in conferentie met den hertog de Scrra Capriola en den generaal Castella en bragt een nieuw ministerie bijeen. Des morgens 8 tire, van den 28, had zich eene groote menigte in het Café dItalië vereenigdeen jong mensch van eene voorname familie, begaf zich op etne tafel en sprak her volk in eene welsprekende rede, in naam der vrij heid aan. Deze redevoering had een buitengewoon grooten indruk verwekt; luide kreten werden in dit koffijhuis, en op straat vooral door de troepen aange heven, en werd zoo algemeen, dat het geluid hiervan zelfs tot in het paleis des konings drong. Gedurende deze gisting, verspreidde zich het gerucht, dat Z. M. een nieuw ministerie vertenigd had en eene con- stitutie zoude geven. Men betwijfelde in het eerst de waarheid hiervandoch na de verbanning van del Caretto en pater Cocle begon men er geloof aan te hechten. Verwonderlijk is hetdat de lazzaroni welke men meende, dat niet meer bestonden den 28 weder zijn opgekomenen wel met eene houding den tijd van Masaniello waardig. Het schijnt, dat de constitutie van 1812 op Sicilië zal gegeven worden doch gewijzigd. Her ged:ag van de inwoners van Palermo is bewonderenswaardig ge weestdoch er is veel bloed gestort, vooral bij de in neming van het fort Montreal, hetwelk, na negen uren strijdens, eerst door de inwoners van Palermo is be magtigd. Van een 5otal opstandelingen die zich in de uniform der koninklijke troepen hadden gestoken om daardoor de bezetting te verschalken, is er niet één terug gekomendewijl allen zijn afgemaakt. Na het vernemen van deze tijding vloog het volk woedend op de troepen in, en bemagtigde het fort. Toen het vólk deze sterkte vermeesrerd had rigtre het alle 50 stukken geschut op de troepen dezelve 4 uren tijd latende, om zich over te geven. In Palermo zijn bijna 400 bommen gevallen; doch slechts zeer weinige rigt- ten schade aan dewijl van velen .ioor het volk den kop werd afgeslagen, en anderen in het geheel niet ontploften. Te Messina was het fort in beheer der troepen. Het volk maakte zich gereed om de inwoners van Pa lermo na te volgen. Rome den 28 January. De gebeurtenissen op Sicilien en Napels houden ons bij voortduring bezig. Dagelijks komen vreemdelingen uit Napels alhier aan die, volgens onze dagbladen, voor de uitbarsting van den Vesuvius de vlugt nemen. Ook de biechtvader van koning Ferdinandmonsignore Cocledie door zijne raadgevingen de zaak zoo zeer bedorven heeft is naar Castelgandolfo gevlugr. FRANKRIJK. Parijs den 7 Februari). Uit Napels zijn hier berigten tot den 31 Jan. Sicilië had zich nog nietonder- wo. pen. De bewoners van Palermo waren niet alleen meester van de stad maar ook van de omstreken. De koninklijke troepen waren tot op verscheidene uren van de stad verwijderd en hadden een stilstand van wape nen gesloten. Blijkens eer.' dezer dagen uitgegeven staar, is de handel in champagnewijnen zeer belangrijk geweest. De voortbrenging wordt verdeeld in de 3 arrondisse menten ChAlons, Epernay en Reims. Het getal flesschen, verzonden van den 1 April 1846 tot den 1 April 1847, bedroeg voor Chylous 2,497,355voor Epernay 2,187,553, voor Reims 4090.577, in 't geheel 8,775,485 flesschen. Er worden naar het buitenland tweemaal meer verzonden, dan in Frankrijk verbruikt worden. De handel in champagnewijn omvat de ge- heele wereld. Er wordt gezonden naar China, Perzië, en Oceanie, zoo wel als naar Engeland en Rusland. De beide laatste landen nemen het groots'e deel dier wijnen. Een zonderling proces zal spoedig te Troyes aanhangig worden. In die stad overleden bijna ten ge lijken tijd twee ingezetenen en in beide boedels vét scheen één jongman, als natuurlijke zoon der beide overledenen. Uit een daarop ingesteld onderzoek bleek inderdaad, dat voor 25 jaren die jongman liet leven ontving van eene ongehuwde vrouw, welke den vader des kinds bij den burgerlijken stand niet had genoemd, doch waarvan de 2 overledenen zich destijds bij eene piegtige akte vrijwillig hef vaderschap hadden toege eigend. In beide nalatenschappen nu wordt de aan- spraak van den bedoelden jongman tegengesproken en, in stede van twee vaders, wordt door zijne tegenpartij beweerd, dat hij er geen'enkelen had. Men is nieuws gierig te weten, hoe de justitie zich uil dit dilemma redden zal. Terwijl in het Zuiden van Italië de gebeurte nissen ten einde schijnen te ioopen, bereiden zich in liet Noorden van het Schiereiland misschien nog ern stiger gebeurtenissen voor. De vredebreuk tusschen Sardinië er. Oostenrijk wordt dagelijks bedenkelijker en ernstiger. De Koning Karei Albert is besloten, ge wapenderhand tegen Oostenrijk de Italiaansche onaf hankeüjkheid te verdedigen. De houding van Frankrijk, itoewei Oostenrijk voordeelig, schijnt hem niet af te schrikken. Hij heeft de staats-consulta te zamen ge roepen out autorisatie te erlangen c-ene leening van 100 millioenen te sluiten, ter bestrijding der kosten van een' te verwachten aanstaanden oorlog. Meerdere oorlogstoe bereidselen worden ook nog in deze streken in gereed heid gebragt. Parijs, den 10 February. Te Toulouse houdt her proces tegen Leotadebroeder van het geestelijk opvoedingsgesticht, aller aandacht bezig. Deze is be schuldigd van aanranding der eerbaarheid van de I4jarige Cécile Combcttes, gevolgd door den moord van zijn slagt otter. De Jttrij moet weldra hare beslissing geven. - De hertogin de Montpensicr bevindt zich in een gezegenden toestand. Zij zal zich spoedig naar het kasteel Pau begeven, 0111 ter gelegener tijd spoedig op Spaatisch grondgebied te zijn wanneer haar eerst geborene het eerste levenslicht zien zal. Volgens de Spaansche wetten, moet de troonsoj)volger van dat rijk ook op Spaatisch grondgebied geboren zijn. Brussel, den 10 FebruaryDe zaak van den moord van jufvrouw Evenepoel en 2 dienstmeisjes door Rosseel en van den Plaste Brusselwelke sedert 6 maanden de aandacht des publieks heeft bezig gehoudenis den 8 voor Iter hof van assises alhier begonnen, en trekt vele nieuwsgierigen tot zich. De beschuldigden worden door de advokaten E. Verhae- gen en Gilbert verdedigd. Frans Rosseeloud 29 jaren, schrijnwerker, heeft bekend, doch IV. van den Plasbakker te Brussel, ontkent den moord. Er zijn 125 getuigen in deze zaak opgeroepen, die thans ver hoord worden. Rosseel verhaalt den moord met de meeste koelbloedigheid. Gisteren morgen heeft een st ids sergeant, die met van den Plas in betrekking heeft gestaan, en als geldige was gedagvaard, zich door een pistoolschot van liet leven beroofd, Er is in den laatsten tijd dikwijls spraak geweest van de groote vorderingen die de goudproductie in de keizerlijk Russische mijnen in het Ural-gebergte gemaakt heeft. Het valt niet te betwijfelen, dat dit niet werkelijk zoo is. De Keizer, die vroeger tot leeningen te Amsterdam en Londen genoodzaak: was, kon enorme geldzendin gen uit de verlegenheid redden. Hij maakte daarbij zeer goede zaken de leeningen worden tot lage ren. ten gesloten en voor zijne goudstaven verkrijgt de Kei zer de hoogste koersen der bedrukte Europesclie geld markten. Keizer Nicolaas was werkelijk de rijkste man van de wereld want behalve de opbrengst der mijnen, overstroomde ook het geld der Russische graan- verzendingen de gezamenlijke provinciën van zijn rijk. Volgens zeer geloofwaardige, 0111 niet te zeggen oifi ciëlt, tabellen blijkt, dat aan winterzaad, na aftrek van. liet voor zaaizaad bestemde, jaarlijks 131,250,000 hectol. voortgebragt worden. Aan zomerzaad 196,875,000 te zamen 328,125,000 waarvan in Engeland zelfs gecon sumeerd worden277,000.000 zoodat jaarlijks eene hoeveelheid van 51,125,000 voor uitvoer overblijven. Wanneer voor deze hoeveelheid geene bnitenlandsche markt is, zoo wordt een gedeelte voor mesting gebruikt. De grootste helft blijft op de velden meest ongedorseht liggenbederft of wordt eene prooi der vogels en der muizen. Wanneer er eene buitenlandsche markt ge vonden werd, zoo kon Rusland ligtelijk jaatljjks 50 millioenen Eng. quarters graan uitvoeren. Bij deze opgave valt weinig bij te voegen, daar de belangrijkheid van zelf in het oog valt. Met liet goud l van het Uralgebergte zal de Keizer de spoorwegen bou.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1