GOESSCIIE COC R A T. Donderdag Februarij. De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f d,75; Franco per Post f .1,90. f Gewone A dverlenti'én worden d 20 ets. de regel\ f geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodherigten 1 i van J 6 regels a f J ,20, behalve het Zegelregt.J JSl IS U YVSTIJDING KN ITALIË. Rome den 28 Januarij. De bergbewoners, be kend onderden naam van YValdenzen, die liet gebergte tnssclien Frankrijk en Piemont bewonenhebben aan Koning Karei Albert een verzoekschrift ingediend ten einde de herroeping van de edicre» te vet krijgen, waardoor ten hunnen opzigte verscheidene burgerlijke er. staatkundige bezwaren blijven bes'aan. Men weet dat deze liedendie hunnen naam ont leenen van den stichter hunner godsdienst, in de mid deleeuvven aan vele vervolgingen zijn blootgesteld ge weest; en hoewel hun lot, onder het bestuur van het huis yanSavoije, in later tijd aanmerkelijk is verbeterd, waren desniettemin eenige zeer bezwarende bepalingen len hunnen opzigte blijven bestaan en wel de volgende De YValdenzen konden geene onroerende goederen buiten hunne dalen bezitten. Zij konden geen' akade- mischen graad bekomen en gevolgelijk ook geene amb ten en bedieningen, waartoe een akademischen graad vereischt wordt. Zij mogren buiten hun regtsgebied noch notarissen, noch geneesheerennoch bouwkun stenaars. noch landmeters zijn; mogten zich niet bui ten liur. land met der woon vestigen en konden hunne godsdienst niet buiten hunne dalen uitoefenen, geene godsdienstige bijeenkomsten houden of openbare of bijzondere scholen openen. Men zegtdal de afgevaardigden der Waldenzen zeer gunstig ontvangen zijn en dat de gelijkstelling van dit lang verdrukte volk op handen is. DU1TSCHLAND. Frankfort, den 2 February. De volgende daad zaak geelt eene bijzondere bijdrage tol de geschiedenis der zeden te Berlijn. De nood dreef in deze dagen eenen man tot een zonderling hulpmiddel. Mij begaf ziclt in de diergaarde en maakte toebereidselen om zich aan eenen boom op te hangen toen hij etn naar liet uiterlijke vermogend lieer zag naderen. Terugge houden, verhaalde hij, dat hij wegens eene schuld van 5 rijkbd. tot dezen wanhopigen stap gekomen was. Hij verkreeg die som; maar hoe verbaasd was de mensch- lievende gever, toen hij, eenige dagen daarna, aan eene andere plaats denzelfden man dezelfde manoeuvre iag verrigten en dezelfde geschiedenis vernam. Bij nader onderzoek bleek dat dit middel reeds eenige malen en Telkens met goed gevolg was aangewend. Hij werd door de policie gevat, maar men bevindt zich in eene zekere verlegenheid, onder welken regtstitel men hem straffen zal. fin Londen geschieden dergelijke opligte rijen dagelijks.) FRANKRIJK. Parijs, den 6 February. Men schrijft uit Digne, dat de wolven zich op verschillende punten van het departement steeds dreigenden uitgehongerd blijven ver toonen. In den naclu van den Dosten tot den sisten Januarij werden drie jonge lieden die zich van lleiz naar Digne begaven, op de vlakte van Poumoisson door vier dezer dieren aangevallen er bleef hun geen ander middel tot redding overdan op de bonmen te klimmen, die langs den weg staan. De uitgehongerde wolven posteerden zich echter aan den voet dezer hoo rnen geduldig den uitslag hunner aanval afwachtende en ongevoelig blijvende voor het geschreeuw, waarmede de jongelingen hen trachtten te verdrijven en voor de voorwerpen, met welke zij naar hun wierpen. De diligei.ee van Marseille kwam een uur later op de plaats aan; de postiljon meende inde verte vier man nen te ontdekken, die op den weg post gevat hadden. Zijne dwaling duurde kort; de reizigers, die bemerk tin waf er gaande was, hieven een luid geschreeuw aan en wierpen met brandende voorwerpen naar de wolven. Al hunne pogingen konden deze nieren slechts tijdelijk hunne plaats doen verlaten; zij kwamen tel fcens weder onder de boomen terug. Eerst na een lan gen nacht in angst en vrees doorgebragt te hebben, konden onze van koude verstijfde jongelieden hun ver heven standpunt verlaten, aangezien de wolven bij het aanbreken van den dag de vlugt genomen hadden. Van eene andere zijde verneemt men nog, dat de wolven zich midden op den dag niet ver van de ge mcer.te Sièyes vertoond hebben. Een herder, die on bezorgd zijne kudde weidde, zag dezelve onverhoeds door een ontzaggelijken wolf aangevallen, die verschei dene schapen doodde en kwetste; waarna her beest de wijk naar het bosch nam, zonder dat men zich tot dus verre meester van hetzelve konde maken. De Suddie te Marseille verschijnt, zegt, dat bij de rivier Nerthe, in eene grot in eenen heuvel, eene werkplaats van valsche munters is ontdekt. Deze zijn allen Piemontezen en het is der justitie gelukt hen in hechtenis te nemen. Zij sloegen echter geen fransch eel-.', maar zilverstukken met het borstbeeld van koning Karei Albertdie zij vervolgens in Piemont in omloop bragten. Te Parijs komt een nieuw middel van bestaan op. In de Rue de Lanciy leest men op eene deur: Imbroise For tinveertiende. Deze jonge mensch houdt zich namelijk, van 6 tot 8 uren des avonds wél gekleed, gereed, om bij eiken maaltijd re verschij nen waar hij genoodigd wordtom het getal 13 te vermijden. Hij heeft goede zeden, kent ai het nieuws van den dag en gedraagt zich met waardiahei I en b -schei denheid. Hij laat zich door zijn' gastheer niet betalen, maar wel door de wijnhandelaars, wier wijnen hij aan beveelt. NEDERLANDEN. 's Gravenhage, den a February. Aangenaam is het te kunnen melden, dat de jongste berigteit nopens den gezondheidstoestand van Z. K. H. Prins Alexan der der Nederlanden gunstiger luiden. Amsterdam, den 4 February. Naar wij verpe men, heeft Z. M. in de door d n heer dr Sarphali ontworpene Maatschappij, ter bevordi-iing van Land bouw en landonrgiiining in Nederland, doen inschrij ven voorde aanzienlijke som van tien duizend guldens, uitzijn bijzonder vermogen. Wij hopen, dat dit voor beeld vele navolgers vinden za'. Bij elke gedegenheid, dat over armoede en annenbtdeeling gesproken wordr, komt deze veelbelovende Maatschappij in onze gedachte terugen het is jammerdat zulk eene onderneming zoo weinige ondersteuning gevonden heeft. Aanstaan de Donderdag zijn de inschrijvers bijeengeroepen en zal waarschijnlijk het lot dezer Maitscluppij worden beslist. Het is te hopen dat alten die tot dit plan voorloopig zijn toegetreden, niet ongenegen zullen zijn, zonder vreemden, liet verder wélslagen daarvan te hel pen bevorderen. In de Rotterdamsche Courant leest men het volgende Naar wij vernemen is door den heer F. L. de Ri/y ter, alhier, een luchtschip uitgevonden, van een veel belangrijker aard dan dat van den heer Mantemayorte Madrid, doordien de machine van den heer de Ruyter van zoodanige constructie zal zijn. dat zij zich, zon der het bezigen van ballons, door hare eigen kracht en werking, met eenen last van 200,000 ned. ponden, in de lucht verheft en met eene onrzagchelijke snel heid naar iedere rigting kan bestuurd worden. De heer de Ruyter zal eerlang eenige proeven doen plaats hebben met een klein model, ter breedte van 1 el 57 duim en ter lengte van 3 el 14 duim (5 en 10 rijnlandsche voeten). Alhoewel wij de constructie van het luchtschip nog niet kunnen bekend maken, kunnen wij evenwel de principen mededeelen, waarop de heerste Ruyter zijne berekeningen steunt, en die op het volgende neder- komen Het daarstellerr eener hichtmachine, om daarmede de aimospheer in iedere hoogte en rigting naar willekeur te doorkruisen, moet steunen op een drievoudig ver mogen, en wel op eene verheffende, voortstuwende en besturende kracht. Deze kracht moet geheel en al af hankelijk zijt; van den wil des bestuurders der machine, zoodat hij die kracht ten allen tijde naar believen kan beperken of vergrooten, en deze krachrsvermeerdering moet zich zoo ver uitstrekken, dat zij in staat is iedere kiacht van tegenwerking, welke de machine zou kunnen ontmoeten, te vernietigen, ten einde alle hindernissen en de daardoor ontstane gevaren voor te komen. Uit dien hoofde za! nier slechts het heflingsvermogen (zoo als va» zelfs spreekt) veel grooter moeten zijn dan de zwaarte der machine, maar ook her voortstuwingsver mogen moet zoodanig kunnen aangewend worden, dat de machine zelfs tegen de hevigste orkanen met groote snelheid kan opstevenen. Het besturingsvermogen moer, ten einde een goed resultaat op te leveren, geheel on afhankelijk zijr. van den wind, en den invloed, dien deze op hetzelve mogi hebben, zelfs kunnen tegen werken. Eindelijk nog moet de machine, 0111 door een of ander toevallig gebrek aan dezelve aan geen ge vaar blootgesteld te worden, van een veiligheidsmiddei voorzien zijn. De kracht dezer machine wordt gevonden door den vveèrsiand der lucht op een in dezelve bewogen wor dend ligcltaam. Deze weérstand der lucht (of persing van den wind) is, blijkens de proefondervindelijke na tuurkunde, gelijk aan her vierkant der snelheid, waaruit ziclt de volgende tafel laar opmaken. Benaming der W i nden. 3 w -vj c t o 0 5 3 w 0 s "2 6C~"=.ÏÏ c t- 3 ê-t 0- Snelheid van 1 uur gaans in uren, mi nuten en seconden.- Een zuchtje 0,5N.el 0,03IN" P. 3 5 10 Eene fiaauwe koelie 1 0,12 1 32 35 2 0,48 46 17 5 3 13 31 Gereefde marszeilskoelle. 10 12- 9 15 gereefde marszeilsk. IS 27 6 10 Rukwinden. 20 48 4 38 Storm. '25 3 42 108 3 5 Orkaan S3 147 2 39 Vernielende orkaan 45 243 2 4 Voor zóó verre de gronden waarop de heer de Ruym ter bouwt, en wij zullen, zoodra de omstandigheden zulks toelaten, in staat gesteld zijn, eene volledige be« senriiving der machine, hare weffdng, berekening van kracht snelheid, enz., mede te deelen. rOLKSFOEDING. (ingezonden.) De Hoogleeraar G. J. Mulder heeft den geen, die in de vervulling der stoffelijke en daarmede in naauw verband staande inteliectueele en moreeie behoef- ren des volks belangstellen, aan zich verpligt door zijne verhandeling over de voeding in Nederland in verband tot den volksgeestmaar ook bijzondere opmerking verdient zijne latere verhandeling over de voeding van den Neger in Suriname. Dadelijk treft hetgeen in de inleiding voorkomt „Met meerendeel der menschen op de aarde zijn be- hoeftigen, die niet veel keuze hebben, die men voed- scl verschaft, of aan wie althans geene gelegenheid „gelaten is, of gegeven wordt, om veel keuze te heb- ben in hetgeen zij ajs spijzen zullen nuttigen. Ik zou de voorvechters van de gelijke regren der men» scfien onderling, de strijders voor de gelijkheid van allen voor de wet, wel wenschen af te vragen, of zij in hunne plannen van bevordering dier regten van den mensch ook niet het eten en het drinken „van het mensch lom zouden opnemen; want zoolang „de een stevig voedsel, de ander we! veel, maatslecht „voedsel bekomt, is er ongelijkheid in regten, in den» ken, in gevoelenhet bloed van den eenen stroomt krachtig voort, van den anderen kruipt hethet hoofd van den eenen is vrij, omdat de maag slechts op te nemen heeftwat kracht geeft aan het organismus, maar het hoofd van den anderen is dof en dommelig, „omdat de maast overladen wordt tnet veelal nuttelooze. stoffen. Al konden wij op eenen koeijenromp een „schrander ntenschenhoofd plaatsen, aware er verbanJ

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1