CV\ SI. GOESSCIIE C OIIR A A T. Maandag 1 Ni E U WSTIJDÏNG EN Besturen en Adminislratien. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal isf ./,75; Franco per Post f .1,90, Gewone Advertentiën worden a W cis. de regel\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J 6 regels d f J ,20, behalve het Zegelregt DU1TSCHLAND. Frankfort don 30 Januari]. Koning Frederik VII, van Denemarken, heeft zijne regering begonnen met eene aanschrijving aan de Deensche kanselarij, houdende, dat alle vervolgingen, wegens drukpers-delic ten zoo in liet koningrijk als in de hertogdom men oogenblikkelijk zullen gestaakt worden. ZWITSERLAND. Ï.ucern, den 25 January. Gisteren is een nieuwe gezant van den Paus, de lieer Luquetalhier aanue komen. Zijne komst heeft eenigen indruk gemaakt. |)e Paus schijnt in Zwitserland de Ronmsche godsdienst op eene vvederkeerige godsdienstige vrijheid te wi'hn gronden zoodanig, dat dezelve geen voorwendsel tot verdeeldheid noch aanleiding tot wanorde meer geve. De groote raad van Waadland heeft even strenge niaatiegelen genomen regen de Methodisten als tegen de jezuiten, welke men op eene lijn plaatst. Zij worden uit 'net kanton verbannen. Op dit voorbeeld heeft de Hervormde raad van Freiburg denzelfden maatregel ge nomen. ENGELAND. Londen den 31 January. Te Niagara in den staat New-York, heeft men een aanvang gemaakt met een reusachtig werk, namelijk het aanleggen eener brug over den beroemden waterval van de Niagara. Tevens zal die brug moeten dienen om er de sporen over te leggen'van de groote Ijzerbaan, die strekken zal tot verbinding van den grooten spoorweg van New York naar Quebtck. Reeds zijn twee ijzeren kabels door een stoomschip van den Amerikaansclieii naar den En- gelschen oever overgebragt. Daar arbeiden de werk lieden, die tot deze groote onderneming gebruikt wor den. op steigers, meer dan 200 voeten boven den af grond, waarin de St. Laurens-Rivier zich nederstorr. FRANKRIJK. Parijs, den 1 February. Men heeft verhaald, dat door de geleidende draden van de elektrieke tele - gvaaf van den spoorweg du Nordde vogels gedood worden, wanneer zij, gedurende die in werking zijn, op dezelve gaan zitten. Een dagblad van Parijs ver zekertdat reeds sedert lang de jagers en wilddieven, van dit middel in den omtrek van die hoofdstad gebruik makenvolgens dat blad bestaat er te Saint-Mandé in bet midden van een klein bosclibij een landhuis een geheel toesteldat zeer goed en niet den besten uitslag werkt. De draad wordt door de takken der boomen geslingerd, en hier en daar plaatst men voed selwaar de vogels op azen. Bij het begin van dien draad plaatst zich de jager, met zijn elektriek toeste'; hij heeft niet anders te doen, dan van tijd tot tijdeenige vonken daar uit te trekken; drie of vier personen op afstanden geplaatst, hebben shchts liet wild op te rapen, dat doorliet aas gelokt en of dood of bedwelmd op den giond valt. Deze nieuwe soort van jagtis zoo weinig vermoeijendals die goedkoop iszoo verschillend als rijken de wijs, waarop de uitvinder z'tch daarover uitlaatneemt allen twijfel weg. Abd-cl- Kader heeft de generaal Bngeaud geschre ven om ziine voorspraak te verzot ken bij de regering. De hertog van Islyheeft hem geantwoord. 'ar hij steeds kon rekenen op de Fransche edelmoedigheid, en dat hij derhalve slechts de plaats had op te geven waar hij wilde verblijven. NEDERLANDEN. Gof.s, den 4 February. Wij lezen in de Delftschc Courant van lieden De N. Rott. Courant, heeft dezer dagen een beritrt uit de Utr. Avondp. overgenomen volgens hetwelk door den hoog edel gestrengen heer Twcnt, gepensio. lieerd vicc-admiraal, aan Z, M. dm Koning eene vin ding zoude zijn aangeboden, om met geringe scheeps mast, doch met zoodanige kracht, onze zeegaten enz. tegen invallen te beveiligen dat zulks gebeurende de vijand zijne vernieling zoude te gemoet zeilen. Wij zijn thans in staat gesteld mede te deelen dat reeds den 5 Jannarij des vorieen jaars, door den isten luitenant ingenieur J. II. Schaf er, van het baraillon mineurs en sappeurs, gedetacheerd te Delft, aan den heer minister van oorlog een adres is aangebodenwaarbij hij Z. E. met eene nieuwe en eenvoudige inrigting van water- mijnen ter defensie bekend maakte, welke, met de be staande verdedigingsmiddelen in verband gebragtde vernieling van schepen, afsluiting van zeegaten of ri viermonden ten gevolge zou hebben en tevens bij onze maritime établissementen, zee-, rivier en landings plaatsen, de zelfde toepassing opleverteen sysrema hetwelk naar de overtuiging des ontwerpers, aan eene vernielende uitwerking eene hoogst eenvoudige en spoe dig daarstellende constructie paartwaardoor de aan wending van hetzelve zoo eenvoudig als min kostbaar is. Wij kunnen tevens hierbij voegen, dat de minister van oorlog eenigen tijd later, in het bijzijn van onder scheidene hoofd-en verdere officieren, door opzettelijk, echter in het klein genomene proeven ooggetuige is geweest, en daadwerkelijk heeft bevestigd gezien, dat de vvatermijnen van den luitenant ingenieur Schafcr met buskruidladingen van niet meer clan 5 tot 8 pon den zoowel in eenvoudige en spoedige zamensteliing als in «ogenblikkelijke en krachtvolle uitwerking. niets re wenschen overlaten. Geheel onbekend met de denk beelden van den vice admiraal Twcntwensen en wij hartelijk dat zij, met die van den luitenant intrenienr Schaper \ereenigd. het vaderland bij eeneu onvrn hnnpten zee oorlog of ook bij den aanval van geïnundeerde posten en dergelijkeeene nuttige toepassing zullen aanbieden. De NewTork Enquirer dee't de volgende bij zonderheden mede aangaande de brug, welke over de afgronden van de Niagara zal gelegd worden en welke eerlang de bezittingen der Engelsche koningin met het gebied van den president zal verbinden. Huizende koor den van het allersterkste iizerebaad zufen vastgehecht worden aan ankers van ges Ai eed ijzer, welke in de rot sen, honderd voet diep onder de oppervlakte, ingemet seltl worden. Daarover zal een stevig zamenstel van balken zoo gelegd worden, dat e'ke wankelende bewe ging vermeden wordt. In het gezigt van dm waterval zal de snelle locomotief over de gevaarlijke diepte met gevleugelden spoed heenvlieaen. De tiirgravingm voor dit reuzenwerk zijn reeds begonnen de benoodigde gelden zijn reeds voorhanden en reeds in de aanstaande maand Jttlij zal men te paard over den watirval rijden. De stevigheid van de brug zal zoo groot zijn, dat zij onder den last der locomotief en een langen trein in liet middenpunt slechts een duim breed za! slingeren. In het midden zal de spoorweg gelegd worden. De grootste moeijelijkheid bestaat daarin om de draden over den stroom te leggen. De stoomboot, welke thans beneden den waiervai de overvaart Aterrigtzal eerlang twee kabeltouwen medevoeren en door middel van dezen zullen twee ijzeten rouwen dwars over den vloed gespannen wordenom hierop voorloopig een planken vloer te leggen, waarop nier. vetcler dan de overige werken zal ten uitvoer brengen. Op de vraag, of er wel menschen genoeg te vinden zouden zijn, om een zoo gevaarlijk werk te ondernemen .werd geant woord: O er zijn Yankees genoeg, die niet alleen moedig, maar ook bekwaam genoeg zijn, om dit werk te verrigten, De groote Canadasche spoorweg die zich aan deze brug zal aansluiten, heelt de bijzonder heiddat hij op zeer groote uitgestrekthedenb. v. op de lengte van iSgeogr. mijlen, regelregt aangelegd is. Als deze voleindigd is, zal men in 13 uren van New York naar Dérroir vliegen. Goes, den 7 February. Met zekerheid kunnen wij melden, dar, bij hervatting der Stoombootdic-nst uisschen Middelbars en Rotterdam en vice versa, eene geregelde wagenJieusr rot v. rvOer van Passagiers en Vrachtgoederen, van deze Stad op bet Kort geen t> sche Veer, gemeente IVolphaarsdijkzal worden tot stand gebragt en dat die op het Katsche-Ceer zal oph uden te bestaan. PUBLICATIE. RUBGEMEESTEP. es WETHOUDERS der stad GOES en ressorte vun dien gezien hel besluit van Zijne Excellentie den Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, van den 1 Junij 1835, A. No. 0737, 6de Afdeeling (Provinciaal Blad No. 56 hou dende mededeeling van denadere bepalingen met betrek king tot de jiiarlijksche opnemingen der veranderin gen in de belastbare opbrengst der Gebouwde Eigen dommen en de toekenning van lijdelijke vrijdom van Grondbelasting of van verhooging van Grondbelasting voor de gevallen van stichting enz. van gebouwen bij de wet van den 28 Maart 1828, (Staatsblad No. 8 voorzien; zijnde van den volgende inhoud a. De opneming van de veranderingen in de ge bouwde Eigendommen in derzei ver belastbare waarde voorgevallen, blijft uitsluitend opgedragen aan den Controleur van het Kadaster, of waar de zoodanige niet is aangesteld, aan eenen anderen, door de Gouverneursieder Toor zijne Provincie, daartoe bepaaldelijk aan te wijzen Ambtenaar van dat vak welke door ziine vroegere betiekkingén bij hetzelve en I11 andere opzigten daarvoor de meeste geschiktheid bezit en zal dezelve deze werkzaamheden verrigten met overleg van de Zet ters der Belastingen in de Gemeenten. b. Gezegde opneming zal plaats hebben eenmaal 'sjaars en aanvangen op zoodanig tijdstip als de Gou verneurs der Provinciën, ieder in de zijne, meest doelmatig zullen oordeelenaltijd evenwel zoo vroegtijdig, dat ten minste de uitkomsten der veranderingen welke vóór den 30 Junij van ieder jaar tot stand gekomen zijn nog kunnen opge nomen worden in de verzamelings-leggers, welke moeten dienen voor de vervaardiging der kohieren der Grondbelasting van het volgende jaar. Van den dag waarop de opneming in iedere Gemeente zal plaats hebben, zal aan de Ingezetenen geene kennis behoeven gegeven te worden doch zal de Ambtenaar van het Kadaster daarvan berigl geven aan het Plaatselijk Bestuur, hetwelk zal zorgen, eenen staat van de aan hetzelve bekende verande ringen in gereedheid te hebben, otn met da aan wijzingen langs andere wegen verkregenvoor het werk te dienen. c. Bij deze jaarlijksche opnemingen zullen in aanmer king moeten genomen worden, niet alleen de ge bouwen welke geheel nieuw gestichtof weder opgebouwd zijn maar ook de gedeeltelijke ver nieuwingen of uitbreidingen door bijbouwen alzoo alle eenigzins aanmerkelijke vernieuwing of vergrooting der perceelen hetzij door afbraak en weder opbouw, of door aantimmering van een of meer vleugels of kamersvan eenen stal een koetshuis een koepeltuinhuis of keuken of door verhooging met een of meer verdiepingen van het geheel of een gedeelte des gebouwsenz.; voorts zullen in deze opnemingen worden begrepen zoodanige gebouwen, welke eene andere bestem ming mogten hebben verkregen, zoo als: fabrie ken, trafieken, pakhuizen, bouwschuren enz., welke tot woonhuizen zijn ingerigtgelijk mede de gebouwen, welke tot publieke einden gediend hebben en aan particulieren zijn overgegaanzoo als? kazernen, tuighuizen, gemeente-heemraad- of polder-huizen akademie gebouwen als ander- zins, de armenhuizen en andere gebouwen of ge stichten ad pios ttsus wélke tot andere einden gebezigd of niet meer door armen gratis won-

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1