Donderdag 3 Februari}. JVI E U WSTIJDING EN CV. 10. GOESSCIIE COURANT^; 3 (De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag f\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is/ J,75; Franco per Post f .1,90. J >:i f Gewone Advertenti'èn worden a °20 ets. de regel\ I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten \van J 6 regels a f J ,20behalve het Zegelregt. J DUITSCHLAN D. Frankfort den 28 Januari]. In de vergadering dü' stenden van Hessen-Darmstad hebben twee afge vaardigden voorslagen gedaan, ter afschaffing oer cen suur. Als een sprekend bewijs van den vooruitgang, wel» k»n de vrijzinnige beginselen in Darmstadt maken, kan het volgende dienenToen het aannemen der consti tutje, eenige jaren geleden, in de universiteitsstad Giessen door feesten openbaar werd gevierd, had de boekdrukker Kr aan het gemeentebestuur het aanbod gedaan om op zijne kosten eenige duizend exemplaren der grondwet te drukken en onder het volk te doen uitdeelen. Dit voorstel werd alstoen door den gemeen teraad van de hand gewezenop grond dat zoodanige verspreiding der grondwet geene behoefte voor het volk was. Thans heeft dezelfde gemeenteraad besloten dit op eigene kosten te bewerkstelligenen als grond voor dit besluit aangevoerd, „dat het noodig kan ge acht worden, dat ieder burger bekend zij met de püg» ten, welke de grondwet hem, zoowel als 's lands rege ring oplegt." Uit alle oorden van Duitschland wordt berigt dat overal een verbazende voorraad van granen voor handen is. Van daar ook, dat bijna op alle duiische markten de prijzen dagelijks eene meerdere of mindere daling ondergaan. De toevoer uit Hongarije is te Triest zoo groot, dat het aldaar aan bergplaatsen ontbreekt. Dit is mede het geval langs den geheelen Boven Rijn en dennaburigen Elzas, waar een overvloed heerscht, zoo als men dien sedert vele jaren aldaar niet gezien heeft. Uit Hamburg wordt geschreven, dat daar, in het jongst afgeloopene jaar, 8141 personen uit onderschei dene duitsche staten, zich als kolonisten naar Amerika hebben ingescheept, zijnde bijna twie maal zoo veel als in 1846. In bet tegenwoordige jaar voorzier men nog eene veel talrijker emigratie uit Duitschland, die echter naar men verneemt voornamelijk zal plaats grijpen .over Havre en Rotterdam. ENGELAND. Londen den 27 Januarij. Het getal brieven, gedurende het algeloopen jaar op de postkantoren van het rijk aangekomen of afgezonden, bedraagt 322.000,000, zijnde 22,500,000 meer, dan in bet jaar 1846. Een dagblad van Amerika, ae St. Johnsnew Brunswicker, deelt het volgende mede: In onze haven is dezer dagen de Eolus, kapitein Driscollbinnengeloopen, welke 420 landverhuizers aan boord had. Dit waren Ieren, die van de heerlijk beid veijaagd waren, welke lord P., nabij Sligo, toe- beltoon. Van deze 420 personen waren slechts 104 van het mannelijke geslacht, die boven de 14 jaren oud waren; de overigen waren vrouwen, kinderen, grijs aar is en ziekelijken. De kinderen van beide geslachten hadden geene schoenen of kousen en vele zelfs geene broeken of jurken. Een dezer, ongeveer 10 jarenoud, werd, daar hij volstrekt geene kledingstukken bezat, ut-heti naakt voor den geneesheer gebragt, welke de landverhuizers moet onderzoeken. Deze ongehikkigen, w.,;u van verscheidene de koorts hebben, zijn van alles on bloot, en werden op deze wijze geheel naakt, zon tier de minste hulpmiddelen, aanval gezet, zonder dat nun zelfs hunne komst te voren berigt had. Een ander vaartuig, de Richard Watsonis den 28 September].!, met 230 arme heden, welke insgelijks door dezen zelfden lord weiden verjaagd, van Sligo vertrokken, en is naar Quebec bestemd, doelt zal onze haven aandoen, indien het saizoen te ver gevorderd is. Op deze wijze zi.111650 menschen van den grond ver jaaud, waarop zij geboren zijn, waarop zij gearbeid lubben; zij worden naakt irt een ver afgelegen land aait de kust gezet, en veroordeeld, om van honger, koude en ellende om te komen, omdat zij hunne pacht niet hebben kunnen voldoen. De lieer, welke op eene dergelijke wijze 650 men schelijke wezens behandelt, is'lórd.Palmerston, welke jaarlijks van de heerlijkheid, waarvan de arme lieden verjaagd zijn, een inkomen trekt itan 8000 pd. ster!. De Times klaagt over het groot aantal bedelaars, die men alom in de straten van Londen aantreft. De nteesten zijn Ieren, die in de hoofdstad een toevlngt zoeken tegen den honger en den dood. Geheele huis gezinnen loopen in lompen Londen door en zoeken het medelijden der voorbijgangers op te wekken. De Times vraagt, waar toch dat aantal ongelukkige», die hij ten minste op 50,000 begroot, nachtverblijf houden. FRANKRIJK. Parijs, den 25 Januarij. De beruchte Lola Montis, gravin van Landsfcldis dezer dagen alhier te Parijs aangekomen. Daar zij aan het hó:el van den Beijer- schen gezant bij het Fransciie kabinet plegtstatig in haren rang als gravin is ontvangen, vreest men, dat hare tegenwoordigheid groote bezwaren zal opleveren in de diplomatische kringen, in welke in de eerste en voornaamste plaats de hof etiquette stipt in acht moe ten worden genomen. Eene oude vrouw te Quimperié, die haar mid- dei van bestaan vond in het opkweeken van dertig A veertig ganzen, welke in itare kamer verblijf hielden en voor welke zij ongemeen groore zorg droeg, werd onlangs ziek, en, daar zij te zwak was, 0111 zich vm bare buren te doen hooien, zou zij waaiscltynlijk zon der hulp- zijn overleden, wanneer de ganzen niet een ontzettend geschreeuw hadden aangeheven, De buren snelden daarop toe, braken de deur open en verschaft- n de arme vrouw al itet noodigezij overleed échter. Toen nu liet lijk werd weggedragen, hieven de ganzen een klagend geschreeuw aan en volgden liet lijk, in weerwil der moeite, welke men deed, om ze te ver jagen. Zij trokken een gedeelte der stad mede door, eenige kleinen uitgezonderd, die zich door de stokslagen hadden laten afschrikken; gedurende de lijkdienst in de kerk moest men de deuren grs'oien houden, om ze het binnenkomen te belenen, en toen het lijk weder werd uitgedragen, voegden drie der oudste ganzen zich we der hij dtn lijkstoet, en vergezelden dien tot naar de begraafplaats, welke op eciiigen afstand van de stad is gelegen. NEDERLANDEN. Utrecht, den 28 Januari], Naar men verneemt, mort, reeds eenigen nid geleden, door den gepensio neerden vice admiraal Tv/ent, aan Z. M. den Koning een ontwerp zijn aangeboden, strekkende om. bij het onverhoopt uitbreken van oorlog met eene zeemogend heid, de zeegatenzoo hit r te lande als in de koloniën, bijna zonder of met uiterst geringe scheepsmagt en met betrekkelijk weinig kosten, tegen vijandelijke in vallen te beveiligen. Op zoodanige wijze zou dit kun nen geschieden, nat geen- vlootvoogd liet daar binnen zeilen met eene vloot of smaldeel zou dm v. 11 onderne men, wanneer liij niet van die heveiligingswijze onderrigt mogt zijn; in onwetendheid daarvan zulks ondernemende, zon hij zijne vernieling leg' moet zeilen. Met grond mag men vertrouwen, dat het gedachte ontwerp zal gesteld zijn in handen van den schrande- ren man. die thans aan het hoofd van het departement van marine geplaatst is, en dat deze, bijaldien het on- verhonp mogt gebeuren, dat het vaderland, tijdens ziin beheer, met eenen zeeoorlog bedreigd werd, daarvan een nuttig gebruik zou weten te maktn. Utreci-it, den 1 Februari], In de vorige week had tusschen hier en Woerden een treurig ongeluk plaats, welks oorzaak weder moet gezocht worden in liet gebruik van den zoo vaak gevloekten sterken drank. De veehandelaar B.van Nieuwerbrttgontmoette K.uit de lange ruige weidedie hem uitnoodigde, gebruik te maken van zijn rijtuig, dat deed. Een eind tveas verder reed eene hessenkar. K. vooruit wil- lende, begon, beschonken zijnde, op eene wilde wijze te tieren en te schreeuwen, waardoor het paard, hoe zeer vóorzigtigheidshalveal dadelijk bij itet opkomen door B. bestuurd, van schrik aan het hallen sloeg, en in vaart het rijtuig tegen de hessenkar geheel ver brijzelde. De beschonkene K. bekwam hierbij weinig of geen ietzei, maar B. werd zoodanig aan liet hoofd gekwetstdat hij zich thans in zorgelijken toestand bevindt; zijn gezin ziet zijn dood te gemoetterwijl hem, in het gunstigste geval, krankzinnigheid wacht. Moge nti al de dronkaard K. voor's hands aan de gevol gen van dit ongeluk ontsnapt zijnhij zal roeit voor zijn geheele leven het verwijt met zich moeten omdra gen dat door zijne schuld, door zijne zucht tot srer- ken drank alleen, een huisgezin deszelfs hoofd en ver zorger heeft verloren. Op eene der meest bezochte openbare plaatsen der stad Vlaardingen, zag men eenige dagen voor en na nieuwejaur eene schilderijlijst hangen, waarin achter glas, triet groote zeer in 't oog vallende letters, gedrukt stond Spiegel voor mijne ongelukkige stadgenooten met «den nieuwejaarswensch, dat zij, dit aanschouwende en lezende, het jeneverdrinken toch nalaten en voor «de rampspoedige gevolgen mogen gespaard blijven, welke (leze in de hierop volgende tafereelen, zoo naar waarheid voorstellen. De Burgemeester der Stad Baar onder was eiken dag ééne van de acht steen drukplaten met het daartoe beboerend bijschrift, der onlangs uitgekoinene Flesch geplaatst, terwijl op den negenden dag de ruimte van beide laatster) was bezet door het navolgend, mede groot gedrukt, on derschrift: I)at een iegelijk, die in dezen spiegel zijn beeld heeft moeten erkennen en aanschouwen nu toch eens ernstig overdenke de nadeelige gevolgen, welke het jeneverdrinken zoo tnenigwerf heeft of hebben kan. Het zijn van trap tot trap: Jluisselijke twist,— ver waar!oozing van kostwinning toenemen de armoede ligchamelijke verzwakking, volslagen gebrek strafbare misdaad schandelijke dood en daarna eene eeuwige 1 autpzaligheid. De slaven van den jenever, die door dezen spiegel nog afgeschrikt mogten zijn ge- worden en heden over een jaar, met goede bewij- zen kunnen staven, dat zij in het gansche jaal' 1848 «geen sterken drank hebben geproefd, kunnen daar- voor eene premie bekomen bij den burgemeester.» Zoo wordt alhier het lofwaardig doel der uitgevers van de platen en uitleggingen bevorderd, de beschou wing en lezing voor velen, die er anders welligt on kundig van zouden zijn geblevenuitgelokten zal dit voorbeeld mogelijk elders ook navolging vinden. (1Volksvriend zötpiif.n, den 28 Januari], Eene dame uit eene naburige plaats', was sedert eenigen tijd i:t het genees» kundig gesticht hier ter stede, ter verpleging opgenomen, daar zij somwijlen aan vlagen van eene zware melan- colie leed, in welke baar liet leven tot last was, waar» van zij zich alsdan poogde te ontdoen. Niettegenstaande zij met de meeste zorg bewaakt en opgepast werd, gelukte het haar echter, eenige dagen geleden, de waak» zaamheid van de haar omringenden, eenige weinige oogenblikken te ontduiken en in dien tijd eene gewone zilveren talelvoik in te slikken. De geneesheer van het gesticht raadpleegde daarop eenige geneeskundigen, die meerendeels van oordeel waren, dat de eenige hoop om de ongelukkige lijderes re behouden, in eene moetje» lijke en gevaarlijke operatie bestond, waartoe men echter eerst overging, na alvorens het gevoelen van den hoog» leeraar Tilanus te Amsterdam te hebben ingewonnen. Nadat de patiente, door middel van chloroforme was bedwelmd en in eenen staat van gevoelloosheid gebragt, werd door onzen kundigen stadgenoot, de heelmeester Ort. de kunstbewerking volbragt op eene wijze, die de bewondering van alle de tegenwoordig zijnde des- kundigen in de hoogste mate heeft weggedragen. Behalve de vork, werd in de maag der patiente ook nog eene zetr puntige scherf van een bord gevonden. De geope.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1