N'. 8. O Donderdag 27 Januari], GOESSCHE C O I li A T. N1I5U WSTIJDING KN* De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal isfJ,75; Franco per Post f .1,90. (Gewone Advertentiën worden a HO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegelregt, ITALIË Volgens een schrijven uit Civiia Vecchia was het Napelsche stoomfregat Charles lil naar Syracuse vertrokken hetgeen aanleiding heeft gegeven aan een gerucht, dat een opstand in die stad was uitgebroken. Den 6 dezer moeten te Messina bloedige onlusten h bben plaats gehad. De aanleiding wasvolgens de Nouv'elliste de Marseille, eene manifestatie ten gunste van den procureur des konings, den heer Vignaledie naar eene stad van minder belang is verplaatst, omdat hij generaal Landt niet genoegzaam ondersteund had in zijne gestrenge maatregelen tegen de bevolking van Messina. Op den morgen van bovengenoemden dag namelijk, zag men op een tier voornaamste pleinen een allegorisch beeld, de stad Messina in diepe rouw voor stellende, üe geheele bevolking ging dit beeld zien en saf, zonder dat de orde echter gestoord werd, de on dubbelzinnigste blijken van hare sympathie voor deze stomme maar welsprekende toespeling. In het begin was de policie besluiteloos hoe te handeleneindelijk echter greep zij moed en begon pogingen aan te wen denom de menigte uiteen te drijven, waardoor eene schermutseling plaats greep, waarbij, naar men verze kert, drie soldaten zwaar gekwetst of gedood werden Dit had plaats ongeveer ten drie ure na den middag. Ëenige uren later verspreidde zich de bevolking door de stadmannenvrouwen en kinderen vervulden de straten niet driekleurige vaandels en verschillende patrio- tische zinnebeelden, onder de kreetenLeve de Ita liaansche Onafhankelijkheid'. Leve de Constitutie Deze demonstratie tijdens welke de troepen waren af getrokken, duurde tot tien ure in den avond en vond zelfs weerklank in den schouwburg, zonder dat de orde echter gestoord werd. Gedurende bovengenoemde gebeurtenissen, gaven twee schildwachten vuur op eenige personen, van welke twee getroffen werden. Den volgenden dag hernamen de zaken haar gewonen gang. Het gouvernement zou echter verkeerd handelen met op deze schijnbare rust te vertrouwen. De gisting in Sicilië is ten toppunt gestegen en de minste vonlc kan een verschrikkeiisken brand ontsteken. Particuliere brieven tiit Napels verzekeren dat de jonge lieden, ciie gewikkeld zijn geweest in de demon stratie re Napels op 14 December, en door de regrbauk in vrijheid waren gesteldbevel hebben bekomen het koningrijk te verlaten hetgeen een aantal aanzienlijke familiën tegen den koning in het harnas heeft gejaagd. Men zegt dat er te Ferrara oneenigheden zijn out staan tusschen de Oostenrijkers, de Zwitsersche solda ten en het volk. In Faënza is de burgerwacht ontbonden geworden, omdat zij zich niet verzet heeft tegen gewelddadighe den cp de Jezuiten gepleegden zelfs het volk daartoe had aangemoedigd. Als een staaltje, hoe groot de haat der Italia nen tegenwoordig tegen de Duitschers is, kan dienen, dat de danseres Fannij Ei sierdie te Weenen ge boren is en dezer dagen in la Scala zou optreden zich verpligt heeft gezien de stad Milaan te verlaten, daar haar te kennen was gegeven, dat zich een com plot gevormd had om haar te doen vallen. DUÏTSCHLAND. Berlijn, den 20 Januari;. De jonge prins Fre derik, tweede kind van prins Albert en prinses Mart anne der Nederlanden is den 14 dezer aan een groot gevaar ontkomen. Terwijl hij met zijn gouverneur en een' jongen metgezel inde diergaarde een toertje deed, gingen de paarden zijner droschke op hol. Door een stouten sprong redden de prins zich en degenen die hem vergezelden, uit het rijtuig, dat kort daarna om sloeg en verbrijzeld werd. De jonge prins is nu om trent elf jaren oud, zijnde hij den 8 Mei 1837 ge boren. Frankfort den 20 Januarij. Naar wij verne men heeft de koning van Bejeren aan den schipper Adam Geigervan Aschalfenburgwelke met het schip Amsterdam en IVeenende eerste vaart van Holland naar Oostenrijk door het Lodewijks-kanaal volbragt heelt, de orde voor verdiensten geschonken. Onlangs is het bij het slechten van een kerkhof te Stettin uit den toestand waarin de uitgedolven lijken zijn gevonden, gebleken, dat op 7 personen ten minste 1 levend is begraven geworden. Wanneer men ook al aanneemt, dat deze opgave overdreven is, dan moet toch eene ontdekking van een' zoo veror.trustcn- den aard noodwendig alomme de aandacht der regeringen tot zich trekken en de dringende noodzakelijkheid doen gevoelen, om gepaste maatregelen te nemen tegen het begraven van schijndooden. Inrigtingen van dezen aard zijn in Dnitschiand nog verre van algemeen inge voerd en zelfs daarwaar zij bestaanwordt er bij dezelve niet die zorg en oplettendheid aangewend, wel ke het groote belang der zaak vordert. Bijna doorgaans zijn bij zoodanige lijkhtiizen ruwe onkundige per sonen aangestelddie geene der gevorderd wordende hoedanigheden bezittenom de hun opgedragene taak naar behooren te vervullen. Hoe dikwerf kan niet de levensvonk nog in het schijnbaar doode ligchaam glim men, zonder dat deze wakers dit bemerken of liet noodige inzigt hebben, om gepaste, vooral spoedige hulp bij te brengen, waarvan in dezen alles afhangt. Het ontbreekt over het algemeen aan een scherp en deskundig toezigten dit kan alleen daargesteld wor den door de regeringen welkenaar men met grond mag verwachtenzich meer dan zulks tot dus verre het geval was, deze belangrijke zaak ter hatte zullen nemen. Frankfort, den 21 Januarij. Men meldt van den Benedenrijn, da: het te Ruhroi't gevormde plan, betreffende het invoeren eener s'oomvaart op de Moe zel, alom veel bijval vindt en op de medewerking van de meeste rijnscht handt-isteden rekenen kan. Deze belangstelling openbaart zich vooral te Keulen en Dus sekiorp. z«o wegens de voordeden die uit deze in rigting voor haren handel ontstaan kunnen, als in het belang der Moezelgewesun, die bij gemis van gere gelde en snelle middelen van vervoer, zich in een zeer kwijnenden toestand bevinden. Bremen, den 21 Januarij. Gisteren heeft een koerier uit Kopenhagen re Kiel het berigt gebragt, dat koning Christiaan VIIIden 19 dezer, des morgens ten half zeven ure is overleden, (,1V. Z.j Augsburg den 20 Januarij. Bii gelegenheid van het overlijden van prinses Adelaide van Orleans, is weder het bestaan van ten morganatisch huwelijk tus schen haar en de generaal Athalin ter sprake gekomen. Dit gerucht berust op eene dwaling en een correspon dent der ylllgZtg. verhaalt het volgende betreffende de omstandigheden, onder welke het valsch gerucht van een zoodanig huwelijk is ontstaan. liet was in de maand Junij van het jaar 1837, toen op zekeren avond, bij gesloten deuren, in de St. Rochuskerk een huwelijk werd ingezegend, waarbij de koningin der F.ranschen tegenwoordig was. Daags daarna verspreidde zich het gerucht, dat prinses Adelaide met generaal Athalin in her huwelijk was getreden en dat dit hu- sveliik welstaanshalve in stilte was voltrokken. De zaak komt hierop neêr. Generaal Athalin had reeds voor de Ju'ij-revoluiie, uit zijn vaderland (hij is uit den Elzas) een beeldschoon meisje medegebragt, dat hij in een der eerste kostscholen te Parijs eene goede opvoeding liet geven en welke later zijne minnares weid. De naauwgezette koningin der Franschen. daarvan ondrrrigf. verklaarde, dat zij nooit zou dulden, darde eerste adjudant des konings haar hof het ergerlijke voor beeld van eene onwettige verbindtenis zou geven. Hare Majesteit wist te bewerken, dat aan generaal Athaliti de keus werd gelaten, om, of zijne minnares te trou wen of het hof te verlaren. De generaal verkoos het liet eersie. Ten einde overtuigd te zijn, dat Athalin aan haren wil voldaan had, woonde de koningin in persoon de inzegening van het huwelijk bij en deze omstandigheid, vei bonden met de geheimzinnigheid, waarmede deze zaak behandeld werd, gaf tor de dwa ling aanleiding, dat de koningin bij het huwelijk van hare eigene schoonzuster met generaal Athalin tegen woordig geweest was. ENGELAND. Londen, dm 19 Januari/. Gisteren heeft te Southwarkeen der voorsteden van Londen eene talrijke meeting van inwoners plaats gehad ten doel hebbende te verklaren, dat zij zich tegen elk ontwerp zullen verzetten 01» de land- of zeemagr van Groot- Brittanje te vermeerderen de militie te organiseren en nieuwe fortificatie-werken aan te leggen. De ver gadering heeft in twee resolutien beslotendat het oorlogvoeren tnet de ware beginselen van het chris tendom en der menschelijkheid strijdig wasen ten tweede, dat de militaire toebereidselen, welke men ne men zalren doel zullen hebben den vrede te doen ophouden de openbare zedelijkheid zullen verlagen de verbeteringen en den voortgang der beschaving zul len belemmeren en de handelsmoeijelijkheden van het land zullen vermeerderen. Men zal een verzoekschrift, in dien zin opgesteld bij het parlement inzenden. In Engeland zijn thans 2,250,000 paarden, waar van 1,50x000 voor den landbouw worden gebruikt; 14 i\ 15 millioen stuks hoornvee, en 50 millioer. stuks schapen. FR ANERTJK. P ar ijs den 22 Januarij. Wij deelden vroeger het berigt uit Rijssel mede, aangaande den heer P.vy, die in de steengroeven van Lezennes, '111 de nabijheid van Rijssel, was verdwaaldgeraakr, en11a drie dagen nog in leven werd terug gevonden; thans deelt een te Rijssel uitkomend blad het volgende mede, aangaande die beroemde steengroeven. De steengroeven van Lezennes zijn reeds zoo lang bekend als die stad bestaat. Toen Filips Augustus in 1212, haar tot den grond slechtte, rigtie men, met behulp dier groeven, eene nieuwe stad Rijssel op. In het üoorniksche Charter van 1189 wordt gemeld, dat sedert langen tijd kalkovens op het grondgebied van IK-lemroes en Lezennes waren opgerigt; de steenen van Le- ennes zijn weinig geschikt tot bouwen, maar men heeft ze altijd met voordeel gebruikt om er kalk van te maken. Die groeven zijn echter he: wanordelijkste wat men zich kan voorstellen; men zoeke er geene gewel ven, geene galerijenniets vindt men er van dit alles. Maar dit doolhof is eene onbegrijpelijke verzameling van grillig uitgehouwene gangen, met de mees: onver* waciite uithoeken en inhakselsdeze werken beginnen of eindigen nergens't is een ware afgrond. In 1579 had Rijssel een aantal spasnsche soldeniers uit zijne wallen gejaagd, welke worsre en roofzieke fortuinzoekers het platte land begonnen af te loopen. Een hunner, die door de vertoornde bevolking, welke hem in stukken wilde rijten, vervolgd werd, r.am de vlugt in de steengroeven van Lezennes en kwam er nooit weder uit te voorschijn. Nog eene halve eeuw later vertelden de groefwerkers wonderen van het ge raamte van een soldaat, dal op Allerzielendag, aan den ingang eener sedert lang verlatene galerij verscheen, en de verschrikte werklieden met een dolk bedreigde. Vijf en veertig jaren later, namelijk in 1624, wilden twee mannen, vrijgeesten, voor hunnen tijd, een bewijs van moed gevenzij waagden zich in de oude en ver latene gangen der groeven. Na een twintigtal minuten geloopen te hebben, waren zij geheel verdwaald; eene soort van zinsverbijstering scheen hen terstond te over vallen want zij zetten het op goed geluk op een loo pen in alle rigtlngen waar htt gewelf hen maar ver oorloofde regt op te staan; eindelijk uitgeput van ver- moeijenis gingen zij in eenen kruisgang zitteamen hunne lamp op het punt stond van uit te gaan, trokken zii hunne kleederen uit en verbrandden die stuksgewijze spoedig was echter alles gebruikt. Zoo bleven zij da&T

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1