GOESSCHE COC 1» A N T. IN". Maandag 34 'p (w i«a£üJ \ëb "v DUÏTSCHLAND. Frankfort, den 16 January. Tusschen den regelenden Keurvorst van Hessen en de vrije stad Frank- ton zal denkelijk een belangrijk proces ontstaan. De afgestorvene Keurvorst had verlangd als burger der stad Frankfort te worden begraven en voor de kosten daartoe eene som van 60,000 rth. aangewezen. De erfgenaam der thans regerende Keurvorst van Hes sen heelt het lijk echter naar Hanau laten vervoe ren, en nu eischt de stad Frankfort de uitbetaling van gemelde som. ENGELAND. Londen den 19 January, Onlangs had er eene bloedige scène plaats, re Philadelphia, in de menagerie van den liter Raymondten toon gesteld in de Wal nutstreet. Ten een ure in den namiddag heston Wil liam Kelly, de wachter van een Olifant, Columbus genaamd, diens stal schoon te maken en het noodige voor de avond voorstelling in gereedheid te brengen. De op dezen oogenblik ongeketende olifant werd ech ter ongeduldig over de zorgen, die men hem bewees en trachtte buiten den stal te geraken. De wachter sprak Item aan, maar ziende, dat dit niet hielp, bragt hij hem een slag met een stok toe. Het beest werd daarop woe.iend, hief den ongelukkige met zijn snuit van den gronden slingerde hem bij herhaling in de lucht. Kelly viel eindelijk op een hok met twee af deelingen,;waarin zich eene hyena en een wolf bevonden; de olifant liet niet af, maar vermorselde het hok en wierp het met Kelly in de lucht; de kooi viel onder het neder komen op den wachter, zoodat hern daardoor beide beênen gebroken vierden. De olifant trachtte alstoen in de circus te geraken maar kon niet voort komen, aangezien aide banken, waarop hij zijne poo ten nederzette, door de geweldige drukking ineenzakten. Men liet daarop een aantal honden op hem iosdie op deze soort van jagt afgerigt warenen liet beest iverd op deze wijze genoodzaakt naar den stal terug te keeien. De razernij van den olifant was toen on top gevoerd; hij verbrak nog twee andere kooijen doodde de apen, die er in opgesloten waren en veijoeg eene konijn, van een zeldzaam ras, welke in hare vlugt door de honden doodgebeten werd. FRANKRIJK. Parijs, den 16 Januarij. De baron Bourgoing, gezant van Frankriik te Munchrn, zal eene maand met verlof naar Frankrijk terugkeeren. De oorzaak dezer reis is de volgende De Koning van Beijeren zalop het einde dezer maand, eeu groot hal geven, waarop hij aan zijn gencele hof plegtiglijk de beroemde Lola-Montcz zal voorstellen. De Fransche zaakge lastigde wil nu zijne echtgenoot dit feest niet laten bijwonendaarom zal hij naar Parijs vertrekken als wanneer zijn secretaris, die ongehuwd is, ongehinderd op het bal zal kunnen verschijnen. NEDERLANDEN. Amsterdam, den 18 Januarij. Thans zijn ge drukt de reeds in November jl. van regeringswege aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal medegedeelde Algemeene Rekening over her dienstjaar 1844, als mede de Rekeningen wegens bijzondere fondsen, waar van de regeling heeft plaats gehad en de opheffing be volen is. leeuwarden, De Joure. Harungen. Dokicum. Sneek. m na De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal 1 is f J,75; Franco per Post f .1,90. J f Gewone Jdvertentiên worden a °20 ets. de rege/\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks-en Doodheriglen 1 \van J 6 regels a f d,~0, behalve het Zegelregt. N IE U WSTIJDlNG EN Colombus deed daarop eene vernieuwde poging om buiten destal te geraken, terwijl de hyena en de wolf in dieu lusscheniijd huilende in de circus rondliepen en van angst zoo mak waren geworden, dat menzon der tegenstand meester van hen werd. Eindelijk waagde hét de heer Driesbachde beroemde beestentemmer, bijgestaan door den heer Waring, op levensgevaar mid den in den stal eene kabel te spannen; men bragt daarop den olifant met harpoenen verschillende wonden toe en dwong hem de deur der menagerie, die op de Wal nutstreet uitkwam, welke hij bezig was in stuk te biekcn te verlaten en weder in den stal terug t - kee ren. Naauvelijks was bij daar gekomen of tnen wist et n zijner pooten in den kabel te verwarren zoodat dit, gevoegd bij het bloed, dat ui: zijne wonden stroom de en de hevige pijnen, die hij leed, ten gevolge had, dat zijne woede bedaarde en hij weder geheel lijdzaam werd. De heer Driesbach hield toen voor de tegen woordig zijnde personen eene kleine aanspraak, waarin hij verklaarde, dat hij dezen dag als de roemvolste van zin.' leven beschouwde, aangezien hij er in geslaagd tvas een olifant te beteugelen. De schade, die door het razende beest was aangerigt, werd dadelijk hersreld, zoodat denzelfden avond de tent voor het publiek ge opend was dat dan ook niet naliet, door eene talrijke opkomst, zijne hulde aan den heer Driesbach voor zij nen beloonden moed te bewijzen. De ontsteltenis, die deze gebeurtenis in de stad had' veroorzaakt, was zoo grootdat men voor iedere deur der menagerie een stuk geschut had geplant om op den olifant vuur re geven wanneer het hem ware gelukt de circus te ver laten, en dat de militie onder de wapenen gekomen was om elk wild beest, dat 'uit de menagerie zoude willen ontsnappen, te dooden. Wat de arme William Kelly betreft, deze verkeert in een wanhopenden toestandde afzetting van een zijner beenen is noodzakelijk geoordeeld, maar de ope ratie is nog niet geschied, daar de heelmeesters den lijder te zwak oordeelen, om de pijn te doorstaan. Zoo als men weetBevindt zich de hertogin van Bordeaux in gezegende omstandigheden. Bij deze gelegenheid is in Frankrijk een naamloos stuk verspreidwaarin men gebeden aanbeveelt en zelfs den vorm voorschrijf)om den Hemel te bidden den stam van den 11. Bodewijk op nieuw te doen bloeijen. tor instandhouding van de regering der zeer Christelijke Koningen. Men weet nier. van waar dit stuk afkomstig is, maar de Constitutionneldie 'net mededeelt, verzekert, dat het alom verspreid is, Den avond vóór tfe inzegening van den spoor weg van Marseille naar Avignon door den bisschop van Mafsei'le zon een onvoorzien bezwaar deze ge heele plegtigbeid in de war h -bh n gebragr. Zie hier de zaak: Men weet, dat de locomotieven elk, even a/s de schepen een' naam van onderscheiding ont vangen; maar deze namen, nu myhologisch, dan fan tastiek, kunnen in eenige gevallen veite groote hetee- kenis hebben, vooral wanneei zij tor go Isdienstige plegtighedi-n in betrekking siaatt. Dit mol was dit het geval; want eene d o locomotieven heette Lucifer. De bisschop moest vvet weigeren zu'k eene benaming toe te laten. Het is waar. dat de bestuurders van den spoorweg, meer Latijners dan Casuisren, tegen wietpen, dat naar hun gevoelen Luciferwel ver van den engel der duisternis te herrekenen, den licht dra ger, luiem ferensvoorstelde, en dat hunne locomotief alzoo, zonder eenig bezwaar, het te bcnedico Iticern ferenlem kon ontvangen. Daar het echter nier geoor loofd is te schertsen met zulke ernstige onderwerpen, werd het b zwaar opgeheven, door de wegneming van het plaatje, dat her rinivrlsche inschrift droeg, waarna al de locomotieven tot de inzegening van den prelaat werden toegelaten. Den 9 dezer zijn uit Marseille weder 300c ge weren naar lralie verbonden, bestemd voor de burger wacht in Toskane. Deze wapenen moeten den 11 te Livorno zijn aangekomen. Een pastoor van Ma^onmis, op kersdag prekende, zeide onder anderen: „De negentiende eeuw, onze eeuw, mijne waarde broeders, wonir gezegd eene eeuw van licht re zijn. Ik zal die bewering niet tegenspre ken. maar ik zal zeggen, dat de duivel daarbij de kaars vasthoudt." Die bijzondere fondsen zijn ten getale van tienals: 1) dat der gevangenissen; 2tot kolonisatie van Be- hoeftigen; 3) voor werken aan de Beersche Maas; 4) voor de heistelling der Vollenhovensche en Hasselter dijken5) tot bestrating van den zoogenoemden Zo merweg in Groningen 6) tot bestrating der groots wegen in Vriesland 7) het fonds der Koninklijke Bi» bliotheek te Gravenhage; 8) dat der octrooiregten 9) voor het paviljoen te Haarlemen 10) voor dé Nederl. Staats Courant. Het gemiddeld ge'al overledenen, per jaar, b?« draagt re Franeker gewoonlijk 100 tot 120, terwijl in het vorige jaar aldaar een aantal van 264 personen is overleden. In de eerste week van dit jaar bedroeg het aantal overledenen 18 personen. Opmerkelijk is het voorts, dat te Franeker, gedurende een tijdvak van ongeveer vijl tien maanden, zijn overleden: een burgemeester, twee wethouders, vijf leden van den stedelijken raadeen srads-majoor en acht mindere stedelijke ambo-naren. Ten vervolge op het in ons vorig nominer mede gedeelde, nemen wij thans uir de Provinciale Friesche Courant over, de onderstaande aantetkeningen betref fende Hardrijders op schaatsenwaarvan de snelheid bekend is. 1809. 20 jan. Door llankje Gerrits van Veen- iv 1 inden is de baan, lang 148 ned. ellen, afgereden in 12 seconden. Dus een uur gaans van 5555 ned. ellen in 7 minuten 36 src. 1823. 2 Jan. Door Alze Geerts Atsma van Ter- zool met Trijntje Johannes Rcidtnga van Goijenga huizen, en door Wtjbren Pictcrs Speerstra met Antje P/eters Speerstra van Goijengahuijzer., weidde baan, lang 226 ned. ellen, afgereden in 26 sec., een uur gaans in 10 min. 35 sec. 1823. 18 Jan. Door Ildntjajans Speerstra van Gaauw is de baan, lang 207 ned. ellen, afgereden in 18 sec. een uur gaans in 8 min. 13 sec. 1830. 14 Jan.reed 11 albe lloites Hoilema van Homuierts de baan. lang 163 ned. ellen, afin 17 sec. een unr gaans in 9 min. 39 sec. 1838. 15 Jan., is door Frcerk Uiltjes ITuizinga de baan, lang 162 ned. ellen, afgereden in 15 sec., een uur gaans in 8 min. 34 sec. 1840. 21 Dec., heeft Freerk Uiltjes Huist ra van Langwee, de baan, lang 168 ned. ellen, afgereden in 15 sec.een uur gaans in 8 min. 16 sec. Vóór 1823 beeft Pier Thomas Stornebrink van VVijigaard, rijdende tegen Atze Geerts Atsma van Ter- zool. de baan, lang 166 ned. ellen, met streken van 48 friesche voeten of 15,65 ned. ellen, algereden in 14 sec., dus een uur gaans in 7 min. 49 sec. 1S38. 29 Januarij, werd de baan, lang 143 ned. ellen I in 16 sec. afgelegd, een uur gaans in 10 min. 22 sec. 1838. 30 Januarij, heeft F. U. Huizenstra van Terzooi, de baan, lang 160 ned. ellen, afgereden in 14 sec. een uur gaans in 8 min. 6 sec. 1848. 3 Januarijwerd door Metle H. Kastelein van Tietjerk de baan, lang 160 ned. ellen afgelegd in 15 sec., een uur gaans in 8 min. 41 sec. 1848. 5 Januarij. Okke van der Wal van Wor- kum, legde de baan, lang 165 ned. ellen, af in 14 sec., een uur gaans in 7 min. 51 sec. Uit vorenstaande opgaven kunnen wij afleiden dat voor zoo verre bekend isde vlugste schaatsenrijder geweest is Pier Thomas Stornebrink van Wijtgaard die een uur gaans van 5555 ned. ellen in 7 min. 49 sec. aflegde; bijaldien hij op eene regte baan met de zelfde snelheid voortreedzoude hij van Leeuwarden naar Harlingen rijden in o u. 31 m. 16 sec,; van dito naar Groningen in 1 u. 18 m. 10 sec.; van dito naar Amsterdam in 2 u. 36 m. 2osec.; van dito naar's Gra- vei-hage in 3 u. 54 m. 30 sec.; van dito naar Bvus- set in 6 11. 30. m. 50 sec. van dito naar Londen in

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1