N°. 6. TOIIOLI NI EU WSTIJDING EN< GOESSCIIE OI IS A N T. Donderdag SO '-'E '.V'}n De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per A war taal is f JJ5; Franco per Post f .1.90. ---■ - (Gewone Advertentiën worden a SO ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J 6 regels a f J ,20, behalve het Zegel regt Specifieke verantwoording van; Ontvangsten en ge dane Uitgaven der op 18 Januarij gevierde Tombola. ONTVANGSTEN. Per 2300 Loten, a 25 cents, is. f 575,00 Entrée-geld van 4 kijkdagen - 59,72f bij de Verloting - 110,25 Zamen f 744,971 UITGAVEN. Aan een zegel voor verzoek om autorisatie, porto's en frankeren, blieven van en aan den Thesaurier des honings en Mi nisterie van Finantien1,49 Aan gekleurd popier, spelden en lint, ge bruikt bij de schikking van voorwerpen. - 0,61 Aan aanplak-biljettcn ter bekendmaking van kijkdag-1,50 Aan papier voor 3000 stuks lot-en prijs- brieljes. 1,75 Aan de trommels ten dienste der trekking, per quit6,25 Aan de biljetten ter bekendmaking der trekking, per quit- 1,25 Aan smidswerk, voor plaatsen van kagchels en leverantie van ijzerwerk per quit. - 3,00 Aan het overbrengen eener piano, p. quit. - 4,00 Aan timmerwerk, inleggen en uitnemen plankenvloer in de kolfbaan, leverantie van hout en andere kleine diensten per quit- 6,50 Aan glazenmaker voor uitsnijden en ver nieuwen van glasruiten, per quit. - 1,80 Aan vuur en licht, gedurende 10 dagen op de Schouwburgzaalbij de schik king der voorwerpen kijkdagen en in orde brengen der lot- en prijs-briefjes. - 10,00 Aan boodschaplooper- 4 00 Aan der Weezen spaarpot, voor adsistenlie van 2 weezenbij de trekking - 5,00 Zamen ƒ47,15 Blijve alzoo aan de Oeconomische Spijsuitdeeling uit te keeren de som van 697,82J Namens Commissarissen der Tombola, De Thesaurier J. L. H. LIEBERTJdv. ITALIË. Milaan, den io Januarij. Te Brescia is de kom nmidam uit de sociëteit komende, vermoord. IJjj bad er gezegd: „Te Ciacau was een menschenhoofd 5 gulden waan)hier slechis 5 sols." Op zijn lijk vond men een papier niet de woorden: Dit geschiedt om niet. Livi rno, den 10 Januarij. Uit Genua schrijft men van den 10, dat de Jezuiten vrijwillig de stad verlaten hebben. I11 Massa en Carrara is het bevel ontvangen. 400 bedden in de kazernen gereed te makenmen meent, dat ze dienen moeten tot het opnemen van Oostenrijk sChe troepen. Venetie, den 8 Januarij. Een dikke sneeuw, welke onmiddelrk op eene ingetredene vorst volgde, seeft de Dogestad, met dt besneeuwde schepen in hare haven, een Hollandsch aanzien. De Venetianen zijn op dit noordsche vvintergeziat niet zeer gesteld, en zoo lang er veel sneeuw op de straten ligt, blijven descho hn en schouwburgen gesloten en komen er geene men schen op de straten. Een buitengewoon bijvoegsel bij bet dagblad van Florence, van 6 Januarij, iaat zich aldus uit: De openbare rust werd gisteren avond te Livorno door het verborgen aanstoken van eenige oproermakers ernstig gestoord. Eene heimelijk verspreide, zinnetooze oproeping, dieniets minder bedoelt dan de omverwer ping van het bestaandeheeft eenige onvoorzigtigen verleid en tot grove wanorden aanleiding gegeven. Het aantal nieuwsgierigen, die zich onder de menigte meng. den heeft de geringe militaire magtwelke men kon ontwikkelen belet de noodige maatregelen te nemen tot herstel van de openbare rust, InParma hebben verscheidene duizende inwoners een adres aan den hertog gerist, waarin zij hem op merkzaam maken op de gevaren die het land bedrei genindien de door liet volk verlangde hervormingen niet mogten ingevoerd worden. Men verneemt, dat de universiteit van Pavia gesloten is en vele studenten behooi ende tot die van Pa iua, zijn in hechtenis genomen of uit liet land verbannen. Uit Rome wordt van den 8 dezer geschreven Eene nieuwe circulaire heeft onder de journalisten veel ontevredenheid veroorzaakt, daar volgens dezelve de bepalingen op de drukpers eer beperkt dan uitge- breid worden. Op het berigr te Palermo ontvangendat de koning het verzoekschrift van het volk nopens de invoering van nieuwe hervormingen, niet aangenomen had, trok het naar den Monte Peilegrino en herniewde aldaar den eed, dat het voornemens was zijne poluitke regten des noods met de wapens in de hand te verdedigen. Ta!» lijke politieke vlugschriften zijn te Palermo, zelfs on der het garnizoen in omloop en worden gretig gelezen. DUITSCIJLAND. Berlijn, den 13 Januarij. Uit B'eslaw wordt geschreven, dat aan de leeraren der zich aldaar bevin dende Duitsch-Karliol'ijke gemeente aanschrijving gedaan is, dat zij zich van alle geestelijke bedieningen, als die vander, doop. het inzegenen van huwelijken, lijk diensten enz. hejibeii te onihmiJen, Rot/ge en np zijn voorbeeld, ook de leeraren Hofkirchlcr en Bog thers lu bben bij protest verklaard, zich aan dit verbod niet te willen ondei werp -iv. Door de gemeente is hierop eene vergadering gehouden en daarbij eenstemmig door de ouderen daarvan besloten de leeraren tegen elke straf, die hun wegens overtreding van dit verbod opge legd zou kunnen wordente beschermen en alle ver- antwoordeüjkheid op zich te nemen. I11 Koningsbergen is het gevolg geven aan het mede aldaar ui'gevaardigde stralverbod reeds begonnen; een der leeraren der vrije gemeente, de heer Ru/>pis er, wegens het toedienen vanher avondmaal, tot eene geld boete van too rijksdaalders gecondemneerd. en daar hij die waarschijnlijk ni t zal kunnen betalen is gevan genzetting Intgeiie houi te wachten staar; tie leeraar End erdie gisn-ien nog rit 11 doop heeft toegediend, kan hieruit ai meten, war ook zijn lot zal worden. Frankfort, den 15 Januarij. Uit Berlijn wordt gemeld dat verscheidene aanzienlijke bankiers aldaar naanilooze brieven hebben ontvangen waarin zij uit- g.noodigd vvouien op hunne hoede te zijn tegen de ge volgen van nieuwe en belangrijke fai'lissememendie nog te Weenen moeten plaats hebben. Volgens be rigtt-n, bier regtstreeks uit laatstgenoemde stad ontvan gen, schijnt zoodanig gevaar niet te bestaan. Men weet zelfs, dat een aldaar gevestigd buis, hetwelk zijne be talingen onlangs geschorst had. heden aan onderschei dene zijqer schukieischers alhier, belangrijke sommen geremitteerd heeft. Uit Hamburg schrijft meu, dat verschillende as* surande-maatschappijen daar ter siede zich tot éér.e maatschappij vereenigd hebben. Andere steden aan de Oos17.ee zijn van p'an dit voorbeeld te volgenwaaruit men de hoop mag afleiden, zegt de Börsenhalledat er weldra in Uuitseitland slechis één stelsel van assuran tiën, niet onderworpen aan de variation van den wis. Stlkoets zal zijn» - Te Hamburg overleed dezer dagen de heer H. v. Hollen na den dood van Salomon 11'drie, de rijkste particulier aldaar. Men schat zijn vermogen namelijk op 10 millioen M. B. Volgens een brief uit Kiel, die in een hambnrgsch blad is opgenomen, zou er ernstig sprake zijn van eene verandering in de constitutie van Denemarken. Speijer, den 7 Jannarij. De landverhuizers zui len dit jaar waarschijnlijk minder talrijk wezenda:, het vorige. Men weetdat op postwagens, in trek schuiten en ook zelfs in zalen van openbare vermake lijkhedenwaar het overkropt zijn met passagiers en aanschouwer® hinderlijk waswel eens het kunstje gebruikt isom door de eene of andere list aan de menigie diets te maken, dat er ter plaatse eenig gevaar dreigend was, of wel, dat er zich eene toevallige ge- legenluid tot aangenamer reizen tot meerder ver maak voordeed» en dat zij, die in lier komplot deel den zich alzoo, door het verwij leren van velen uit de massa, meerder gemak en gerljfelijkheid wisten te verschaffen. Dit schijnt thans ook bier het geval ge weest te zijn. In de laatste jaren heeft men hier, waar men zich wel cenigzius verdrong, Amerika zoo smakelijk afgeschilderd, d.u gelieele massa'sdaardoor uitgelokt, er heen gestroomd zijn. Dit heeft ruimte gegeven en de huizen en landerijen zoo goedkoop ge maakt dat de in hun land verblevenen ze tor eenen spotprijs kunnen koopen, waarvan zij dan ook gebruik maken, om hier op hun gemak gevestigd te blijven terwijl zij zich overigens vergenoegen met den wenscb, dat het hunnen verhuisden landgcnooten in het nieuwe werelddeel goed moge gaan. ENGELAND. Londen den 12 Januarij. Altijd blijft de zask der landverdediging aan de orde van den dag. De Ti. mes gaat voort, de gemoederen eenigzins gerust te stel len over den brief des hertogs van Wellington. In de onderstelling van den meesten spoed, zou toch eene verklaring te Parijs altijd 24 uren den aanvang dervij. andelijkheden voorafgaan. Het leger ten aanval bevindt zich dan nog te Havre of Cherbourg; de transport schepen moeten te zamen gebragt worden een sotal stoomschepen als de Gomer zoude wel noodig zijn en de Fransche marine heeft nog geen vierde van dia schepen. Maar dan moet het moeijelijkstede ont scheping nog volgen men weethoe moeijelijk die v.m vijandelijke corpsen met kavallerie en zwaar geschut isen het blad komt tot het besluit, dat de panische schrik dien Wellingtons brief heeft opgewektijdel is; dat geen 50,000 man Engeland in een half uurtje veroveren kunnen, en men den tegenstand niet genoeg in aanmerking neemtdie zou geboden worden. Uit Bristol schrijft men, dat op den grooten wes telijken spoorweg een stoute diefstal, onder bijzondere omstandighedengepleegd is. Voor den treindie Paddington den loden dezer, des morgens tegen half elf. verlaten moest, was eene doos aangegeven, die eene groote hoeveelheid goud inhield, en aan een han delshuis te Tamton verzonden moest worden. Deze doos werd in eender rijtuigen geplaatst en bevond zich bij het afrijden van den trein in goede orde. Maar toen de trein re Bristol aankwam zag de opzigter naar de doos, en ontdekte dat de geheele inhoud daaruit was genomen. De doos was, op eene zeer behendige wijze met eene ronde zaag, of soortgelijk werktuig, opengesneden. Men zegtdat het rijtuig naast dar waarin de schat was nedergezetdoor zes personen van een fatsoenlijk uiterlijk was afgehuurd, en gelooft nu, dat deze de daders geweest zijn, en tot eene bende Londensche gaauwdieven behooren. De juiste waarde van het gestolene is nog niet bekend, maar moet tus- schen de vier- en zesduizend ponden sterling bedragen hebben. Londen, den 15 Januarij. Op den South-Wes tern spoorweg heeft gisteren een droevig ongeluk plaats gehad. De van Southampton komende trein moest nabij Ftinley stil houden wegens eenig in de machine ont-

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1