Diefstal door middel wan Cliloroforme. Mc entree is frepaalb hem_ vtoeg in welke ruit staat het getal 666, ant- woi>rdde hij dadelijk lil de 5 en evenzeer iwck -i ii;. A's oen van deze proef afstappende', deelde de heer Piek een honderdtal tabellen uit, opgevuld met de moeijelijkste en meest verschillende cijfers zoo hielden ad b. v. in, het getal inwoners van een groot aantal steden en dorpen over den geheelen aardbodem, de hoogten van een 3001a! bergen, aanwijzing der titels uit de pandec ten en verschillende duitsche strafwetboeken, aanwijzing, waar in het nieuwe en oude testament de onderschei dene facta opgeteekend zijn» zoowel in welk boek als in welk kapittel en op welke bladzijde, geboorte en sterfdagen van een groot aantal historische personen, en duizend'andere zaken, te veel om hier op te noe men. De honderde vragen,die bijna het gansche auditorium hem uir de tabellen voorhield, werden ;ns gelijks even juist en ving beantwoord. In het tweede gedtvlte toonde de lieer Piek ons nog, hoe gemakkelijk wij de zaken in het geheugen kunnen prenten wanneer wij maar steeds het voorgaande met tiet volgende vergelijken en naar de overeenkomst er tusschen zoeken; de voorheelden, welke hij zijne hoor dm voorlegde bewezen voldingend de waarheid van hetgeen hij zeide. De spreker eindigde met nog eens al die cijfers te recapituleren een uur re voren ge schreven om te bewijzen dar dezelve niet slechts een oogenblik in zijn geheugen waren geb'even, maar bij voortduring even goed, zoo nier nog beter, waven onthouden. Met groote belangstelling zien wij nadere proeven van dezen kondigen mnemotechnicus te gemoet. (Amsterd. Cour.) Men leest het volgende in de Amsterdamsche Courantwaarmede wij ons ten volle veteenigen Met leedwezen hebben wij te berigten, dat tor nog toe de inschrijvingen tot oprigtingder maatschappij tot be/ordering van landbouw en landontginning, niet vol doende zijn geweest om de vestiging der maatschappij te verzekeren. Wij betreuren dezen ongunsrigen uit slag der pogingen van den lieer Sarphaliniet alleen omdat daardoor welligt eene onderneming in duigen zal vallen, die van alle zijden zoo vee! voordeden beloofde, maar ook vooral omdat wij er eeti treurig gebrek aan belangstelling in zien in de waardering relief zaak, welker hooge waarde alleen onkunde vooroordeel of trage onverschilligheid kunnen miskennen. Wij hopen van harte dat de beer Sarphali zich niet door deze teleurstelling zal later, ontmoedigen om de opgevatte taak, althans naar vermogen, te volvoeren, en zich niet zal gedwongen zien 0111 zich in de armen re werpen der Kngrlsche associatie die hem reeds vroeger verleidelijke aanbiedingen gedaan heeft. NR C.) Rotterdam, den 14 Januartj. In de Holland- sclie kolonie in staat Michigan, in Noord-Amerika gaan volgens schrijven van Ds. van Raalte (opge nomen in het dagblad Overijssel), de zaken zeer naar wensch. De door hem opgerigie zaagmolen bragi meer dan dubbel op, en hij was voornemens er eene stijf selfabriek bij op te zetten. Er Hebben landziekten in de kolonie gelieerscht, doch zij begonnen sterk te ver minderen. Hij had reeds 1700 metisclien om zich heen. Ds. Schaliedie in Juvva eene groote uitgestrektheid giond met z< ven boerderijen er op. had aangekocht, ging het met ziiue bijhebbende landverhuizers zeer goed. Groningen, den 13 Januarj. De griep, waar aan sit.ts de ba'ste twee of drie weken ook hier ter stede een buitengewoon groot aantal menschen in meer dere of mindere mate lijdende waren ei, die liet ge vvone weUelijksche sret fteceral voor deze stad (ao) in de voorgaande week tot liet ongewone getal var, 47 had gebragt. heeft in de nn afgeloopetie week (van den 7'den igden Januari)) dat cijfer tot 67 opgevoerd. Als men onder dit getal niet enkel hoogbejaarden, maar ook velen in de kracht huns levens ziet weggerukt, dan baart deze toestand veel bekommering en koestert men den wensch, dat spcedig de weersgesteldheid moge medewerker, tot eeueo verbeterde gezondheidstoestand. Uit eene bijzon Ier goede bron wordt ons uit Griipskeik het volgende lieiigi ingezonden ToeP op den 12 Januarij de benoeming van eenen predikant in de hier bestaande vacature zoude plaats hebben, werd door den koster aan den kerkeraad be- rigt, dat liet kerkgebouw gesloten was van vvege tic kerkvoogden van de plaats. De koster werd hierop door den kerkeraad naar den heer presi ient kerkvoogd afgezonden, m werd deze namens en ter reqtiisitie van den kerkeraad gesommeerd, het wederreg.telijk gesloten kerkgebouw voor den ketkeraad ie ontsluiten. Niette min ontving de koster een weigerend antwoord aan den kerkeraad. 13e heer burgemeester der gemeente heeft toen ten bJioeve van den kerkeraad in het minnelijke beproefd, den heer president kerkvoogd het onregt'ma tige zijner handeling onder liet oog te brengen en, toen deze bleef weigeren het kerkgebouw voor de ker kelijke handelingen des kerke ra ais re ontsluiten, hem verantwoordelijk gesteld voor de gevolgen van zijne handeling, welke tot wanorde en stoornis moest leiden. Toen ook deze waarschuwing zonder gevolg bleet, hebben de heer consulent en de kerkeraad, benevens de opgekmnene geregtigden tot de collatie, zich in te genwoordigheid van den lieer burgemeester naar het kerkgebouw begeven, en na zich overtuigd ce hebben, dat het gesloten was, is de benoeming van den predi kant vóór de kerk, op het kerkhof, ten aanhoort- van eene talrijke menigte, 11a het gebruikelijk aantrekken der klok, zonder eenige ongeregeldheid, ja zelts in pleg tige stilte, wel en vvertiglijk geschied en door den over stemmende collator uitgebragt op den lieei Berent Drj berkandidaat tot de heilige dienst hij het provinciaal kerkbestuur van Drenthe; welke benoeming daarna door den lieer consulent en den kerkeraad, in vollen getale vergaderd eenparielijk in de vereischte kerke lijke beroeping is veranderd. Gron Cour.) Tilburg, den 13 Januarij Naar men verneemt bestaat er gegronde hoop, dat met de werkzaamheden vanher door Z. M. den koning te doen graven kanaal van hier op 's Gravenmoer nog voor de maand Mei e. k. eenen aanvang zal worden gemaakt en hetzelve nog in den loop dezes jaars geheel zal zijn daargesteld. Door de uitvoering van dit werk zal, behalve de meer andere voordeelen daarin gelegen worden teweeg ge bragt, dat vele grondeigenaren zich in de gelegenheid zullen gesteld zien, eene .groote menigte bunders, zoo heide- ais broekvelden, thans weinige vruchten voort brengende, tot vruchtgeveude landen te kunnen lier scheppen. {A. 11. B.) Reeds sedert eenigen tijd lezen wij in de f ranse he bladen van verschillende diefstallen door middel van het chloroiortne begaan als ware hetdat men zich haastte van elke nuttige uitvinding aan te tonnen, hoe men dezelve ook ten kwade kan toepassen. Ken der gelijk verhaal vinden wij tlfans ook in de Indépendant de la hloscllehetwelk wij zakelijk hur volgen laten. Voor eenigen tijd vertoonden zich twee personen bij een herbergier van het dorp Mardigny en bestelden hem een diner voor vier personen. Dit diner moest zeer keurig worden itigerigr en de kosten per hoofd op 5 francs nederkomep eene weelde tot nog toe in liet dorp Mardigny oi.bekendde herbergier haast te zich dan ook, 0:11 aan het verlangen^zijner gasten te voldoen. Deze tchrer begonnen weldra menigvuldige blijken van ongeduld aan den dag te leggtn. en zich luide te biklagen over liet lange uitblijven van twee andere ge- noodigden, die van Pont k-Moussop verwacht werden. Eindelijk ciat ongeduld r.iet langer kunnende verkrop pen, wendden zij zich tot den herbergier, met den voorslag, dat hij zich naar P uit a Mousson zon be geven, ten einde de twee nalatige achterblijvers op te sporen en met zich te voeren eene som van 5 francs zal hem als belooning daarvoor worden ter band ge steld. De herbergier aarzelt gn-n oogenblik dit aan bod aan te nemen, en begeeft zich, na aan zijne vrouw de laatste bevelen te hebben medegedeeldwelgemoed op reis. Deze aldus vertrokken zijnde, bleef nog slechts de vrouw en een klein meisje haar kind in huis over. Als toen haalt een der reiziger» een medaillon te voor schijn waarop de Heilige Maagd was 'afgebeeld en gaf liet der vrouw ter bezigtiging over. Deze medaillon, die in eenig kunstig verborgen kastje cliloroforme be vatte. verspreidde eene geur, die de vrouw van den huize heerlijk voorkwam en die zi) eenige sekonden lang met graagte opsnoof. Daarna reikte zij de hei lige beelötenis aan hare dochter over, die zicli evenzeer door de verraderlijke uitwasemingen liet verschalken en ze met graagte opsnoof. Moeder en kind vervie len echter, zoo als te denken was'weldra in eenen ontrustenden staat van slaperigheid ouder den invloed dezer uitwasemingen, zonder echter het bewustzijn te verliezen voor hetgeen rondom haar voorviel. Het volgende namelijk zagen zij plaats hebben, zon der er zich eenigzins tegen te kunnen verzetten. De twee onbekenden, na de slaapsters op den grond te hebben neileigelegd, daar zij zich nier dan tnoeijelijk op hunne stoelen konden houden en gevaar liepen er af re vallen, onderzochten hare zakken en haalden er een bos sleutels uit. waarmede zij de meubelen open- s'oien, in een van welke zij eene som van 335 francs vonden. Nadat zij zich van deze som hadden meester gemaakt, benevens van a! de overige zaketr, welke hen bruikbaar voorkwamen, verdwenen zij. Tegenover dergelijke feiten zullen de overheden het voorztker noodzakelijk achten, als voorloopigc en nood zakelijke maatregel vast te stellen, dat de cliloroforme, die in onze apotheken viijelijk verkocht wordt, worde opgenomen in de rij van vergiftige zelfstandigheden en er alzoo de vrije verkoop van worde verboden. AmstCour.) MIDDEAPRI.JZEA wait be wolgcubc Qit'tikjcu ic (hoes. Van den d tot den .15 Januarij .1848. Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. Tarwe/ 9,03. Rogge 6,9 -. Vroege Gerst/^ig, Late Gerst 5,15. Boekweit 0.00.. Haver f 3.55. Witte Booncn/00,00. Witte Erwten/00,00. Groene Erwten 10,00. Graauvve Erwten 00,00. Tarwe Meel Ci 1,03. Rogge Meel ƒ8,55. al!enper Muddr. Boter 0.75. Noord-Hollantlscbe Kaas 50 cs. Stolk- sche Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 300s. Witte Brood 31 s cs. Tarwe Brood 18s cs. Rogge Brood 15 cs. Osse- Vleesch 60 cs. Koei-Vleesch 60 cs. Kalfs-Vleescn 60 cs. Schapen-Vleesch 35 cs. Lams-Vleesch 35 cs. Versch Varken-Vleesch 90 cs. GerooktVarken-Vieesch 1,00 cs. allen per Ned. Pond. Vroege Aardappelen. t 3,00. Late Aardappelen ƒ3,00. de Mudde. Jenever ƒ65,00. per Fat. IJpen Hout 7,50. Esschen Hout f 7->5°' Ptr Wisse. Groote Takkebossen 14.50. Kleine Takkebossen 7,00. de Honderd. Steenkolen f 2,60. de 100 Ponden. Turf o 75 de dttbb. Mudde Kool O'ie f 40,00. Lijn Olie f 40,00. het Fat Koolzaad 00,00. Lijnzaad 0,00. de Mudde. Kaarsen 65. het Ned. Pond. AD VERTEN TIEN. Op Dingsdag 18 Januarij, zal met toestemming van de bevoegde autoriteit, des namiddags ten 5 ure, in het -gewone Societeits-Gebouw van Ongenuchten F rij de TOMBOLA worden gevierd waartoe de Zaal om half vijf ure, Zal worden open gesteld. De ontvangst van dien avond almede bestemd zijnde voor de 0 ECONOMISCH S1TJSUITDËËLING zoo worden allen welke door hunne bijdragen het belangrijke dezer Verloting zoo zeer hebben bevor derd uitgenoodigd aan dit feest deel te nemen zullende de Commissarissen niets onbeproefd laten om zooveel mogelijk allen genoegen te geven. De Prijzen welke niet dadelijk kunnen worden uitgereiktmoeten des PFoensdags J9 dezertus schen 11 en 2 ure, worden afgehaald, terwijl de ondergeteekenden, de Lijst der trekking acht dagen j ter inzage zullen houden voor alle belanghebbenden. Voor een' Heer, (boven de 10 jaren), f 0,50. eene Dame 0,25. Terwijl zij uit wier huisgezin geene Prijzen zijn ontvangen, dubbeld entrée-geld zullen betalen. Namens Commissarissen P. van der MEER M01IR. 0. VERHAGEN. J. L. H. LIEBËRT. Op Donderdag den 10 Februari} 1848, des namiddags ten 3 ure, inde Herberg bij Jacob Minnaar», te ffeinzenszand, zullen de Weduwe en Erven van wijlen ADKIAAA SMLLKCtAA'CiKIten over staan van den Notaris JS. P. Lenshoek reside rende te PFolphaarsdijhpubliek presenteren te verkoopenzoo in Perceelen als in Massaeene li O F S T El) E, met circa 10 Bunders LAN DERIJEN, alles staande en gelegen in de Gemeente van fleinhenszand, waarbij vele Pachtlanden gebaand worden, Infortnatien zijn intusschen te bekomen ten Kan tore van voornoemden Notaris Lenshoek te IV olphaarsdijh. UIT de HAND te KOOP, het PARO CHIEHUIS en HERBERG en WINKEL staande te Kattendijke te bevragen bij den Eigenaar MA KI ALS VAA KEK VIA ETaldaar. Te Goes, bij F. Klreuwens A Zoon.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 2