N% 5. Maandag IT Januari'j. i I GOESSCHE (De uitgave deter Courant geschiedt Maandag s\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal J isf J,75; Franco per Post f .f.90. J COURANT. (Gewone AdvertenU'èn worden a 20 ets. de regel\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten I van J 6 regels a f d ,20, behalve het Zegelregt, NI EU WSTIJDING EN DUjtTSCHLAND. Berlijn, den 9 Januarij. Eene nienwe weefstof, door een Betüjner uitgevonden, maakt hier veel ophef. De bereiding derzelve is nog het geheim des uitvinders. De stof is verblindend wit, langdradig, veel buigzamer dan zijde, en kan, als zij bij het spinnen duurzaam vordt bevonden groote afbreuk aan de zijde doen. Het pond dezer stof kost ongeveer 2 th. De uitvin der, aan wien reeds 20,000 pd. sterl. moet geboden zijn ter bekendmaking van het geheim, verzekert, dat de stof zelve zeer alledaagsch en hare öaarsteüiug zeer gemakkelijk is. Bij gelegenheid van de laatste viering van het Keur Hessische feest der constitutie te Hanan. las men op een chassinet de volgende inscriptie Zoo als de vader, zoo de zoon; leve de constitutie!" De bewo ner van het huis waar dit voorviel, werd wel voor de policie gedagvaard doch liet gelukte hem zulk eene uitlegging aan deze woorden tc gevendat men hem met rust moest iaren. Als eene bijdrage tot het groot Polen-proces re Berlijn, welke tot nu toe onbekend was gebleven ver neemt men nogdat de koning uitdrukkelijk bevolen liaddat in dit proces geene Poolscbe vrouwen zou den betrokken worden. Intusschen weet men dat zekere Poolsche dame in het grooihertogdom Posen al de draden der zamenzwering in handen had. Haar eigen broeder zat op de bank der beschuldigdendes niettemin bleef zij ongemoeid. Eene gewigtige ondernemingwelke waarschijn- lijk dit jaar zal tot stand komen, is de vestiging cener Rijnlandsche zeereederij te Rniirort. Reeds is het p-os pectus gedrukt en verspreid. Ook aan de nondige geldelijke middelen zal liet niet ontbreken en de onder neming zal voortgang hebben, zoodra een gunstig ant woord zal ontvangen' zijn op eene memorie aan den koningwaarin om zekere voorregten verzocht wordt. Uit Munster (VVesrpbalen) wordt gewag gemaakt van den buitengewoner, vooruitgang, welke de ontgin ning en het bebouwen des zoo lang verwaarloosden bodem9 aldaar inde laatste jaren heeft gemaakt. Meer dan een millioen morgen heidegrond zijn in akkers weiden en bosschen herschapenzoodat dit gewest thans meer dan eens zooveel voortbrengt, als voor 25 jaren. Dit gelukkig gevolg is men voornamelijk verschuldigd aan de onvermoeide pogingen der land huishoudkundige genootschappen, aldaar gevormd. He; eenigedat nog ontbreekt, om dit welbegonnen werk verder te voltooijen is het gebrek aan water. Om hierin zooveel mogelijk te voorzien zijn maatregelen genomen tot het graven van artesische bronnen. Door rl'e aanlégging en voltooijing van spoorwegen in de nabu rige statenhoopr uien in de toekomst de noodige weaeii van vervoer V"Or de veldvruchten te bezitten. Frankfort, den 8 Januarij. Indien men geloof zou mogen slaan aan hetgeoe nopens Lola Momcz ver haald wordt, dan is haar fórtuin te Munchen ren top punt gestegen. Dc Koningin zegt men heeft haar de orde van St. Theresia geschonkennoemt haar „mijne waarde gravin!" en ontvangt haar in hare sa lons. Natuurlijk dat de hofdames dit voorbeeld vol gen. De weelde van de gewezene danseres gaat alle begrip te boven. Het behangsel in haar boudoir, het plafond kottom alles is gestikt met rose satijn; de schoorsteenmantel is van porseh-in van Sevres en door de eerste kunstenaars geschilderd liet toilet is in den zeilden smaak en even kostbaar, zoomede de meube leneen hermelijnen tapijt bedekt den vloer. Eene beschrijving van de eerzaal zou overdreven schijnen en aan eene vertelling uit de duizend en een nacht doen der.ken. Het zij genoeg te zeggendat al het vaatwerk vatt massief goud is Frankfort den 11 Januarij. Ten gevolge van de buitengewone koude, welke hier sedert eenige dagen heeft geheerscht, is ook de Rijn bijna op alle punten toegevrozen. Reeds passeren er zwaar geladen vracht wagens over en bij eenen lagen waterstand, zoo als men zich dien sedert 50 jaren niet herinneren kan, kan men verwachten, dat deze rivier op vele plaatsen tot aan den grond vasr zai zitten. Ia Maintz zijn, bij gebrek van eene witrerhaven, door deze plotseling ingevallen vorst vele schepen in gevaar gebragt, en men hoort van daar luide klagten over dit verzuim der regering. Hamburg, den 12 Januarij. In het afgeloopen jaar hebben hier 225 faillissementen plaats gehad, allen veroorzaakt door de Engelsche handelcrisis. Dit jaar zullen zij echter waarschijnlijk nog grooter zijn, vooral onder de eigenaars of aanbouwers van perceelen, daar de prijs der gronden door speculanten, in de eerste maanden na den groot en brand, toe eene verbazende hoogte is opgevoerd en de eigenaars nu niet bij magte zijn, de geleende kapitalen door anderen te doen ver vangen, zoo de hypotheken worden opgezegd, zoodat zij deze eigendommen tont prix zu'len moeten ver knopen. Reeds hebben in het afgelooptn jaar 120 zulke verkoopingen plaats gevonden. Van den Rijn, den 8 Januarij. IIét eerste nach telijk uur van liet nieuwe jaar werd te Uhn gekenmerkt door ongelukken van welke men nog niet weetof zij slechts veroorzaakt zijn door ruwe onverschilligheid jegens de gezondheid en het leven van natuurgenooten, of door afschuwelijke boosheid. Op dat uur begaf zekere draaijer zich met eenen kameraad in de Königs gasse. Laatstgenoemde zag iers gloeijetids op den grond liggen en raapte liet op. Her was een helsch werk tuig, in den vorm van een* geweerloop, die zich bij het opnemen ontlaadde en in stukken sprong; zoo ten minste luidt de opgave van eender gewonden, die nog inleven is. Qf zulks merde waarheid overeenkomstig is, dan of de gewonden zeiven de strafbare nederleggers van dit werktuig zijn, is nog niet duidelijk geworden. Bij de uitbarsting verloor hij, die de machine had opge nomen, den duim der it goo iland, en ontving wonden aan den mond, de oogen en den hals. Hij is zwaar gekwetst en men vreest.dat, indien hij ai hersteld, hij levenslang tot werken ongeschikt zal wezen. De draaijer ontving de volle lading 111 het scheenbeen welks hem eene wonde ter lengte van zes duimen ver oorzaakte. Gedurende liet aanleggen van het verband gaf hij den geest. De wapens van Zwingliu<die ten gevolge van de'inbezitneming van Lucern door de eedgenootschap pelijke troepen in het tuighuis aldaar ontdekt zijn worden naar Zurich overgebragt. De overgaaf'aan de regering van Zurich zal met bijzondere p'egtigheid ge schieden. Volgens andere berigten zou de overste Ziegler deze wapens reeds in alle stilte naar Zurich gebragt hebben. Zij bestaan in den helm, het zwaard en den strijdbijl, waarvan Zivinglius z:ch in den veld slag bij Kuppel bediend heeft. ENGELAND. Londen den 13 Januarij. De strengheid, waar mede de regiers tc Limerick tewerk gaanschijnt het aantal misdaden in Ierland niet te verminderen. Op denzelfden dagwaarop de con.missie het doodvonnis tegen een misdadiger uitsprak, stond een policiebeambte, die daarbij was tegenwoordig geweest, ten doel aan een moordaanslag te Limerick. Overigens worden de mis daden dagt-lijks talrijker, zelfs in de districten waar het vroeger vrij rustig was. Men verzekert, dat de custos van het herbarium van den botanische n tuin te Berlijn een middel tegen de aardappelziekte ontdekt heeft en dat hipt bestuur met hem in onderhandeling getreden is over de mede deeling van zijn geheim. Hetzelve zal dus vermoede lijk eerstdaags openbaar gemaakt worden. Een correspondent van het dagblad de Globe schrijft uit Parijsdat het testament var. Mme. Ade lalde zoo groot is, dat 4 uren tijds gevorderd worden, om het te lezen. Het grootste gedeelte vail haar ver mogen is aan den prins de Joinville vermaakt en aan den hertog van Nemoursterwijl 4 millioen na den dosd des konings der Fransciien aan de koningin der Belgen en aan prinses Clementine komen. De legaten aan vreemde personen zijn niet talrijk en bedragen slechts geringe sommen. FRANKRIJK. Parijs, den 12 Januari). Een. dagblad meldt, dat de overeenkomst ttisschen den hertog van Aumale en Abd'd-Kader gesloten in den ministerraad van den 7 dezer is geratificeerd- geworden, let is zeker, dat de emir gevraagd heeft om in het ptcnalik van Saint. Jean d'Acre te mogen wonen, maar het gouvernement dringt er, naar men zegt, op aan. om hem van be sluit re doen veranderen. Het biedt hem Corsica als verblijfplaats aan, benevens een pensioen van 200,000 francs, en den ri'e! van sultan. Andere berigten ver zekeren weder, dat Abd-cUKader, in den brief, welke hij aan den Koning heeft gerigt, verlof vraagt om zich in net zuiden van Frankriik te mogen vestigen. Wat ook van at deze geruchten moge waar zijn steilig is het, dar Abd-el-Kader sedert eenige dagen zich niet meer even als vroeger, opperhoofd der geloovigen teekent. De Constitutionel verzekert, dat het kabinet van Weenen, door zijnen gezant bij den duirschen bondsdag..- de meening der staten van den twe>'den rang heeft la ten uitvorsolien betreflende eene interventie in Zwitser land, doel) dat het antwoord bijna eenparig geweest was, dat ,1e openbare denkwijze in Duitschknd titans van dien aard was, dat eene inrerventie alleen dienen zou. om de sympathiën voor Zwitserland hoe langs zoo meer op te wekken. Den 25 Dec. heeft bij het dorpje Villaluenga, in de provincie Cadix, onder het loeijen van een orkaan en het vallen eenerzware regenbui, eene verschrikkelijke bergstorting plaats gehad. Een groot gedeelte tier nabu rige rotsen scheurde z ch los en vernielde véle huizen. Gelukkig zijn geene menschenlevens hierbij te betreuren. NEDERLANDEN. Amsterdam, den 14 Januarij. Eergisteren avond woonden wij hier ter stede in de maatschappij Felix Meritisde uitvoering bij van even zeldzame als ver. wondering wekkende proeven van de ontzettende ge- heiigeniskrachtwaarmede een mensch kan bedeeld zijn. De lieer proiessor Eduard Piek namelijkgaf dien avond eene inleiding op zijne lessen over mnemo- technic, verzeld van talrijke proeven, die aantoonden hoe zeer hij door studie zijn geheugen iud weien te scherpen'. Nadat de heer Pick met eenige woorden het nut had aangetoond in een goed geheugen gelegen, wees hij vervolgens de redenen aan die oorzaak zijn, dat de een op een meer, de ander op een minder goed geheugen kan aanspraak maken. In de eerste plaats, zeide de spreker, kunnen wij datgene onthouden, vv'at wij stellig ont'nouderf willen, terwijl in de tweede plaats het geheugen afhangt van den indruk, die verschillende zaken op ons maken welkebij onderscheidene men* scheit verschillendniet bij allen even onuitwischbare sporen achterlaten. Van daar dan ookdat wij ons zaken, die ons hebben getroffen, jaren lang herinneren j .terwijl wij andere onverschillige dingenal zijn zij ook gisteren eerst gebeurdvolstrekt niet meer in hepge heugen kunnen terugroepen wil men dus het geheugen scherpen, dient men met belangstelling en opmerkzaam heid alles gade te slaan. Na deze korte inleiding ging de spreker tot het geven zijner merkwaardige proeven over. Hij trok namelijk op het daar geplaatste bord 36 gelijkvormige rutten en deed door het audiroriuro. in elk dier ruiten drie cijfer» plaatsen, zoodat het getal ten laatste 108 cijfers groot was. Nadat men hem die cijfers alsnn eenmaal dui delijk had voorgezegd, reciteerde de heer Piek dezelve van voren en van achteren achter elkander, met zulk eene juistheid, dat hij in hooge mate de bewondering zijner talrijke hoorders opwekte. Maar nog hooger steeg die bewondering, toen de lieer Piek, wet niet minder naauwkeurigheid,de vragen beantwoordde, hem 'van alle kanten gedaan, in welke ruit dit of dat getal stond en welk getal in deze of gene ruit was ingesloten. Zoo b. v.wanneet «ïén

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1