Besturen en Administratien. toegefavagt; ieder dezer wonden was dooLlijk. M n kon uit de omringende voorwerpen op naken dat uis- schen het slagtoffer en den moordenaar eene hardnek kige worsteling had plaats gehad. Deze vrouw had de gewoonte zich telkenmale in hare kamer te lann opsluiten door hare dochter, die alsdan den sleutel mede nam men is in die kanier gedrongen zonder dat er eenige sporen van beklimming of inbraak aanwezig waren. Niets is gestolen. De vermoedens zijn op de dochter en haren man gevaliende eenige personen, die belang konden hebben bij den dood dei- oude vrouw van welke zij eene som van 5 £t 6000 francs zouden moeten erven. Zij zijn dan ook gear resteerd. Eene wonderlijke, in de geregteiijke jaarboeken voorheeldelooze zaak, heeft zich laatstleden Vrijdag voor rle civiele regtbank te Baacay voorgedaan. Eene vrouw, meer dan tachtig jaren oud, heefteen verzm k tot echt scheiding ingeleverd tegen haren echtgenoot, die onge veer van denzelfden ouderdom is. De regtbank heeft toegestaan, dat de eischeres de feiten van huweliikson trouw zoude bewijzen, die zij haren man verwijt. NEDERLANDEN. 's Gravenhagb den 11 Janttanj. Het provin ciaal geregtshof in Zuid-Holland heeft heden uitsp:aak gedaan in de bekende zaak van G. Vcrplocg. Het hof heeft het vonnis der regibauk alhier van 6 December bevestigd, zoo wat tie schuldigverklaring als de ver oordeeling betreft. Men herinnert ziel), dat de reg'- bank, ter zake van ophgtingveroordeeling uitsprak tot 3 jaren gevangenis, boete en 10 jaren verstek van de regren bij arr. 42 C. P- omschreven. De veroor deelde heefr zich, naar men verneemt bereids incassa tie voorzien. Den beoefenaren van de geschiedenis der kunst in de middeleeuwen, meenet) wij ge-ene on lienst te doen, met hen te wijzen op een prachtig altaarstuk, denke li k uit de 14de eeuwdar uit de bouwvallen der abdij St. Jans Dal of 's Heeren L»o bij Harderwnk opgegra ven is. Het bevat de voorstelling van her laatste Avond uiaal zeer uitvoerig in wit marmer gebeitell, en is Omgeven door een rand van beeldhouwwerk en bas* relief met zinnebeeldige voorstellingendc-cls uit den ChristeUjken riddertijd deels uit het Heidendom ont leend. Van dit stuk wordt eene zeer naautvlceurige afbeelding, op een achtste van de grootte, gevonden in het onlangs uitgegeven ede stuk des 6den deels van Nyhofs Bijdrage voor Vaderlmuhehe Geschiedenis en Oudheidkundewaar ook de heer mr. G. /L de Mees ter eenige bijzondei lieden betrekkelijk de stichting en de lotgevallen dier abdij heeft medegedeeld. Amsterdam den 6 Januarj. Eergisteren avond werd te Leiden eene eerste uitgebreide proeve geno men met de gazverlichting door de stedelijke gazfabrijk, op de LangegrachtOude Vest en eenige nabij gele gene buurten, welke proeve aanvankelijk zeer voldaan heeft, en gisteren langs het Rapenburg en elders voort gezet zou worden. Voor eenigen tijd werd berigt, dat zicli te Am sterdam eene vereenieing had gevormd, met oogmerk, om een nieuw dagblad te vestigen, in groot formaat, waarvan het bestuur aan mr. A. A. T. Visseradvo- kaat alhier, zon worden opgedragen. Thans wil men, dat, hoewel de vereischre gelden voor deze onderne tning reeds zijn bijeengebragt, in eene vergadering van commissarissen besloten is, om de uugave vin liet nieuwe dagblad niet te doen plaats hebben vóór den 45 Februarij 1848. Brirlle den 5 Januarij. Op den nonen Nov. 1847 had tie jonge dochter Petroneila Sc heenloop op een' twintigjarigen ouderdom het ongeluk eene tame lijke groote naainaald. die zij russchen de lippen had, door te slikken, welke haar eerst na verloop eener maand pijn in de maag veroorzaakte, en baar daarin hinderlijk was, eerst in de regtcr, later in de linker zijde. Vervolgens klaagde zij langen tij! over p:jn onder liet hart, en had gedurende tien maanden zeer weinig eitlusr. Op den 31 Decen her j. i. gevoelde zij eene lievige pijn boven de regter borst, en zomler aan de voor ruim 13 maanden doorgeslikte naald te denken, bemerkte zij op die pijnlijke plaats iets scherps, en bleek het haar bij eene z'idelitigsche drukking, dat dit de naai 1 kon zijn, welke zij trachtte te vatten, met dat gelukkig gevolg, dat zij haar, hoewel eenigzins cirkelvormig gebogengeheel er uithaalde. Een meisje uir de gemeente Bocholr, in liet ar rondissement Maast yk, heeft eene ongewone proeve van moed gegeven. Een man die op het kanaal van Maastricht naar 's Heriogenboscli schaatsen reed zork eensklaps door het ijs; "P zijn geschreeuw ijlde Anna C. Jans sens een meisje van ca jaren 'oe, en alle ge vaar verachtende en alleen naar de stem der mensch lievendheid luisterende, waagde zij rich op liet afge brokkelde ijs en haalde den ongclukkigen huisvader be wusteloos uit het water. Zonder bare hulp zou hij waarschijnlijk zijn omgekomen. PROGRAMMA voor de Tentoonstelling van voortbrengselen van Inlandsc/ie Bi ij ver heid voor de Provinciën Zuid- en IN oord- HolJand te houden in de stad Delft. {Vervolg en Slot van ons vorig Nommer.) Art. 11. Degenen welke voor deze Tentoonstelling voor werpen willen inzenden, zijn gehouden daarvan vóór den 15 Mei 1848 aan de Commissie vrachtvrij berigt te gevenmet vermelding van den aard en de soort der voorwerpen, alsmede van de ruimte, welke deze ten naastenbij zullen innemen. Art. 12, De voor de Tentoonstelling bestemde en van de bij art. 10 bedoelde verklaring voorziene voorwerpen, moe ten, behoorlijk ingepakt en vrachtvrij, tnsschen den 1 en 15 Junij 1848 (na welken tijd geene goederen meer worden aangenomen)aan de Commissie der Tentoon stelling aan bet lokaal der Koninklijke Academie wor den ingezonden met eenen brief, houdende den naam en de woonplaats van den Vervaardiger en opgave van het ingezondene hebbende de Directie van de Hol- landsche IJzeren-Spoorweg-Maatschappij zoo mede die van de Nederlandsclie Rijn-Spoorweg-Maatschappij zich bereid verklaard, onder zekere voorwaarden, liet vervoer der voorwerpen langs genoemde Spoorwegen vrachtvrij toe te staan, zonder echter zich met het bestellen te belasten en buiten risico zullende later door de Commissie aan de respectieve inzenders worden bekend gemaakt, wat ltieiomtrent verder zal behooren te worden in acht genomen. Art. 13. De aangenomen voorwerpen blijven tot aan de definitieve sluiting der Tentoonstelling, onder liet op- zigt en de zorg der Commissie, welke ook voor de terugzending derzelvenbinnen 14 dagen na de slui ting aan de respectieve inzenders zorg zal dragen. Aan de Inzenders wordt vrijgelaten de middelen van vervoer, waarmede zij de ingezonden voorwerpen terug willen ontvangen op te geven met verklaring of zij zeiven voor de inpakking willen zorg dragen, dan wel zulks aan de Commissie overlaten. Art. 14. Van de tentoongestelde voorwerpen zal een zooveel mogelijk naauwkeurige en uitvoerige Catalogus ver vaardigd en uitgegeven worden. De inzenders worden dientengevolge uitgenoodigd eene beknopte en zakelijke beschrijving van de door hen ingezondene voorwerpen bij dezen te voegen. De voorwerpen van denzelfden inzender worden voor zoo ver zij tot dezelfde rubriek behooren, onder één nomrner op den Catalogus geplaatst, met onder scheiding van dezelven door letters. Art. 15. Aan de tentoongestelde voorwerpen zullen karton nen briefjes worden gehecht, aanduidende bet nom rner waaronder zij op den Catalogus voorkomen. Art. 1G„ De Inzender of Vervaardiger welke eenig ingezon den voorwerp gedurende de Tentoonstelling ter ver koop wenscht aan te bieden, of slechts den prijs van hetzelve ter kennis van liet algemeen wil brengen wordt verzocht bij den in art. 12 bedoelden brief aan de Commissie daarvan kennis te gevenmet naauw keurige opgave van den prijs van elk ingezonden voor werp, en uitdrukkelijke vermelding of hij dien prijs verlangt openhaar gemaakt te hebben zullende van de verkochte voorwerpen, ter goedmaking der onkos ten, 2 pet. van den verkoopprijs worden gekort. Art. 17. De voorwerpen mogen gedurende de Tentoonstelling niet teruggenomen noch de verkochte zonder toe stemming van de Commissie welke dezelve in bij zondere gevallen zal kunnen verleenen, voor het einde der tentoonstelling worden afgeleverd. Art. 18. De Commissie stelt zich voor eenige der tentoonge stelde voorwerpen aan te koopen ten einde deze, na daartoe bekomene autorisatie en op nader bekend te maken voorwaarden te doen verloten. De Inzenders, welke niet verlangen mogten de door hen ingezondene voorwerpen voor de loterij aangekocht te zien, zullen dit bij de inzending behooren op te geven. Over den koopprijs der verkoelitïe voorwerpen zal binnen vier weken na de sluiting der Tentoonstelling kunnen be schikt worden. Art. 19. De Tentoonstelling zal voor het algemeen dagelijks geopend zijn van des morgens 10 ure tot des avonds 7 ure en op de Zondagen van des morgens 12 tot des avonds 8 ure. Van ieder persoon zal eene entrée van 30 centen gevorderd worden. De Commissie noodigt alle Fabriekanten Kunst- werkers, Handwerkslieden, Bestuurders van Liefda dige Gestichten enz. uit, hunne Fabrieka ten op den bepaalden tijd in te zenden, en door ruime bijdragen, ook van voorwerpen welke nog zoo gering schijnen, het doel dezer Tentoonstelling ie bevorderen, daardoor aan de verbruikers de gelegenheid te versehnfJén om bekend te worden met de voorwerpen voor welke zij zich niet tot het buitenland behoeven te wenden, de Nederlandsclie Nijverheid aan te moedigen en het debiet van hare voortbrengselen te vermeerderen. 's Gravenhagf, den 1 December 1847. De Commissie voor de Tentoonstelling van voortbrengselen van Nijverheid voor de Provinciën Zuid- en Noord- Holland. A. L. van IJETE REN GEVERS Foorz. W, L. OVERDUIJN Secretaris. De Commissie voor de Tentoonstelling van voort brengselen van Nijverheid voor de Provinciën Zuid en Noord-Hollandbrengt bij deze, naar aanleiding van art. 12 van het Programma voor de evengemelde Tentoonstelling ter kennis van de belanliebbenden, dat de Raad van Bestuur van de Hollnndsclie IJzeren Spoorweg-Maatschappij zoo mede de Directie van de Rijn-Spoorweg-Maatschappij bereid zijn, de goe deren die naar de Tentoonstelling te Delft zullen worden verzondenen van daarna afloop zullen worden teruggezondenkosteloos langs hunne Spoor wegen te doen vervoeren op de navolgende voor waarden 1°. Dat de goederen buiten kosten der Maatschap pijen aan bet Station van Verzending zullen gebragt en even zoo van het Station van Aankomst zullen af gehaald worden. 2°. Dat deze goederen zoo op de Stations, als ge durende bet transport bij wegraken of beschadigen geheel buiten risico of verantwoording der Maatschap pij zullen zijn. 3°. Dat al de te verzenden voorwerpen zullen voor zien zijn van een bewijs dat dezelve werkelijk voor de Tentoonstelling bestemd zijn of van dezelve zijn teruggezonden. 4°. Dat de tijd van transport geheel ter convenien ce van de Maatschappijen za] zijn. 5°. Dat er een datum zal worden gesteld waarna het hier bedoelde Vrije Transport zal ophouden. Wordende hij deze gelegenheid tevens aan de be langhebbenden medegedeeld dat de Commissarissen der Rijn- en IJssel-Stoomboot-Maatschappij zieh mede genegen hebben verklaard om de Verzending dei- voor de ten dezen bedoelde Tentoonstelling beslemde voorwerpenmet de Booten hunner Maatschappij vrachtvrij te doen plaats hebben. 's Gravenhagï den 17 December 1847. De Foorzilter der voornoemde Commissie A. L. van DICTEREN GEVERS. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOES, roepen een iegelijk op, welke van die Srad over liet afgeloopen jaar 1847, 'ots te vorderen heeftwegens gedane Werkzaamheden, Leverantie» en dergelijke, 0111 zijne Declaratie daarvan in den loop dezer maand bij Hun Edel Achtbare in te dienen; zul lende diegene, welke verzuimen mogt hieraan te vo'» doen, zich zeiven de onaangenaamheden te wijten heb- ben daaruit voor hem voortvloeijende. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 12 Januari] 1848. Burgemeester en Wethouders voornnenul J. C. van der MEER MOIIR, Ter ordonnantie van dezelven. De Stads Secretaris L. de F O UW, Jz. Te Goes, bi] F. Keeeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 2