ISï N*. 4. Donderdag 13 GOBSSCHE COURANT. NIEUWSTIJDINGEN» EsS> (De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal 1 is f d,75; Franco per Post f .1,90. J f Gewone Advertentiën worden d HO ets. de regel\ geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten \van J 6 regels d f J ,20, behalve het Zegelregl, DU iTSCHLAND. Frankfort, den 4 Januarij. De Oosrenrijksche regering schiini met ijzeren gestrengheid tegen de Duit sche journalistiek te werk te zullen gaan. Van den isten Januarij af aan, zijn in Oostenrijk de Breslauer Zeitung en de Nurnberger Correspondent ten streng ste verboden. Op elk exemplaar, dat van de Grenz bote gevonden wordt, is eene boete van 350 fl. gesteld, en op de Augsburger Allgemeine Zeitung mag men zich niet langer, dan voor een half jaar te gelijk, abonneren. Deigelijke maatregel was te wachten maar meer opzien heeft het gebaard, dat ook eenige hoofd-oiganen van de partij der Fransche legitimistenwelke z ker in goede verstandhouding staan met den pretendent den hertog van Bordeaux die steeds in de Oosten rijksche Staten gevestigd is, almede gestrengelijk zijn verboden. Men beschouwt dit als een blijk dat de Oostenrijksche regeringin de tegenwoordige omstan diaheden, zich zooveel mogelijk met het bewiud van Koning Philiptracht te verstaan. Frankfort, den 5 Januarij. Voor eenigen tijd is door den heer van der Trappen te Wezel eene uit; vinding gedaan, wier toepassing, gelijk op zijne lan den gebleken en door getuigschriften van bevoegde personen bevestigd is, de aarduppelenteelt hoogst voor det lig n aakt en tegen mislukken beveiligt. Later meldde men, dat zijn geheim in het gebruik van haring pekel zou bestaan. Wat daarvan zij, de uitvinder heeft nu, tegen behoorlijke vergoeding, zijn geheim willen bekend maken, en wel zoo, spoedig, dat men het in het voor jaar zal kunnen gebruiken. De uitvoerige beschrijving ligt te Wezel bij den justitie-commissaris en notaris Tenderingh bewaard. Wie nu 50 Pr. daalders franco aan het bankiershuis Poppc en Schmoldes te Wezel zendt, zal de inededeeling van bet geheim binnen acht dagen na den isden Maart ontvangen indien, name lijk het getal deelnemers groot genoeg isom heui schadeloos re stellen. De in Lttcern verblijf houdende Pauselijke nuntius liteft bij den Paus geklaagd over de vervolgingen en het opleggen van brandschattingen waaraan zich de overwinnende partij tegen de kloosters schuldig maakte. De beroemde Fransche professoren Quinet en Michelethebben in een adres den Landdag met de overwinning op de Jezuïten geluk gewensebt. Hamburg, den 8 Januarij. Naardien eenige lui tenants van de garde bij het doen van den eed aan den nieuwen keurvorst van Hessenhadden gevraagd, of zij hunne trouw niet op de constitutie moesten zwe ren en het gebeele korps officieren vervolgens ook hierop aandrongis hen een beamend antwoord gege ven. De luitenantsdie door hunne vraag hunnen pligt meenden te volbrengen zijn ter belooning naar bet korps invaliden verwezen, waardoor hun elke hoop op bevordering is ontnomen. Giessf.n, den 2 Januarij. Het aantal hier stu derenden bedraagt du jaar 550, waarvan 403 inlanders en 147 buitenlanders. Van dezen zijn er ingeschreven 80 voor de evangelische godgeleerdheid, 67 voor de roomsche, 126 voor de regtsgeleerdheid, 62 voor de geneeskunde, 8 voor de veeartsenijkunde, 48 voor de politiesche wetenschappen. 21 voor de bouwkunst, 45 voor de natuurkunde, 31 voor de wijsbegeerte en philologie en 57 voor de 3rtsenijbereid- en scheikunde. Professor Btrnbaum is benoemd tot rector perpetuus. ENGELAND. Londen den 9 Januarij. De aartsbisschop van York, welke voor eenige weken overleden is, heefr een vermogen nagelaten van ongeveer 80,000 pd. sterl. Eene clausule van lier testament van dien prelaat zegt, dat zijn zoon, aan wien hij hef landgoed Nuncham vermaakt heeft, altijd in het park van dit landgoed eene kudde van 200 herten moet onderhouden. De brieven, thans door de engelsche dagbladen medegedeeld, en welke meestal middelen, aanwljzin gen en raadgevingen bevatten, ten einde de kusten van Engeland te verdedigen, en den aanval tegen Albions krijtbergen te voorkomen, hebben in het algemeen het engelsche volk eene zekere ongerustheid ingeboezemd en doen sommige lieden zoo bevreesd zijn, alsof de vijand reeds geland was, en zich op weg naar de hoofd stad bevond. In alle steden van het rijk, ziet men de eerzame burgers, welke tot de militie behooren, zich in den wapenhandel oefenen, en dagelijks worden deze aan staande helden» voor hunne eigene rekening, door den een of anderen sergeant majoor gedrild. De volgende woorden, door den hertog van Wellington in zijnen brief aan sir John Burgoyne gebezigdsporen hen tot dezen ijver aan. „Wij hooren grooten ophef maken van de geestdrift van liet volk van Engeland, voor welke niemand voor zeker meer achting voedt, dan ik maar ongeorgani seerd, ongedisciplineerd, zonder bepaalde en welbegre- pene stelselmatige tucht, zou die geestdrift, regen over het geweervuur en het kanon, de sabels en bajonnetten van geoefende troepen gesteld, niet anders uitrigien, dan hen, die er u.ede bezield zijn, aan verwarring en vernieling prijs te geven. Laat ieder, wie hij zii, be proeven, in geval van eenige plaatselijke verwarring, ecnig goed gebruik van die geestdrift te maken; het gebrek aan voorafgegane stelselmatige organisatie en sub ordinatie zal Item zelfs beletten van ziclt door andere dan zijne eigene huislutdjepiten en onderhoorigen- te doen vers aatr, en terwijl liet graauw over Iter gansche land in beweging is, zal zelfs de magtigste persoon bevinden, dat hij zich te naanwernood voor zijn eigene deur bewegen kan. De Times bevat de volgende advertentie, en hierna zal men de vechtlust van Engelands bewoners kunnen afmeten Inval in Engf.land. Zonen van Briitanje hoedt u voor de mogelijkheid van eenen dergelijken ramp, door u gereed te maken om verdedigenderwijze te werk te gaan. Leer zwaard en degen gebruiken, welke te dien einde, b.-nevetis alle andere verdedigings middelen van de beste kwaliteiten en de minste prijzen, te verkrijgen zijn in de Gouden Baars132. Oxford Street. - John Cheek eieeuaar en fabriekant. NR. Men geeft ook de woonplaatsen van bekwame onderwijzers in de schermkunst op. Ook bij ernstige lieden heeft deze beruchte brief van den hertog van Wellington veel sensatie veroot zaakt. Vele bladen hebbenden onaangenamen indruk, welke denzelven h-eft te weeg gebragt, pogen te ver minderen. Zoo beweert de Timesdat de hertog te ntin gelet beeft op de middelen, om 40.000 man in volle orde uit Frankrijk op Engelschen bodem over re brengen. Heeft Frankrijk, vraagt dit blad, daartoe de noodige stoom- en andere vereischre schepen voorhan den Hoe veel tijd zou wel vereischt worden, om die te bouwen en uit re rusten Bovendien, zouden 40.000 man genoegzaam zijn out zulk eene onderne ming tot stand te brengen, waartoe Bonaparte ten minste 100,000 man noodig heeft gekeurd? Deze bragt eenige jaren door en verspeelde eenige inillioenen voor eene onderneming, welke hij ten slotte niet eens uitvoerde. Aan den nationalen tegenstand was ook niet genoeg gedacht, enz. Weer andere bladen denken er zoo ligt niet over, en maken inzonderheid ook van Ierland gewag waarop de hertog van Wellington minder het oog gevestigd heeftofschoon dtar geene versterkte plaats van eenig aanbelang meer zou zijn. Troepen zouden gemakkelijk te Kingstown kunnen invallen, maar waar geen stuk geschut ze znn wedersraan. In Carlilie enz. zijn de veisterkingen in diep verval. Daarentegen zijn de ge heime genootschappen in volle werking en zien die misschien naar Frankrijk als een bondgenoot uit. De dsod van Bodewijk Philips, wanneer die plaats heeft, wordt als her teelten van groote aanslagen aangeduid en dus zeggen deze bladen, is het de plint der regering, waarschuwingen van een man als Wellington niet tu den wind te slaan. Eene zonderlinge vergissing had eenige dagen geleden bij het sluiten van een huwelijk, in Suffolk plaats. De vader der bruid die den bruidsring had, en de speelgenoote der bruid werden namelijk getrouwd, in plaats van de bruid en haar bruidegom. De mis slag werd, na den afloop der plegtigheid, in de kerke- kamer ontdekt en verwekte daar ven groot gelach waaraan de dienstdoende geestelijke een einde maakte, door te verklaren, dar de domheid der partijen alleen de schuld van het gebeurde was. Het bruidspaar na derde 1111 andermaal het altaar, en werd toen, zonder tweede Vergissing, getrouwd, terwijl de bruidsvader, wiens vrouw nog in leven is, van zijn huwelijk met de speelgenoote der bruid werd ontslagen. FRANKRIJK. Parijs, den 9 Januarij. Men leesr het volgende in de Gazette des TribunauxEen onzer militaire celebriteiu 11 heefr dezer dagen ten doel gestaan aan een aanslag, die in zijne omstandigheden, echter zonder bedreiging van moord, herinnert aan hetgeen de heeren von Rothschild en Com te, in het afgeloopene jaar ter kennis der justitie bragten, en waarvoor de dader, ze. kere Rigastreng gestraft is geworden. Jl. Woensdag ontving de maarschalk..een on- geteekendeu brief van nagenoeg den volgenden inhoud „Behoefte en tegenspoed noodzaken mij dringend tot een uiterste middel deu toevlugt te nemen, en daarom, mijnheer de maarschalk, wend ik mij tot u, daar ik uwe fortuin en uwe edelmoedigheid van karakter ken en niet twijfel, of gij zult deel nemen in den jammer, lijken, maar bovenal onverdienden toestand, waarin ik mij bevind. Ik heb 10,000 francs noodig; ik moet ze hebben en vraag er u om. Weigert gij mij deze som, die voor een man als gij zeer matig is, dan zult gtj er u over te beklagen hebben twijfel daar niet aan. Indien gij daarentegen ze geeft, en ze spoedig terug wilt hebben, vertrouw dan op mij; zij zal u na ver loop van een jaar stiptelijk terug betaald worden. De overgave der som zal aldus moeten geschieden: morgen avond ten zeven ure zult gij door een militair de bewuste som laten brengen naar de fontein de li Concorde. Daar zal zich een persoon bevinden, die, om eene vergissing te vermijden, aanvankelijk over on verschillige onderwerpen zal spreken, maar eindelijk zeggen zal: Geef af! Op dat woord legt de militate het pakje geld neder, en dan is alles afgeloopen." De maat schalk heeft dien brief aan den prefect van policie doen ter hand stellen. Men nam dien ten ge volge de noodige maatregelen. Op het bepaalde uur kwam een jong mensch van een beschaafd voorkomen, geheel in het zwart gekleed, bleek van gelaat, en, naar liet scheen zeer ontroerduit de straat Rivoli en begaf zich naar bovengenoemde fontein. Een militair be schouwde haar beeldhouwwerk oplettend. Het jonge mensch deed hem eenige onverschillige vragen, ontving echter geen antwoord en riep daarop niet eene gebie dende stem Geef af. De soldaat legde een pakje neer hetwelk de vreemdeling wilde oprapendoch plotseling werd hij gevat door vier policie beambten. Hij bleek bij onderzoek een Zwitsersch handelaar in ongesponneti katoen te zijn wiens geld te gelijk met zijne porte feuille, naar het schijnt op den Noorder-spoorweg, was gestolen, en die daarom zijn toevlugt tot bovenstaand middel genomen had. In het kanton Sarrablearrondissement Sarrague- minesdepartement van de Moezelis eene ijsselijke misdaad bedreven. De 84jarige weduwe Hartz be woonde alleen een huis in het midden des dorps Hec* kensansbach, In den morgen van 25 op 26 December jl. is zii aldaar vermoord gevonden. Het lijk dezer ongelukkige vrouw, droeg talrijke sporen van eene ge welddadige behandeling ondergaan te hebben. De zwaar ste wonden waren op verscheidene plaatsen des hoofds

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1