N\ 3. GOESSCIIE COURANT. Maandag 10 r miSITWSTIJDIJVGEN, DU1TSCHLAND. Frankfort, den 3 Januari}. Men wil weren, dat Rusland aandringt op eene krachtdadige tusschen- konist vat? de groote mogendheden in de Zwitsersche aangelegenheden ten einde te verhinderen, dat de re. volutionaire beginselen in dit land niet nieuwe krach ten verkrijgen, door eene meerdere centralisatie. Rus land zou verklaard hebben, dat het in dit opzigt geheel denzelfden weg zou gaan als Oostenrijk en Pruissen. welke ook de loop der aangelegenheden zijn moge. Men gaat zelfs zoo ver van te beweren, dat dit rijk aan Oostenrijk een armeekorps beloofd heeft ten einde hetzelve in zijne maatregelen van interventie te hulp te komen. FRANKRIJK. Parijs, den 4 Januari}. Men verhaalt dat mevrouw La} ar ge, zich gedurende een belangrijk gedeelte van ben dag. sedert zij in de gevangenis van Mompellier zit, bezig houdr met de geneeskunde te bestuderen. Vooral bestudeert zij de werken van den heer Orfila, wiens verklaring zoo vee! invloed op de jury heelt gehad, welke haar schuldig heeft bevonden. Men zegt, eiat zij, door de toxicologische werken van dien heer herhaalde malen te lezen, de grofste en meest b'ijk bare fouten heeft ontdekt, niet al'een tusschén vel schillende werken, maar zelfs in een en hetzelfde deel, BELGIE. Brussel den 3 Januari}. De zaak betreffende den moord van mej. Evenepoel en bare beide dienst boden, wordt nog sreeds mer den meesten ijver onder zocht. Hoewel van den Plas, een der beschuldigden, Brussel, den 6 January. De instructie der zaak van de moordenaars van mej. Evenepoel en hare dienst maagden heeft bewezen, dat er daags voor het bedrij ven dezer misdaad, eene even verschikkelijke op het punt was b. dreven te worden, in de straat Fossé aux- Lóups, door dezelfde boosdoeners, onder medewerking eens gewezen slotenmakers, welke eergisteren in het hospitaal overleden is. Rossecl en van den Plas, had den met dien man kennis gemaakt en onderling een aanslag afgesproken tegen de wed. T.de vroegere buurvrouw van den slotenmaker, welke met twee vrou weltjke en een mannelijke dienstbode leefde, en volgens bet zeggen van den slotenmaker, eene sooi van 30,000 francs in klinkende specie bezat. NE DER LAIN DEN. Amsterdam, den 6 Januari}. In het begin dezer week heeft hier een noodlottig voorval plaats gehad hetgeen ter waarschuwing moge strekken tegen het on- bedactttzaam aangaan van gevaarlijke weddingschappen, wier verschrikkelijke gevolgen vaak door de treffendste voorb 'eltien zijn aangetoond. Een persoon, die overi gens als aan den drank verslaafd bekend stond, eene door hem aangegane weddingschap willende winnen, at zoo overmatig veel en maakte daaróij zoo zeer misbruik van sterken drankdat hij zijne dwaze zucht met den dood moest bekoopen, en op deze wijze it) weinig uren zijne vrouw weduwe en zijne drie kinderen vaderloos deed worden. Het lijk van den rampzalige, dat, we gens gerezen vermoeden van vergiftiging, naar men zegteergisteren avond werd geopenddoch zonder dat die vermoedens zich bevestigden, is gisteren namid. dag ter aarde besteld. Goes, den 10 Januari}. Den 31 December 1847, zijn door de Vereeniging Zuid Bevelandsche Dor kas, aan 83 huisgezinnen, diverse kleedingstukken uitgereikt, te weten 135 hemden49 rokken 45 paar kousaen De uitgave deter Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs -per Kwartaal isf J,75; Franco per Post f .1.90. J vXW-; f Gewone Advertenti'én worden d HO ets. de regel\ I geplaatst. Geboorte-, Hu welijks- en Doodbepigte» 1 \van J 6 regels a f J ,20, behalve het Zegk/regt. Zij heeft eenen brief aan den heer Orfila geschreven, ten einde hem de onzekerheid zijner wetenschappelijke werken te verwijzen. Het is alleen sedert zij dezen lieer den brief heeft gezonden, dat zij er in toegestemd heeft 0111 de gevangeniskleding aan te nekken en als ziekenoppasster bij het ziekbed te gaan waken. Het Journal du Havre, het berigr der ontdek king van een nieuw eiland overnemende, (zie ons vorig notvmer) merkt hierbij op, dat het zeer mogelijk is dat kapitein Paulson in de Atlantischen Oceaan, een eiland aangetroffen ener het anker bij.geworpen heeft, en er aan wal gestapt is, maar dat deze ontdekking op de aangegevene plaats en onder de vermeide 0111 standighedeii, toch zeer buitengewoon genoemd mag worden. De iigp'aats zou 400 mijlen ren oosten der Berniudische eilanden moeten zijn, veel digrer bij de Azorische eilanden en op den druk bezochten wpg der vaartuigen die, welke wederkeeren van de landen aan gene zijde der Kaap de Goede Hoop. Het is dus niet vermoedelijk dat een eiland zoo lang onopgemerkt zou 2ijn gebleven, op een weg die door duizt-nde schepen wordt genomen. We] kent men eeltige plaatsen in die streken waar het water, wanneer uien de Azoren na dert, verscheidene malen van kleur verandert, maar bij herhaalde peilingen heeft men er toch geen grond kun nen vinden. Op de fransche kaarten wijst men die plaatsen zelf niet meer aan. Echter vindt nieti er op ioo mijlen ten oosten der Birtnudische eilanden, en op dezelfde breedte, klippen aangestipt onder den naam van valsehe Bermuda's, die evenwel door niemand ooit gezien zijn. Maar het eiland van kapitein Paul son is 250 mijlen van daar gelegen, en bij een zoo grobten afstand kan er bezwaarlijk eene vergissing plaats liebben. Daaruit moet men dus afleiden dat de ligging van her zoo stellig door dien kapitein opgegevene eiland óf onjuist beschreven is, óf dat dit eiland onverwachts is opgerezen in die zoo druk en in alle rigtingen be zochte wateren. Indien Iter rijpe onderzoek der in lichtingen, welke gegeven zullen wórden door de equi page van den Triton, een dezer stellingen bevestigt, dan is zulks wel de studie waard van deskundigen want nergens zou eene klip gtootere ongelukken kun nen veroorzaken dan juist op deze plaats. nog steeds blijft ontkennen, zijn desniettemin een groot aantal getuigen tegen hem gehoord. Twee werklieden hebben verklaard, dat zij van den Plas, drie dagen na den moord, ontmoet hadden en toen zagendat zijn hemd op dc borst was bevlekttoen •/ij hem daarop opmerkzaam maakten, moet hij reekens van schrik gegeven en geantwoord hebben, dat hij deze bloedvlekken in eene worsteling had gekregen, die den vorigen avond had plaats gehad. De dienstbode van Rosseclde gewezene minnares van van den Plas, is, benevens andere getuigen, op geroepen geworden ten einde zekere voorwerpen te herkennen die aan van den Plas toebehoord hadden. In de confrontatie, welke tusschen van den Plas en zijne minnares heeft plaats gehadheeft hij zelfs de best bewezene feiten, onbeschaamd weg ontkend. Men vroeg hem of'hij zijne minnares erkende; hijzeide toen van ja; vervolgens ontkende hij haar eenen gouden arm band en keten gegeven te hebben, waarop liet meisje hem zeidedat indien hij deze voorwerpen niet wil de herkennen, hij ook haar niet herkennen moest; waarom zegt gij niet" vroeg zij verder. dat ik u ook vreemd ben Van den Plas trok slechts de schouders op en wierp haar eene valschen en onheil spellenoen blik toe. Overigens blijft hij steeds vol honden alles te ontkennen. Weinig tijds nadat van den Plas de misdaad bedre ven hadbood hij zijne minnares aan zich met? haar in den cciit te begeven, doch deze weigerde daartoe hare toestemming, zeggende, dit verzoek niet eerder te zullen inwilligen, dan alvorens hij zich beter gedroeg. Van den Plas mishandelde haar toen deerlijk. Ook toonde hij zich zeer ijverzuchtig jegens haar en gaf zich dikwgls aan drift over, wanneer men haarslechts aanzag; zoo moet hij op zekeren dag gedreigd lieb ben, haar te zullen worgen ett vervolgens in eene put te werpen. Deze ongelukkige vrouw is te Leuven geboren hare ouders zijn naar onbekend. Hare gelaatstrek ken zijn edel en regelmatigen geven te kennendat zij zacht van aard is. Denzelfden dag als van den Plas gevangen genomen, werd zij gedurende veertien dagen buiten toegang gesteld en zat al dien tijd in eene cdwaar zich eenige doodkisten bevonden, waarin de overledene gevangenen begraven wérden. In een dezer doodkisten bewaarde zij het brood, dat men haar dagelijks voor rantsoen gaf. Van den Plas schijnt ook volstrekt geen gevoel re liebben. Toen hij in de maand Ocober van het vorige jaar het good met handen vol wegwierpwas zijn gtij/.e vader verpligt in het brdelaarsgesticht van de Cambre eene schuilplaats te zoeken, ten einde niet van honger en gebrek om te komen. Zij die va/s den Plas kennen, zeggen, nimmer iets anders dan kwaad van Item te hebben gezien. Zeer zenuwachtig et; hartstogtilijk, daarbij van eene verwon- derenswaardige vlugheid, misbruikte hij zijne pliysieke krachtenin een woord hij werd overal als een mis dadiger gedondverwd en men vreesde Item als een zeer gevaarlijk wezen. Aile toebereidselen waren gemaakt en alle maatrege len vastgesteldeen mes van een bijzonderen vorm was in gereedheid gebragt; het was een soort van dolkmes, voorzien van een houten steel en een dun touw om het aan den arm te kunnen vastbinden. Dit werktuig was voornamelijk bestemd om aan de slagtoffers de keej af te snijden, terwijl zij haar daarna met een ijzeren bout, waarmede een der moordenaars zoude voorzien zijn, wilde» afmaken.. Rosscel, van den Plas en de slotenmaker begaven ziclt den 1 September, tegen het vallen van den avond. I naar de woning der wed. 7'.; ieder hunner droeg dat gedeelte der wirktuigen die voor hem bestemd waren en buitendien een zak onder de kiel, waarin de te sie- lette voorwerpen moesten vervoerd worden. De dienstmaagden stonden en bleven aan de huisdeur staait praten, zoodat de moordenaars het huis niet kon den genakende slotenmaker bleef op den hoek der straat de wacht honden; zijne tnedepligtigen wandel den in dien tijd iu den omtrek. Eene der dienstmaag den, het verdachte voorkomen var. een persoon opmer kende. die steeds zijne oogen op het huis gevestigd hield, liep regt op Item toe en vroeg den slotenmaker, wat hij daar toch zoo lang uitvoerde dit gaat 11 nieL aan antwoordde hijik ben in de straat en gij kunt mij dit niet beletten, waarop zij hem echter toevoegde wanneer gij niet vertrekt dan zal ik de hulp der po lirie inroepen de slotenmaker verwijderde zich grom mende, gaf zijne tnedepligtigen van het gebeurde kennis, zoodat het afgrijselijke plan opgegeven werd. Eerst na het mislukken dezer poging stelde Rosseel aan van den Plas den aanslag op mej. Evenepoel voor. Het mes en twee zakken zijn ten huize van de over ledene gevonden. Deze ontdekking is aan Rosseel te danken; van den Plas ontkent ook hiervan jets te weten. De meest overtuigende bewijzen der schuld van laatst genoemde zijn thans voorhandendaaronder bevinden zich hoofdzakelijk de schoenen die hij tijdens het bedrijven der misdaad droegen die juist overeenkomen met de voetstappen die in der tijd bij het huis van den heer Evenepoel gevonden zijn. Men is thans ook naauivkeitrig ingeligt van al de uitgaven, die van den Plas zich veroorloofd heeft. Onder de gestolene voor werpen bevond zich ook eene som van 1600 it 1700 francs in verschillende geldsoortendeze som is sedert teruggevonden in een oud stuk huisraad, hetwelk tot dusverre niet doorzocht was. Het huisraad der woning van van den Plas en dat der heiberg van Ros'cclis heden ochtend naar de griffie der regtbank van eersten aanleg vervoerd gewor den. De kleedingstukken en al wat de beschuldigden, na het bedrijven der misdaad, aangekocht hebben, zijn order deze voorwerpen begrepen. - De directie van het Handelsblad heeft gisteren aan den burgemeester dezer hoofdstadten behoeve der algemeene armeneer.e som var. 365 doen toe komen zijnde het bruto bedrag der bij hetzelve onr- vangene gelden, wegens de geplaatste nieuwjaars groeten.

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1