N". 2. GOESSCIII3 COURANT. Donderdag 6 Januari'f. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f d,75; Franco per Post f .1.90. J Gewone Advertenliën worden dUO ets. de regel\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten I J 6 regels a f J,20, behalve het Zegelregt. J NIEU WSTIJDING EN. RUSLAND. Petersburg, den 26 December. Te Moskou zijn van den 6 tot den 12 December 119 personen door de chojera aangetast en 54 gestorven. Op de meeste plaatsen neemt de ziekte af en op eenige heeft dezelve geheel opgehouden. In de Oostelijke gouvernementen hebben Kasan en Ot'enberg het meest geleden. De bevolking .van Rusland bedraagt, volgens den Petersburgschen akademie-a'manak 54,092,000 zielen op 90,117 vierkante mijlen; die van Polen 4,850 000 op 2320 vierkante mijlen; en die van Finland 1,547.702 op 6844 vierkante mijlen. OOSTENRIJK. Weenen den 23 December. Het stoffelijk over schot van de aartshertogin Maria Louisa za! herwaarts vervoerd en in de kerk der Kapucijners aan de zijde van baren zoon, den hertog von Reichstadt, bijgezet •worden. Den 14 dezer legde de beroemde Honuaarsche tooneelóichrer Czako, re Pesth, een bezoek af bij den redacteur van een aldaar uitkomend dagblad, sprak over onverschillige zakenschertste en bragt eindelijk het gesprek op het schieten met pistolen, waarbij hij de vraag opperde, of de pistolen des redacteurs ook zwaarder waren dan die, welke hij van een'ander'ge ieend had, onder voorwendseldat hij, tegen alle mo gelijke gevallen, des nachts gaarne schietgeweer in huis had. Onder een dergelijk voorwendsel had Czako den vorigen dag, van den redacreur van een ander dagblad, mede een pistool niet een dubbelen loop geleend. Men toonde hem eene andere, die zeer naar zijn'zin scheen te zijn, doch die hij, in weerwil van de herhaalde waar- schuwing dat het geladen was, niet terug gaf. Zoo bleef hij voortpraten, tot p een oogenblik, dat de aan dacht var de twee andere zich in het vertrek bevin dende personen door iets op de straat afgetrokken werd. Op eens hoorde men eene doffe uitbarsting men zag om en de ongelukkige bezoeker zat doon voor hen. Waarschijnlijk had hij het pistool in den mond gesro ken, waardoor de slag der uitbarsting gesmoord werd; de kogel was door het verhemelte in de hersens ge drongen. De aartshertogin Maria Louisa heeft den van Keizer Napoleon ontvangen tooi en andere kostbaar hedni, ter waarde van 6 millioenen, aanharen broeder, den Keizer, geschonken, inet verzoek, dezelve naar zijn goedvinden onder de keizerlijke familie te verdeeien. DU1TSCULAND. Frankfort, den 29 December. Blijkens eene dezer damn bekendgemaakte ukase van den Keizer van Rus land. mag geen handwerksman van buiten 's lands meer h.t keizerrijk binnenkomen. De fabrijkanten of bazen, die buitenlanders of handwerkslieden zouden willen aan- ïiejhien, moeten daartoe vooraf aan het hoofd der plaat seliike policie veriof vragen. Men is thans meer naauwkeurig bekend met het aantal gesneuvelden en gewonden in den veidtogt tegen het Afzonderlijk Verbond. Het verlies bedraagt name it;it in 1 et algemeen 48 dooden en 258 gekwetsten. Ouder di zelve telt men 10 officieren waaronder 1 komman dart en 38 onderofficieren. De ligt gekwetsten zijn onder ai' setal niet gerekend. In de omstreken van Hochdorf, in de gemeente vraat vroeger de bekende Lcu woonde, circuleert thans ot der de landlieden ftn adres aan den Keizer van Oos- tenriik, waarbij de bevolking hare gehechtheid aan deze regering betuigt. Mm beschouwt dit adres als een mid del om vreemde interventie te provoceren en door de hoop daarop woelingen te verwekken.. De policie re Weenen is een gezelschap dieven op het spoor gekomen, die sedert eenigen tijd grnote schade in de hoofdstad aanrigrte. De leden had len een punt van vereeniging in een fraai huis in etr.e der voorsteden en hielden zelfs equipage. Sommigen had den zich den toegang tot de salons der groote wereld weten te verschaffen en oefenden daar hunne industrie uit. De gebr. Blancpachters van de speelbank te Bad Homburg, hebben bij het gouvernement vail Baden aanzoek gedaan, om verlenging van de pacht, die in het jaar 1851 eindigt, en wel voor den tijd van 15 jaren en tegen eene jaarlijksclie som van f 100 oco 'sjaars. Het schijnt echter, dat het gouvernement de gevraagde concessie niet zal toestaan, daar de kaniers zeer tegen dit onzedelijk privilegie gestemd zijn. FRANKRIJK. Parijs den 1 Januarij. Zoo 1847 ongelukkig is geëindigd met den dood van de prinses Adelaide 1848 heeft zich des te gelukkiger ingezet. Abd el Kaderonze aartsvijand, die sinds jaren de rust in onze Afrikaansche bezitting verstoorde, heefr zich overgegeven. Na den mislukten aanslag op het Ma roldtaansche kamp, begreep hij dat hij zich niet kon staande houden. Hij oordeelde het voorzigtiast zicii aan de Franschen over te geven; den 25 December is hij op de Asmodde te O ran ingescheept, en tliais reeds te Toulon aangekomen. Hij zal naar Eaypte worden overgebragt. Parijs, den 2 Januarijr. De onderwerping van Abd-el-Kader en zijne aankomst te Toulon is thans stellig. De Moniteur heeft er de officiële stukken "an medegedeeld. De ministers zijn gisteren en .he len ver- eenigd geweest om over deze belangrijke zaak te beraad slagen. De generaal Lamoricière heeft den emir toe gezegddat hij zijne dagen te Alexandre of St. Jean d'Acre zou mogen eindigen. De pakketboot Lycurgus is te Marseille aange komen, na verschillende navens van Italië aangedaan en liet Engelsche eskader bij. Genua gelaten te hebben. Dadelijk na de aankomst van dit schip heeft het ge rucht geloopen, dat den 18 re Napelr. een oproer was uitgebarsten. Zooveel schijnt zeker, dat. ten gevolge vat? de or.lusfen van den 14. velen in Napels gevat zijn, waaronder men verscheidene liooge personaadjes telt. Volgens de Union van Rome, van den 16 Decent ber, was Sicilië geheel in opstand. Sedert den 12 waren geene telegrafische depêches te Napels nntvan genduizende peisonen waren door de policie in hechtenis genomen, enz. Het zal te bezien zijn, wat er van deze verontrustende herigten waar is. Volgens brieven uit Rome, van den 18. heetscht aldaar zekere gisting, lie vreugde over de ontruiming van Ferraia, was eettig/.ins getemperd door het berigt van iter Diariodat de regtsvraag onbeslist bleef, zoo wel voor Oostenrijk ais voor Rome, Er is sedert gisteren van niets anders sprake dan van de inhechtenisneming van den hr. Outrebon notaris te Parijsbataljons-chef van het 2de legioen en officier van Int legioen van eer. Maandag geschiedde zijne gevangenneming, tengevolge van door den groot- zegilbewaardtr zeiven gegeven bevelen. Hij wordt beschuldigd van valsclïheid en misbruik van vertrou wen. Men voegt er bijdat de staat zijner zaken een te kort van 1,000 000 fr. aantoont. De zuster des KoningsMevrouw Adelaide welke gedurgnde eenigen tijd ongesteld was, verkeerde heden mórgen in een' zorgelijke» toestand. De. Koning, de Koningin en de geheèle Koninklijke familie, ver- eenigden zich om het bed van de stervende. De pas toor van St. Roch werd onmiddellijk geroepen om aan de doorluchtige zieke de troostgronden van de gods dienst aan te bieden. Eenige oogenblikken daarna had de prinses het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Deze even treurige als onverwachte eebeurtenis heeft overal veel indruk gemaakt. De officiële receptiën, die ter gelegenheid van het Nieuwjaarsfeest gehouden wor den. zijn uitgesteld. De prinses Adelaide overleed in 71 jaiigen ouder, dom zij was den 21 Augustus 1777 geboren. De Bermuda Gazette geeft berigt van de ont dekking van. een nieuw eiland inden Atltntisciten Oceaan, door kapitein Paulson van liet deensche schip Triton, gedurende deszelfs reis van Santa Ouz naar Londen. Weinige dagen nadat dit schip de Berntudtsche eilan den had verlaten, en gedurende een somber en buijig weder, meldde een matroos, omstreeks zonsondergang, dat hij vrij duidelijk meende land te zien. Aanvankelijk wilde men dit niet gelooven, daar zulks geheel in strijd was met de zeekaarten; dewijl echter her water eene andere kleur had dan gewoonlijk in de opene zee, wierp men Iter peillood uit en vond niet meer dan zestien vademen water. Terstond werd bevel gegeven om te wenden, en wel nog ter juister tijd; want toen men dit verrigte peilde men niet meer dan vijf vademen water. Den geheelen nacht stevende men in eene west-zuid westelijke rigting met gereefde zeilen tegen den ochtend deed men een gang naar het oost noord oosren, en ont dekte weinig tijds daarna, regt vooruit, het eiland. Des morgens wierp men het anker in een baai, op een zandgiond eft in zeven vademen water Men zette voet aan land eiï had in minder dan drie kwartier uurs den to»r ged.ian rondom het eiland, dat men met welig gras en ee-fig houtgewas bedekt vond. Terwijl de ka pitein waarnemingen deed 0111 de ligging van het eiland naauwkeurig te bepalen, kwamen de matroozen hem melden, tLt zij in eene soort van grot, het wel be waarde en schijnbaar verdroogde liilc gevonden hadden eens mans, met blonde haren, een langen haard en kne vels. Bij hetzelve had men eene doos gevonden, die met eenige ietters gemerkt was en een klein vlot, dat zamengebonden was met twijgjes, enz. zonder eeiiig ijzer of iets anders wat van eene schipbreuk zou kun nen afkomstig wezen. Het lijk viel tot stof toen men het aanraakte. Indien de waarnemingen van kapitein Paulson naauw keurig zijnmoet dit nieuwe eiland zich bevinden op 330 19' Noorderbreedte en 4a0 39' Westerlengte van Greenwichen 70 Engelsche voeten boven de opper vlakte der zee verheven zijn. BELGIE. Brussel, den 1 Januarij. De koning zal wegens den dood van prinses Adelaide Louise Eugenie van Orleans voor eene maand den rouw aannemen. Een jongeling werd dezer dagen, op het oogen blik dat hij in een hotel re Hal afstapte, in hechtenis genomen, onder de beschuldiging van aan een goudsmid dezer stad eene belangrijke som aan voorwerpen van waarde, op eenebedriegeliike wijze, ontvreemd ie heb ben. Hij werd onmiddellijk naar deze stad vervoerd en heeft reeds een verhoor ondergaan. Wij laten eenige bijzonderheden volgen, die tot deze inhechtenisneming aanleiding gegeven hebben. E"n persoon trad eergisteren een der hotels dezer stad binnen slechts een hoedendoos in de hand hou dende. Hij vroeg een ruim vertrek en verwittigde aan den logementhouder, dat hij in den loop van den dag zes personen bij zich verwachtte. Men gaf hem dan ook twee in elkander ioopende kamersdie van eene bijzonderen opgang voorzien waren. Eenige oogenblikken daarna begaf hij ziclt naar zekeren goud smid, om voor een bedrag van fr. 4,000 aan kleino diën te koopen. De koop gesloten zijnde, gaf hij den goudsmid lastom de goederen aan zijn hotel te brengen, waar hij dadelijk zoude betaald worden. Deze begaf zich in den namiddag naar bet hotelvroeg naar den kooper en ktoin naar boven. Na eenige we- derzijdsche beleefdheden vroeg hem de vreemdeling of hij er ook iets tegen had, dat hij hem met fransche bankbiljetten betaalde; de goudsmid nam in dit voor stel genoegen, waarop de andere r.aar de tweede ka mer ging, zeggende: ik zal dezelve gaan halen." Hij verliet toen langs den bijzonderen nap het hotel, natuurlijk de kleinoodiën niet achterlatende. De goud smid, na eenige oogenblikken wachtens, den onbekende niet terug ziende komentrad in de naburige kamer zag niemand en liep in allerijl naar benedenom daar van liet voorgevallene kennis te geven. De policie, die van bet feit dadelijk kennis bekwam, nam de nood ure maatregelen, otn den stouten diefin handen te krijge

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1