l\o9 [t Maandag 3 Januari GOESSCIIE COURANT» Z'e uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal isf 5; Franco per Post f .1,90. Gewone Advertenti'èn worden a geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en D van J 6 regels a f d,20, behalve het GOESden J January J848. De Directie over het Weeshuisheeft in de Stads- Courant van Maandag 4 Januarij 1847, berigt, dat de Spaarpot of Gemeene Schotel der Weeskinderen, op ultimo December 1846 inhield. 76,03. Gedurende het jaar 1847 hebben de Weezen, met hunnen Wekelijkschen Cent ingelegd45,80. aan giften is ontvangen - 29,99. aan renten- 3,29. Te zamen f 79,08. Totaal Ontvang. 155,11. Aan kinderen, die het Huis in 1817 verlaten hebbenis voor hun aandeel uitgekeerd- 6,62. Zoodat op uit. December 1847 in den Gemeenen Schotel overig is 148,49. Bestaande in 100 a 21 pCt. Nationale Schuld, aan gekocht voorf 62,05s. - 100 a 3 pCt. dito. - 65,75. en in geldspecie - 20,68s. Als voren f 148,49. De Directie vleit zich dat bij de veelvuldige be zorgdheid om de behoeften der Armen in deze Stad te gemoet te komen, deze opgave zalmogen strekken, om het aangenaam gevoel door goede daden opge wekt, teverhoogen, en te doen deelen in de vreugd, welke het bezit van dezen Schotelonze Weezen doet ondervinden. Dat zij steeds voorwerpen mo gen zijn van Gods Vaderlijke zorg! i\115 U WSTIJ DIN G K JX DUÏTSCHLAND. Berlijn, den 29 December. Men wil weten, dat hoewel de meeste veroordeelde Polen gratie bekomen zullen, op voorwaarde, dat zij onmiddelijk naar Amerika zullen vertrekken, echter aan twee hunner het dood- vonnis zal worden voltrokken. Zulks zou geschieden, zegt men, ten gevolge van ontdekte woelingen in het Posensche. Frankfort, den 25 December. Onmiddellijk na het overlijden van de hertogin van Parmaheeft het ministerie ten behoeve van den hertog van Lucca be zit van het land genomen. Bij den tegenwoordigen staat van zaken in Italië is deze gebeurtenis van geen gering belang. De Oostenrijltsche staatkunde verliest daardoor op nieuw een' bondgenoot; want de nieuwe regent van Parma zalvrijwillig of gedwongen zich aan het liberale stelsel van Toskane, den Kerke lijken Staat en van Sardinië moeten aansluiten, zooda: Oostenrijk aldra behalve het kleine hertogdom Mo denageen steunpunt in Italië meer zal hebben, Ten einde de groote vermeerdering van wolven en andere roofdieren in Rusland tegen te gaan, zal op boost bevel geregeld op dit gedierte jagt worden gemaakt voorloopig zal dit bij wijze van proefneming in ztsiie» gouvernementen plaats hebben. De bekende Duitscb-Katluilijke predikant Rouge staat op het punt eene reis naar Zwitserland te onder nemen. FRANKRIJK. Parijs den 29 December. Eene onverwachte ge bfBi tenis bragt gisteren morgen in deze stad eene groote sensatie teweeg. Men vernam, dat de heer Outrebon noiaris alhier, op bevel van een regter van instructie, in hechtenis' genomen en dadelijk naar de conciergetie vervoerd was. De heer Outrebon heeft reeds sinds 22 jaren het nota:iaat waargenomen en is sneermaien tot lid van de kamer der notarissen benoemd geweest. Zijne betrekkingen met de groote wereld hadden hem rijke en talrijke cliënten verschaftmen geloofde dan ook dat hij eene even groote ais solide fortuin bezat. Volgens de in omloop zijnde geruchten moeten de gronden, die tot zijne inhechtenisneming aanleiding ge geven hebben, zeer ernstig zijn; er is namelijk sprake van misbruik van vertrouwen door middel van verval* schiue en voor belangrijke sommen. Parijs den 31 December. In het hospitaal van Tanuion, heeft eene zonderlinge omstandigheid plaats gegrepen bij de afzetting van een been, waarbij men zich van de chloroforme bediende. Toen de zieke de chloroforme inademde, viel de flesch waarin zij vervat was, op den grond; het vocht stroomde er uit en had terstond op de omstanders den slaapwekkende!! invloed, waarop zij eenigen tijd onbewegelijk hieven, zonder uit hunnen staat van ongevoeligheid te kunnen ont waken. BELGIE. Brussel den 27 December. Het standbeeld van Andreas Vcsalins zal Vrijdag, des morgens ten 11 ure, onthuld worden. De Poolsche officier de Bakounineuit Frankrijk verbannen, omdat hij op den verjaardag der Poolsche revolutie te Parijs eene oproerige aanspraak heeft gt- hoiideti, is alhier aangekomen. Door de griep is liet getal der overledenen alhier in eene week tot op de helft vermeerderd: gewoonlijk is de sterfte per week beneden de 50thans over de 100. Uit Brugge schrijft men van den 28 December: „Een Engeisdiman, van omstreeks 25jaren, heeft eene vreemdsoortige weddingschap gewonnen, namelijk om tot Kersmis eiken morgen te gaan zwemmen. Om half 9 ure zag men hem eiken dag tot op Kersdag toe, ter plaatse de Fakkinjes genaamd, achter de en trepots van het Dok, vergezeld van 2 getuigen, gaan zwemmen. Den 24 dezer, zijn laatste had, was het water gedeeltelijk nu t ijs bedekthij zag zoo blaauw van de koude toen hij uit het water kwam, dat de toeschouwers er van ontstelden. Hij had echter de weddingschap gewonnen." In dit jaar zijn van iiier vertrokken 14,613 land verhuizers. In het vorige jaar was dit getal minder. NEDERLANDEN. Amsterdam den 30 December. Alhier wordt opgerigt eene maatschappij wier doel is alle mest stoffen hier te lande in re zamelen en door doelmatige aanwending derzelve 't ontginnen en bebouwen van grond te bevorderen haar kajiiraal is bepaald op/ i.ooo.coo; zij zal door der. ontwerper, den med. doctor Sarphati bestuurd worden, onder tcezigt van een raad, waarvan de minister van Raruhvijck, de gouverneurs van Gel dertand en Noord-Holland enz. leden zijn. Rotterdam, den 1 januarij. Men leest heden het volgende in het Handelsblad Heden komt ons een gerucht ter oore, waaraan wij, om de bron, waaruit wij net ontvangen, eenig gewigt hechten. De heer Rothits'cn, gouverneur-generaal van Neder!. Oost Indie, zonde teruggeroepen worden of reeds teruggeroepen zijp. Den naam van den staats man, die bestemd is, 0111 hem in die betrekking op re volgen, zullen wij eerst 11a het bekomen van nadere inlichting mededeelen. Rotterdam - den 2 Januarij. Men leest heden in het Handelsblad Als vermoedelijke opvolger van den heer Rochussen als gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, noemt men thans in tenigedoorgaans goed onderrigte krin gen den generaal Listminister van Oorlog. Sedert eetiige dagen liggen in de haven te Go» rinchem twee Rijnschepen, ieder meteen paard, vast gehouden door een' geleider, en vervaardig) elk uit dén stuk Carrarisch marnier, door den beeldhouwer liojf ner, van Stuttgardr, die zich daartoe naar Carrara begeven heeft. Deze paarden welke ieder 10 lasten uf 20.0C0 Ned. ponden wegenzijn bestemd om geplaatst te worden in eenen der lusttuinen van den Koning van Wurtemberg, een half uur van Stuttgardt gelegen. De vervoerkosten alleen zullennaar men zegt, 16,000 beloopen. De beeren CtistallMarten Co. re Batavia hebben aldaar Ijs te koop gesteld tegen 15 centen het pond, er. alleen comp.atitwanneer men zich echter voor eene maand abonneerten vooruit betaaltis het voor 10 centen het pond te bekomen. Verder leest men de advertentien van drie koffijbuishouders dat bij hen dagelijks ijs it la vanille en ander te beko men iséén van hen noodigt zijne bezoekers in zijtl Salon des Glacés Nijmegen, den 1 Januarij. Inden vroegen mor gen van lieden heeft alhier een schrikkelijk voorval plaats gevonden. Zekere sergeant der artillerie, 'binnen deze stad in garnizoen, moet, gelijk verhaald wordt, verdachten omgang hebben gehouden met de vrouw van een zit ken oppasser in het hospitaal, die uithoofde van zijn beroep somtijds ook des nachts afwezig moest zijn. Omstreeks acht uren heeft men zijne vrouw gevondenlevenloosmet het hoofd hangende van den bovensten trap harer woning en met eene vreesse- lijke wonde aan den bals, terwijl de sergeant voorliet bed in ue kamer lag, insgelijks met eene ijsselijke wond aan tien hals, doch nog niet dood, zoodat voor hem dadelijk de vereischte hulp werd ingeroepen, die ech- 1 er. naar men vreest vruchteloos zal zijn. De justitie hou 't zich met liet onderzoek van dezen dubbelen moord reeds bezig. Nadere bijzonderheden zijn echter nog niet bekend geworden. Leeuwarden, den 29 December. De griep of ipflueiizaalom heerschendeheeft bijna geen huis gezin hier ter stede verschoond, en enkele personen zondanig aangetast, dat zij aan de gevolgen zijn over leden. De sterfte is bovendien in de laatste dagen zeer aanzienlijk en overtreft verreweg liet gemiddeld gerat. Met genoegen heeft men de aankondiging van den gouverneur dezer provincie vernomenwaarbij wordt gelastdat het vleesch en den verderen afval der afgemaakte beesten van den landbouwer H. P. fongsmate Friens, die van de longziekte, in zijn stal uitgebrokenwaren verschoond gebleven in het openbaar te verkoopen. Hard voorzeker was het bij vroegere dergelijke onheilen, dat zoo veel gezond vee, door eene overdrevetic vrees, verloren ging en te gelijk met liet zieke vee werd afgemaakt en begraven. Zwolle, den 28 December. Tot de lijst van on gelukken op het ijs of door vuur uit alle oorden van ons land moet ook onze provincie hare bijdragen leve ren. Z>o men ons verzekert zijn er niet minder dan elf personen op den IJssel. liet Zwarte Water, de Vecht en de Dedemsvaart door het vallen in het ijs verdronken. Overal, ook op de stille waters, zijn door den harden wind, of doordien de wellen tengevolge van den lagen waterstand te hoog liggen, zoogenaamde togt nf rotgaten, en duur wordt de roekeloosheid, vail zich op het re zwakke of onbekende ijs te wagen, door velen geboet. Assen den 28 December. Over de viering, van 't tweede eeuwfeest van den MunsterschenVrededusver alleen uit liet protestantsche oogpunt als een kerkelijk feest aanbevolen, vindt men een opmerkelijk betoog iti den Drentsclien Volksalmanak voor 1848. 't Is hoofdzakelijk van dezen inhoud: De viering van een huisselijken gedenkdag brengt mede herinnering van 'cgenotene, goede voornemens voor de toekomst, nieuwe verbroedering der huisge- nooten onderling. Volken zijn groote huisgezinnen ook zij hebben gedenkdagen en feestgetijden; dan voegt het de burgers, 't goede gadereslaan dat land en volk geniet, den band der nationale eenheid op nieuw naauwer te snoeren, en als zonen van één huis een nieuw volksleven te beginnen. Zulk een tijdstip is voor 'tVaderland ophanden: den 15 Mei 1848 zijn er 200 jaren verloopen sedert de vrede te Munster werd bezworen. Die vrede bevestigde de vrijheid van geweten, erkende de onafhankelijkheid der Vereenigde

Goessche Courant | 1848 | | pagina 1