CV. !04. Donderdag .30 December. GOESSCIIE COURANT» NIK IIVVSTIJDING KN De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f J,75; Franco per Post f .1,90. Gewone Advertenti'èn worden u 20 ets, de regel]S geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodherigten I van J 6 regels d f J,20} behalve het Zegelregt. ITALIË. Rome den 16 December. Dezer dagen zijn alhier niet minder dan vijf pas uitgekomen theologische werken, waaronder twee door Duitschers geschreven, op den index der verboden boeken geplaatst. Over het algemeen vreest men thans aldaar, dat de paus, ontevreden over de veelvuldige en al zeer ver gedreven demonstratie», welke dezer dagen door het volk ten gunste van het radicale beginsel gedaan zijn, zich niet meer zoo ijve rig voor de ontwikkeling van het liberale beginsel zal in de bres stellen. Als veel beteekenend of liever als voorbode daarvan, beschouwt men de verwijdering van den vrijzinnigen kardinaal Ferretti van den post van secretaris van staat. Eenige dagen geleden overleed te Triest een soldaat, genaamd Luca Brcssiacin den ouderdom van n6 jaren. Hij had in den zevenjarigen oorlog gediend en de jonge keizerin Maria Thercsia te Weeneir ge zien; was gedurende 96 jaar soldaat geweest en had tijdens de laatste 40 jaren onder de oude lieden behoord, aan welke de ceremonie der vottvvassching werd verrigt. DU l TSCHLAND. Frankfort, den 24 December, De aartshertogin Marie LouiseLeopo/dine Francisca Therese Josc phi 11e Lttciedochter van keizer Frans I, van Oos rem ijlt en deszelfs tweede gemalinprinses Marie The rese van Napels is dezer dagenna eene korte ziekte overleden. Zij was geboren 'te Weenen den ia Dec. 1791 bij procuratie den 11 Maart en persoonlijk den 2 Aptil 1B10 gehuwd roet Napoleontoenmaals keizer der Franschen. Bij den vrede van Parijs, op den 30 Mei 1814, werd zij tot hertogin van Panna Piacenza en Guastalla verklaard enwassedert 5 Mei 1821 weduwe. Men zegtdat zij later een morganatisch huwelijk heeft aangegaan met haren opperhofmeester den oostenrijk schen luitenant generaalveldmaarschalk Albert Adam voti Neippergwelks twee kinderen het enorm vermo gen ervendat zij nalaat. Door haar overlijden moe ren naar de acte van het Weener congres Panna en Piacenza aan den Hertog van Lucca komen, die dit laatstgenoemde hertogdom eerst onlangs aan den hertog van Toscanen heeft afgestaan. ENGELAND. Londen, den 25 December. JI. Zaturdag strandde een walvisch nabij Aberdeen die spoedig geharpoe neerd werd. Hij was 49 voet bug en mar aó voet in omtrek. De regeling van genoemde stad, als regt daar op hebbende, heeft hem in stukken doen hakken om er traan van te koken. Huizende personen snelden toe om her zeemonster te zien. Bij de laatste veikiezingen in Stockport wordt het volgende als een stap van vooruitgang medegedeeld. De heer Kershaw is tot kandidaat verkozen zinder dat zelfs één der kiezers, die hem hunne stem gaVen, voor zijne rekening gegeten of gedronken heeft. Eene dergelijke gebeurtenis is opgehoord in de gescliiedboe ken van de verkiezingen in Engeland. De herbergiers en kroeghouders van Stockport dreigen eene protes'a tie in te dienen, tegen de benoeming van een man 5 die de pligten van eik fatsoenlijk kandidaat, zoo deerlijk n.et tie voeten heef', getreden. Eer. dagblad van Dublin deelt méde, dar de noo tlige bevelen zijn uitgevaardigd om in alle gemeenten van Ierland, een agent van tie geheime policie, bij de leerredenen van katholieke priesters tegenwoordig te doen zijnten einde aan de regering die geestelijken aan te wijzen, welke de leden hunner parochie, in but.ue redevoeringen, tot het nemen van wraak op grpiuieigenaais zuilen aanzetten. i.)e F>ceman is echter tegen dezen maatregel van voorzorg, dip, volgens ziin beweren, eene nutteloo. ze en beleedigeiide inquisitie voor de katholieke gees lelijkheid i» Ierland daarstelt. De toestand in Ierland is zoodanig dat de onderkoning de graafschappen Limerick en Tipperarij in staat van oproer heeft verklaard en de beleuge- lingsacte met den 29 December in werking zal bren gen volgens welke liet dragen en bezitten van wa penen is verboden. Er zijn beiooningen uitgeloofd aan hén die de moordenaars van de heeren tVil- kinson en Murphy weten aan te wijzen. FRANKRIJK. Parijs den 24 December. Gedurende bet jaar 1830, dus gedurende een tijdsverloop van 17 jaren, is koning Lodewijk Philips geene twee dagen achtereen ongesteld geweest, hetwelk, naar men zegt, aan twee oorzaken te wijten is, namelijk aan zijn zeer sterk ge stel en omdat hij zijn eigen geneesheer is. Het schijnt echter, dat hij thans door eerfe verandering van luchts gesteldheid en woonplaats aan de griep heeft geleden, welke ziekte bij hem met eene buitengewone huiverig luid en koude gepaard ging. Twee dagen daarna was hij weder geheel hersteld. Aan deze ligte ongesteld heid die hem trouwens niet belet heeft om met de ministers werkzaam te zijnzijn waarschijnlijk de ge ruchten te wijten, die eergisteren ter beurze in omloop waren. Het gerucht is binnen deze stad in de weten schappelijke wereld in omloop, dat Zekere Imer Dahadie. het geluk gehad heefr, om na eene iange reis gedurende verscheidene jaren in Abyssinie, den oorsprong van den Nijl te ontdekken. Indien dit feit bewaarheid word', dan zoude het eene belangrijke zegepraal voor de geogr.iphi sclie wetenschap zijn. El Ileraldoeen dagblad van Madrid deelt een brief mede van zijne correspondent te Londenwelke berigt, dat zeker schrijven van den hertog van Wel Ungton eene groote sensatie in de staatkundige kringen dier hoofdstad heeft verwekt. De hertog zegt daarin, dat hetwanneer thans in Europa een oorlog uitbrak, niet alleen zeer gemakkelijk zou zijn een inval op de Britsche eilanden ;e doen, maar dat deze zelfs niet in staat zouden wezen, wifirstand te bieden aan een leger van 30,000 man. Dien ten gevolge oordeelt de hertog dat het, nu meer dan ooit, voor Engeland zaak is, den vrede te bewarenen besluit met te zeggen dat hij, wanneer een oorlog uitbrak, liever wilde stervendat) de vernedering zijns vaderlands aanschouwen. Het journal des Dóbats deelt mede, dat de on gesteldheid van Louis Philippe geene gevolgen zal heb ben; hij is geheel en al hersteld en heeft heden met den ptesident van den raad, den minister van binnen landsche zaken, den minister van openbare werken en den groot zegelbewaarder gearbeid. BELGIE. Brussel, den 25 December. Men kan thans met eenigen grond verwachten, dat de zaak van de moor denaars van mejofvrouw Evenepoel en hare beide dienst maagden, eerstdaags tot een einde zal gebragt worden. Woensdag en Donderdag heeft van den Plas langdurige verhooren ondergaan. Belangrijke getuigen zijn gehoord geworden, waaronder een ai beider. Lukas genaamd, die verklaard heeft, Rosseel en van den Plas in den avond van den 2 September, Bet tijdstip der misdaad, gezamenlijk te hc-bbeti gezien. Men verwacht nog nieuwe en belangrijke bekentenissen. De opening der zitting van het hof van assises zal denkelijk den 17 Janua'ii 1848 plaats hebben de zaak van de beide beschuldigden zal waarschijnlijk de eerste zijn, die bij de zitting zal behandeld worden. Brussel, den 26 December. Het verhoor van van den Plas. een der bedrijvers van den moord op mej. Evenepoel en hare dienstmaagden, wordt steeds in het kabinet van den regter van instructie voortgezet. Het schijnt dat op aanwijzing van Rosseelde andere beschuldigde belangrijke ontdekkingen nopens de schuld van van den Plas gedaan zijn' én bet thans bewezen is. dat heiden in den avond, waarop de misdaad be dreven is, zich gezamenlijk naar eene kleine herberg in de straat 1' Eciuse begeven hebben. De MysUres dc Paris leveren zulke verschrikkelijke en duistere episoden niet op, als de talrt|ke bijzonder heden en bijzaken van het zoo bloedig drama van liet plein St. Géry. De kleine herberg in de straat l'Ecluse, die dagelijks door Rosseel bezocht werd, is een tapis franc, name lijk de plaats, waar zich al wat misdadiger is, ophoudt. Het inwendige van het huis is een soort van labyrinth, met verschil lende uitgangen. Een arm der rivier, die langs den tuinmuur van het huis van den heer Event- poel loopt, stroomt achter deze kroeg. De kroeghoud ster en eene soort van dienstmeid, hebben stellig ver klaard Rosseel en van den Plas te herkennen, als hebbende daar ter plaatse, in den avond van den 2 September, gezamenlijk een paar glazen faro gedronken. Van deze kroeg moeten zij zich 'foor verschillende straten, waarin liet einde der kermis van NCire Dame- awRougt gevierd werd, naar de poort van Ninove be geven hebben, rerwijl zij zich onder weg van de werk tuigen, waarmede de moord gepleegd was, ontdeden, hunne bebloede handen en kleederen af- en uitwies- schen en de gestolene voorwerpen hegroeven. Zij gingen toen van elkander af; Rosseel begaf zich terug naar ue plaats, ivaar de kermis gevierd werd en ging eers' laai in den nacht naar huis. Niettegenstaande alics ook van den Plas als eender moordenaars aanduidt, niettegenstaande reeds vele be wijzen zijner schuld voorhanden zijn en hij gisteren nog rot 5 ore in den namiddag een verhoor heeft on dergaan, blijft hij steeds elke deelneming aan dc mis daad hardnekkig ontkennen. In de ijzergieterij van den heer Tooriste Gent, heeft men een ijzeren kruisbeeld gegoten van omtrent zestien voet hoog en wegende acht honderd kilogram men. Hetzelve is bestemd voor het kerkhof te Delft, in Holland. Sommige dagbladen zeggen, dat dit eene uienvve uitvinding en eene aanwinst voor de metaal nij verheid is. Wij doen opmerkendat de ijzeren krui sen in de XVI eeuw en ivelligt vroeger, hier te lande be kend waren. Lambrecht van Eusele deed er zulk een in 1527, te Antwerpen, op de Meiroprigten her- welk in de volgende eeuw door een koperen werd vervangen. De aanslagen tegen de personen en eigendommen vermenigvuldigen in de omstreken van Bergen in Hene gouwen. Voorleden week zijn er vijf personen in de gevangenis dier stad gebragtonder de beschuldiging van zware misdaden. NEDERLANDEN. 's Gravenhage den 26 December. Naar wij uit goede bron vernemen is de heer mr. L. N. graaf van Randwijck afgetreden als minister van binnenland- sclie zaken en heeft Z. M. tot diens opvolger benoemd den heer jhr. mr. f. A ridder van der Pleym van Dui- vendijke gouverneur der provincie Zuid-Ilo'iand. Men spreekt van nog andere veranderingen in het personeel der heeren ministers. 's Gravenhagb den 27 December. Ten vervol» ge op ons berigt van gisteren dient, dat ooknaar men verneemt, Z. Exc. de minister van Hallzoomede de minister van buitenlandsche zaken, zullen aftreden, en dat de eerste zou vervangen worden door jhr. mr. IV. L. F. C. ridder van Rappa/d. lid van de Eerste Kamer, en de tweede door den reeds als minister van binnenlandsche zaken afgetreden graaf van Randwijck. Men wil deze veranderingen in verband brengen met de deliberation in kabinetsraad gehouden, omtrent dc te doene voorsteilen tot herziening der Grondwet. Men trekt er vermoedens uit, tegen eene herziening in ruimen en vrijzinnigen geest. Rotterdam den 27 December. De berigten uit 's Gravenhagenopens de ministeriele veranderingen van gister en liedenzijn volkomen bevestigdmen meent thans te weten dal die veranderingen met den 3 Januarij zullen ingaan. Aan den heer de la Sarraz zou, naar ons Stellig verzekerd wordthet kanselierschap der beide nederfandsche ridderorden zijn opgedragen wel ke betrekking vroeger door den heer Schimrnelpenninrf;

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1