Maandag 27 December. N*. 103. GOESSCHE COURANT. V NI EU WSTIJ DING EN yd* jf tR 7 \%iS>-* iffi! Z7e uitgave deser Courant geschiedt Maandag s\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f J,~5; Franco per Post f .1,90. i r Gewone Advert entten worden a SO ets. de regel\ geplaatstGeboorte-, Hu welijks- en Doodberiglen I van J 6 regels a f J$0> behalve het Zegelreg t* J RUSLAND. Petersburg, den io December. Bij Keiz. ulase van 20 Nov. II. wordt aan alle lijfeigenen in Rusland, liet regt toegekendgoederen van hunne landlieeren die uit hoofde van schulden in het openbaar verkocht worden voor lier hoogste bedrag over te nemen dat daarvoor bij opslag geboden wordt, waardoor zij als dan vrije lieden worden. Door dezen maatregel wordt een groote stap gedaan tot de afschaffing van het lijf eigenschap. ZWEDEN. Stockholm den 7 December. De toestand van onzen beroemden chimist baron Berzelius verergert da gelijks. Gisteren avond is het ondergedeelte van zijn ligcliaam geheel verlamd. De geneesheeren hebben trouwens geene hoop meer, hem te redden. Berzelius is in 1779 geboren en dus 68 jaren oud. Om voor het vervolg ongeregeldheden te voor» komen bij bet vragen om plaatsen voor de voorstellin gen door Jenny Lind. te gevendie er de opbrengst van beeft afgestaan, tot het oprigten van een gesticht ter opleiding van arme jongelingen tot tooneelarbeid beeft de directie besloten geene kaartjes meer af te leve renmaar ze op schriftelijke aanvraag toe te zenden. Indien dit niet voldoende was om wanorden voor te komen, zonden de plaatsen publiek aan de meestbie denden worden verkocht. ZWITSERLAND. Bern den 19 December. Aan de Zwitsersche gren zen is een man gevangen genomen, welke na onder zoek bleek te zijnden kwartiermeester van het S011 derbundsche leger Muller. Hij had bij zich een brief van Vincent Muller aan Iter adres van Sicgwart Mul IerWaarin de eerste zijn broeder schreefdat hij hem raaode, om Dormo Dopola te verlaten, dewijl deiadi c en steeds alle moeite in liet werk zullen stellen om hem te doen opligtendat hij zich naar Paiijs of W'eenei) moesr begeven om er in het voordeel vat. het Sondeibund werkzaam te zijn; dat de ommekeer van opinie bij de bevolking der zeven kantons hem niet moet verontrustendewijl men daarmede zoekt te be- wetUendat de federale troepen spoedig zullen weg trekken; dat dc Katholieke kantons meer dan immer met verlangen naar eene tusschenkomst der mogendhe den te gemoet ziendoch dat zij zelve „daarom niet durven vragen. I11 weerwil van bovenstaanden brief gaan de zeven kantons voort zicli te reconstitueren. De volksverga del ingen worden door de groote bevolkingen bijgewoond, en et iu-ersclit daarbij de meeste rust en tevredenheid. Op de laatste volksvergadering te Schwyz den 14 dezerwaren nog 6000 inwoners bij elkander. De voorstellen der liberalen werden bijna met algemeene .stemmen aangenomen, namentlijk„Afstand van bet Solider bund, verdrijving der Jezuitenherziening der Cm siiiuue, verkiezing van nieuwe overheden en ver- ynnvooidelijkheid van de hoofden van het Sonderbund." L)r. Steiger die voor eenige jaren door liet Je zuïtisch bestuur van Lucern ter dood werd veroordeeld, doch oinvlugtte, is thans tot president van den grooten raad van dat kanton benoemd. DU ITSC.11 LAND. Frankfort, den 20 December. Het liberale be- sun. van den koning van Beijeren, nopens de periodieke pers, draagt reeds zijne vruchten. Volgens brieven mi Munchen namelijk, zal niet den 1 Januarij aanstaande te Augsburg een nieuw dagblad verschijnen, onder den titel van Deutsche Constitutionelle Zeitung. Het ivc heeft zich teu doel gesteld de bevolking in het gluur.wettelijk leven in te wijden en voor te lichten, en zal tevens het vrijzinnige beginsel verdedigen, dit de welvaart des staats niet afhangt van der. vorm eenei ig paalde geloofsbelijdenis, zoo als mede dat tenb.hoev van alle godsdienstige gemeenten, voortaan het regt in de plaats van dulding treden zal. FranKforï den ai December. De Koning van Beijeren heeft bevolen dat ten behoeve van de vlug telingen en de weduwen en weezen der gesneuvelde in gezetenen van liet Afzonderlijk Verbond in de room- sche kerken van liet koningrijk gedurende 2 maanden milde gaven zullen ingezameld worden. Ten aanzien der verdreven Jezuiten is bepaald, dat het verblijf in Beijeren bun slechts is toegestaan in het geval, dat zij door ziekte verhinderd wordenhunne reize voort te zetten. De kroonprins van Beijeren is door den koning, zijnen vader, uitgenoodigd, om gedurende den winter zijn verblijf te Munchen te nemen. Men zegt dat de oorzaak, die hem uit de residentie verwijderd hield, zal uit den weg geruimd wordendaar Lola Montez den koning op zijne reis naar Italië zal vergezellen. ENGELAND. Londen den 22 December. In the Morning Chro nicle vindt men een uittreksel niteenen brief van Parijs, van den 20 dezer, aan eeiien lieer gengt, wiens stand en karakter in de maatschappij vrij amzienlfjk zijn, en waarin gemeld wordt, dat Louis Philippe onlangs, te midden zijner familie, den wensch heeft re kennen ge- geven, om ten gunste van den graaf van Parijs te ab diceren, opdat de hertog van Nemours van zijne 011 dervinding voordeel moge trekken, bij den aanvang van zijne moeijelijke taak, en opdat de koning, bij zijn le ven, zien moge, op welke wijze een regentsdiap in Frankrijk zal worden opgenomen. Eene aniere reden waarschijnlijk van groot belang is, om een einde re maken aan de intrigues der hertogin van Orleans, die, door eene niag'ige partij ondersteund, geneigd is om bij den troonsafstand van tien koning, bare eisclten op her regentschap te doen gelden. Men zegt dat de heer Thiers een van bare meest getrouwe aanhangers is. De hertog van Nemours, zoo wel als zijne broeders, zijn niet gunstig gestemd voorde abdicatie van bunnen vader, en dit is de eenige oorzaak, welke verhinderen kat. dat dit zou plaats grijpen. FRANKRIJK. Parijs, dm 21 December. De geestelijke huizen» vooral voor vrouwen, zijn in onze hoofdstad talrijke'' dan men wel zou denken. Evenwel is liet volgende in onze eeuw van beschaving bijna ongelooflijk. Doctor B... werd eergisteren ;n een dier huizen hij eene lij dende vrouw gero pen. In bijzijn van den geneesheer viel zij fljauw. De lieer B. haar eenigzints ontkleedende om haar tot haai zelve terug te brengenvond in ha re borst een houten kruis genageld. Hij rukt dit martelingsvoorwerp uit het vleesch der lijdende, die hierdoor ontwaakten dadelijk hare hand naar hare borst wendt, en roept om haar kruis; liet was eene peni tentie, haar door haren biechtvader opgelegd. Doch niet alleen hare borst, ook bare rug was opengereten door de nagels, die in het kruis zaten. Di. B... nam bij zijn vertrek liet kruis mede. f Cons tit utionnel. Parijs, den 22 December. Eene gebeurteniswel ke men bijna als een wonder beschouwen kanis lie den in de kerk Notre Dame voorgevallen. Het is be kend dat liet gebouw thans van alle zijden omringd is van stellaadjenwaarop de werklieden de noodige re paratien verrigten. Een hunner, Faure genaamd be vond zich op een der bovenste stellaadjen welke tegen een der zijden van den Noordertoren was opgetrok ken een stuk bout willende oprigtengleed hij plo" seling onderuit en stortte van eene ijzingwekkende hoogte neder. Zijne kameraden deden een kreet van schrik hooren en geloofden dat het met den ongeluk kige gedaan was; maar Faure ontmoette in zijn val een touw, dar aan twee stukken houtin den vorm van een slingerkoord, bevestigd was, en hij had de tegenwoor digheid van geest, liever het geluk, om het touw te grijpen en daardoor zijn val te stuiten. Reeds schoten de andere werklieden die hem beven de in zijnen val hadden nagestaard toe 0111 hem zo mogelijk hulp te bieden, toen plotseling het touw waarop hij tot dus verre schrijlings zittende was ge bleven aan een der zijden los ging. Faure liet echter niet los en bleef aanhettottw hangen maar de zwaar te van zijn ligebaam sleepte hem mede en men zag hein snel langs het afhangend touw naar beneden glijden. Du middel van behoud kon echter niet baten; want toen de werkman aan het einde van bet touw gekomen was, bevond hij zich nog wel meer dan twintig voe ren boven den grond. Faure spande al zijne kracluen in, en bleef eenige oogenhlikkeil in deze positie han gen steeds het einde van het touw met zijne banden omklemmende. Om den ongelukkige hulp te bieden, zonde veel lijJs hebben moeien verioopenaangezien men geen toesiel voorhanden had om hem op de hoogtewaar hij hing, te bereiken. IIii gevoelde zijne krachten merkbaar ver minderen maar behield tegenwoordigheid van geest genoeg om te berekenen, dat, wanneer hij nog lang in een dergelijke positie bleefhij geheel en al zoude ver stiiven en gevolgelijlc, wanneer hij vielgeen meester van zijne bewegingen zoude zijn terwijl de eenigste kans, die hem overbleef, er in bestond, om zich raar beneden te laten vallen op eene wijze 0111 regrstandig neder te komen. Faure liet dus het touw los, en had den va! zoo goed berekend dat hij wezenlijk op zijne voeten te land kwam en zelfs niet de minste kneuzing bekwam; hij ondervond slechts eene oogenblikkelijke zwakheid, die door den indruk van bet gevaar, waaraan hij ontsnapt wasveroorzaakt werd. BELGIE. Brussel, den 23 December. Niettegenstaande al wat er vroeger van medegedeeld werd, heeft de con frontatie van Rosseel en van den Plasde bedrijvers van den moord op mej. Evenepotl en hare beide dienst maagden nog niet plaats gehad. Van den Plas is Dingsdag laatstleden naae St. Tosse ten Noode en Schaerbeek vervoerd geworden, waar, in tegenwoordigheid van den regter van instructie, een on derzoek werd ingesteldhetwelk belangrijke resultaten heeft opgeleverd. Een en ander belet echter nietdat hij steeds schaamteloos elk deel aan den moord blijft ontkennen. Woensdag morgen is hij op nieuw tegen verschillende getuigen geconfronteerd geworden. Ook dc dienstmaagd van Kosseel, waarmede hij, zoo als men weet, in betrekking stond, heeft weder een verhoor ondergaanhetwelk tot belangrijke ontdekkingen moet geleid hebben. De vruivv van Rosseel heeft deze stad verlaten en begeeft zich naar hare familie in Noord-Braband. NEDERLANDEN. 's Grave nhage den 22 December. Het heeft Z. M. behaagd bij Hoogstdeszells besluit van den 18 dezer. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlandent tnaiis kapitein ter zeemet den 1 Januarij aanstsande te benoemen tot schotit-bij-oaclit. Dordrecht, den 22 December. Ten gevolge van den ingevallen vorst is de scheepvaart voor deze stad geheel gestremd en worde de communicatie met Papen - drecht en Zwijndreclit onderhouden met meibooten. Naar me:t verneemt zit het ijs benedenen in den Noord vast. Achter het eiland was het dezen morgen vol met drijf ijs. Sedert eenigen tijd hadden zich vele klagten op» gedaan over het vermissen van brieven met gelden, uit Amsterdam verzonden. Er viel verdenking op den commies deG., die onlangs uit Leeuwarden herwaarts was overgeplaatst en na wiens komst alhier de klagtetl zich vermenigvuldigd hebben. Men verneemt, dat gisteren avond, ten gevolge van het betrappen des ver dachten, bij liet ontfutselen van een' brief aan het bureau, door de chefs van het postkantoor en vervolgens door den officier vau justitie, den heer Bootdie kennis van het geval bekomen had, een onderzoek in loco beeft p'aats gehad dat daarna ook eene huiszoeking

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1