GOESSCHE COURANT, Donderdag 23 December. JS IE U WSTI JOING EN N'. S02. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag s\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f J,~5; Franco per Post f .1,90. J Gewone Advertenti'èn worden d HO ets. de regef\ geplaatst. Geboorte-, Hutvelijks- en Doodberigéen 1 van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegelregl. jr- ZWITSERLAND. Bern, den 14 December. Men verneemt, dat de nit Freiburg verdreven Jezuitenzeer spoedig weder op een prachtig landgoed bij Geneve, op het grond gebied van Saveye, dat zij twee jaren geleden gekocht hebbeneen instituut zullen oprigten. De schade welke de eedgenootschappelijke troepen aan het op voedingsgesticht te Freiburg veroorzaakt hebben, moet zeer groot zijn m de kostbare muzikale bibliotheek en vele voortreffelijke muziek-instrumenten zijn geheel verloren. Ook het Jezuiten collegie in Schwijz werd den aosien Nov. geheel verwoest. Aües is in stuk geslagen. In de kerk zijn de altaren verbrijzeld en zelfs de graven geschonden. Men begroot de schade op ruim 10,000. En dit werk der Vandalen is ge pleegd door een volk dat nog voor weinige jaren op zon» en feestdagen voor de Jezuiten werkte en als her goede roomsch-karholijke volk geprezen werd de ge vvone handelwijze der wufte menigte! DIJITSCHLAND. Frankfort, den 18 December. Her ter aarde bi stellen van een Duitsch Katholiek heeft eergisteren te llanan aanleiding gegeven tot een tooneelhetwelk niets minder dan stichtelijk was. Van de zijde der po'icie was zwarigheid gemaakt liet lijk op het gemeenschap, pi-liik kerkhof te begraven. Het volk, hierover gebelgd, lueft, ondanks dit verbod, door middel van te zanten geknoopte zakdoeken, de doodkist in een geopend graf neder gelaten. Maar naauwelijks had de menigte zich verwijderd, of het lijk werd op bevel der policie weder er uit genomen en begraven ter plaatsewaar men doorgaans misdadigers de laatste rustplaats aanwijst. Dit is inderdaad eene treuiige bijdrage tot de gods dienstire onverdraagzaamheid in liet zoo verlichte Duitschiand Frankfort den 19 December. Ook te Bonn zijn in het gesticht voor vsoedkundige vorming proeven genomen met Chloroform, bijzonder hij eene beval ling, en alle schijnen de eigenschappen van het tiieii we middeldoor' prof. Simpson te Edimburg opgege ven, te bevestigen. De Chloroform heeft eenen aan genamen reuk eenen zoetachtigen fijnen smaak wordt gemakkelijk vlugtig wordt zonder moeite ingeademd, brengt doorgaans reeds in minder dan eene minuut zijne werking voortveroorzaakt volkomene ongevoeligheid, houdt zijne werking tussclwn 3 of 5 minuten aan (bij sterke giften zeker ook ianger) en doet bijna plotseling tot vol bewustzijn terug keeren. Het gemakkelijkst wordt dit middel uit de plooijen van eenen zamenge- legden zindeliikén zakdoek ingeademd en meer dan 40 tor' 100 droppe's zijn in de bier vermelde gevallen niet gebruikt. liet is ook niet duur. De beroemde zangeres Jenmj Lind, bevindt zich tegenwoordig te Stockholm; de algemeene toejuiching welke zij ook daar verwekt, blijkt uit het volgende, van daar op den 3 December geschreven. Op den 20 der laatst verloopen maand heeft rnej. Jenmj Lind met het bestuur van den koninklijken schouwburg te Stockholm eene verbindtenis aangegaan, waarbij zij op zich neemtgedurende de maanden De cember. januarii en Febniaiij, elke week eens op den schouwburg te spelen onder voorwaarde dat men haar de helft der goheele opbrengst geven zoude van elke voor stelling, waarin zij verscheen, en bij welke g.legeuhe- den men de prijzen der plaatsen de helft zoude yeriioogen. Eergisteren-daags voor de eeiste voorstelling van mej. Linddeelden onze bladen een door de groote zangeresse geteekend berïgt mede, waarin zij aankon* (ligt, dat, ten einde aan haar vaderland eene herinne ring achter te latenwaarvan de duur minder vergan Kcli.ik ziin zoude, dan de herinnering die zij als kun. sienaresse zoude achterlaten, zij besloten had om de zuivere opbrengst barer voorstellingen te wijden aan de oprigting eencr school, waarin arme kinderen, van beider geslacht, met gelukkigen aanleg geboren, v or niet onderwijs zouden ontvangen in de muzijk en de tooneelspeelk linde. Dit bewijs van edelmoedigheid heeft de bij ons reeds zoo hoog opgevoerde bewondering ten toppunt doen stijgenen 'het ongeduld van het publiek 0111 deze beroemde zangeres te hooren die, sedert zij te Stock holm was teruggekeerd, nog niet in 't openbaar gezon- gen heeft, bovenmatig vermeerderd. Ofschoon de plaarshi'jetten voor de voorstelling van gisteren avond eerst des morgens ren tien ure van dien dag aan het bureau van den schouwburg ntogten ver kocht wordenbegon reeds den vorige» dagten 4 ure des namiddagshet Adolphpleinwaarop de schouwburg gelegen iszich met nienschen te vullen. Tegen elf ure was de toevloed dermate toegenomen dat de policie ten einde ongeregeldheden voor re ko men het noodzakelijk oordeeldede menigte op eene rij te plaatsenhetgeen met kalmte werd uitgevoerd. Maar een weinig na middernacht kwam plotselings eene digte menigte de het plein omringende si raten uitschie ten zij wierp zich op de geschaarde rij, verbrak haai en begon den schouwburg ie belegeren. Intusscben was de eerste hoop teruggekeerd en begonnen, op zijne beun zijne aanvallers aan re grijpen waarvan liet gevolg was dar er na verloop van eenige minuten een hevig gevechi met vuistslagen en schoppen begon tc ontstaan, russchen de twee partijen. Een groot aantal personen werd gewond en geraakte onder den voet. „Al de vermaningen der policie agenten aan de rust verstoorders gedaan, waren vruchteloos gebleven, zoodat men genoodzaakt was, de hulp der gewapende magt in te roepen. Talrijke detachementen infanterie zijn alstoen opgerukt, maarzij vonden hardnekkige» tegen stand, zoodat het hen niet dan met groote moeite, en na talrijke slagen met de kolf van het geweer te hebben uitgedeeld, gelukte, 0111 het Adolphplein te doen ont ruimen. Daarna heeft de krijgsmagt deze plaats bezet, en slechts tweeduizend peismien bet bureau van den schouwburg laren na leren, dat is te zeggen, het dub bele getal, dat de zaal bevatten koude. Den volgenden dag zijn de plaatsbiljetten voor de voorstelling van mej. Lind tot voor vijftig maal de waarde verkocht. ENGELAND. Londen, den 18 December. Om den tegenwoor- digen toestand van Ierland juist te kunnen beoordeelen, kan ook nog het volgende dienen De levensverzekering-maatschappijen weigeren sedert eenigen tijd personen te verzekeren, welke dit land bewonen, ten zij, wanneer deze personen vermoord werden, het geheete graafschap, waarin de misdaad is bedreven, tot de betaling der som genoodzaakt worde, bij het aangaan der levensverzekering bepaald. Eene zekere 'levensverzekering-maatschappij heeft nog onlangs eene som van 7000 pd. sterk moeten uitkeeren aan de nagelaten betrekkingen van den lieer Doyle. Een onheil, dat vele mensclienlevens heeft ge kost, heeft aan boord van de stoomboot Phoenix, van Pittsburg naar Sheboygan bestemd, welk zich toenmaals op het meer Michigan bevond, plaats gehad; men ontdekte dat er brand tusschen deks was. In weerwil van alle aangewende pogingen gelukte liet niet de vlam men meester te worden. Er waren meer dan aoo pas sagiers aan boord, waarvan 30 zich in de booten red den endoor eeuander vaartuig, op zee, werden opge nomen. De overig 11 werden verbrand of verdronken. 150 der passagiers waren Holiaiicisclie land verhuizers. FRANKRIJK. Parijs, den 18 December. Men heeft een authen tiek stuk wedergevonden, waarin bewezen wordt, dat toen men, op aansioken van Marathet ligchaam van Mirabeau uit het Pantheon nam, hetzelve door de zorg van een stedelijk beambte in een boek der begraaf plaats van Clamart. zonder plegtigheid en zonder eer bewijzing werd ter aarde besteld. De stedelijke over lieid alhier, wtike men van deze zaak kennis gegeven had, heeft bevolen dat op bet kerkhof van Clamart na sporingen moeten gedaan worden, ten einde te beproeven, of men bet stoffelijk overschot van Mirabeau zou kunpen wedervinden, opdat men hem een grafteeken op hec kerkhof van Père la Chaise oprigte, zijn genie waardig. Parijs den 19 December. Een jong niensch uit de hoojte aristocratie, lid van een der kamers, over leed eenigen tijd geleden. Bij zijn testament, met welks uitvoering zijne weduwe belast was, liet hij een legaat van 300,000 francs na aan zijn jeugdigen secretaris die naar men zegtvroeger groom bij de prinses de Lieven geweest isen aan vvien hij eenige opvoeding had laten geven. Eene dergelijke edelmoedigheid kwam aan de weduwe zeer vreemd voor, want weke buiten gewone diensten had die secretaris dan toch wel aan zijn meester kunnen bewijzen Het geheim dezer dien sten werd haar echter ontdekt door het vinden van een honderdtal brieven. Zij weigerde daarop het legaat te betalen, maar de secretaris stelde zijne zaak in han den van een regrsgeieerde en de weduwe, bevreesd voor een schandaalwaarbij tot dusverre onbekende bijzonderheden zouden aan den dag komen betaalde de gelegateerde som. De overledene die eene belangrijke fortuin bezat liet een bedrag van 1.400.000 francs aan schulden na, die alle betaald moesten worden. Hij had buitendien enorme uitgaven gedaanonder welke de sommen die hem zijne verkiezingen gekost heb heb, eene eerste plaats innemen. Alleen zijne eerste verkiezing moet hem 200 00c francs gekost hebben. Men schrijft uit Madrid Aan den heer /Idolfo de Castrodie het langen tijd vermiste werk el huscapies de Zwermer} van den beroemden Cervantes heeft teruggevonden, is bij konink lijke ordonnantie het kopieregt van dat werk geschon ken. Het za! weidra in het licht verschijnen, verrijkt met historische critische en bibliographische aantee- keningen. Nog meer belangrijke stukken brieven enz. van verscheidene beroemde letterkundigen, rjjdge nooten van Cervantes, zullen bij deze uitgave gevoegd worden. Onlangs is aan de Akademie der Wetenschappen te Parijs een Cbineesch werk aangeboden: Khitnou hoang'penthsaod. i. het kruidboek, om van den hon gerdood te redden, zes deelen in 8vo. Deze bevatten de beschrijving en afbeelding van 414 planten, wier bladeren, stelen en wortelen, voedingsmiddelen leveren bunnen, wanneer droogte, sprinkhanen of overstroo- mingen der rivieren, gebrek van rijst enkoren veroor zaakt hebben. In China worden jaarlijks vele duizen den exemplaren voor niet uitgedeeld onder de armen der distrierrn die door zulke onheilen bezocht zijn. Dit werk is oorspronkelijk afkomstig van den vijfden zoor» van Keizer Ilong Woudie in 1368 den troon beklom is door den minister Sin Kouang-Khi over zien en vermeerderden aangevuld met alle ontdek kingen tot lieden toe. Uit Lyon wordt geschrevendat een chemist het middel heeft uitgevonden op geweven of ongeweven zijde te vergulden en dat op eene zoo geestige als afdoende wijze. Niets moet fraaijer zijndan de uit slag dezer uitvindihg; men zou wanen getrokken goud draden geweven te zien en intusscben behoudt de zijde al hare buigzaamheid. Men verzekert, dat de administratie van de opera te Parijs aan Jetmij Lind eene ontzettende som (men spreekt van 250,000 fr.) voor het engageren van een jaar heeft aangebodenen dat de beroemde kunstenares deze voordeelige aanbieding van de hand gewezen heeft. Het schijnt, dat Jetmij Lind plan heeft, nog een jaar in Londen op te treden om alsdan het tooneel ie verlaten. NEDERLANDEN. Arnhem den 2J December, Eergisteren vertoon de zich eenig drijfijs in den Rijn en het water viel al meer en meer. Gisteren was er zooveel ijs in de rivierdat men des voormiddags de brug weg moést nemen en in de haven brengen. Assen, den 15 December. Men verneemt uit 's Ha-

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1