101. Maandag 20 December GOESSCHE COURANT» ]S ieu wst j j dijn g e jn ITALIË. Rum liden 5 December. De tijding uit Zwitser land van den va! van Lucern beeft den 3 dezer alhier veel vreugde veroorzaakt. De bevolking, welke de Je/uiten baat, «is alle verlichting en vooruitgang tegen werkende, beeft ties avonds eene serenade aan den Zwitserschen consul gebragt. Met de muziek aan bet hoofd, en onder het fakkellicht, ging de optogt door vie stad, onder, bet geroep van: Leve het Zwilsersche bondgenootschap Leve het Italiaansche bondgenoot schap! Leve Pius IX! De menigte kwam op bet plein del -Popoio zingende bijeen en doonrok de voor naatnsie stiateii tier hoofdstad, welker buizen bij die gelegenheid geïllumineerd waren. Onder de vlaggen, welke deze processie versierden, bemerkte men die van de bondgenootschappelijke kantons op, de driekleurige viae van Italië en die van dén paus. Bij het collegie der Je/uiten komende werd liet gejuich aangeheven van: IVcgvut de Jezuiten! Leven de bcmagligcrs van Lucern ZWITSERLAND. DU 1TSCHL AND Frankfort, den 14 December. Wij vernemen uit zekere bronnen dat een gedeelte der uit Zwitserland verdrevene Jezuiten met goedkeuriug der Oostenrijk tehe regering, zich i.aar Gallicie zullen begeven om al daar opgenomen te woiden in de reeds bestaande col- legieu van die 01 de, en mede bij te dragen tot de uitbrei timg van het openbare onderwijs. Keulen, den 14 December. In ons dagblad van heden leest men een uitvoerig verslagontleend uit de J.arr.b. Corresp.wegens een doodvonnis, door de regibank van 1838 gevvi 1't welk nu is moeten ver ï.ietigd woiden. In Januarij 1838 ontstond er te Ho- uihamelr.ambt Peine, brand, welke aun moedwil werd toegeschreven. Als brandstichter werd gearresteerd de metselaar C. Bodenstedten daarna zijn i4j.irige zoon. Deze werden in de gevangenis onmetischelijk behandeldendaar men iiet kind deed weten dat ais hij bekende, hij zoude worden ontslagen, verklaar de deze al wat men van hem begeerde. De vader werd :,ls brandstichter ter dood veroordeeld doch deze straf werd daarna in levenslange gevangenis verzacht. Thans Londen, den 11 December. De heer Cob den heeft, laatstleden Zaturdag, van de kiezers van Stockford, in eene groore vereeniging binnen deze sta I afscheid ge nomen. De groote redenaar van den vrijen handel iieefi bij deze gelegenheid eene redevoering gehouden, waarin hij tegen de enorme uitgaven van Engeland, tot vermeerdering van zijne militaire hulpbronnen, ge sproken heeft. Hij zegt overtuigd te zijn, door zijne reizen op het vasteland, dat de volken van Europa niet de minste vijan iigc gezindheid jegens Engeland koesteren, en dar gevolgelijk ai deze oorlogstoebereid selen geheel en al ounoodig zijn. Londen, den 16 December. De hongersnood be gint zich weder in Ierland ie veriooucn Vooral ill de westelijke en noordelijke streken van uit lanf moe ten, volgens de dagbladen, verscheidene personen van honger zijn omgekomen. Londen, den 12 December. Onder de groote werken, die in Engeland aan de orde van den dag zijn, uiogen wij wel mei ling maken van den grooten tun nel onder Liverpool. Het doel, dat men zich met dezen tunnel, die twee en een kwart mijl lang is voorstelt, bestaat in de vereeniging van het goederen depót van Edgenil met de Noorderdokken. Hij draagt den naam van Victoria Tunnel. Bij de 2,000 man werken er aan. Parijs den 13 December. Mev. de gravin Mor tier heeft voor de regibank eisch gedaan tot scheiding van haren gemaal. Dezelve is ingesteld naar aanleiding van het schrikkelijk tooneelhetwelk den 7 Nov. heeft plaats gehad, toen de graaf Mortier op het punt sroud zihie kinderen en zich zeiven om het leven te brengen. De advocaat van den graaf Mortier beeft tegen dezen eisch verzet gedaanen in zijne pleitrede weder eene (buik-re bladzijde geleverd voor de geschiedenis der leefwijs van de hoogere standen in Frankrijk. Hij be toogde, dat alleen de angst 011) zijne kinderen aan de schande te onttrekkenwelke iiet gedrag hunner moe der hen bereiddeden lieer Mortier tot het wanhopig besluit gebragt heeftzijne kinderen en daarna zich zei ven liet leven te ontnemen. Debrief, waarin de graaf Mortier dit voornemen aan zijne echtgenoot mededeelt, is ter audiëntie voorgelezen en heeft eenen srnartelij ken indruk te weeg gebragt. j#p 1" (De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag* e« Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f Jj/5; Franco per Post f .1.90. J f Gewone Adverte.nti'èn worden a SO ets. de r<v<A geplaatst. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten I \van J --óregels <t f J, 20behalve het Zegelfégt. J Den volgenden dag verscheen er in de Diario eene vetk'aring, dat.het bestuur zoodanige openbare uit. btzemingen afkeurde, en zoude tegengaan. Bh rn den 11 December. Men verneemt, dat de verkiezingen in de meeste districten van Lucern, in een liberalen zin zijn uitgevallen. I11 de stad zelve telt men onder de gekozenen Dr. Kasimir P/ijfcr en Dr. Si et ger. Laatstgenoemde is ook nog in Surzee gekozen. De groote raad van Schwijz heeft in plaats van de com- missie der regering, die den 9 dezer aftrad, eene pro visionele regering benoemd en tot de bijeenroeping van e ne Isiidsgetneente besloten. Aan dezelve zal vourge st ld worden de formrele afscheiding van he: Afzon- ei. rlijk Verbond en de uitwijzing der Jezuiten welke la'rtste echter onder voorbehoud van de confessionele .-ouvereiniieitsregten plaats heeft. Ook te Freiburg zijn de verkiezingen in den geest van vooruitgang uit gevallen. De beer van der 'Lappen te Wezel heeft in de dagbladen de verklaring afgelegd, dat het vermoed en, als zou zijn geheim middel tot wering van de aardap pelziekte, in liet gebruik van haringpekel bes aan en in bet algemeen in de bemesting van den akker met zout, ten eeiicninale uit de lucht gegrepen is en dat tui middel, volgens zijne ondervinding, veeleer eene gi heel tegenovergestelde uitwerking beeft. „heeft eene dienstmeid, C. Rgenaamd, zich bij ile regibank aangemeld, als hebbende dien brand ver oorzaak*bewerende dat gemelde veroordeelde onschuU dig is. De zoondie nu 24 jaren oud isheeft ook verklaard, dat bij toenmaals gedwongen is geworden, tn herroept zijne beschuldiging als kind afgelegd. De verdediger van Ba denstedt vorderde niet alléén vernie tiging van het vonnismaar schadevergoeding voor het lijden en de gevangenis van zijn client. De zaak heeft gediend voor de regibank te Stadein Hannover, en verwekt veel belangstelling. Het proces is herzien en vernietigd. C. Bodenstedt is in vrijheid gesteld doch de eisch tot schadevervoeding is bent ontzegd. ENGELAND. Uit New Vork schrijft men, ouder dargreekening van 25 November, dat aldaar van Bahia 50 kisten thee waren aangevoerd, afkomstig uit de kolonie van Cni nezeu, die de keizer van Brazilië Voor eenige j treil heeft doen aanleggen in de omstreken van St. Gatharina, niet ver van Rio Janeiro. Deze thee gelijkt volkomen op die van China, uitgezonderd dat de bladeren iets grooter zijn. Het aftreksel is nagenoeg gelijk aan dat, hetwelk men maakt van een mengsel van gelijke deelen Pee co en Ply sant. De werkzaamheden zijn op sommige plaatsen niet zonder gevaar, daar zij voor de fondamenten der buizen nadeelig kunnen zij.i. die zich soms 50 tot 80 voeren boven den grond bevinden waarop de sporen zullen gelegd worden. Deze tunnel gaat voorts onder vier kerken door. De maatschappij tot het vervaardigen van dezen tuimel is verpligt, om schadeloosstelling te betalen aan de eigenaars van panden, waaronder hij geleid wordt. Men heeft van het volgende schrikkelijke voor val herigt gekregen De Caroline had de Savan- nah-rivier op den 24sten October j). verlaten met bestemming naar Bath Op den 26sten doorstond het vaartuig een' hevigen storm welke het geheel ontredderde en tot overmaat van ramp alle pro- visiën en het drinkbaar wafer over boord wierp met uitzondering van één vat water. Op den 3den Nov. was er geen droppel water meer en van dien tijd af aan tot op den ÏOden kon de equipage, uit 10 man bestaande., noch eten noch drinken. Toen besloot men te loten, wie hunner door het lot zoude worden aangewezen otn tot voedsel zijner ongeluk kige lolgenooten te strekken. Het lot viel op een' Ier Charles Brown geheeten een man van eene herkulische kracht eu 180 ponden zwaar. Dadelijk daarop wapende hij zich met een mes, en verklaar de liet dengenen in de borst te zullen stooten die hem naderen mogtom het vonnis des lots te vol voeren. Op dit oogenbiik ging de kapitein naar zijne kajuit, verklarende, dut hij van hetgene er nu ge beuren zou, geen getuige wilde zijn. Toen verklaarde een jongeling van 19jareu, Hugheus Hose genautnd, dat hij als jongste bereid was tot voeo'sel voor de ove rigen te sterven. Brown greep dit aanbod gretig aan en maakte zich van den jongeling reeds meester, loeri de kapitein plotseling uit de kajuit sprong en B, -own door een' bijlslag op het dek nèdervelde. Dadelijk daarop sneed men hem in stukken, welke op het dek werden nedergelegd om te droegen, ter wijl zijn bloed gretig als lafenis voor den dorst werd gebruikt. Aldus leefden deze rampzaligen drie dagen en werden eindelijk, op den 13den, door den Tam- pico opgenomen. FRANKRIJK. Volgens een met zorg opgemaakte staat blijkt, dat in een tijdsverloop van 17 jaren, 1129 processen tegen de franscfie drukpers zijn gevoerd; 57 dagbla den hebben door de gestrengheid der regters opgehou den te bestaan. De markies de Menqui Foudragon heeft aan de Union Monarchiquein een brief, den waren naam van den chevalier de maison Rouge bekend gemaakt, die, zoo als men weet, de hoofdrol in een der romans van den heer Alexander Dumas vervult; dezelve 1$ namelijk de markies de Rougeville. De lieer Du mat: had vroeger het plan gevormd, om dezen naam aan, het hoofd van zijn werk te plaatsen, in de plaats vaq dien, welken hij later daartoe gebezigd heeft; maar de zoon van den markies wilde nier, dat de naam zijns vaders op. liet titelblad van eenen roman zou prijken, Sedert het uitgeven van dat werk is de jonge markies de Rougeville echter overleden, alleen eene weduwe zonder kinderen achterlatende; zij is de dochter van den heer de FraSansraadsheer bij het koninklijke hof. Betreffende de gebeurtenissen in Sicilië, herbaalj het fransclie dagblad la Presse de reeds vroeger ver melde ongunstige berigten. De correspondent van dit blad verzekert, dat eene deputatie van Palermo te Na pels is aangekomen met eene petitie aan den koning, die inet eenige duizende onderteekeningen was bedekt en welke als een soort van ultimatum moest beschouwd! worden, tiaar den koning bij dit stuk slechts drie dagen bedenktijd gegeven wordt indien na afloop derzelvc de constitutie van 181,2 niet ware verleend zou de opstand in Sicilië algemeen worden.- Men heeft reeds zoovele óf geheel onware óf ten minste overdreven geruchten uit die streken van Italië ontvangen, dat men wel het veiligst zal handelenbovenstaande mede in deze categorie te plaatsen. Intusschen schijnt men te Napels de gebeurtenissen in Sicilië niet ligt te achten. De brieven namelijk van Palermo, die den ^den-dezer met de Vesuvio te Napels aankwamen, waren, volgens het dagb'ad van Augsburg in den voormiddag van den 4den nog niet uitgegeven. De kapitein van het vaartuig had eene audiëntie bij den koning, waarop onmiddelijk een «taats, raad belegd werd.

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1