Donderdag 16 GOESSCIIE COURANT. iV'. 100. WB&mdSSfL De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdags avonds. De Prijs per Kwarlaa is f d,75; Franco per Post f .1.90. dags\ vlaai 1 t Gewone Adverlentièn worden a SO ets. de regèl geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van J —6 regels d f J,20, behalve het Zegelregt, Nlliü WSTIJDfNGEN. ITALIË. Rome den io December. De Simaphore van Marseille meldt, dat volgens eenen btief van zijnen correspondent-van Napels van den 2 December, geheel Srcilië in opstan I zoude zijn. Men moet over het geheele eiland de constitutie van 1812, toenmaals door Engeland gewaarborgd, hebben afgekondigd. De troe pen lubben geweigerd op het volk te vuren. De stuómbooten, welke dagelijks van Sicilië verwacht wor den, komen niet aan. Deze tijding moet, naar men zegt, door den telegraaf zijn medegedeeld^ en het af bre ken der communicatien met Sicilië zét eer.ige waar schiinlijkheid bij aan het gerucht, dat ei' belangrijke gebeurtenissen op dit eiland moeten zijn voorgevallen. DU1TSCHLAND. Berlijn, den 9 December. Een handelsbrief uit Thorn meldt als zetter, dat van den isten Januarij e. k. af, geen rogge meer uit Polen zal mogen uitgevoerd worden. Behalve de tarwe, die in dit verbod niet be» giepeti is en voor Engelsclie rekening naar de oost zee havens bij groote partijen verzonden wordt, was de poolsche rogge tot dusverre voor Datitzit» geen onbe langrijk handelsartikel, daar de Dantziger kooplieden het over landen te scheep aangevoerde graan, naar de overige gedeelten der monarchie, vooral echter verder op naar Holland verzonden. Bovengemelde brief geeft als vermoedelijke reden van dezen maatregel op, dat dc keizer bierdoor, aan dén eenen kant de prijzen der rogge inliet geheele keizerrijk zoo laag mogelijk hou» den wil, en aan den anderen kant de poolsche adelijke grondeigenaren een gevoeligen slag in hunne inkomsten meent te kunnen toebrengen. Men kan anders niet inzien, waarom dit verbod niet ook tot de Oostzee- provinciën en het binnenland is uitgestrekt. IVes. Ztg.~) Frankfort, den 11 December. Heden zijn hier geene bijzonder gewigtige berigten uit Bern ontvangen. Men ziet dezelve echter eerstdaags re gemoer. Het onderzoek naar den staat der financien van Lu cern, beeft tot nog toe geen gunstig resultaat opgele verd. Niei alleen zijn de kassen bijna ledig, maar de schulden zijn ook enorm. Mejj( heeft eene leening van 180,000 zw. fr. in Oostenrijk gesloten, eene andere van 100.000 fr. te Basel en eene derde van 36,000 fr. bij het klooster St. Urban. Hoe het kanton zich uit dezen nood redden za). is nier te berekenen. De pau selijke nuntius heeft kort na zijne terugkomst te Lucern, bij den president van de provisioneele regering een be zoek afgelegd. Men wil weten, dat eerstgenoemde zich bij die gelegenheid in afkeurende bewoordingen over de staatkunde der vorige regering zou hebben uitgelaten. Dezer dagen is een ambtenaar naar Uri en Unrer- walden vertrokken, om eenige leden der oude regeling, die zich aldaar ophouden, in hech'enis te nemen. De regeringsraad Muller werd te AUorf in verzekerde be waring gebragt, doch Uri weigerde hem nir te leveren, omdat Muller ook burger van Uri is. De oud rege ringsraad Dr. Schercrde vriend van wijlen tien raads heerZ-e», beeft zich in handen der provisioneele rege ring gesteld en bevindt zich in hechtenis. De heeren KüttimanSonnenberg en Kost zijn niet in hechtenis genomen, maar mogen de stad niet verlaten. Kleef» den 12 December. In navolging van het door Berlijn gegeven voorbeeld heeft ook alhier giste ren avond een maaltijd van paardenvleeschgeregten plaats gehad, waaraan 60 personen deel namen. Een dertigtal andere personen, welke hun afkeer van dit ongewone eten nog niet konden overwinnen, bldVen afwezig, en ook van de tegenwoordig zijnde personen waren er ver scheidenedie er niet toe konden besluiteniets van het paai den vleesch te nutiigen. 01 zulke soupers ge schikt zijn, het hecisclimie Vooroordeel tegen het eten van vleesch van hotfdjereh ie overwinnen en of dit, zoo het werkelijk geluktwezentlijke voordeelen zal opleveren, staat nog te bezien. Vooreerst is deze proeve slechts als eene mode-liefhebberij te beschouwen. Her paarden vleesch, dat gisteren in verschillende, smakelijk' toebereide geregten is opgedischtwerd in smaak bet rundvleesch gelijk, slechts wat drooger en dradiger, be. vondenhetwelk ook bij den zevenjarigen ouderdom van liet gesiagte dier we! niet anders te verwachten was. Sedert den 13 November geeft de vuurspuwende berg Vesuvius nieuwe teekenen van leven. Tien meer of min bieede iava-stroomen dalen uit de kraters neêr in eene zuidelijke rigting. Ook heeft zich een nieuwe krater van achttien palmen middellijn gevormd, waaruit aanhoudend en met groot geöruisch steener.. ascli en vuur van een* zwavelachtigen geur worden opgeworpen. ENGELAND. Londen den 8 December. Alhier baart tegenwoor dig een proces tegen een' man, die na een jaar ge huwd te zijn, zijne vrouw verloor en kort daarop met de moeder zijner gestorvene vrouw in liet huwelijk trad vee! opzien. Hetgene deze zaak vooral nroeije lijk en wonderlijk gemaakt heeftisdat uit beide de ze huwelijken een kind is voortgesproten en wel uit elk eeti meisje. De verwanischapping van deze twee meisjes is zeer merkwaardig. De grootmoe Ier van liet eerste meisje is namelijk demoeder van het andereen gevolgeltjk is liet jongste de tante van hare oudere zuster. Sterk heerscht in deze hoofdstad en vei scheidene andere plaatsen des Rijks de griep. Ook is de srerfte in de laatste twintig dagen vrij wat groorer geweest dan gewoonlijk. In deze hoofdstadwelke bij dé laatste telling eene bevolking liad van 1,948,211 zielen, ster- ven in dezen tiid van het jaar doorgaans elke week 1046 personen. In de weekweiken den 27Sten Novein ber eindigde, zijn 1677 menscben gestorven, dus 631 in de week of 90 eiken dag meer dan gewoonlijk^ in de week, welken den 4den dezer eindig ie, stierven 2454 metischen. dus 1408 in de week of 200 eiken dag meer dan gewoonlijk, en tnen zegt, dat de sterfte nog van dag tot dag toeneemt. De verkoop vin Engelsche dagbladen en perio dieke geschriftenaan de verschillende stations der spoorwegen in Groor-Brittanje, is tegenwoordig eene zeer winstgevende tak van nijverheid geworden. De winsten zijn zelfs zoo groot, dat de maatschappijen eene schatting vorderen van hen. die om het voorregt vragen van zulke bladen en geschriften aldaar te koop te mogen aanbieden. M»n zegt, dat de opbrengst dezer veikoope» aan de brug te Londen een voordeel oplevert van 270 pd. sterl. elke week, en dat het be stuur van dien weg daarom het besluit iieeft genomen dit voorregt te verpachten. De bijdrage, welke voor dit voorregt aan net s-aro 1 van Easton betaald wordt is van 1500 p i. stl. in 'tj-.tar, ofschoon de maat» schappij eerst onlangs aan die soort van dagblad ver- koopeis den vrijen toegang geweigerd heeft. Londen den 11 December. De berigten uit Ier land luiden nog voortdurend zeer ongunstig; alle po- gingen tot het doen betalen der armenbelastingen, zijn in de meeste graafschappen nutteloos geweest. Ge lieele benden moordenaars dnorkrtiissenvooral des nachts, het land, doen eenen inval in alle pachthoeven waar zij slechts weten dat zich wapenen bevinden, en vuren op grondeigenaars of rentmeesters, welke zicli slechts even durven vertonnen, zoo lat de meesten zich zoo spoedig mogelijk uit een land verwijderen, waar heil niets dan dood en verderf dreigt. FRANKRIJK, Parijs, den ia December. De Semaine deelt het volgende mede Er wordt thans veel gesproken over een lang en geheimzinnig bezoek hetwelk zekere hertogoud minister van Lodewijk den XVIII en gunsteling van dezen koning; kortelings bij den heer Teste afgelegd heeft. Gedurende drie uren heeft zich cle ex presi dent van het hof van cassatie met den vertrou weling van al de geheimen van het kasteel onderhouden. Wat kan de oorzaak geweest zijn van een gesprek tusschen de gevallene en de nog gevestigde roagt Men ver oorlooft zich gevolgtrekkingen die wij niet geraden oordeelen hier mede te deelen. Zeker is het echter, dat de gevangene sedert dit gesprek minder bedrukt is en dat hij eenige iioopsommige zeggen eenige zekerheid heeft, om binnen deze stad zijn straftijd te mogen doorbrengen welken hij anders volgens den letter der wet, in eene centrale gevangenjs zoude lub ben moeten ondergaan. Ook spreekt men van verschillende brievenvan welke de ex minister van openbare werken zich zoude willen ontdoen. Mejttfvrouw Deluzy-Desportesheeft eene vor dering ingesteld, tegen den maarschalk Sebastiani. op dat hij haar her legaat van 3000 fr. rente uitkeere, doóé den hertog de Praslin, in zijn testament van 1843 aatr de onderwijzeres zijner kinderen gemaakt. Ook vraagt zij nog de 'crugeave van verscheidene meubelen, baar door hare kweekelingen gegeven, alsmede de uitkeering van eene zekere sont geldswelke zij den hertog de Praslin ha l gegevenom die voor haar op eene voor» ileehge wijze te plaatsen. E n treurig ongeval beeft bij den storm, welke dezer dagen te Havre gewoed heeftplaats gegrepen. Maandag avond te 9 uren kwamen de klerken van een notariskantoor op her denkbeeld zich naar het strand té begevenom liet grootsche schouwspel van eene Woedende zee te genietenop dat oogenblik was zij tot den hoogstel) top van onstuimigheid geklommen en doorkliefden bliksemstralen onophoudelijk de lucht. De poort uitgegaan zijnde en aan het begin van het hoofd gekomen, waren deze jongelingen ten prijs aan de woede van den wind en werden zij achterwaarts terug gedreven. Nieuwe pogingen aanwendende, trachtten zij op nieuw voorwaarts te gaan, maarvruch. telooszij moesten voor het verbolgen element onder, doen en weder huiswaarts keeren. In de stad geko. men zag men dat één hunner ontbrakmaar mee. netide dat deze welligt vooruit zoude zijngingen zij allen zich van niets kwaads bewusthuiswaarts. Den volgenden morgen ontbrak één hunner, de eerste klerk, op het kantoor; nu begon men vrees te voc- den, welke weldra rot 't hoogste steeg, toen men ver» nam dat hij sinds den vorigen dag niet te huis was terug gekeerd. Lan verkeerde men ecliter niet in deze onzekerheid, daar nog in den avond van dienzelfden dag een lijk aanspoelde, dat voor dat van den ongelukkigen klerk, heikend werd. Het schijnt, dat op het eigen oogen. blik waarop hij met zijne makkers het strand wilde verlaren een rukwind hem tegen de steenen borst, weringop die plaats zeer laaghad geworpen en dat hij op deze wijze met het hoofd voorover in de goh ven is geworpen, zonder dat zjjne makkers zulks be merkt. Hier ter stedezoowel als te Londenheeft het gerucht van Guizot's aftreding geloopen rot dus- ver is daarvan niets waar. Intusschen is het zeer waarschijnlijkdat het kabinet de discussie over het adres in de aanstaande zitting der kamers nier overle- venzal. De treurige rolwelke het in de zaken van Zwitserland gespeeld heeft en nog speelten vooral de taal, welke het half officiële blad sedert eenigen tijd voertplaatst het builen kijf in eenen zeer moejjeljj- ken toestand. Volgens de Fransche dagbladen is er sprake van den afstand door Holland aan Frankrijk, van het ge deelte van het eiland St. Martin bij Guadeloupeaan eerstgetneld land loebehoorende. BELGIE. Brussel den 13 December. De chloroform wordt in bijna ai de hospitalen van Brussel, in plaats van den zwaveltether, met goed gevolg gebruikt. I11 Oost Vlaanderen heeft de ingenieur der mjj. nen, Bidautin 17 gemeenten ijzer mineraal ontdekt, hetwelk eene nieuwe bron van rijkdom zal opleveren.

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1