i lV. 99. 1847. GOESSCHE Maandag 13 December. P -^S jsmv WSTUDiyGEN* fW w uitgave dezer Courant geschiedt Maandag Donderdags avonds. De Prtjs per Kwartaal Franco per Post f .i,90. (De uiig en Donder taf J,75; COURANT» f Gewone Adverteniièn worden a 20 cis. de regel\ I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodhérigten 1 van J 6 regels a f J.20, behalve het Zegelreg t1 ZWITSERLAND. Bern, den 4 December. Toen de bondgenootschap pelijke troepen in 38451111 Lucern werden verdreven, had er. in het dorp Muiters een barbaarsch gevecht plaats, waarin die troepen een hunner chefs, den heer Seller verloren. Bij het onlangs doortrekken dier troepen maan» de de kolonel Ochsetibein hen echter aan geen inwoner of eigendom aan te randen, tn weerwil, dat die inwoners vroeger niet kracht deel namen aan het moord ad ig ge» vecht. De troepen hebben den rgad van hnnnen veld heer niet overschredentoen echter liet regement cara- inniers, onder bevel aan den heer de Sturler.het dotp doortroi bleefh ;bij het graf van Seiter staaneube gon de zelfs muziek eenen doodmarsch tespelen ter wijl het korps met drie salvo's het graf begroette, - De oorlogskosten, tot welker betaling de kan'ons des voorni'aligen afzonderlijken verbonds thans solidair veipligt zjin, beloopen, van den 25 October toi op den 3 December, ongeveer 3,163,000 Zwitsersche francs. Zij zullen echter wel, tot op het einde der bezetting, tot 5 millioenen klimmen. Heden ten twaalf ure is de generaal Duf our hier aangekomen. Eenvoudig, zonder geleide, in eene koets met twee paarden bespannen, kwam hij aan, en nie mand herkende hem tot dal hij uit de koets steeg. Zelfö de regering scheen niets van zijne aankomst ge weten te hebben; ten twee ure waren de straten nog vol menschen in de hoopDuf our* s statigen intogt te kunnen aanschouwen. Het nationale geschenk, dat men voornemens is den generaal Dufour te geven moet in een zeer be itoorlyk landgoed bestaandat hem en zijne familie ten eeuwigen dage tot eigendom verblijven zal. DUITSCHLAND. VVfenen den 5 Deeember. De toestand in eeni- ge streken van Galhcië heeft den gouverneur, graaf F. Stadion genooptdie provincie te bereizen, ten ein de maatregelen tegendeellende der bewoners te nemen. De sterfte is er zeer grootin de dorpen Czanice en Porembka, welke 2842 en 2351 zielen rellen, zijn van Maatt tot October 1011 personen overleden in het dorp Zaglemboce zijn in 20 huiten 150 personen ge stotven. In verscheidene andere gemeenten zijn de hut ten uitgestorven en staan Ie lig. Eenige in het gebergte aangestelde genees!)eeren als Dr. l'assagnoli, Nikel Zajoncenz. hebben meer dan 800 zieken te bezoeken. De armoede en ellende is er zoodanig, dat de bewo nets den dood als eene ui komst beschouwen. Men heeft maatregelen genomenom aan het uitgehongerde volk levensmiddelen en arbeid te veischaffen. Frankfort, den 9 December. Heden middag is hier het gewigtige nieuws ontvangendat de bonds vergadering te Bern onvoorwaardelijk 'het aanbod van bemiddeling der vijf mogendheden van de hand heeft gewezenen in haar antwoord op de nota van den franschen gezant, hare bevreemding heeft uitgedrukt, dat het voo) malige oproerige Afzonderlijk Bestuur door deze mogendheden op denzelfJen voet was behandeld als de zwitsersche bondsvergaderingde eethae wet teüjk bestaande autoriteit. Z lfs van eene vriend» schappelijke bemiddeling koude thans geene rede meer zjjnj daar de zwitsersche onlusten thans beslist wa len. Dit antwoord is op den 6 len gegeven geworden. De berigten uit Gallicië luiden allertreurigst. De honger en ziekten rieten zulltr- grooie verwoestingen aan onder de landlieden da- in vele dorpen een derde, soms de helft der bevolking is overleden De ellende is hier even groot als in Ierland doch zij drukt hier zwaarder, want Ierland heef: ten minste het magtige en rijke Engeland tot hulpterwijl al wat Oostenrijk doen kan onvoldoende is. Wesel den 5 December.Zfkcre heer v. d. Trap. pen alhier, heeft een middel tegen de aardappelziekte ontdekt, dat hij slechts voor eene som van 20,000 th. naar men zegt, openbaar wil maken. Naar men ver der vet'neemt, moet de heer y,d. Trappen zijn grond mei haringpekel gemest en op die wijze het gunstige resultaat verkregen hebben, waarop hij zich beroemt. Zoo als men weet is zout en vooral zeezout, een be; kend hemestingsmiddel, welks nut reeds dikwerf vol dingend bewezen is. ENGELAND. Londen den 8 December. Van Liverpool wordt in eenen brief van gisteren gemeld, dat sints 11. Za turdag aldaar en langs de naburige kust, zware stor men woeden, welke aanzienlijke schaden hebben aan- gerigt. De tijdingen uit Ierland worden dagelijks onrust barender; de misdaden verminderen niet en de aanzienlijke grondeigenaars verlaten het land, om niet onder de sla gen der moordenaars te vallen. Zelfs conservatieve bladen willen dat men nog veel strengere maatregelen neme, dan die, welke thans in het parlement zijn voor gesteld. De Engelsche stoomboot Aucklanduitgezonden tot het inwinnen van berigten betreffende de Cleopatre, waarvan het vergaan thans zeker is, h"eft de bewoners der Lakedivische eilanden aan de grootste ellende ten prooi gevonden zij hadden geheel gebrek aan water en de hongersnood heerschte reeds verscheidene maan den in deze gewesten. De verschrikkelijke storm, die in de eerste dagen van April woedde, dezelfde waardoor de Cleopatre verging, heeft voornamelijk op deze eilan den, op die van Kalpeni en Onderout verwoestingen aangerigt, die moeijelijk te beschrijven zijn. Door den Zuidwesten wind hevig voortgestuwd, baande zich de zee een weg door het land, sleepte in hare vaart meer dan 300 personen mede, vernielde den oogst, ontv/or telde de boomen en deed, tot overmaat van rampspoed, al de putten en bronnen van zoet water, die tot de dagelijksche behoefte der bevolking noodzakelijk zijn, onder massa's slijk verdwijnen. Tot zelfs de kokos boomen, die van lakken onrbfoote reuzen, welke inoeije lijker te ontwortelen zijn dan honderdjarige eiken, wer den door den alles vernielenden stroom medegesleurd. De inwoners, die door de golven niet verrast werden, beklommen in der haast hunne kano's, ten einde onder den wind, waar de zee stiller was, eene schuilplaats te zoeken de meesten hunner moesten deze poging echter met het leven boeten. Na het bedaren van den storm waren de overgeblevenen aan al de ellende van den honger en den dorst prijs gegeven. Van de maand April tot den 28 Augustus, de dag van de aankomst der Auckland, waren wortelen van jonge kokosboomen het eenigste voedsel dar zij vinden konden en deze nog wel in kleine hoeveelheden, 11a vooraf eene dikke laag zand, waarmede de zee de velden bedekt had, te heb ben omgewoeld, Er was geen water dan hetgeen bij lange tusschenpoozen van den hemel viel. Men be groot dan ook <p 1800 het aantal personen, vooral vrouwen en kinderen, die bij deze ramp het leven ver loren hebben. De moeittgstefi, ten getale van 758, waagden het, in hunne zwakke vaartuigen, de reis naar de kust van Ma labar re ondernemen welke zich op too mijlen van de Lakedivische eilanden bevindt. Of zij hun dood inde golven gevonden hebben, is niet bekend! Den 15 Oc tober, meer dan twee maanden na hun vertrek, waste Bombay nog niets van hen vernomen. Zooüra de Auckland bij Kalpeni het anker gewor pen had, werd het schip dour de inlandsche kano's om ringd waarin zich eene menigte bijna van honger en ge brek omgekomene personen bevondendie om eenig voedsel smeekten. De walgelijkste overblijfselen uit de keukendie over boord geworpen, waren schenen voor deze ongelukkige» buitengewone lekkernijen te zijn want zij haalden dezelve uit de zee en verslonden die roet vreugde en gretigheid ih afwachting dat men hen brood en rijst zoude geven. De kapitein der stoomboot deed al wat in zijne-magt was om her algemeene lijden te lenigen. Hij liet 350 ewt rijst te Kalpeni en 3oo ewt. te Onderout achter, om in de eerste behoefte der ongelukltigen te voorzien en bragt wijders de tijdirtg van deze ramp zoo spoedig mogelijk aan den gouverneöf van Calcutta overdie zich beijverde om aan de Lakediven alle soorten van levensmiddelen en voorraad roe te zenden, benevens een groot aantal jonge planten van kokosboomen, palrn- boomen en mangeboomen, ten einde met het beplanten van den grond weder een aanvang te maken. De groep der Lakedivische eilanden bestaat uit 9 hoofd eilanden waarvan 4KaltaireCheltae, Kard- mat en Ameniaan de Oost Indische compagnie toebe» hooreu; de 5 andere, Achalter Couritty, Minicoc Ka'peni en Onderout, behooren ouder het gebied van de prinses van Cantimore. De bevolking derzelve wordt geschat op een millioen zielenzonder dat deze eilanden echttr eenige revenuen opleveren. FRANKRIJK. Parijs, den 7 December. Volgens eenen brief uit Rome van den 25 November, zou eene deputDtie van twaa'f der voornaamste ingezetenen dezer stad, allen het liberale gevoelen aanklevende, zich bij den generaal der Jezifren begeven hebben, ten einde hem uit naam der menschelijkheid te smeken, om onmiddelijk de leden zijner orde uit Zwitserland terug te roepen, opdat de burgeroorlog aldaar moge ophouden. Toen men deze poging in het werk stelde, was te Rome de nederlaag en de ontbinding van het Afzon derlijk Verbond nog niet bekend. In Marseille heeft men een paspoort aaugebragt, hetwelk voor eerie réizë van vijf"maanden in de onder scheidene Staten van Italië heeft gediend. Dit pas» poort is tot eene lengte van meer dan twee meters uitgedijd. Her voert 73 onderteekeningen en afdrukken van verschillende zegels, en heeft niet minder dan 263 fr.voor de betaling van regten en gratificatiën aan de ambtenarengekost. Het wordt vertoond als een bewijs van de noodzakelijkheid der staatkundige hervormingen in dat oord. Naar men zegt, heeft de ambassadeur van Fran» rijk te Berlijnbij den Koning van Pruissen een ver zoekschrift ingediendten einde van hem genade voor de tot den dood veroordeelde Polen te erlangen. Volgens berigten uit Berlijn is men het daar alge meen eensdat de koning de straf verminderen zal van de veroordeelde Polen, en vooral van acht hunner, die veroordeeld zijn 0111 onthoofd te worden. Men spreekt van diplomatieke onderhandelingen, die geopend zoude zijn tot het sluiten van een huwelijk tusschen de eenige erfgename van Was a en den oudste der kleinzonen van Karei Jangewezen koning van Zweden. Men leest het volgende in den Courrier du Havre: Heden nacht ten half twaalf ure heeft de stoomboot Golibri eenige passagiers van de stoomboot Unionvan Cheroourg te Havre aangebragt. De geruchten die gisteren hier ter stede liepen, ten aanzien van deze paketboot, waren zeer gegrond; door het slechte we der had zij een lek gekregenen werd zeven dagen na haar vertrek van Havre genoodzaakt te Cherbourg binnen te loopen. De zaak droeg zich toe als volgt De Union had reeds gedurende drie dagen een stortn doorgestaanwaardoor zij groote schade had beko men. Plotseling naderde eene geweldige stortzeedie over het vaartuig heen sloeg en in de machine, ja zelfs tot in de fornuizen, binnendrong. Terstond werden de pompen in werking gebragt; maar het lek was zoo aanzienlijk, dat de minste belemmering o£ een kort oponthoud in het pompen het schip in een dreigend gevaar stelde. Bovendien was men nog 800 mijlen van Amerika verwijderd, en het ijverige pom pen diende slechts om het water binnen zekere gren zen te houden. In deze omstandigheden vatte de ka pitein het besluit op, om met zijne officieren en de voornaamste passagiers te raadplegen wat hun te doen stond. Eenparig was men van gevoelendat men in eene of andere haven moest binnenloopen. Een der passagiers van de Union verzekert, dat de hoeveelheid water in het schip verminderdenaarmate men Cher-

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1