N*. 98. Donderdag 9 December. GOESSCHE COURANT» NIEUWSTIJDINGEN. De uitgave de%er Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal 1 Vis f J,~5; Franco per Post f .1,90. J 'wê F Gewone Advertenti'én worden a 20 etsde regel\ I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodherigten 1 van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegetregt., DU1TSCHLAND. Berlijn, den 3 December. Binnen eenige dagen zal een belangrijk proces hier gevoerd worden. Er bestaat bier namelijk eene vereeniging van personen mannen en vrouwenwaarvan de een eene geldvorde ring in regten instelt tegen den eenen of anderen rijken' ingezeten, en alsdan de overigen als getuigen voor de geldigheid der schuld inroept. De justitie is de geheele bende op het spoor gekomenen thans zullen vier mannen en twee vrouwen wegens meineed voor het geregtsliof te regt gesteld worden. De weduwe van Felix Mendelssohn Bartholdy heeft van drieSouvereinen condoleance-brieven ontva.t gen, namelijk van den Koning van Palissen, van Sak sen en de Koningin van Engeland. - Uit Giessen wordt gemeld, dat tijdens den door togt aldaar van den Prins mede-regent van Hessen Kassei, "p den sasten November, een troep studenten aan alle r-anten op het rijtuig klom en jegens den Vorst allerlei baldadigheden en smaadredenen bezigde. Er wordt deswege eene geregtelijke instructie aange vangen. De voor den bouw van den nieuwen Dom reeds gemaakte kosten beioopen eene som van 200,000 th. Naar men nu verzekert, zullen de verdere werkzaam heden aan dit gebouw voorloopig geheel gestaakt wor den. Frankfort, den 4 December. Men dwaalt indien men meent, dat in Freiburg op dit oogenblik geene geestelijke ordes meer bestaan. Het kanton telt not; Frar.ciskanende orde waartoe de edele pater Girard behoort, wiens voortreffelijk werk over liet onderwijs onlangs door de fransche Akademie te Parijs met den eersten grooten prijs bekroond werdKapucynen, Au gustynenBernardynett, Karthuizers en eenige vrouwen kloosters van verschillende ordes. Her besluit b t ef fende de opheffing van de geestelijke ordes geldt alleen die, welke ten jare 1815 nog niet bestonden en alzoo ook niet bij de bondsacte gewaarborgd zijn. Maagdenburg den 2 December. Den 29sten November hebben zich hier de eerste 120 vaders van huisgezinnenwelke nu vier weken geleden hunne afscheiding van de evangelische staatskerk hadden bekend gemaaktals eene nieuwe christelijke gemeente gecon» stitueerd en den predikant Uhlich tot hunnen leeraar beroepen. Vele duizenden, die ook reeds verklaard heb ben, dat zij uit de gemeenschap der kerk wilden treden, zullen het voorbeeld dezer gemeente volttennadat de termijn van vier weken die tot de afscheiding van de staatskerk vereischt wordt, zal verstreken zijn. De predikant Uhlich heeft het op hem uitgtbragte beroep aangenomen en den 3osten November aan de overheid en den isten December aan het consistorie en aan de kerkelijke coliegien van de oprigting der gemeente ken nis gegeven. Naar men verneemt zullen meer dan vijf zesde ge deelte der inwoners dezer stad zich van de staatskerk afscheiden. FRANKRIJK. Parijs den 4 December. Men verzekert dat de ware reden, waarom de pi ins van Joinville zijn ont. slag heeft genomen, niei ligt in ziekte, want uit schijnt slechts een voorwendsel te wezen, maar uit oneenig- heid, die tusschen hem en liet kabinet besiaar en ver oorzaakt is door het afslaan van zijn verzoek om een plegtig bezoek te mogen gaan brengen aan paus Pius IX. De Presse meldtdat het kanton Wallis den 29Sten November zonder slag of stootheeft geka pitttleerd, op dezelfde voorwaarden als de andtre kalt' tons van her Afzonderlijk Verbond. Des namiddags ten 1 ure van dien dag zijn de eedgenootschappelijke troepen die in de omstreken van Bix en Aigle gele gera waren, opgerukt om het grondgebied van dat kan ion in bezit te nemen BELG IE. Brussel den 6 December. De beschuldigde van den Plas in de zaak van den moord op mej. Evene poel en hare beide dienstmaagden is nietzoo als ge zegd is, tot eane volledige bekentenis gekomen, maar blijft steeds alles hardnekkig ontkennen. Dit is niet te verwonderendoor een dergelijk syste ms is hij reeds eenmaal aan de gevolgen eener beschul diging van brandstichting ontkomen en is het dus zeer natuurlijkdat hi| in de hoop van een dergelijk resul taaivoortgaat met alle deelneming aan den moord te bljjven ontkennen. Het is echter waarschijnlijk dat hij in zijne verwach ting zal bedrogen worden. Tot dus verre heeft er nog geene confrontatie tusschen hem en Rosseelplaats gehad. Er heeft zich ook een nieuwe getuige tegen hem op gedaan. Een b ikkers jongen die zich, tijdens de mis daad gepleegd werd, te Parijs bevond, is ook nog voor de regtbank verschenen, om der justitie bijzonderheden mede te deelen, die geen twijfel meer overlaten wegens de betrekkingen, die tusschen de beide moordenaars, van den Pias en Rosseel. besronden. Deze jongen, geboren te Brugge, had te Ruynbroek met de dienstmaagd van Rosseel betrekkingen aange knoopt en verliet haar larcr 0111 naar Parijs te gaan. In de maand October Itwarn hij te Brussel terug en zag de beide beschuldigden daar dikwijls te zanten, vooral in de herberg de Hermitage op de Groote Markt. Ook van den Plas is indertijd met den getuige, naar de executie van den broedermoordenaar van der Heken gaan zien; dienzelfden dag heeft van den Plas aan den getuige het huis van den lieer Evenepoel, waarin de misdaad gepleegd was, aangewezen, daarbij in tegen woordigheid van verscheidene personen zeggende, dat er geene straf te zwaar was, voor de bedrijvers van den driedubbelen moord. Van den Plas deed hem eindelijk liet voorstel, om met hem te Brugge bij Rosseel te gaan, ten einde daar geld te ontvangen hetgeen door den getuige geweigerd werd. Er zijn ook getuigen gehoord uit Tervuren, waar de beschuldigde groote verteringen had gemaakt en al les betaalde in tien guUen stukken. De beschuldigde Rosseel begint, naar het schijnt, eenig berouw over zijne misdaad te gevoelen en brengt bijna den geheelen dag met bidden door. Hij wilzegt hijals Christen sterven en bereidt zich dau ook voor om zijn lot met gelatenheid te ondergaan. Zijne vrouwdie ten gelijken tijde met item werd in hechtenis genomen is op dit oogenblik zeer ziek. Zij houdt steeds staande, niets van het voorgevallene geweten te hebben en er bestaat tot dusverre nog geene rede, om haar als nudepHgtig aan de misdaad van haren echtgenoot te beschouwen. Het is haar echter niet be kenddat haar echtgenoot èene volledige bekentenis afgelegd heelt; wanneer men haar dit uiededeelen zal, kan dit nog tot nieuwe incidenten aanleiding geven. De vrouw van Rosseel behoort tot tene welgestelde hollandsche familie. Een barer broeders is priester en directeur van eene geestelijke vereeniging te Breda. Haar vurigst verlangen is, hetzij haar echtgenoot al dan niet schuldig zal bevonden wordennaar Holland bij hare familie terug te mogen keeren welke daaromtrent reeds aanvrage gedaan heeft. NEDERLANDEN. 'sGravenhage den 6 December. Heden heeft de arrondissements-regtbink alhier, uitspraak gedaan in de zaak van G. P. Vcrploeghaangeklaagd ter zake van opligting, door het zich dóen afgeven van gelden door 49 personenonder het valsche voorgeven van hun posten of betrekkingen te zullen bezorgen. Het vonnis bevat allereerst eene breedvoerige uiteen zetting der daadzaken en omsiandighedenuit het on derzoek en de debatten gebleken. De slotsom van de als wettig bewezen aangenomen daadzaken komt in sub sianiie hierop neder: dat de beklaagde zich ƒ39,400 heeft weten te verschaffen waarvan ongeveer/24,000 0 iet zijn opgeleverd; dat het ten duidelijkste is geble ken dat hij met geen ambtenaar in eenig verband heeft gestaan dat hij de lijsten van openstaande betrekkin gen die hij na de storting der 600 aan de sollict tanten opzond heeft opgemaaktdeels uit de dood- advertentien of andere berigten uit de nieuwspapieren, deels ook uit de informatien van de sollicitanten zelvtn afkomstig, terwijl het overigens ook gebleken is dar hij soms op die lijsten posten als vacant opgaf, dieniet vacant waren; dat geen der reqttesten,door de sollici tanten op zijn concept opgemaakt en aan liern ingezon den, door hem zijn ingediend; dat geen der personen die met hem in betrekking hr-blvn gestaanis geplaatst, en dat zelfs een dergenen, die later zelfs een aanzoek om plaatsing bad gedaanzich daarbij beroepende op de plaats gehad hebbende misleiding ren zijnen aanzien, tot ani woord bekomen heeft, dat hij juist om die reden volstrekt niet in aanmerking zou komenen dar wijders de beklaagde de meeste der daadzaken en omstandighe den ten processe gebleken heeft erkend. De regtbank is vervolgens overgegaan tot de door den beklaagde aangevoerde verdediging, hierop neder- kouiendedat zijne uitlevering en mitsdien ook zijne teregtstelling voor deze regtbank onwettig zou zijn en dat hij in deze zaak geen bedrog, maar alleen logen had gebezigd om in bet bezit van een kapitaal te ge. rakenhetwelk hij nog beweert in staat te zijn 0 te er kunnen teruggevener wijders bijvoegende dat zijn voornemen was en nog isom de personen van wie hij gelden ontvangen heefteen jaarlijks inkomen van f 400 te bezorgen, met behoud van hun regt om het kapitaal op te eischëndes verkiezende. Wat de uitlevering betreft overwoog de regtbank dat het buiten hare bevoegdheid was om te onderzoe ken of de plaatsgehad hebbende uitlevering wettig ge- weest is, doch dat dit ook geen punt van onderzoek behoeft uit te maken vermits de beklaagde in allen geval naar de voorschriften der wet voor deze regtbank justiciabel was en er mitsdien te regt regtsingang en bevel tot gevangenneming tegen hem is verleend ge worden. Omtrent de qualificatie der bewezene feiten heeft de regtbank overwogen, dat het duidelijk is, dat de be- klaagde zich heeft meester gemaakt van gelden hetn niet toebehoorende en zich dezelve heeft toegeëigend onder een valsch voorgeven en onder valsche beloften, en voorts ten eigen behoeve over die gelden heeft be schikt dat hij wel niet in den eigenlijken zin des woords een valscheu naam heeft gebruiktmaar dat hij even wel tot het verkrijgen der gelden heeft doen gelooven aan eene kwaliteit, een vermogen en een credier, door Item niet bezeten; dat overigens de gelden verkregen zijn onder het voorgeven van het bestaan van geheim zinnige tusschenpersonendie er niet waren; dat hij aan de betrokken personen de sripste geheimhouding heeft voorgeschreven en hen eindelijk het vertrouwen heeft voorgespiegeld dat zij, des verlangende, het gedepo. neerde geld konden terug bekomen dat deze behande lingen in allen opzigte zijn hoogst onredelijk en bedrie- gelijk en dat ze al de kenmerken in zich bevatten van het wanbedrijf van opligting. Op nagenoeg deze gronden heeft de regtbank, bij haar vonnis van heden, den beklaagde G. P. Vcrploegh schuldig verklaard aan opligting en hem veroordeeld tot eene gevangenzetting voor den tijd van drie jaren, boete var. 600, ontzetting uit de burgerschaps-regten (bij art. 42 C. P. omschreven) gedurende tien jaren en in de kosten van het proces. - Alle letterkundigen weten dat Cervantesonder der. titel El Buscapii. een zeer geestig boek heeft ge schreven, dat den sleutel moet behelzen van zijnen alom bekenden roman Don Quiehotmaar dit geschrift was verloren geraakt en is thans door een Spaansch letterkundige, de heer de Castroontdekt. Deze ont dekking houdt geheel Spanje in beweging; de akade. mie van Madrid heeft er getuigenis van gegeven, die voor de echtheid beslissend schijnt te zijn, en alle Ma- dridsche dagbladen houden lofspraken op den heer de Castro% die hierdoor zijnen naam aan dien van den schrijver van den Don Quiehot heeft verbonden. Men

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1