W. 97. 1847. GOESSCIIE COIJRAN Maandag 6 December. NIEUWSTIJDINGEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags\ Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal I is f df/5; Franco per Post f .1.90. J r .1 P Gewone Advertentiën worden a °20 cis. de r'ëgê, I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegelregl, RUSLAND. St. Petersburg, den 23 November. Men spreekt tegenwoordig algemeen vau een aanslag, die dezer da gen op riet! bankier, baron v. ótieg/itz beproefd is. De politie had bcrigt ontvangen, dat eenige onbekende personen, welke in een logement eene kamer gehuurd hadden, den baron uit naam van een vreemden prins hadden laten uitnoodigen, :a!Jaar bij hen ie komen, dat de baron echter bij zijne komst in bet logement liet bedrog ontdekt had en daarop de onbekende personen verdwenen waren. Bij onderzoek vond men op hunne kamer een geladen pistool met dubbelen loop en meer andere verdachte voorwerpen. Het gelukte de policie al spoedig de bedoelde lieden te vinder, en in hechte nis te nemen, die dan ook aldra bekenden, dat zij den baron Stieglitz met geweld hadden willen berooven. DU 1TSCHL A N D Frankfort, den 1 December. Onze stad zal eerst daags getuige zijn van een huwelijk, waarvan welligt geen tweede voorbeeld bestaat. Mevrouw Keichenbach dochter van den groothertog vau Hessen Kassei uit zijn morganatisch huwelijk, was gehuwd geweest met den graaf von Luckner. van wien zij echter werd geschei den, waarop zij zich ten tweeden male in bet huwelijk begaf met den staatsraad JPolzdorffdie nu ongeveer twee jaten geleden is overleden. Thans gaat zij een derde huwelijk aan niet haren eersten echtgenoot, graaf Von Lucknervan wien hare staatkundige denkwijze haar vroeger had vervreemd. Men zegt, dat de tegen woordige rijkdommen van Mevrouw Keichenbach het hare tot dit laatste huwelijk bijdragen. ENGELAND. Londen den 1 December. Bij het vermelden eener muiterij welke onlangs te Malta aan boord van the Sn ferb plaats had, zegt the Nautical Standard aangaande bet verboi 0111 te rooken, dat bij de britsche marine al meer en meer veld wint, het navolgende: Deze ge strengheid wordt op sommige schepen zoo ver gedre ven, dat de kapiteins van hunne officieren eischen om niet meer te rooken. De admiraal, welke over het es kader in de Middellandscbe Zee het bevel voert, wil geen officier in het eskader toelaren, indien hij het roo ken niet vaarwel zegt. Op andere schepen zijn de officieren, we ke tabak rooken, genoodzaak om zulks heimelijk bij de matrozen te doen. - Op Malta is den 18 November de influenza (eene soort van griep} uitgebroken, die door velen be schouwd wordt als in verband te staan met de cholera. Werkelijk heeft er zich den 16 een geval van cho'era opgedaan aan boord van liet lransel 1 e stoomschip Men tordat er den 14 van Konstantinopel was aangekomen. Den 17 daaraanvolgende overleed de patient. FRANKRIJK. Parijs den 1 December. De laatste berigten uit Zwitserland zijn uit Bern, dd. 28 November en be heizen weinig nieuws. Daar Wallis nu het eenige kan ton is, dat zich aan de bevelen van den landdag niet onderworpen heeft, heeft generaal Dufour besloten de reserve aftedanken. - De beruchte mad. Laffarge zal op den 1 Januarij in vrijheid worden geste'd. NEDERLANDEN. Rotterdam den 4 DecemberBij den boekhan delaar N. Ntjgh alhier, zag dezer dagen het licht een Jaarboekje van Wetenschappen en Kunstenbevat tende de meest belangrijke ontdekkingen en verivterin gen in het gebied der weikuiiaktinde, technologische en andere op nijverheid en landbouw toegepaste we tenschappen natunrkur.de; scheikunde; dierkunde; kruidkunde; dellstofuundeaardkunde: weerkunde; sterrekunde en statistiek versierd met houtsnee figu ren; Eerste jaargang, onder redactie van Dr, S. Bleek rodehoogleeraar aan de academie te Delft, enz. Wij gelooven, dat onze periodische litteratuur aan deze onder neming, die jaarlijks schijnt te zullen worden voortge zet, eene goede aanwinst heeft gedaan. Het jaarboekje heefr eene gelijke strekking, als het Tearbook of facts in {science and Artshetwelk reeds sedert jaren in Engeland uitkomt. Men vleit zich zegt de schrij ver in de voorrede, „dat hetzelve worde een jaarlijksch overzigt der meest belangrijke handelingen in het rijk der wetenschappen en kunsten, van welke de weten schappelijke beoefenaar gaarne eene beknopte aanteeke* ning wenscht, de beminnaar van wetenschappelijke!! vooruitgang en practische verbeteringen, met belang stelling kennis neemt, en de uitoefenaar van eenige wetenschap of kunst tak een nuttig gebruik kan ma ken." In zulk een overzigr, bewerkt door eene band als die van deu kundigen schrijver, zal een ieder voor zeker belang stellen, die de vorderingen, 111 kunsten en wetenschappen gemaakt, verlangt gade te slaan. Voor dezen is dit jaarboekje een welkom geschenk. (iV, R. C.) Bij de afdeeling I]sseIocver der Geldersche Land bouw Maatschappij is onlangs door 't lid van verdienste, den hr. Baron Schimrnelpenninck van der Oijethans gouverneur van Gelderland een verslag ingezonden van proeven door hem nïet uitheemsche aardappel poters genomen, als met groote blaauwe van Porto Allegro in Zuid Amerika groote witte van Maltha groote witte in 1844 van zaad uit Cliiil gewonnen; ivitte ronden in 1844 van zaad uir Intermedins op de westkust van Zuid Amerika gewonnenvroege witte ronden uit de Schotsche Hooglandenvr >ege lange in 1846 van zaad uit Canada gewonnen; zeer vroege witten druif uit Darfour 11» Opper Egijprelate roo- den uit Californielate geheel zwarte uit Nieuw-Zee- landen zwarte veldmuis van binnen gevlekt. Van al deze soorten werden de poters geleverd door Knecht te Solingen. De overige poters waren gewonnen van 'tzaad in 1846 door de Commissie van Landbouw verstrekt, als witte vroege Algiers, nieuwe Howards en Early Bull American terwijl ook nog witte ronde in 1845 uit Java overgebragr, werden beproefd; als- mede eenige late gele voederaardappelen in 1846 zelve geteeld doch zoozeer door de ziekte aangetast, dat zij schijnbaar geen kiemvermogeu meer bezaten; niettemin leverden vier dezer laatst genoemde poters 108 zeer groote gezonde aardappelen. Van elk dezer soorten leverde een tiental poters 130 tot 476 aardappelen, 't minste aantal de cbiliscbe en de californisclie, 't meeste de nieuwe Howards en de Darfoursche. 'tSmakelijkst en meeligst waren die van Porto Allegro (leverende 20 voud), de Canadasche (26 vond) en de zwarte veldmuis (30 voud). De aanbevelenswaardigste scheen de eerste dezer diie laatstgenoemde, ook door zijne druiventrosachtige wijze van groeijen, waardoor wei nig land door veel aardappelen wordt ingenomen. De heer Schimmelpenninck beeft ook elders poters medegedeeld van deze onderscheiden aardappelsoorten; de uitkomsten zijn tiaar minder naauwkeurig aangetee kend, maar van alle zooveel poters gewonnen dar er in 't volgende jaar op grootcr scitaal proeven mede kun nen worden genomen. Ook lteeft bij zijne medeleden, die in 't aanstaande voorjaar proeven met deze aard- appelen mogren wenschen te neme.i, doen weten, dal zij tot het verkrijgen der poters, wilke zij verlangen, zich kunnen aanmelden op den huize de Poll. Goes den 6 December, 's Kpnings 55ste verjaar dag wordt heden alhier, op de gewone wijze, in ge* paste vrolijkheid gevierd, Bij Z. M. besluit van heden, zijn onder meer» dere benoemd, tor Ridders der Orde van den Neder» landschen Leeuw de Heeren Mr. A. P. van Dcinse president der Arrondisse- ments regtbank te Middelburg. Dr. J. W. HeelingWethouder te Goes. Mi.'M. VerbruggeAdvocaat Generaal bij hetProv. Ger.g'.shof in Zeeland, te Middelburg. Mr. li. IVagthoLid der Provinciale Staten van Zeeland en Buigemeester vau Tholen. Aankondiging van een uitgegeven plaatwerk. Voor eenige maanden heeft de Heer George Cruiks- hank. in Londen acht platen uitgegevenwaarin hij den voortgang van de dronkenschap en hare schrikke lijke gevolgen naar het leven heeft gereekendonder den titel vanthe Bottledat is de Flesch. De eerste plaat schetst ons een vertrek vol welvaart, waar de man voor de eerste maaleer men aan tafel gaat, de borrel-flesch opneemt en zijne vrouw, die wei gert, tot her nemen van een slokje overhaalt. In de tweede 2ien wij de merkbare verachtering van bet gezin uitgedrukt. De man hangt half slapende op zijn stoel. Hij heeft door den drank zijn werk verloren. Het oudste meisje wordt met een kleedingstuk uitge zonden 0111 daarvoor de ftesch te laten vullen. Op de derde worden de nog overgeblevene meubelen voor gemaakte schulden verkocht en weggehaald. De flesch alleen blijft onaangeroerd op de schoorsteenmantel staan. Onverschillig zien het de ouders aan en troosten zich met de flesch. De vierde wijst ons henzoo als zij op straat worden gezer. De kinderen bedelen otn brood. De ontaarde vaderin 'ompen gekleedlaat, voor het geld in eene kroeg de flesch vollendie hij in zijn wijde jas-zak sreekr. In de vijfde vinden wij hen terug opeen zolder kamertje. Zij zitten daar, bibberende van koude; liet jongste kind is van ellende en gebiek gestorven en ligt in hei „kistje. De ouders geven elkander her glaasje. Vn-tr hen staat de flesch. Een hevige twist, wattbti de man zijne vrouw mishandelt en de kinderen zich titsschen hunneouders werpen, is her onderwerp van de zesde. De ledige flesch die daar sraat, heefr dit gedaan. Op de Zevende ligt de vrouw ter aarde uitgestrekt; Dooreen slag met de flesch heeft haar man haar vermoord. Deze ziet met; in twee stukken op den voorgrond neerge worpen. De buren dringen binnen. De man wordt door geregtsdienaars gegrepen. De fl sch heeft zijn werk voltooid. De achtste eindelijk Is zonder flesch. Daar zit de moordenaar wezenloos in het krankzinnigen huis. Zijne kinderen, de dochter als eene hgtekooi gekleed, komen hem bezoeken. Hij beeft er geen weet van. Het gekkenhuis alleen, waar hij zijn droevig leven zal eindigenbewaarde hein voor het schavot. Deze platendie zich vooral onderscheiden door eene allergelukkigste vinding en door eene juiste tee- keningder gelaatstrekken, hebben in Engeland grooten opgang en diepen indruk gemaakt. Wij hebben drie Eugelsche b'a.len voor ons liggen die in geene de minste betrekking staan tot de afschaffings-vereenigin» gen en er allen met gelijken ophef van gewagen. The people's Journal van 18 Sept. zegt er van: wy vinden in deze voortreffelijke schetsen eene dier prijzenswaardige toepassingen der kunst op de zedelijk heid die den kunstenaar even zoo zeer tot eer ver strekken als zij heilzaam voor het volk zijn. Zij zijn in staar om de oogen te openen en een diepen schok te weeg te brengen. The illustrated London News van 11 Sept. noemt den beroemden kunstenaar: den schilderenden zede. leeraaren wenscht dit buisselijlc treurspel in aller handen. Een beroemd volk der oudheid trachtte aan de jongelingen afschrik van dronkenschap in te boezemen, door hen volop te laten drinken en hen dan hunne mis vormde gelaatstrekken in een spiegel te doen beschou wen. Van deze platen durven wijals een onscha delijk voorbehoedmiddelnog betere uitwerking bij onze jeugd verwachten. En the Punth or the London Charivarimede van 11 Sept., stel: ons een slijter in sterke dranken voor, die eene groote premie uitlooft aan den schilderwel ke een tegenhanger van deze, voor zijn vak zoo ver derfelijke platen zal vervaardigen, en zegt dan verder: de kunstenaar heeft in waarheid aan de ondeugd hare eigene beeldtenis voorgehouden. Heeft vader Matthew een pensioen van 300pond paarlijks verdiend, Cruiks» hank mag er wel een van 1,000 hebben voorde groo» te weldaad welke hij hierdoor het volk heeft aangebragt. Na dit alles zal men met blijdschap vernemen dar

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1