GOESSCHE COURANT. W. 96. Donderdag 2 December* NIEUWSTIJDINGEN'. ZWITSERLAND. Bern den 2a November. Gisteren is hier ter ste de in zijn geheel bekend geworden het belangrijke be sluitdat de voorloopige regering van Freiburg den 19 uitvaardigde. Her eerste artikel van dit besluit luidt als volgtDe Jezuiten de corporatiën congregatiën en ligchatnen voor het onderwijs welke aan deze orde verbonden zijn worden voor altijd uit het Freiburgsche gebied verbannen. Het artikel 2 luidt: Deze maatregel trefta. de Jezuitenb. de Ligorianen c. de Maria- uen zoogen. ignorantijnen d. de broeders van de Christelijke leer; e. de zusters van den Heiligen Jozef; f. de zusters van St. Vincent de Paulag. de zusters van het Heilige Hart. Arr. 3. De corporatiën van ge noemde soort mogen voortaan, onder welke benaming en welk Voorwendsel ook zich niet in het kanton ne derzetten of eigendom verwervennoch bestuurders zijn van openbaar of bijzonder onderwijs. Artikel 4. De genoemde orden en congregatiën moeten het kanton binnen 3 maal 24 uren na afkondiging van dit besluit verlaten hebben. Ar". 5. Alle, zoo roerende als on roerende goederen worden de eigendom van den staat, en de opbrengst derzelve zal voor het openbaar onder wijs bestemd worden, Ten dien behoeve worden zij onder sequester gesteld zullen dadelijk geïnventariseerd en aan het burgerlijk bestuur overgegeven worden. Ces siën of andere verdragen, welke na den 15 October gesloten zijn, ter onttrekking van eentg gedeelte dezer goederenworden ongeldig verklaard enz. l DLUTSCHLAND. Frankfort, den 27 November. Men verneemt thans eenige nadere bijzonderheden betreffende de ge vechten, die de inbezitneming van Lucern onmiddelijk zijn vooraf gegaan. (Dezelve komen grootendeels over een met diewelke wij reeds vroeger hebben mede gedeeld). Alleen verneemt men nog, dat in den nacht voor de overgave van de stad, eene kleine revolutie plaats gevonden heeft, ten gevolge waarvan de regering afgetreden was. Van de houding der troepen van beide zijden wordt met veel lof gesproken. De overste Ziegler leidde zelf den aanval op Gislikon en vertoonde zich overal, waar het gevaar het grootste was. Er is hem een paard onder het ljjf doodgeschoten en hij zelf is gewond. De troepen van Aargau, Appensell, Zurich en Thur- gau, kortom alle eedeenootschappelijke troepen die in het gevecht waren, hielden zich voortreffelijk. Men zegt, dat generaal Salts Soglio door een stuk van eene granaat eene vrij belangrijke wonde aan het achterhoofd bekomen heeft. Waarschijnlijk zal de inneming der Stad niet zonder ongeregeldheden afgeloopen zijn. Vol gens een brief uit Lncern, gedagteekend 24 dezer, zouden alle leden der oude regering de vlugt genomen hebben en alleen de regrer van instructie Ammanbe nevens generaal Salis Soglio gevangen zijn. Uit Freiburg wordt geschreven, dat de kommandant van dat kanton, de overste Rilliet, zoowel bij de pro visioneele regering als bij de eedgenootschappelijke af gevaardigden verzocht heeft, 0111 het besluit betrtffende de verwijdering der nonnen Uit liet kanton in te trek ken. Dit verzoek is zoow 1 aan den kommandant als later aan den bisschop op het bepaaldst geweigerd. Darmstad den 23 NovemberDe instructie in de zaak van graaf v. Görlitz wordt zeer geheim ge houdenen zulks teregtten einde geene zaak van eenig belang aan de waakzaam heid van de justitie zou kunnen onttrokken worden. I tusscben moet, volgens «en algemeen verspreid gerucht, zooveel zeker zijn, dat de ongelukkige gravin weikelijk vermoord is. Vol gens hetzelfde gerucht zou de moord door verworging hebben p'aats gehad. Ten einde alle sporen van zulk een geweldigen dood te vernietigen, zou liet hoofd der vermoorde in de naauwe ruimte van een openstaande f. chrijflessenaar gebragr, met eene brandbare vloeistof (wijngeest) bevochtigd en deze in brand gestoken zijn. Men vermoedt, datdeze handeling zoo dikwijls her haald is, tot dat het hoofd, de hals en de schouders (aan welke ligchaamsdeelen men de sporen van ver worging zou hebben kunnen ontdekken) zooveel mo gelijk verkoold waren. Voor deze opvatting schijnt ook de omstandigheid te pleiten, dat aan en in den schrijflessenaar het vuur alleen daür het hout heeft aangetast, en min of meer verkoold, waar de brand bare vloeistof zich heeft verspreid. FRANKRIJK. Parijs den 24 November. Men zegidat de Prins \an joinville het bevel over het eskader in de Middeilanusche zee heeft nedergelcgd en naar Frankrijk terug komt. Eene leverziektevan welke zich in de laatste tijden metkitëkener. hadden opgedaan zoude zegt men. den prins tot dit besluit genoopt hebben. Li Frankrijk heeft onlahgs iemand een middel uit gevonden oin de klokken in de kerken te doen vervan gen door een electriek gelui. Hij heelt aan het Gou vernement verzochteene commissie ie benoemen, be last met het ondetzoek naar deze uitvinding. BELGIE. Brussel den 29 November. De instructie van de zaak der moordenaars van niej. Evenepoel en hare dienstmaagden, schijnt zich hoe langer hoe meer te zul len verwikkelen. Bijna dagelijks hebben er b langrijke confrontatien plaats. De bekentenissen van de dienstmaagd van Rosseel hebben reeds vetl tot de verdere omd kking d r mis daad bijgedragen. Deze dienstmaagd, 'welke ten vrij schoon meisje is, werd door Rosseeleene maand voor zijne inhechtenisneming, aangezocht 0111 in zijne her berg te Brugge te komen wonen, en bevond zich des tijds te Brussel in een dier kleine logementen, voor meisjes die buiten betrekking zijn, welke bij de policie in zeer kwaden reuk staan. Volgens haar moet van den Plas herhaaldelijk te Brugge eiï Rosseel vesclnll ndé malen binnen deze stad geweest zijn, 0111 met elkander ie spreken. Ook heeft Rosseel aan van den Plas, na den verkoop van eenige kleinoodien, per mandaat op de post eene som van 50 ir. toegezonden. Zij heeft ook aan de justitie verklaard, dat zij Rosseel, bij den verkoop van een gedeelte der gesmlene voorwei pen, te Sluis ir. Vlaanderen op hol landscli grondgebied, 3mijl van Brugge, vergezeld had, welke verkoop slechts weinige dagen heeft plaats gehad, voor dat de justitie op het spoor der misdaad is gekomen. Rosseel en zijne diens-maagd deden de reis naar Sluis in eene vigilante. terwijl de laatste, de voorwerpen die verkocht moesten worden, op hare borst verborg, ten eincie dezelve zoodoende zonder gevaar over de gren zen te kunnen brengen. Het gestolene werd toen aan een n.an, in een klein huisje ie Sluis wonende, over geleverd, welke zi| terstond, herkende, aangezien hij wekelijks te Brugge kwam eji dan gewoonlijk ook de herberg van Rosseel bezocht, die alstoen in hare te genwoordigheid het geld van den verkoop p de tafel 1 voortelde. Te Brugge teruggekeerd, verborg Rosseel het ontvangetie geld in den kelder van zijn huis. De vrouw van Rosseel moet van dit alles niets ge weten hebben. Men verneemt wijders, dat liet zilverwerk en een groot gedeelte der kleinoodien. waauiaar op aanwijzing van Rosseel te vergeefs gezocht was, in liet Quartier- Louise gevonden zijn. De misdadiger werd heden ochtend onder goed geleide en sterk gebonden naar dit punt vtivoerd. De procureur des konings en een regrer van instructie volgden het rijtuig niet den gevan gene in eene vigilante.. Na de rigting eener hegge buiten de poort Louise gevolgd te hebben, wees hij de plaats aan, waar hij niet van den Plas, na den moord, een gedeelte der gestolene voorwerpen begraven had, welke dan ook in het zand, ter diepte van 5 voet, gevonden werden. „Gij zier wel, riep hij uit, dat ik de waarheid ge it L' 1 .-f! v sproken heb en dat het zeer moegelijk zoude geweest zijn, om de ontdekking zonder mijne tegenwoordigheid te doen." Ook met bloed bevlekte voorwerpen waren daar verborgen. Rosseel heeft al de bijzonderheden van het begraven der voorwerpen medegedeeld. De moorde naars moeten vooral deze plaats uitgezocht hebben; toen zij na den moord in het Quartier Louise aankwa* men. was het zeer duister en viel er regen. De plaats waar beide mannen stil hielden, is zeer afgelegen en is het re vermoeden, dat zij hem, die hen op dat oogen- blik had verrast, zouden vermoord hebben. Van al de gevondene voorwerpen, die erkend werden aan den heer Evenepoel, zijne familie en dienstboden te bHiooren, is een naauwkeurige inventaris opgemaakt. Rosseel werd daarop naar zijne gevangenis terug ge. bragt. Gedurende de geheele reis gaf hij blijken van eene buitengewone vrolijkheid; alles bewijst in dien man eene ontzettende onbeschaamdheid. Rosseel moet overigens nog verklaard hebben, dat hij en van den Plas zich 11a de misdaad in de kamer van den laatsre begeven hadden, ten einde zich te rei. nigcii en van kleederen te verwisselenop eene toen uiigewasschene broek moeten nog sporen van bloed aanwezig zijn. De gereedschappen, die tol den moord gediend had. den, zoo als b. v. de hamer, waarmede de drie on. gelukkigen waren mêrgeveld, zijn in diezelfde kamer verborgen geworden. Van den Plas ecliter blijft steeds ontkennen of lie ver wil in liet geheel niet meer antwoorden. De heer Evenepoel en eenige leden zijner familie hebbeh gisteren nog eeti verhoor ondergaan. Meer of minder verdachte personendie met de beschuldig, den in betrekking stonden, zijn geconfronteerd gewor den en men eischt van hen eene naauwkeurige opga ve, waar en hoe zij hunnen tijd op denzoo noodlot- tigen avond van den 2 September doorgebragt hebben. Men veronderstelt dat Rosseel al zijne medepligtigen niet noemen wil. NEDERLANDEN. •sGravenhage den 29 November. Voor de ar- ronJtssements-regibank alhier is heden een aanvang ge maakt met de behandeling der zaak van Govert Verploeg% aangeklaagd ter zake van opligtingdaar hij van een aantal personen, door middel van valsche voorstellingen, berigter.uitzigten en beloftengelden had bekomen, voor het iiun geopende vooruitzigt van hun daarvoor postenbedieningen of betrekkingen te zullen bezor gen; en dus door op die wijze die personen te bedrie gen en hunne gelden in handen te krjjgenten einde ze voor eigen gebruik aan te wenden. Een aantal getuigen is gehoorddie meerendeels al len het slagtoffer van hunne ligtgeloovigheid zijn gewor den en diehetzij door het lezen van advertentien waarbij liet uitzigt op betrekkingen was geopend,het zij door het zelf plaatsen van advertentien, in aanra king zijn gekomen met de firma Gode/roy en Co.waar naar men dan eens in naamloozealléén met onbeken de initialen geteeitende brieven, dan weder tyj wijze van mondelinge informatien verwezen werd. Meest alle die getuigen hebben elk f 600 gestort, daartoe overgehaald door de valsche voorgevens en den voorgewenden invloed van den gedaagde Verploegh als zoude hg, door zijne connection met ambtenaren en hooggeplaatste personen, in staat zijn postenjof bedie ningen te bezorgen. Allen hebben ook later het dwaze van hun zoo ligtzinnig verleend vertrouwen ingezien en hebben hun geld verloren zonder de beloofde ambten te verkrijgenterwijl de meesten naderhand 100 of 200 hebben terug bekomentoen de zaak eenige meerdere ruchtbaarheid had verkregen. Het geheele getuigenverhoor heeft de onwederleg- bare bewijzen opgeleverd, dat Verploegh wel steeds had voorgegeven invloed en vermogen te hebben om posten te begeven of tot de verkrijging er van kracht dadig aan te bevelendoch dat al deze beweringen lo- "L r' f De uitgave de%er Courant geschiedt Maandags\ I en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal \isf J-,~ 5; Franco per Post f .1,90. J f Gewone Advertentien worden a 10 ets. f geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodber \van J 6 regels k f d ,20, behalve het Zegelregt,

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1