GOESSCHE COIIRAK Maandag SI? November. De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal isf df/5; Franco per Post f .1,90. f Gewone Advertenti'èn worden a 20 I geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en \van d 6 regels d f d,20, behalve het 'J1U V Li xl| Ter algemeener bekendmaking deelen wij gaarne een kort overzigt mede van den aard en de strek king der in ons vorig nopamer vermelde Tombola Men zal zich tegen een nader te bepalen entree geld op eenen avond in de schouwburgzaal alhier kunnen vereenigen alwaar zoodanige vermakelijk heid zal worden uitgevoerd als door de ontwer pers geschikt zal worden geoordeeld, om, in verband daarmede, eene verloting te doen plaats hebben van alle zoodanige nieuwe en onbeschadigde, voorwerpen als door een ieder, van wat stand of rang ook tot dat einde aan de na te noemene heeren als gift zullen worden ingezonden. De ontwerpers vleijen zich dat eenen zoodanigen avond zoo door de verloting zelve die, door den onderscheiden aard der voorwerpen en de dadelijke uitreiking, van alle eentoonigheid vrij zal zijn, als door de overige middelen tot amusement van een beschaafd publiek voor velen ja voor allen ge- noegelijk wezen zal. Alle inkomende voorwerpen zullen legen een entree geld van 10- cents de persoon ter bezigtiging ten toon worden gesteld. De loten worden a 25 cents uitgegeven. Het doel der ontwerpers met dit alles is om op eene aangename wijze door liefdadigheid het voor de behoeften van dezen winter ontoereikend bevonden bedrag der vrijwillige inschrijvingen bij de Oeconomische Spijsuitdeeling alhier, aan te vul len en zal daarom de opbrengst van een en ander aan de Commissie van deze hoogst nuttige en on misbare instelling worden uitgereiktop dat daar van de armen en wel alle armen zouden genot hebben. Zij dus, die zich met deze taak belast hebben, ver wachten dan ook dat zich niemand zal wiLlen ont trekken tot medewerking van dit loffelijk doel terwijl eene lijst gereed ligt en zoo veel mogelijk aan allen zal worden aangeboden, waarop men door zijne naamteekening te kennen zal geven dat men zich wil verbinden, vóór ultimo December eenig voor werp in te zenden Door deze Tombola wordt alzoo den armen on dersteuning verleend uit enkele Liefdadigheid den weldoeners eene uitspanning aangeboden die aan giften in den gewonen vorm niet verbonden is. De Heeren, welke zich met de uitreiking der lo ten hebben belast, en bij wien men de voorwerpen zal kunnen inzenden zijn Mr. J. G. de BACKED. MULDER, MGz. G. P. BLAAUBEEN. J. C. KAKEBEEKE. W. A. de LAAT de KANTER. Mr. J. L. H. LIEBERT. Mr. P. J. van deii MEER MOHR. Th. v. ULJE PIETERSE. .1 RISSEEUW. il. SCHAAPMAN. J. SCIIRAVER. C. M. STEENRIJK. 0. YE Ril AG EN. J\IE il W8T B J I) S N V" 1(1 N «EESlKQïieT'""--— RUSLAND. St. Petersburg, den 16 November. De berigten uit Moskou over den vootramni dec cholera, meiden, dat op den 4 November 83 peisonen door dsze kwaal aangetast en 58 gestorven waien in het geheel waren nog 665 lijders. In 35 dagen waren 1694 personen door de cholera aangetast en 776 gestorven de ziekte schijnt evenwel af te nemen. l)e meeste ziektegeval len kwamen den 2 November voor; op dien dag kwa men er 147 nieuwe zieken bij, terwijl 79 overleden. De geneesheer van het Matia-hospitaal voor ar men alhier, dr. Spoerer., meldt 111 de hier verschijnende geneeskundige courant, dat hij met het beste gevolg in de epidemische cholera verdund salpeterzuur heeft aan gewend. Van de 76 zeer ernstige choleralijders, ver loor hij tijdens de epidemie van 1831 sjechts 7. Hij diende hen het zuur in een geconcentreerd afkooksel van saleb of in gersten water toe, in de verhouding van een half of een heel drachma op acht, tot tien oneen, met de noodige suiker zoet gemaakt. I11 het begin diende hij om de vijf of tien minuten een eetlepel toe, en verminderde of vermeerderde de dosis, naarmate de brakingen, buikloop of de krampen toe of afnamen. Het was verrassend, zegt Spoererhoe gewoonlijk, na dat men dit middel eenige uren gebruikt had, het braken en de buikloop en zelfs de hevigste krampen ophielden, de afscheiding van ga! en urine weder haren gewonen gang nam en de natuurlijke warmte van het ligchaam wederkeerde. Het wrijven van het ligchaam met warme olie, het vvasschen met prikkelende azijn of kamferazijn, bevorderen de goede werking. DU1TSCHLAND. Frankfort den 24 November. Volgens brieven van de Zwitzersche grenzen, zot: de aanval op Lucern den 21 plaats hebben. Van Aarau heeft men brieven van 20 dezer. Met belangrijkste in dezelve is. dat in den nacht van den 19 op den 20. diie afgevaardigden van Zug zich bij den generaal en chef Dof our hebben vervoegd en in den morgen van den 20 de kapitulatie van Zug hebben onderreekend. Buitendien zijn bij die gelegenheid ontvangen twee proclamatie», de eene van generaal Duf our aan de eedgenooischappelijke krijgslieden, de andere vat) den chef van d-n emcraleh staf aan de inwoners van het kanton Lucern. B -iden kondigen aan. darde eedgenootschappelijke troepen voer op het grondgebied van Lucern hebben gezet en voe ren de dagreekening van 22 November. Voorts verneemt men, dat in den nacht van 20 op 21 in de omstreek van Zofingen eene sterke kanon- nade is gehoord, zoo het scheen in de rigting van Hutwyl en Langenau. Men vermoedde, dat de divisie Ochsenbein de verschansingen van Lucern op de gren zen van net Emmenthal heeft aangetast. Even gelijk zulks bij de operatien regen Freiburg het geval was, zoo schijnt ook hier generaal Dufourwiens hoofd kwartier gisteren te Muri was, alle berigten van de bewegingen zijner troepen zooveel mogelijk geheim te honden. Betreffende de positie der eedgenootschappelijke ar mée deelt een schrijven uit Bazel bet volgende mede: Zoo even ontvangt men hier het berigt, ciat de bonds- troepen van alle kanten tegen Lucern zich in beweging hebben gesteld. Toen de kolonne van Zurich en St. Gallen tot Baar voortgedrongen was gaf Zug zich. zonder wederstand over en werd door twee batailjons bezet, van welke het grootste gedeelte weder op marsch is gegaan, en wel in de rigting van Artli, hetgeen dienzelfden dag (Men aosten), waarschijnlijk des avonds nog, door de bondstroepen bezet is. Bij IJochdorf, nabij liet begin van het meer van Bildegg, moet een klein gevecht hebben plaats gehad, waarna de troepen van liet Afzonderlijk Verbond eene rugwaartsche be weging naar Rorhenburg gemaakt hebben. Zoo moet ook een gevecht bij St. Erhard niet ver van Sursee, en gelijktijdig bij Russwijl geleverd zijn. Volgens deze berigten was de stelling van het eedgenootschap* pel ijk leger den 2 isten waarschijnlijk als volgt: De regtervleugel steunde tegen de rivier Eilimen, tusschen Wertenstèin en Schachcnliet centrum stond tusschen Bertischwifl en Rothessburgterwijl de linkervleugel Küssnacht aan de Vierwaklstacrersee en Udligenschmjl verdedigde. De arniée vormde alzoo een boog van 41 tol 5 uren lengte, die heden tot eene lengte van 2 of 3 uren zal verkort zijn. De manoevre van Dufour is in een strategisch opzigt meesterlijk hij vermijdt alle moeijelijke punten en tast de positien altijd van dien kant aan. waar zij het gemakkelijkst en zonder veel bloedvergieten kunnen genomen worden. FRANKRIJK. Parijs, den 23 November, Het Journal de Tou lousevan den 18 dezer deelt het volgende verhaal medeOp het ©ogenblik dat de diligènce van Marseille aan het bureau der onderneming binnen eerst genoem de stad ophield en talrijke reizigerswaaronder vele vrouwen en kinderen,uit het rijtuig stapten en zich be zig hielden niet het bijeenverzamelen hunner bagage deed zich plotseling eene angstkreet hooren die door vele andere gevolgd werd. Iedereen vlugtteverliec zijne bagageen snelde zoo spoedig mogelijk naar de uitgangen van de binnenplaats, welke ongelukkigerwijze alle gesloten waren. Tot zelfs de paarden verbraken van schrik hunne leidsels en dreigden de vlugiende reizigers te vertrappen. Maar dit gevaar was het grootste nietaller oogen waren met eene verschrikkelijke angst gevestigd op een monster van- onbekenden vorm, met overeindstaande ha ren en bloedige, vlammende oogen dat zich met woe dende sprongen onder de menigte wierp onder het ui ten van vreemde wilde kreeten die zelfs den onver- schrokkensren van vrees deed sidderen. De conducteur, die te vergeefs eenige uitleggingen wilde «even, vermeerderde nog de algemeens ontstelte nis. Zt) die het digtste bij hem waren, vernamen dat eene hyena op de, imperiale der diligence was geplaatst geweest en oat ck ze, door den honger gedrongen de ijzeren kooi, waarin hij opgesloten was, had weten te verbreken. Deze tijding vloog van mond tot mond en veroor zaakte, daar de bloeddorstige aard van dergelijke die ren genoegzaam bekend is, eene verdubbeling van angst- kreeten. De hyena werd eindelijk zelve door al dat geweld bedwelmd en wierp zich in een der magazijnen van liet etub'issement, waarvan de deur open gelaten was, van welk oogenblik door eenige moedigen gebruik gemaakt werd, om dat magazijn te sluiten. De hyena alzoo buiten staat gesteld zijnde om onge lukken te veroorzaken vertrokken de bevende reizi gers ten einde eene plaats op te zoeken om eenigzins van den do irgestanen angst te kunnen bekomen. Nadat het beest twee dagen opgesloten was geble ven, kwam een reiziger aan, die zich als deszelfs ei. grnaar verklaarde. Hij begaf zich terstond naar het ma gazijn en opende de deur. Naauwelijks kreeg de hyena hem :n het oog of hij sprong naar hem toe, kroop aan zijne voetenlikte hem handen en aangezigt en gaf overigens alle blijken van vreugde. De reiziger, dienaar men zegt, een officier van de administratie der armee in Afiika is, bond het dier, om de menigte gerust te stellen, als een jonge hond een touwtje om den hals en voerde het zoo met zich mede naar het hotel Domerguewaar hij zijn intrek geno men had Deze hyena is zeer schoon, mak, twee jaar ouden laat zich door iedereen naderen en streelen. Parijs, den 24 November. Een tweede kanton van liet Afzonderlijk Verbond, het kanton Zug, heeft zich aar. het eedgenootschap onderworpen. De kapitulatie luidt als volgtDe regering van Zug treedt uit liet Afzonderlijk Verbondde eedgenoot- schappelijke troepen nemen den 2den November bezit van het kanton Zugde troepen zullen volgens de reglementen van liet eedgenootschap gehuisvest en ge. voed wordende regering van Zug ontslaat onmidde* lijk hare troepen en laat devzelver wapens in het tuig huis nederleggen de troepen van de andere kantons van het Afzonderlijk Verbond zullen dadelijk het kan. ton Zug verlaten; op dezelfde wijs zal ook de land» storm ontwapend wordende wapens mede nederte. leggen in liet tuighuis van het kanton; Zug zal zoo spoedig mogelijk de gemeenschap bij Sins en de Sihf- brug laten herstellen, maar behoudt zich voor de kosten op de schuldigen te verhalen; de troepen van het eed. genootschap handhaven de orde en waarborgen de veiligheid van personen en eigendommenalle niet militaire kwestien worden door den landdag beslist.

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1