N°. 94. Donderdag 35 November. GOESSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandags Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal isf 5; Franco per Post f .190. Gewone Advertenti'èn worden a 20 ets. de egel\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtthi I I1 van J 6 regels a f J,20, behalve het Zegelgegl. NIËU WSTIJ DIN G 13 N DU1TSCHLAND. Berlijn, den 20 November. Terwijl de geschil - len in Zwitserland reeds met het zwaard beslist wor den, maken de groote mogendheden een begin, om ze langs den diplomatieken weg te regelen. Er is daartoe een congres voorgeslagen, waarop generaal von Radowitz als pruissisch gevolmagtigde zal verschijnen. De denkwijze van dezen diplomaat staal borg, dat ook de belangen der zwakkere partij niet zullen ven waarloosd worden. Het kabinet van Berlijn moet aan de hoven van Parijs en Weenen hebben voorgeslagen, om het congres te Neuenburg te houden, doch het is waarschijnlijk dat men daaitoe liever Biden Baden of Freiburg in den Bréisgau zal verkiezen. De heer Gtiizot heeft het eerst dit denkbeeld op het tapijt ge bragt, na vooraf zeer oorlogzuchtige maatregelen te hebben voorgeslagen die echter door Pruissen en Oostenrijk zijn van de hand gewezen. Op dit con gres zak de zwitsersche kwestie alleen van een staat kundig standpunt behandeld worden en zal men de godsdienstige geschillen aan het oordeel van den paus onderwerpen. De 22 zwitsersche kantons zullen hoofd voor hoofd door de respective mogendheden worden uitgenoodigd door bijzondere gezanten aan het ccn gres deeltenemen. Het is te betreuren, dat deze maat- tegelen wat laat komen. Frankfort, den 15 November. In Russisch Lithauen neemt de armoede onder den adelstand op eene vreesselijke wijze toe. Dagelijks ziet men aldaar aankondigingen van geregteli/ke verkoopen van land goederen welke aan adellijke personen toebehooren die niet in staat zijn hunne schulden te voldoen. Uit eene officiële opgave, aan het ministerie van binnen landsche zaken gedaanblijktdat in 29 distrikten 21,148 adellijke grondbezitters wonen wier gansclie bezitting slechts 25 of minder lijfeigenen bedraagt; zelfs zijn er onderscheidene familiëndie niets dan eene zeer geringe hoeveelheid land zonder lijfeigenen bezitten. Om deze verarmde edellieden te hulp te komenheeft de Russische regering beslotenhen naar de landsdomeinen in Simbirsk en Tobolsk over te brengen, en van hen, die volslagen onvermogend zijn, om in de opvoeding hunner kinderen te voor zien, één'zoon op 's Rijks kosten voor de krijgsdienst op te leiden. Frankfort den 21 November. Men verzekerde heden morgen, dat de stad Lucern, den 18 dezer, na een bombardement van eenige uren uit meer dan 60 vuurmonden, tegen bet vallen van den avond met storm ingenomen was. Daar echter de'avondbladen uit Zwit seriand niets van deze geb urtenis melden, vereischt dit gerucht nog allezins bevestiging. Meer zeker is de bezetting van twee plaatsen in het kanton Lucern door de eedgenootschappelijke troepen, namelijk Scliwar- zenbach en Pfaffikon. Uit Freiburg luiden de berigten nier gunstig. I11 een brief, door de éedgenootsch.<pp.lijke commissarissen uit die plaats, aan den landdag geschreven, blijkt dat overal waar zich gettie eedgenootschappelijkë troepen bevinden, wanorde en regeringloosheid heerschr. Vooral moet de landstorm van lift kanton, die niet met de noodige voorzigtigheid schijnt ontwapend te zijn, hier en daar de wapens weder opvatten. Men verzekert zelfs dat door een tro-p burgers en boeren eene poging was beproefd, om zich van her tuighuis meester te maken.' Tengevolge van dit alles is dan ook liet kan ton in staat van beleg verklaard. Een ander berigt uit Bern ad. 19 dezer, verzekert echter, dat de geruchten betreffende de muiterij van den landstorm van Freiburg zeer overdreven zijn. De woning van Maillardoz in Freiburg, moet zeer be schadigd zijnhij wordt door eene eedgenootsehappe- 3ijke wacht beschermd. Men zegtdat hij bij het overgeven van zijn degen geweend heeft. Daar men de soldaten van den landstorm ingeprent had, dat zij onkwetsbaar warenwilden zij naar geen kommando luisteren, dat hun overtollig voorkwam, waren hunne generaal alzwo ongehoorzaam, ja verachtten hem. Om niet al te zeer in een kwaden reuk bij de menigte te geraken, zag Maillardoz zich genoodzaakt schier da- gelijks dagorders uit te vaardigen. De intogr van de bonds-armee alleen redde hem eindelijk voor de uitbar stingen der woede des volks. Hoewel de Jezuiten met hun eigenlijk archief in tijds de wijk genomen hadden, moeten echter bij de plundering van hunne huizen, nog vele belangrijke documenten gevondenen reeds in handen der regering van Bern zijn. Ook heeft men brieven gevonden die onderscheidene anders onver dachte personen, waaronder Protestanten, in een on gunstig daglicht stellen. FRANKRIJK. Parijs, den 17 November. Een messenmaker te Parijs is hei slagtoffer geworden van eene zonderlinge wraakoefeningdes nachts heeft men door het sleutel gat van zijne winkeldeur eene bijtende vloeistof, men zegt vitrioolzuur, in zijn'winkel doen druipen terwijl menom liet vocht te beletten dat het den winkel weder uitliep de reet onder die deur met was had digt gesmeerd. Het alzoo gieten van een goed deel dezer stof op den vloer strekte en is voldoende geweestom liet gepo lijste van de staahverken zonder die te raken, te doen verdwijnen en de voorwerpen niet een' diepen roest te bedekken. Op sommigen is de werking zoo sterk ge weestdat men het onmogelijk acht ze weder bruikbaar te maken. Te YVazemraes (voorstad van Rijssel) isj.l. Maandag een vreesselijk ongeluk gebeurd. Werklieden waren bezig, om hij de gasfabrijk, door middel van een* Kaapstand, liet tegenwigt der gasmeters op te liij- schen. Daar liet touw kraaktewerden eenige werklie den door schrik overmeesterdlieten de spaken los en zetteden het op een loopen. Daar de kracht der weini ge overgeblevene werklieden niet groot genoeg was om de zwaarte van liet tegenwigt op te houdendaalde het niet groote snelheid naar beneden, terwijl de spaken, niet kracht uit hare gaten geslingerd, 13 der ongeluk kige werklieden troffen. Een dezer, aan het hoofd ge kwetstis dadelijk overledenvan drie anderen heeft uien hoop hen te behouden terwijl acht personen slechts onbelangrijk gekwetst zijn, wat ook het geval is met den ingenieur, die den at beid bestuurde. BELG J E. Brussel den 22 November. In de fabriek der lieeren Derqsne en Cail, in den faubourg de Flandre, alhier, is men tiians bezig niet het verzenden van reus achtige werktuigen, bestemd voor drie suikerfabrieken op Java. Verscheidene schepen zijn beladen niet die kolossale stukken ijzer. NEDERLANDEN. 's Gravenhage, den 23 November. Onlang werd melding gemaakt van den go den voortgang der werk zaatiilieden rot het nprigten en stellen van het voetstuk voor het standbeeld van prins Willem I. Thans is die voorlopige arbeid afgedaan, en alles in de beste orde gesteld, aaneen verbonden en voor de fijne be werking gereed gemaakt. De aannemer Ga/man, onder wiens leiding alles plaats had. is met een bezok van Z. Exc. den minister van bitinenlandsche zaken ver eerd geworden, die hem zijne tevredenheid betuigde over liet werk en de orde en Spoed, waarmede het was dnargesteld. De verdere werkzaamheden zijn alsnu op gedragen aan den heer architect Rcijersbijgestaan door den meester steenhouwer Rotteveeldie ook bij het stellen en oprigten van liet voetstuk den aannemer heeft ter zijde gestaan. Men verneemt, dat de plaat sing van het beeld op den pedestal in het begin van het voorjaar, en wel cp den' 8 Maart, zal plaats heb ben. De ge'neele hoogte van het gedenkteeken, van den beganen grond rot den kruin van het beeld, zal ruim 9§ ned. ellen zijn. Haarlem den 22 November. Gisteren is in de raadkamer van het stadhuis alhier, welke tot dat einde met de meeste bereidwilligheid door het ed. achtb. bestuur dezer Stad was afgestaan, eene algetneene ver gadering gehouden van afgevaardigden uit de onder scheidene onlangs hier te lande opgerigte conmissien, tot het verzamelen van gelden voor de oprigting van een metalen standbeeld van Laurens Janszoon Koster te Haarlem. Deze vergadering, welke werd voorge zeten door den heer J. J. F. Noordziek, werd bijge- woond door den heer dr. Ide Fries, als lid der voorloopige houfd-commissie, en voorts door afgevaar- digden uit de steden Amsterdam, Rotterdam, 'sGraven- hage, Utrecht, Leyden en Haarlem. Nadat door den heer Noordziek een uitgebreid verslag was gedaan van hetgeen door hem en de heeren de Vries en Schinkel in dezen tor dusver was verrigtheeft deze heer ver klaard dar het voorloopige hoofdbestuurthans nu zich allerwege com missiën hadden gevormd ter onder steuning van het door hem voorgeslagene ontwerp het geraden achtte, om het persoonlijk bestuur neder te leggen zijnde liet thans, ter bevordering der aan- gevangene zaak, wenschelijk eene hoofd commissie te benoemen. Daarop zijn als leden van die hoofd com missie verkozen de heerenJ. J. F. Noordziek dr. A. de Vries en A. D. Schinkelallen leden van het ontslagen voorloopige hoofd bestuur; voorts de heeren: D. D. Buchlerlid van de A nsterdamsche commissie, jhr. N. J. Steenvrucht van Duivenvoorde, C. Kruseman en Mr. L. Metmanleden der Haag. scbe commissie; de hoogleeraar f. Geel, lid derLeyd- sche commissie, en Mr. G. de Vries, Azn.lid der Haarlemsche commissie. Groningen, den 22 November. In den nacht van den 16 op den 17 Oct. j. 1. zijn den vogelvangers van Fuxhol zes afgerigte lokganzen ontroofd, welke hun grootste rijkdom waren, en welk gemis, bij niet terug, bekomingeen onherstelbaar verlies voor hen is. Et telijkejaren oefenden genoemde vangers hun bedrijf meest al op de Kropswolder made uithunne nettengan zen enz.daartoe benoodigd immer zonder eenige on gerustheid des nachts op dat veld latende. De gesto- lene ganzen waren geteekend als volgt: het middelste gedeelte van den bek rood de einden zwartbenevens een zwari boontje op den neus. Niemand zal het ge- wis bevreemden dat deze diefstal hun zulk een onher stelbaar verlies veroorzaakt, indien men weet, dat de ze soort van ganzen zéér zelden voorkomt, onmisbaar voor hunne broodwinning is, en zij alleen door hoogst moeitevolle aankweeking in dit bezit gekomen waren. Deze roof zal hoogstwaarschijnlijk drie huisgezinnen van het noodigste doen verstoken zijn. Mogt de plaatsing dezer letteren ter ontdekking leiden van dezen betrekke lijk belangrijken diefstal. (Gron. Cour.) Voor ongeveer 15 jaren verloor een vreemd koop. man, in den omtrek van Crefeld een pakket met eene aanzienlijke som aan schatkistbiljetten zonder dat men, in weerwil van alle mogelijke aangewende moeite een spoor daarvan ont lekken kon. Thans leest men in de Elberfelder Zeitüng de volgende aankondiging„Een pakket schatkistbiljetten, van eenige ponden zwaarte, hetwelk een koopman in bet jaar 183a verloren had werd in 3er tijd tusschen Siichtelu en Crefeld gevonden. De eigenaar of diens erven worden uitgenoodigd hun ne adressen, verzegeld en franko, onder de letters G. H. No. 7532aan de expeditie van dit blad te zenden waarop hun nadere berigten zullen worden medegedeeld." Waarschijnlijk wordt de vinder thans door gewetens kwellingen aangezet, om den achtergehouden vond aan den regtmatigen eigenaar terug te geven. Goes den 25 November. Met genoegen hebben wij vernomen dat zich alhier eenige Heeren vereenigd hebbenom in den loop dezer winter eene Tombola te houden waarvan de zuivere opbrengst zal worden uitgereikt aan de commissie der (Economische Spijsuit. deeling alhier. Wij juichen dit denkbeeld toe en ver

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1