rv\ os. G O E S S CIIE COURANT. Maandag 22 November ftevt.i frankrijk. f De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags I en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal 1 \isf J, 75; Fianeo per Post f .1,90. J f Gewone Advertenti'èn worden a 20 ets. de geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten \van J 6 regels a f d ,20, behalve het Zegelregt. I»'" NI E U tVSTI JDING EN DUITSCHLAND. Frankfort, den 17 November. Gisteren avond werd hier de tijding ontvangen, dat de stad Freiburg gekapituleerd heeft. Volgens sommige berigien moet de tegenstand hevig geweest zijn. Er zijn drie eedgenoot schappelijke commissarissen voor dit kanton benoemd. Het plan van den veldtogt volgens hetwelk Lucern eerst na de inbezitneming van Freiburg zon aangetast worden, is door eene onverwachte omstandigheid ver ijiJéid. Een aristocraat van Bern heeft aan de bewind voerders te Lucern dit plan vei raden waarop dek rijus raad van dir kanton beslootde kantons Zurich en Aar gau onntiddelijk aan te tasten. In den nacht van 12 Nov, marcheerde een sterk korps over Hitzkirch scheidde ■zich daarna in twee kolonnes, waarvan de eene bij Odenbaeh de schipbrug over devRettss forceren en de troepen van Zurich in het amt Kronau afsnijden zoude. Erie kowpagnhn Zurichers, nog in tijds gewaar schuvvdnamen de brug aan den linkeroever weg ooch moesten het eeltige uren achtereen tegen vier bat taillons volhouden. De andere kolonne was bestemd om bij Muri'er Vilmergen door te dringen, doch werd in weerwil van een allerhevigste» aanval, met groot ver lies teruggedreven. De geheele armee riep nu voor waarts!" en de koniinanderende officieren besioten het bewl van generaal Dufour niet af te wachtenmaar op Lucein aan te rukken, hetgeen wel zal geschied zijn. De troepen van het Afzonderlijk Verbond moe ten een aanzienlijk verlies aan dooden en gewonden ge leden hebbenmen spreekt van 200 man. Een berigt uit Aargau meldt, betreffende dezen aan val van de troepen van bet Afzonderlijk Verbond het volgende De troepen van Lucern zijn binnen hun ne bedekte wegen en mijnen teruggeworpen. De divi sie Gmur is over den Lindenberg in het kanton Lucern en van Kronau in het Kanton Zug binnengedrongen. Zij heef: bet stadje Zugais een punt van geen belang, links laten liggen en rukt langs verschillen le wegen zoo voorzietig mogelijk, op Lucern aan. De inval van den generaal Salis Soglio in Opper Aargau heeft niet het gevolg gehad hetgeen men verwachtteen men verzekert zelfs dat Dufour met voordacht bij Zottin gen een open punt heeft gelaten om den vijand tus- schen twee vuren te brengen. Volgens een dagb'ad kommandeerde generaal Salis Soglio in persoon een der beide kolonnes welke den 12 tot bij Rukenbach voort gedrongen was. Men zegtdat de levensmiddelen te Lucern rot een buitensporig hoogen prijs ziin gestegen de prijs van een be\jersch schepel haver kosi tegenwoordig ruim 40 fl. Frankfort, den 18 November. In de zitting van den Zwitserschen landdag van den 15 dezer, werden o. a. twee adressen voorgelezen, liet eene van de Zwit sers te Parijs, bet andere van 500 burgers van M inn lieim, die den landdag met derzclver vaste bonding in de ongelukkige geschillen geluk wenschen. Men ver wachtte dat den volgenden avond, nadat de ee'genoot schappelijke representamen zouden teruggekeerd zijn, weder eene zitting zou gehouden worden en men tracht de zaak vooral daarom te bespoedigen, ten#einde de zetel van Freiburg in den landdag zoo spoedig mogelijk zou bezet worden. Te Freiburg is eene provisioneele regering benoemd. Rilliet Constant blijft voorshands met het bevel over de stad en het kanton belast. De landstorm wordt overal gevangen genomen en ontwapend. Men 1 riemt het gedrag der overwinnaars, die geene wraak hebben genomen op de burgers en boeren, die van de daken der huizen en uit de kelders op de troepen vuurden. De fanatieke woede der bezetting van Frtiburg was zoo groot, dat zij hunne aanvoerders om het leven wil den brengen en officieren, die in banden der eedg-noot schappelijke troepen gevallen waren, moesten tegen de volkswoede beschermd worden, Appenzell bmerrhoden heeft nu zijn contingent mede or beschikking van den landdag gesteld. Volgens berigten uit Bazel van 27 dezer, was de divisie Burckhard daags te voren Bern gepasseerd en voor de grenzen van Lucern getrokken. Vijf divisien, sterk 60,000 man zijn op laatst genoemde plaats in aan- :ogtWaarschijnlijk zal de uaauwere insluiting van Lucern eerst den 20 of 21 en de eigenlijke belegering eerst den 20 of 24 dezer beginnen. De kweekelingen der Jezuiten, die uit Freiburg ge» vlugt zijn, zijn te Straatsburg aangekomen. Zij wor den op kosten van den staat onderhouden. ENGELAND. Londen, den 17 November. De bevolking der Vtreenigde Staren is dit jaar met ongeveer een kwart millioen personen vermeerderd. Te New York alleen zijn dit jaar 160 000 landverhuizers en :e Quebec 94,000 aangekomen. In drie maanden tijds-zijn 7,140 personen bij hunne overtogt aan boord overleden. Parijs, den 17 November. De stad Freiburg heeft den 14 dezer gekapituleerd. Na een bloedig ge vecht op den 13. verzocht^de stad een wapenstilstand van 12 uren, welke vverd toegestaan waarop zij zich den volgenden dag overgaf en door de eedgejfo itschap pel ijk e troepen bezet werd. Eene circulaire van den Vororr, geiagreekenl 14 No vember, geeft aan al de kar.'Ons van deze gebeurtenis kennis, alsmede van den tekst van de kapitulatie welke dus lui Ir De regering van Freiburg snijdt alle betrekkingen niet het Afzonderlijk Verbum! af; de eedgeno uschap pelijke tioepeu zullen de sra 1 m den loop van den dag bezetten; de stad zal de troepen volgens de bondge nootschappelijke reglementen van het noodige voorzien; het gouvernement van Freiburg zal ziin? troepen .af danken de wapenen van den landstorm zullen in liet tuighuis worden gedeponeerd en er zal een staat van opgemaakt worden, om aan de bondgenootschappelijke regering te worden medegedeeld; de eedgenootschap- pclijke troep-n zullen alle posten bezettende veilig heid van personen en bezittingen waarborgen en krach tig medewerken tot behoud van de wettige orde; bij zwarigheden van geen militairen aard, zal de landdag beslissen. In den avond van den dag, voorafgaande van dien waarop de aanval heeft plaats gehad v beeft generaal Dufour de navolgende proclamatie aan zijne soldaten uitgevaardigd Soldaten! Vereenigd onder herzelfde vaandel, gaat gij strijden voor de handhaving van het wettig gezag en de wetten van het eedgeno •rsch.ip. Ik reken op uwen moed en uwe getrouwheid. De toekomst van het va derland is in uwe hand. Gij zult dezelve redden door uwe dapperheid en aan de wereld toonen dat de Zwit sers nog niet ontaard ziin. De overwinning verbeidt 11 toont u dezelve waardig door de wiizewaarop gij er gebruik van maakr. Spam de overwonnenen; bewijst dat gij even menscii Ijk ais. lapp-r zijt. Soldaten! Ik reken op u op dezen grooten dag; re.^ kent ook op mij, Gehoorzaamt aan de bevelen ttwir officieren; volgt hun voorbeeld; zij zullen uwe leids lieden zijn op den weg van den pligt en der eer. NEDERLANDEN. 'sGravenhagiï den 19 November. Bij de Tweede Kanier is in de zitting van den 9 November ingeko men een ontwerp van wet rol regeling van iiet Neder landsche muntwezen. Daaruit nemen wij liet volgende over 's Rijks muntspeciën zijn standpenningenpasmunt en Jiegotiepcnningen. Standpenningen zijnde guldende rijksdaalder of 2gulden en de halve gulden. Zilveren pasmunt zijn hef stuk van 25 cents, van 10 cents en van 5 cents. Koperen pasmunt zijn de cent en d- halve cent. Negotiepenningen zijnde gouden Willem en de gouden ducaat. Op de Zilveren pasmunt zal aan de voorzij le 's Ro llings borstbeeld en aan de keerzijde 25, 10 en 5 cents, tusschen twee eikentakken worden gevonden, alsmede het jaartal. Op de Koperen pasmunt zal aan de voorzijde de gekloonde naamletter des Konings, benevens het jaar- tal, en aan de keerzijde hét wapen des Rijks, tusschen de cijfers 1 'C, en C. Niemand is verpligt zilveren pasmunt (stukjes van 25, 10 en 5 cents) tot een hooger bedrag dan van tien, of koperen pasmunttot een hooger bedrag dan van één gulden in betaling aan te nemen. Niemand is verpligt valsche muntspeciën, of zulke, naar de wet van 28 September 1816 en !ater,e wettefi vervaardigd, en tevens eenigzins vervalschtin waarde verminderd, verminkt of geschondenaan te nemen, en 's Rijks schatkist zal die weigeren. Zulke muntspeciën worden op 's Lands kantoren aan gehouden en 11a het afgeven van bewijs van aanhou ding naar de munt opgezonden worden. Aldaar ook voor vervalscht enz. verklaard, worden ze doorgesneden en zóó den aanbieders terug gegeven. MiddCour.) Daar Zwitserland thans aan de onie van den dag is, deelt de Militaire Spectator van October de vol- geilde bijzonderheden over dat land mede: Uit de in het jaar 1837, ten gevolge van het land, dagsbeshiit voor -Je eerste maal gedane volkstelling is gebleken, dat de bevolking bestond uit 2,188,009 zie len waarschijnlijk is zij nu. tot boven de 2,200,000 geklommen. Deze bevolking leeft in 24 kantons, met inbegrip van Ncuclutd. De in 't vaderland zijnde Zwitsers be rekent men op 922, die buitenslands ziji: op 51 en de vreemdelingen op a§§ van de bevolking. De verschillende kantons tellen Bern 407,913 zie len, Zurich 231.576, Waadt 153.582, Aargau 182,755, St. Gall 158 853, Lucern 124.521, Tessin 113,923, Freiburg 91,145, Graauwbunderland 84,506, Tliurgau 84,124, Wallis 75 798, Stad Bazel24 321, Bazelland- schap 41,103, Solothurn 63,196 Geneve 58,666, Neu- cliatel 58.676 Appenzell, buiten 41,080, Appenzell, binnen 9,796, Schwjjz 40,650, Schaffhausen 31,125, Glarus 29 348, Unterwalden op dem Walde 12,368, nid dem Walde 10,203, Zug 15,322 en Uri 13,519 zielen. Met betrekking tot hunne afkomst, verschillen de Zwitsers even zoovee! als de grond dien zij bewonen, liet grootste gedeelte stamt van de Duitscliers af, de overige van de Fratischen en Italianen. Doorgaans zijn de Zwitsers krachtig, welgebouwd en volhardendmet betrekking tot de godsdienst bebooren tot de katho- lijke en tot de evangelisch-hervormde kerk. Ieder Zwitser is dienstpligtigop den duur der ver- pligte krijgsdienst'bestaat echter geen vaste regel voor alle kantons geldendezoowel dienstijd als dienstouder- dom verschillen in ieder kanton. Het geheele bonds- leger bes'aat1) uit de troepen, die te velde trekken 2) uit de reserve, welke de eerstvermelde dienst volbragt heeft3) uil de landweer, of die manschappen, welke den diensttijd in het leger uitgediend, doch hunne dienst verpligting nog filet gelïeël vervuld hébben. Volgens de bepalingen van 1841, heeft het bonds- leger dat te velde trekt, de volgende sterkte: a) Linie-infanterie 51864 man, in 429 kompagniën-, Scherpschutters 4200 42 bKavallsrie 1504 3 (jagers te paard) c) Artillerie 5751 en wel 24 komp. veld artillerie, 2 kompagniën berg artillerie, 10 kompagniën voor positie-geschut, 5 park-kom- pagniën. d) Genie, 700 mante weten500 sappeurs in 5 kompagniën, en 200 pontonniers 2 kompagniën. De contingenten bedragenvoor Zurich 3700 man, Bern 5824, Lucerd 1734, Uri 236, Schwijz6o2, Un terwalden 382, Glarus 482, Zug 250, Freiburg 1240 Solothurn 904. Bazel 918, Schaffhausen 466, Appen- z 11972, S\ Gall 2630, Graauwbunderland 1600, Aar gau 2410, Tliurgau 1520, Tessin 1804, Waadt 1*9,64,

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1