N". 92. GOESSCHE COURANT. Donderdag 18 November. NI EU WSTIJDINGEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag s\ en Donderdags avonds. De Prijs per R wartaal I isf d,75; Franco per Post f .1,90. Gewone Advertenti'èn worden a °20 ets. de reg(;l\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen I \van J 6 regels d f d ,20, behalve het Zegelpeg DUITSCHLAND. Darmstadt, den io November. Bij de opgraving van liet lijk van de gravin v. Görlitzwelke reeds halt' Junij ter aarde besteld was, heeft men zekere spo ren van een gewelddadigen dood ontdektdie niet door eer. ongelukkig toeval hebben kunnen ontstaan. Het geen reeds toenmaals had moeten geschieden, wordt thans eerst aangewend en het moet daarom geene ver wondering baren, dat men na een tijdsverloop van bijna vi.f maanden geen voldoend resultaat verkrijgen zal. De dood der gravin ging niet zulke ongewone, gru» welijke omstandigheden gepaard, dat velen zelfs tot op oit oogenblik niet begrijpen kunnen, hoe het toch mo gelijk was, dat het Groothert. Hofgerigt van de pro vincie Siarkenburg, den loop van het destijds begonnen onderzoek zoo spoedig gestremd en gesloten verklaard heeft. Mot'ijeltjk zal het vallen, de vele reeds in den oeeinne gemaakte misslagen, thans na vijf maanden, volledig te herstellen, en her onderzoek met eenige zekerheid tot een goed einde te brengen. De in hechtenis genomen bediende Stai/ffl, op wien verschillende vermoedens schijnen te rusten, gedraagt zich in zijne gevangenis zeer bedaard en geeft geene blijken van vrees or gemoedsaandoening. Integendeel moet hij zich uitgelaten hebben, dat in den loop van he: onderzoek nog belangrijke dingen aan den dag zul len komen en dat hij van zijne zijde niet schuwde, tot de onthulling van het voorgevallene mede te werken. Overigens koestert men veel verwachting van den tegenwoordigen regter van instructie Hofman, die echter, wanneer hij de geheele waarheid aan het daglicht bren gen en de zwaar beleedigde geregtigheid verzoenen wil, met zeer veel moeijelijkheden'zal te kamper, hebben. Frankfort, den 14 November. Van de beijersche stenden kan men weinig meer zeggen, dan dat zij ver zameld zijn, redevoeringen houden en alles bij het oude laten. Des te meer energie ontwikkelt de spaansche danseres, wier invloed verre van te verminderen, tn tegendeel schijnt toe te nemen, zoodat zelfs personen, van welke men zulks niet zou vermoeden, haar bezoe ken. Men heelt o. a. opgemerkt, dat de vrijheer A. S. von Rothschild, die deel wenscht te nemen aan de nieuwe finantieele operatie, bij zijn laatst verblijf te Mun.chen, zijne opwachting bij haar gemaakt heeft, Te Leipzig is eene fabriek van valsche pruissi- sche bankbilletten ontdekt. Eer. der valsche munters is gevat, terwij) de persoon, die hem heeft doen gevangen nemen, aanspraak op eene belnoning van 500 th. heeft. Berigten uit Lemberg melden, dat de cholera deze plaats met rassche schreden nadert en niet meer dan zes mijlen van de Gallicische grenzen verwijderd is. Tegenwoordig woedt zij in Krzeminiek Podolski en in de omstreken van Radziwiilof, ruim 30 mijlen van Lemberg. ENGELAND. Londen, den 13 November. De 2Vy-b!aden mei den, dat de volgende petitie ter teekening wordt aange boden om bij het lagerhuis ie worden ingediend De ondergeteekenden verblijden zich dat het Chris tendom nog een deel der engelsche wet uitmaakt; zij smeken het huis, geene middelen aan te nemen, die het uit hetzelve uitsluiten. Zij vermeenen dat de wetge vende magt door de toelating van erkende ongeloovigen in den boezem van het parlement, het Christelijk ge loof verloochenen en het gouvernement alsdan nier meer naar de grondbeginselen van her christendom zonde kunnen worden geleid. Zij gelooven dat dit eene na tionale ramp zoude zijn en verzoeken gevnlgeliik het huis, om te eischen dat de leden van hetzelve Int ware geloof van Christus belijden. Toen de prachtige stoomboot Hibernia No. 2, bare laatste reis deed van Pittsburg naar Cincinnati, ontstond er brand in het ruim men opende de luiken en de vlammen verhieven zich plotseling tot het dek endeden voor eene geheele vernieling van het vaartuig vreezen. Driehonderd passagiers waren op dat oogen blik aan boord. De kapitein, die een vastberaden en koelbloedig man is; zette alle man aan het werk om het vaartuig en het leven der reizigers te redden. Men sloeg gaten in het vaartuig, liet het water binnenstroo men en weldra was het vuur gebluschr. De brand schijnt ontstaan te zijn door het ontvlammen van eenige chemische stoffen, die in het ruim aanwezig waren. Eene kille schrik liep de aanwezigen over de leden toen men ontdekte, dat er vaatjes kruid verborgen wa ren in eenige tonnen, die het opschrift koflij droegen, en reeds zwart geblakerd waren zelfs zag men, dat eenige duigen van een der krui ivaatjes verkoold waren. Men laat tegenwoordig te Londen voor een penny een' man zien, bijna geheel door kunst zanrengesteld het is een stoker van een stoomwerktuig, die bij de ontploffing van eenen ketel deerlijk is geschonden. Deze man, op eene wonderdadige wijze door doctor Hemble gered, draagt een glazen oog en een' bril, eene pruik, een' houten arm en twee houten beenen, een' uit vel V3n liet voorhoofd zamengestel ie neus, een kunstmatig gebit en een zilveren onder kakebeen, eene gom elastieke plaat ter vervanging van een gedeelte der hersenpan, eene andere-ter vervanging van een gedeelte van het inondurhemelte en eindelijk is een gedeelte van den buik door eene dergelijke plaat vervangen. De Cincinnati Ilerald {een Amerikaansch bladA verhaalt de volgende reeks van ongelukkige voorvallen „Eenige knapen speelden met knikkers »p straat; een van hen wietp zijn knikker re ver, zoodat een Heer, die voorbij ging daarop zijn voel zette. De Heer struikelten valt tegen eene Dame aanwelke hij in zijnen val medesleep?. Beiden tuimelen over elkander op een gioot varken, dat bezig was belangrijke om- dekkingen in een vuilnishoop te doen. Het verschrikte dier loopt, zoo hard als het kan, weg en verwart zich in de beenen van een anderen voorbijganger, die, voor over vallende, her touw doet losschieten, waaraan een jongen een bok vast hield'. De bok maakt kromme sprongen en verschrik: twee paarden voor eene kar die stil stonden. De paarden schichtig geworden hollen eene dwarsstraat in. Daar was in eene timmer mans-werkplaats een man bezig een vuurtje van krul len te bouwen, en had juist zijn luciferdoosje in de hand. Op het oogenblik, dat hij een zwavelstok heeft aangestoken, hoort hij de hollende paarden, springt op om te zien wat er gaande is, en laat zijn brandenden zwavelstok en het uo-.sje in de krullen en spaanders op den vloer vallen. Hieruit ontstaat brand; de werk plaats wordt in de asch gelegd; om te biusschen wor den spuiten aangeblaft, maar met zulk eene overhaas ting, dat zij een spuitgast omver rijden die zijn arm breekt. Daarmede liep deze reeks van rampen teneinde. Vrage: Is de jongen, die den knikker geworpen beeft, aan ieder der beschadigde personen voor al deze onge lukken schadevergoeding verschuldigd." FR \N RUKTE. Parijs, den 12 November. Men leest in den Mo- nil car Parissen Dezen avond te 5! uur, op het oogenblik dat de Koning met den spoorweg van Corbeil van Fontaine- bleau terug kwam, en der. koninklijken wagen in het station van den spoorweg te Orleans verliet, om in zijn tijtuig te stappen, viel plotseling een schot, dat echter gelukkig slechts door een toeval werd veroorzaakt. Een bediende, de bagaadje uit de koetsen, die het gevolg uitmaakten, nemende, had namelijk eene pistool van een' der luitenants op den grond laten vallen, de welke daardoor afging. De pistool is op de kade de la Gare terug gevonden en ook de kogel, maar in ge heel tegenovergf st 1de rigting van de plaats, waar de Koning zich bevond. Niemand werd overigen gekwetst terwijl het voorgevallene door den prefekt van policie, die den Koning veigezelde, en alle tegenwoordige per sonen onmiddellijk onderzocht en geconstateerd werd. Parijs, den 14 November. De luchtreizen zijn te Bordeaux nog altijd zeer in den smaak. Zondag laars;], zijn vijf ballons opgestegen welke alle zonder ongeluk ken weder nederdaalden, behalve die van, mej. Emma Vidaldie bij het nederkomen aan een zeer hoogep boptn hangen bleef. De jonge luchtreizigsrer is meer dan 10 minuten in deze gevaarlijke positie gebleven en hield zich aan eenen tak vast, welke, onder het gewigt van haar ligchaauibijna brak. Ten einde haar te redden besloten de tegenwoordig zijnde personen om zich op elkander te plaatsenen daardoor een soort van ladder te vormenzoodat mej. Emma Vidal eindelijk van schouder tot schouder en zonder het minste letsel te bekomen, den grond bereikte. De berigten uit Zwitserland ontvangenmelden heden nog niets beslissends betreffende de opcratiën der eedgenoorschappelijke armée tegen Freiburg. Den 11 was te Lyon het gerucht verspreid dat de stad Frei burg na een bombardement van 7 uren, zich aan de eedgeiiootschappelijke troepen had overgegevan welk berigt echter nog allezins bevestiging vereischr. Het Journal de Ain, van 12 dezer, meldt imussclien als zekerdat her bombardement van Freiburg werkelijk begonnen is. Ook wordt verzekerd, dat men Woensdag 11. te Bern eene levendige kanonnade in de rigting van Freiburg gehoord heeft. BELGIE. Brussel, den 15 November. Het zinkwit schijnt het loodwit te zullen vervangen en eene groote uit breiding re zullen verkrijgen ten nadeele van dit laatste. Men zegt, dar bet zinkwit veel lïgter is dan loodwit, vaster kleur houdt, niet aangedaan wordt door de voch tigheid en verre weg goedkooper is. Eene maatschappij heeft met de mijn-compagnie de la Vieille Montague een contract voor den tijd van 50 jaren gesloten, op dat deze laatste haar jaarlijks 3000 tonnen zink levere. Ook heeft zij contracten voor een aantal jaren aange gaan met de mijn-compagniën de la Nouvelle Montagne en Obernhof in Nassauvoor de geheele opbrengst dezer beide laatste mijnen. Tot nog toe had men het wit uit de zink vervaardigd; maar thatis heeft men een middel gevonden om het terstond uit de kalamijn (de grondstof waaruit het zink vervaardigd wordt) te trek ken hetwelk groote kosten bespaart. NEDERLANDEN. 'sGravrnhage den 12 November. Meermalen is er melding gemaakt van middelen, geschikt om bij branddiensten te bewijzen, zoo in blussching der vlammenals tot redding van personen en goederen. In het vorige jaar heeft men zelfs alhier een zoodanigen toestel, bij wijze van proefneming zien werken, be kend onder der. naam van de Redderdie bij waarlijk vernuftige zamenstelling, evenwel in depractyk moeije lijkheden scheen op te leverenwaardoor het beoogde doel niet geheel en niet allerwege kon bereikt worden. Eenvoudigheid weinig ingewikkelde bewerktuiging gemakkelijkheid in gebruik en iigte vervoerbaarheid, ziedaar tocli de vereischten var. alle hulpmiddelen of toestellen, welker aanwending en gebruik te midden van confusie en gevaar en vooral bij brand, moet plaats hebben. Een zoodanigaan al die noodzake lijke voorwaarden beantwoordend werktuig, hebben wij dezer dagen gelegenheid gehad te zien. Hetzelve is van de vinding van den heer luitenant Smits vau het regement grenadiers en jagers alhier, en vervaar digd in de zoo gunstig bekende werkplaats van den heer D. H. de Heuste Utrecht. Zijdie de wer king van dat even eenvoudig als gemakkelijk en overal vervoerbaar werktuig gezien hebben, roemen evenzeer het denkbeeld van den uitvinder als het werkstuk van den vervaardiger. Reeds hebben vele aanzienlijke en der zake kundige personen den toestel in oogenschouw genomen en hunne onbewimpelde tevredenheid te ken nen gegeven. De heer Smits heeft ook nog een tweede oogmerk van algemeen nut aan dit werktuig verbonden. Behalve toch dat het als reddingsmiddel bij brand gebezigd zal worden, is het ook geschikt

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1