Faillissement. Besturen en Administratien. doramen, den overvloèd van fabrijkmatiee voortbreng* selen den stilstand in den handel en de vveezinkiiiK der kapitalen in den beilloozen afgrond van het spel en den woekerhandel, de betaling dezer loonen zoude verminderen of gestaakt moeten worden dan zoude er gebeuren, wat reeds vroeger in België heefr plaats gehad: een vierde gedeelte der bevolking zou tot den bedelstaf gebragt zijn. - In de haven van Brugge is een vaartuig aange» komenwaarvan de geheele bemanning nir negers be- staat, en daar zulks zeer vreemd is, wordt liet met nieuwsgierigen als bestormd. NEDERLANDEN. 'sGraveniiage den 8 November» Eetie belang rijke arrestatie is alhier door den heer commissaris van policie Waldeckbijgestaan door den heer officier van justitie en den heer regter-comtnissaris, bewerkstelligd. Drie of vier personen zijn in verzekerde bewaring ge steld behalve een plaatdrukker, allen winkeliers. Het zou hoogst voorbari'j. en wtiligt gewaagd zijn, tin reeds de bijzonderheden te vermelden, welke, naar liet alge meen gerucht, met deze inhechtenisneming in verband schijnen te staan. Men spreekt evenwel van vermoe deus, als zonden er in denlaatsten tijd valsche munt» biljetten in omloop gebragt zijn. Wat van dit alles zij, zal nader moeten blijken. De namen der gearres teerden zijn Mark, koekbakker; Scho/tc. kruidenier; Schrdveliustimmerman; en van Baaienplaat- en steendrukker Ten vervolge op bovenstaand berigt kunnen wij melden, dat later nog een steenschrijver, met name van Straaten of van der Straaten is gearresteerd, lieden avond heeft er eene huiszoeking plaats gehad ten huize van den koekbakker Mark. in de Spuistraat hetwelk een grooten oploop van menschen vcro rrzaaktt, die de passage in deze volkrijke straat langen tijd be lemmerde. De winkelknechts waren genoodzaakt deur en blinden te sluiten, ten einde de aandacht der me nigte van dat huis af te leiden. Er moeten valsche muntbiljetten, behalve alhier, ook nog te Rotterdam, Leijden en elders zijn uitgegeven. 's Graveniiage den to November. De nasporin gen der justitie en policie met betrekking tot de zaak der muntbiljettenduren steeds onafgebroken voort. Sedert gisteren zijn wederom drie personen in verze kerde bewaring genomen, als: twee jongelingen met name F uit en Blok deze moeten een verdacht munt biljet van xoo hebben uitgegeven bij een schoenma* ker alhier; zij zeggen het gevonden te hebben. Ver volgens is nog gearresteerd zekere Erkelensdie on langs door den persoon van Schraveïtus gewond is. Op aanwijzing van gezegden Erkelens zijn nog eenige andere lieden bij de policie ontboden, doch na verhoor, onmicidelijk ontslagen. Meerdere personen moetense» dert gisteren, opgeroepen zijn geweest, als een natuur lijk gevolg van het ontvangen en weder uitgeven der valsche muntbiljettenzonder echter met de zaak be* kend te zijn. Heden heeft zich in het Haagsche Bosch een persoondie men zegt, dat vroeger als knecht bij den gearresteerde Mark iieeft gediend, door zelfmoord van het leven beroofd. Leyden, den 8 November. In den loop der voor gaande week vervoegde zich bij den heer S. N. K. alhier, een persoon, met verzoek hem tien muntbiljet ten elk van too, tegen goud in te wisselen. Ge melde heer, geen argwaan voedende voldeed aan zijn verzoek doch bemerkte een paar dagen daarnatoen hij de muntbiljetten wilde uitgeven, dat hij schandelijk bedrogen was en dat allen valsch waren. Na gedane aangifte hiervan heeft de policie alle nasporingen in het werk gesteld om den pleger van dit bedrog op te sporen. De bedoelde persoon behoort dan ook onder de gearresteerden te 's Hage. Rotterdam, den 9 November. Wij zijn in de gelegenheid geweest een der in omloop zijnde valsche muntbiljetten te bcziatigen. Het was er een van f 10, eu leverde bij vergelijking tegen de echte, de volgende kenmerken van valschheid op: De kunstrand is onregelmatiger en smerig gedrukt. De drooge stempels Nederlandsche Bank en het R ijls wapen zijn grover bewerkt en iets kleiner dan op de echte biljetten. De letters der woorden de effective waar de door de Nederlandsche Bank overgenomeningevolge de Wet van den 18 Dcc. 1843, St. BI. No. 90. zt n boogst onregelmatig en slecht nagemaakt, vooral de com pacte letters van het woord effective en het woord over genomen; hetzelfde is. hoewel in mindere mate, het 'geval met de woorden Groot Tien Gulden. Uitgegeven in gevolge de wet van den 18 December 1815, Staar, blad No. 90, waarvoor de waarde bij de Nederland sche Bank is overgebragt. Vooral dit laatste woord draagt duidelijke blijken vatt onechtheid, zooals ovetri gens de letter ook iets kleiner is dar. op de echte. Zegge f 10 zou reeds genoeg zijn om de valschheid te ont dekken, daar de letters van dir woord dun en spichtig zijn, bovenal de Z. Zij schijnt met de hand geschre ven te zijn evenzoo de gothische letters N voor het nommer; de regel de effective waarde overgebragt bij de Nederlandsche Bank in den ondersten kunsttand is bijna onleesbaar. Het papier der onechte biljetten is fijner en dunner dan de echte, terwijl liet watermerk lijks Munt veel duidelijker en helderder dan in de ech'e voorkomt. Naar wij vernemen zijn er ook valsche muntbiljetten van f 100 in omloop. Amsterdam, den 6 November. De heer mr. Izadk da Costa opende gisteren avond in liet gewone lokaal, onder eene talrijke bijeenkomst van hoorders en hoor deressen, de aangekondigde wekelijksche lezingen, be - helzende eene beschouwing der Schrift, bepaaldelijk over den Apostel Johannes en zijne schriften, en wel bijzonder over zijn laatste geschrift op 9©jarigen 011 - derdom, de Apocalypse of-her boek der Openbaring. Hij wierp bij deze zijne inleiding ten slotte een' hoogst merkwaardigen, dichterlijken en stouten blik in den toestand van Nederland, van Europa, en geheel de beide werelddeelen, ook in een staatkundig opzigt, en wees almede daarop, om her gfwigt eener eerbiedige beschouwing van het Profetisch Boek van den Apostel 'helder en overtuigend in het licht te s'ellen. Enkhuizen den 5 November. Bij het voorbij varen der stoomboot naar Harlingen op gisteren, iiad een ongeluk plaats, dat verscheidene menschenlevens had kunnen kosten. Het was mistig weder, waarom de twee gewone roeijers in plaats van de gewone sloep, tot het overbrengen der passagiers, hadden gebruik ge maakt van eene zeilboot (eene stevige noordsche jol). Het aanschieten van deze zeilboot was geregeld geschied, en de passagiers, zijnde zes militairen, maakten ziclt gereed np de stoomboot te klimmen, toen eensklaps de stoomboot (welke natuurlijk hij het innemen van passagiers stil moet liggen), hare volle werking her nam en de zeilboot aan de boeg deed water scheppen, zoodat deze dadelijk met menschen en goederen zonk. Van den wal gezien was het een verschrikkelijk gezigt. Vier soldaten hingen aan den eenen roeijer, welke het touw waaraan de boot vast lag, had gegrepen, terwijl de tweede roeijer, de tegenwoordigheid van geest had, het roer aan lijkant vast te maken, opdat de zinkende boot niet onder het grootere vaartuig zoude schieten en toen bij de stoomboot opklauterde. Spoedig gelukte het allen behouden binnen boord te krijgen, en door het uitzetten van eene boot, de zeilboot terug te er- langen^ een zak met fijne zaden en een duffeïsche jek ker van een der roeijers werden vermist. Volgens deskundigen zoude het ongeluk veroorzaakt zijn, door het te spoedig in volle werking brengen der stoomboot waarschijnlijk had de kapitein zich ongerust gemaakt over den lagen stand van het water, en vreezende de droogte bij langer oponthoud niet over te kunnen ko men, heeft hij her voorwaarts wat haastig uitgesproken. (A. IE B.) Groningen den 8 November. Te Gorrcdijk, prov. Vriesland, zijn vier broeders, welke het volgende jaar in de loting vallen. De moeder van dezelve be viel tweemaal in één jaar van tweelingen. Uit Amsterdam heeft men ons het volgende mede gedeeld; De commissie van onderzoek naar de be hoeften der huisgezinnen, die aanspraak maken op de artnenbedeeling van de algemeene kollekte, kwant bij een gezin, waar men den vorigen winter van die be- deeling genoten had. De beeren gaven aan den man te kennen, dat zij begrepen, dat hij ook thans wel gaarne van de bedeeling zoude genieten; maar vvafanr woorde hij? Hij bedankte hen vriendelijk, en gaf re kennen, dat hij deze nu wel koude ontberen, daar hij het geld, hetwelk hij vroeger aan jenever verbruik e, had opgespaard en zich hierdoor in staat bevond, 0111 zelf in de behoefte van zijn gezin te voorzien. C De Volksvriend, Wil men een schoon landbeurijf zienmen reize naar Lienden bij Tiel, en zie 't bedrijf van den heer van Braktllvoorzeker een der schoonste, ofschoon niet der allergrootste landbedrijven ter wereld. Ddar vindt uien de stalvoedrrng in vollen gang; daar is se dert meer dan 30 jaren de braak afgeschaft, daar zijn alle winter- en de meeste zomergewassen gedrild; daar wordt alles behaktgewied, de enkele kweekplantjes, die er nog voorkomen, worden zorgvuldig opgezocht en weggebragr. Daar vond men dezen zomertoen in den geheelen omtrek het onkruid alles dreigde te verslikken, niet dan met groote moeite eene enkele bloeijende plant, die dan ook terstond bij de ontdekking uitgetrokken werd. Daar vindt men geen legerkoren dooi de diepe bewerking van den grondmauw el ijk s een spoor van de schade door de muizen omdat de planten voedsel genoeg vonden, om zich te herstellen en niet door het onkruid verstikt werden. Daar lijden de gewassen niet door droogte, om dat de grond steeds los en open is. Daars in één woord, vindt men alles verwezentlijkt, wat men zich schoons van een land» bedrijf droomen kan het is een tuinmaar een tuin dan toch van ruim zestig bunders en dus geen kin- der speelwerk. Wie iets schoonsiets voorbeeldigs zien wilhij bezocke dei) Engen hij zalal had hij ook de schooi,ste Engelsche landbedrijven gezien, nil t slechts niet onvoldaan terugkeeren, maar erkennen, dat (hze Nederlandsche modelboerderij aan alle mogelijke vereischten voldoet. Geene pracht van landhuishou delijke gtbouweo, maar alles eenvoudig eu doelmatig; geene tot pedanterie gedreven netheid, maar nergens iets slhrdfg of haveloos, ei van alles tot in kleinighe den toe piiilj getrokken. Ziet daar eene getrouwe schets van liet bedrijf van den heer van Braicell die ten slotte een netto product van den bunder ver- krijgtzoo groot, als bij menigen ouden sleurgangef liet bruto product beloopt. (De Vriend de Land mans. Het KOLLEGIE van REGENTEN over het HUIS van A BRES! te GOES, zal op TWoensdag den 24 November J847des namiddags ten een ure, ten Stadhuize aldaar in het openbaar en onder na dere goedkeuring van Z. E. den Minister van Justitie, aanbesteden Hel ONDERHOUD dkr GEVANGENEN in genoemd gestichtgedurende het jaar .1800 acht en veertigen zulks in twee perceelen te weten: het I ste Perceel, bevattende alleen de Leverantie van het dagelijks benoodigde ROGGEBROOD en het 2de Perceel, bevat tende de verdere VOEDING, en de VEltPLE- GING der Gevangenen, met al den aankleve van dien, uitgezonderd de Leverantie van het Roggebrood. Zullende daarna deze beide Perceelen vereenigd worden aangeboden. De voorwaarden voor deze aanbesteding, zullen van heden ai' tot den dag der aanbesteding ter Stads- Griffie ter lezing liggen van des voormiddags tien tot des namiddags een ure. Goes den 10 November 1847. Het Kollegie van Regenten voornoemd J. C. van der MEER MOHR. ADV ERTENTI EN k Heden beviel voorspoedig van eene welge schapene DOCHTERmijne geliefde Echtgenoole SOPHIA CAROLINA PICKÉ. Goes, M. J. HARINCK. 10 November 1847. 15v°nnis der Arrondissements Regl- bank van Goesuitgesproken den 8 November 1847 is .ÏACtOBUS MJaiEKMAlSS PIETERStEWinkelier, wonende te Goes, ver klaard te zijn in staal van Faillissement, aanvang ge nomen hebbende den zesden November 1847 met benoeming van den Edel Achtbaren Heer Mr. P. J. vak uoorst fader tot Regter-Commissaris en Mr. G. de kvitt Hamer Jz. Advocaat te Goes, tot Curator. De Curator in voornoemd Faillissement, Mr. J. G. de WITT HAMER, Jz. De Ondergeteekende verzoekt niets af te geven aan zijne Huisvrouw C. M. MAGGIELSE zonder schriftelijk bewijs, door hem zelve geteekend. Goes, 11 November 1847. S. de WINTERPCz. t 4 C STRACKE, heeft de eer te be- rigtendat zij hare WINTER-SIO»EL,LElV ont vangen heeft, alsmede een fraai assortiment Parijssche WINTER-BOUaïIETTEHT en LINTENalles naar den laatsten smaak, Maakt en vermaakt alle soorten van MANTELS enz. en beveelt zich min zaam in ieders gunst. Te Goes, bij F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1847 | | pagina 2