JV\ 90. 1847. GOESSCIIE COURANT* Donderdag II November. NI E U WSTIJDÏ NG EN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag s\ I en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal j \isf J,75; Franco per Post f d,90. J ,d (Gewone Advertenti'én worden a 20 ets. de regel\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten 1 van J 6 regels d f J,20, behalve het Zegelregt DU1TSCHLAND. Berlijn den 6 November. Gisteren hebben wij uit Leipzig het treurig berigt «invangen van bet over lijden van den beroemden componist Felix Mendelssohn Bartholdyop den avond van den 4 November. Men delssohn was nog in de volle kracht des levenshij had, als in 18091e Berlijn geboren, zijn 39ste jaar nog niet bereikt. In de afgeloopene maand maakte de heer Spren gcr, reiziger van eene beroemde gevveerfabriek te Luik. kennis uiet mejufvrouw Meen jong, schoon meisje van naauwelijks 16 jaren, te Berlijn. Weldra ontstond wederzijdsche liefde en, na 14 dagen verkeering, ver zocht de heer Sprenger, die 30 jaren ond was, de hand van jufvr. M. De ouders hadden niets regen dit hu welijk, daar de heer A. bewees een goed bestaan te hebben, stonden hetzelve toe, op voorwaarden, dat zij met de voltrekking nog eenigen tijd zouden wachten. 1Sprenger was hiermede niet tevreden en vertrok den 18 October in stilte met zijn meisje naar Dresden. De ouders snelden hen na, en, na zich geregrelijk verze kerd te hebben, dat het huwelijk onmiddellijk zou wor den voltrokken, keerden zij naar Berlijn terug. Den 28 October ontvingen zij eeneti brief van hunne doch ter, waarin deze schreef, dat, daar het huwelijk niet mogelijk was, zij besloten hadden indien nacht om 12 ure te sterven. De ouders snelden naar Dresden, von den de gelieven levendeen deden al het mogelijke om hen tot andere gedachten te brengen. Zij bleven bij hen, en wilden hunne dochter weder mede naar Berlijn voeren. Nadat alles in schijn geschikt was, begaf men zich des avonds ih den schouwburg. De dag van het vertrek brak aan; niemand bemeikte eenige veranderingen men begaf zich naar den spoorweg. Daar men te vroeg wasvertoefde men in het sta tiongebouw. Bij de eerste luiding stapten- de ouders in een coupé, doch de verliefden bleven nog praten. Bij het tweede luiden, nam een hartelijk afscheid en loste een pistool door het hart van mej. M. Zij was oogenbiikkelijk dood. Sprenger deed een stap terug en doodde zich met een tweede schot. Frankfort, den 4 November. In den avond van den 3osren October 1847, des nachts ten half twaalf, overleed te Berlijn, na een langdurig en geduldig door gestaan lijdende vrouw van den majoor Paalzow geboren Henriette JVach. Zij was iemand van schit terende talei.ten, dcch hare overgroote zedigheid ver oorzaakte dat zij niemand hier mede bekend maakte. Hare eerste proeve als schrijfster was de bekende en geprezen roman Godwie-Caslledie achtereenvolgens (als zijnde zonder naam der schrijfster in het licht ge komen) aan verschillende beroemde schrijvers werd toe geschreven tot de kritiek eindelijk geheel het spoor bijster raakte. Hare volgende romans St. Roche Thomas Thyrnau en Jacob van der Nces versterkten liet gunstige oordeel, dat liet publiek over hare geschrif ten geveld had; de veelvuldige oplagen bewezen zulks ten volle. Twee Bernsche werklieden, die, daartoe opge roepen te huis hunne wapens waren gaan halen en metdezelven het Freiburgsche gebied moesten passeren, werden door'Freiburgsche landstormen aangehoudenen zonder eenige omstandigheid opgehangen terwijl de razenden zich daarna op de twee lijken aan de grootste mishandelingen overgaven en hen zelfs het onderlijf moeren opengesneden hebben. Mogt zich dit berigt, dat zich als een loopend vuur door geheel het Bern sche land verspreidtbevestigen dan zullen vreesse- lijke wraaknemingen het gevolg daarvan zijn. Frankfort, den 7 November. Een gerucht, he den morgen alhier in omloop en door uit Zwitserland komende personen verspreidspreekt van een bloedig gevecht, dat voor de poorten van Freiburg, naar het schijnt in den morgen van den 5 zou geleverd zijn. Men voegt er bijdat de troepen van beide partijen met groote verbittering gestreden en dat die van het eedge genootschap eene der poorten van Freiburg vermeesterd hebben. Ook moeten de eedgenoot schappelijke troepen, zonder slag of stoot het kanton Neuenberg bezet heb» benhoewel de regering van dit kanton blijft volhar den bij haar besluitom hare troepen niet te laten marcheren. De regeringsraad van Zurich heeft, op voorstel van den raad van financienden uitvoer van alle soorten van granen uit het kanton Zurich naar de kantons Zug en Schwijz tot nader order verboden. De geregelde loop van den post tusschen Lucern en Zurich heeft nu ook opgehouden. In Luorn heeft de regering zich ontbonden; in hare plaats beveelt de krijgsraad van het Afzonderlijk Vei boud. De Oostenrijhsehe Eeob achtereen der organen van het kabi.iet van Weenen sclnijft in zijn no. van 2 dezerden burgeroorlogwaardoor Zwitserland op dit oogenblik bedreigd wordtvoor liet grootst gedeelte toe aan de gastvrijheidwaarmede de staatkundige vlug telingen uit alle landen van Europameestal vijanden van de orde en het monarchaal bestuur, ten allen tijde in dat land ontvangen zijn. De oorlog, welke de ra dicale majoriteit nu tegen liet Afzonderlijk Verbond gaat voeren noemt de Beob. een oorlog tegen de vrijheid van geweten en eene verkrachting van het bondsverdrag. Het hofgericht te Darmstadt heeft eindelijk be volendat de overblijfselen der reeds voor ruim vier maanden begravent gravin von Görlilz, pgegraven zu'» len worden. De openbare meening heeft ten opzigte van den graaf, sedert eenig. dagen, eene groote ver- anderiug ondergaan en velen beschouwen nu reeds de tegen hem geopperde besehuldigingen als laster. Zeker hooggeplaatst ambtenaar te Wiesbaden heeft zich dezer dagen heimelijk uit de voeten gemaakt, een deficit van ruim 100,000 nalatende. FRANKRIJK. Parijs den 3 November. De beer Parmentier die eene zoo treurige rol vervuld heeft in het proces van Teste c. s., is te Lure (Opper-Saótie) overleden. De onverschilligheidwelke hij bij dit proces aan den dag heeft gelegd, was slechts schijnbaar; hij heeft zijne schande niet kui nen overleven maar is van verdriet gestorven. Men was Maandag avond inde kerk der Petits. Peres zeer verbaasd te hoorendat de a'ot Desgenets pastoor van die kerk, na de dienst, aan de liefdadig heid der geloovigen 16 handelshuizen aanbeval, wier toestand, ten gevolge van den algemeenen slechten staat van zaken, zeer haeclielijk was geworden. De Nouvelliste meldt eene tij 'ing die indien zij waar is, van groot gewigt is. Paus Pins IX zou namelijk den bisschop van Parma van zijne waardig beid ontzet hebben. Deze geestelijke, een trouw aan hanger der Oostenrijkers, was achtervolgens aalmoeze nier in een Oostenrijksch regement, biechtvader van de aartshertogin Maria Loaisaen eindelijk door den in vloed dezer laatste tot bisschop van Panna benoemd. I11 de laatste jtren had hij in alle treeken de hand, tot dar eindelijk de Paus besloten heeft, hem om zijne ergerlüke levenswijze en om zijne deelneming aan de zamenzwering van den 15 Julij 1.1. af re zetten. Zelfs het Parmasche hof schijnt zich zijner niet te hebben durven aantrekken en heeft lietn aan zijn lot overge laten. Parijs den 6 November. Den 3 November des morgens half zeven ure, is de diligence van Valines naar Loricnt, zijnde belaoen met 40,000 frs.de ont vangst van Naroes, in liet Bosch van Pont-Sale, door 12 15 roovers aangevallen en beroofd. De conduc teur gaf aan den postillon last, 0111 de zweep over de paarden te leggen, toen 2 paarden werden doodgescho ten. De twee gendarmen, die tot eskorte dienden, en de diligence vooruit waren, keerden in galop terug een hunner werd oumiddelijk gedood, waarop de andere naar Auraii snelde, om hulp te halen. Eer dezelve kwam, waren de 40,000 frs. geroofd. Nopens de berooving van de diligence in het bosch van Pont-Sale, bij Vannes, verneemt men, dat de passagiers door de roovers niet zijn aangedaan. Toen zij de 40,000 frs. genomen hadden, zijn zij ver trokken. Zij hebben nog 30,000 frs. achtergelaten, welke op de imperiale geborgen waren en niet zijn ge vonden. De conducteur, op wien ook geschoten is, heeft ongemoeid zijn weg kunnen vervolgen. Parijs den 7 November. Er zal eene speciale ge neeskundige commissie benoemd worden om het bestaan der cholera gevallen te onderzoekendie zich in de hos. pitaleii alhier zouden kunnen voordoen. Volgens een schrijven uit Weenen van den 23 October zoude de lieer Guizot aan den heer v. Met- ternich een eelieim verdrag voorgesteld hebben tot het regelen der Zwitsersche aangelegenheden. Dit verdrag zoude ten doel hebben, 0111, indien door den tegen- woordigen srand van zakenhet eedgenootschap van 1815 zou worden vernietigd, in Zwitserland twee op zich zelf staande staten op te rigten, en wel eene, be staande uit Piotestantsclie kantons en de andere uit de Katholieke kantons, die thans het afzonderlijk verbond uitmaken. Het is onbekend welk lot dit voorstel zal te beurt vallen zeker is het ecliterdat het door de Fransche regering ontworpen is. De heer Lamarque is de uitvinder van een middel óm de vuurwapenen met eene zoodanige juist heid aan te leggen, dat het leveren van een veldslag in het vlakke veld daardoor onmogelijk wordt. De proef kan zonder kosten genomen worden. Opdat de uitvoe ring evenwel spoedig zoude geschieden, dienden de geweren, enz. eenige verandering te ondergaan. De minister van oorlog heeft thans de plannen van den heer Lamarque in handen. BELGIE. Brussel, den 8 November. Bij koninklijk besluit van den 7 dezer maandis bepaald dat er een onder- scheidingsteeken als belooning zal worden uitgereikt, aan die werklieden, welke een door hen zelf vervaardigd stuk ten toon hebben gesteld. De jury zal diegene, welke door bekwaamheid of goed gedrag uitmunten, aan het gouvernement voorstellen om gedecoreerd te worden. Er zijn twee soorten van decoratien, gouden en zilveren. De decoratie zal aan een kettingje van hetzelfde metaal op de linkerborst worden gedragen. Het zilver onder- schiiuiiigsieeken zal als eerste btlooning worden uitge reikt terwijl de gedecoreerde, wanneer hij nieuwe be wijzen van vernuftvooruitgang en van een voorbeel. dig gedrag heeft gegeven bij liet tweede concours eerst de gouden medaille zal kunnen verkrijgen; aan de eene zijde der medaille staan de attributen van nijverheid eti landbouw op de andere zijde vindt men den naam des gedecoreerden benevens het jaar en den dag waarop hem dit onderscheidingsteeken werd uitgereikt. Ook land bouwers zullen dit onderscheidingsteeken kunnen ver krijgen. Er zullen twee honderd zilveren medailles wor den uitgedeeld. De jury der expositie van 1847 is gelast den minister van binnenlandsche zaken die werklieden voorstellen welke zelve stukken tentoongesteld hebben of tot het welslagen van tentoongestelde stukken hebben bijgedragen. Een dagblad meldt, dat zich in Belgie 4,500,000 zielen bevinden, waarvan 19/20. dus 4.275,000 ver- pligt zijn voor hun dagelijksch brood te werken. Wan neer men hiervan nu de kinderen aftrekt, die nog niet werken kunnen en de oude lieden, die geen werk meer verrigten, dan blijven in het geheel 2,000,000 arbeiders over, waaronder 1 000,000 mannen tegen een loon van 1 fr. 50 et. en 1,000,000 vrouwen tegen een loon van 1 fr. Of zij nu hiervoor gedeeltelijk levensmid delen ontvangen, dit is onverschillig; want er moet desniettegenstaande in Belgie dagelijks 2,500,000 fr. voorhanden zijn, om de algemeene loonen te kunnen betalen. Dit bedraagt dus voor een geheel jaar 912,500,000 fr.of, na aftrek der feestdagen, eene som van 900,000,000 fr. Indien nu, door de vermindering der bijzondere rijk»

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1