N°. 89. GOESSCIIE COUR AN TV Maandag 8 November. NIEUWSTIJDINGEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal j is f Jj75; Franco per Post f d,90. J Gewone Advertentiën worden a 20 ets. de regel\ geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten I van J 6 regels a f J ,20, behalve het Zegelregt. J DUÏTSCHLAND. Frankfort, den 3 November. Uit Zwitserland zijn héden geene nieuwe bijzonderheden van aanbelang bekend geworden. Men ziet ieder oogenblik liet begin der vijandelijkheden te gemoet. Den 31 October zijn 5 kompagnien uit Schwijtz in net kanton Zug binnengerukt. Den 1 November legt aldaar de landweer van de tweede klasse den eed ah Te Lucern is de geheele landweer opgeroepen. Naar luid van brieven uit Constants van 1 November, waren den 'jongen dag een aantal vlugtelingen uit Lu cern men zegt wel 200 in Zurich aangekomen. Ook in Constants zijn ongeveer een dozijn zulke viug- telingen gearriveerd, waaronder geestelijke heeren, die zich aanstonds naar het klooster Kreuzeliiigen begaven. Frankfort, den 4 November. Reizigers, die uit Bern komen, verzekeren, dat de hoofdwegen in Zwit seriand zoo met troepen bezaaid zijn, di° naar hunne bestemming trekken, dat de geregelde loop der post daardoor vertraagd wordt. De berigten, welke nopens den stand der zaak tot dusverre ontvangen zijn, komen o. a. alle daarin over een, dat de landdag denkelijk eerst heden het bevel tot tenuitvoerlegging van de dwangmaatregelen geven zal, en dat de eerste aanval tegen Freiburg zal gerigt zijn. In Bern was vernomen, dat de regering van Neuenburg besloten zou hebben, aan de besluiten van den landdag te gehoorzamen; zulks is waarschijnlijk echter het ge val nier, daar een schrijven uit Bazel verzekert, dat deze stand bestendig weigerachtig blijft en reeds troepen op deszelfs grondgebied zouden gerukt zijn. Een ge rucht, dat het bij de brug bij St. Moritz, tusschen de troepen van Wallis en Waadt reeds tot een treffen zou gekomen zijn, wordt niet bevestigd. Daarentegen moe ten botsingen voorgevallen zijn tusschen inwoners van Schwijtz en van Zug, wegens de proclamatie van den landdag, welke eerstgenoemden niet wilden toelaten. - Gisteren, of reeds eergisteren avond (hier om trent luiden de opgaven verschillend), is een bediende van den graaf V. Görlitz te Darmstadt in hechtenis genomen, beschuldigd eene spijs, die voor zijn' meester bestemd was, vergiftigd te hebben. Deze gebeurtenis geeft op tfieuw tot allerlei gesprekken en gissingen aanleiding. Bazel, den 29 October. Het R. Katholijke ge deelte van den grooten raad van Graauwbunderland heeft besloten x°. een adres aan den paus te zenden, met verzoek de Jezuiten uit Zwitserland te roepen ten einde daardoor den burgeroorlog te voorkomen dewijl deze secte het belang van Rome niet inziet en niet beoogta°. den bisschop te verzoeken om alle katholijke geestelijken te verbieden het volk op te vuijen en tot den burgeroorlog aan te moediger.en de terugkeerende gedeputeerden van den grooten raad uit te noodigen om door raadgevingen en ver maningen het volk tot vrede en toegevendheid te lei den. Het adres aan den paus is reeds afgezonden. Vol doet de paus aan dit verzoek dan wordt de burger oorlog voorgekomen en het land uit eenen verschrik kelijken toestand gered. ENGELAND. Londen, den 1 No\ember. Tengevolge van eene weddingschap, heeft een reiziger met den spoorweg van Great Western in 24 uren eene lengte van 718 mijlen (Engelsche mijleneen groot kwartier uurs) afgelegd. Hij is des middags 12 ure 2 min. van Exe ter vertrokken en ten 4 ure 31 min. te Paddington aan gekomen, een afstand van 1935 mijl Van daar om 5 lire 30 min. venrokken, is hij, ten 7 ure 5 min. te Swindon aangekomen, zijnde een afstand van 77 mijlen. Om 7 ure 44 min. van daar ve/trokken, is hij ren 9 ure 26 min. te Maidenhead geatriveerd. een afstan.i van 55 mijlen; van 9 ure 46 min. tot 4 ure 7 min. des morgens heeft hij den afstand van 171 mijlen tot Exeter afgelegd, en van 6 ure 32 min. tot 10 ure 58 min. een afstand van 193I mijlen tot Paddington; van daar om 11 ure 1 min. vertrokken is hij ten 12 ure 1 min. te Maidenhead teruggekomen, een afstand van 22J mijl. Te zamen in 23 uren 59 minuten dus afgelegd 713 Engelsche mijlen (omstreeks 260 uren van 4 kilometers.) De tijd van oponthoud van 4 uren 13 minuten er afgetrokken is die afstand gedaan in 19 uren 46 minuten. Den 5 der vorige maand bevonden zich te Man Chester 24,317 katoenspinners die een geheelen dag, 7,956 die een halven dag en 8,736 die in het geheel niet arbeidenden 2 November was het getal der eersten niet meer dan 14,861 dat der volgenden was ges'egen rot 14.578 en dat der laatsten tot 11,616. Te Ashton staan alle fabrijken van manufacturen stilmet uitzon dering van twee; te Blackburn 16; te Stockport 17; te Dukinfield xo; te Btirnley 6; te Wigan 2. Te Bolton loopen 4000 werklieden ledigen een dubbel getal werkt sleciits halve dagen. Londen den 3 November. De Shipping and Mercantile Gazette betreurt het, dat zij melden moet, dat tnen wanhoopt aan de mogelijkheid om de aardap pelen den winter over te houden. Zeker is her, dat deze vrucht niet vrij is van de ziekte der beide laatste jaren, en zelfs waar de aardappelen gelnel gaaf schenen te zijn, vertoonde de ziekte zich eerst na hei rmtjen. In deze omstandigheden is het gelukkig, dat er in het land eene toereikende hoeveelheid binnchiandsch en vreemd graan aai.wezig is. want bi) den teg-mwoordigen stand van zaken met geldscinars'e en han.lv Ismneijelijk heden, zou een dure winter inderdaad een vreesselijke ramp zijn. Tot nu toe hebben de pachters de verschil lende markten zeer spaarzaam van graan voorzien, en ofschoon de koopers ook zeer behoedzaam te werk gingen, neigden de pi ijzen toch blijkbaar tot vooruit saug. Op verscheidene provincie markten werden jl. Vrijdag en Zaturdag hoogere p:ijzen gevraagd, en op sommige plaatsen vv erden deze ook betaald voor tarwe; waarschijnlijk zal eene rijzing plaats hebben tot dar de aanvoeren van den nieuwen oogst toenemen. Men houdt' het voorzeker, dat tot de aanstaande lente geene nieuwe aanvoeren van gene zijde van den Atlantischeti Oceaan te verwachten zijnen dewijl de prijzen van tarwe betrekkelijk hooger zijn op liet vaste land dan op de Engelsche markten, zal eene groote hoeveelheid van de opgelegde vreemde tarwe gebruikr zijn, alvorens nieuwe aanvoeren uit Amerika zullen arriveren. Londen den 6 November. Een officier van de maatschappij der Hiulsonsbaai, heeft met goed geluk eene reis naar den Noordpool j volbragt. Het doel dezer onderneming was lier in al z:ine bijzonderheden onder zoeken van een gedeelte der Noord Oostkust van Ame rika, waar kapitein Ross zijn verb'ijf gehouden heeft. Hoofdzakelijk was het re doen om te ontdekken, of een bijna geheel door water omringd land, hetwelk men niet den naam van Boothia Felix bestempeld heeft, al of niet van het vaste land afgescheiden is. Dit was een belangrijk punt, want indien Boothia- Felix een eiland ware, dan zouden de zeevaarders niet tneer noodig hebben hetzelve om te zeilen, teneinde een doortogt naar het Noor! Westen te zoeken. De heer Rae heeft bevestigd dat dit land een schiereiland is en dat de zeeëngten van Fury en Hécla geen door togt aan de schepen kunt en veileenen. De Cork Examiner beweert, dat de aanstaande winter nog erger voor Ierland zal zijn dan de afgeloopene. In Ieiland komt in den onrustbarende staat van zaken weinig verandering, en roof en moord zijn aan de orde van Hmi dag. De Katholijke bisschop van Limerick, dr. Ryan, een der meest verlichte en ver draagzaamste der L-ische pielaten, predikte 11. Zondag in de kerk van Baliyagrane en gaf tevens eene schets van den benardeii toestand van Ierlandwelke aldus eindigde: „Zoo lang gij rooft en moordt, zoo lang gij goddelijke en meiischelijke wetten verzaaktzullen uwe vrienden over uwe misdaden bloozen en nalatig ziin om een verzoekschrift tot de wetgevende magt te rigcen." FRANKRIJK. Parijs, de?i 5 November. De National deelt eenige bijzonderheden nopens de uitoefening der justitie door militaire regterlijke personen in Algerie mede, die we zenlijk belagclielijk zouden zijn, indien zij niet geheel en al met wet en rede strijdig waren. In eene kleine stad der provincie Algerie moest de kemmandant tot de liquidatie van een faillissement over gaan. De daar ter plaatse wonende schuideiscliers wer den opgeroepen en bevestigden hunne vorderingen. Toen nu alles afgeloopen was deed men de regter op merken, dat ook te Marseille schuideiscliers woonden, O wat deze betreffen," antwoordde de komman dant, die gaan mij niets aan ik acht het niet noo dig mij met hen bezig te houden." En het actief van liet faillissement werd onder de tegenwoordig zijnde schuideiscliers verdeeld Op eene andereplaats leefde een man in slechte ver standhouding niet zijne vrouw. Beiden verlangde eene echtscheiding. De kommandant opent liet wetboek, vindt daarin het artikel handelende over echtscheiding en spreekt dezelve, niet in aanuieikiiig nemende, dat eene noot dezen titel afschaft, zonder de minste aar zeling uit. I11 liet afgeloopen jaar verbond een kommandant een der kolonisten voorden tijd van één jaar inden echt. BELGIE. Brussf.l den 5 November. De dikke mistdie hier ter stede geheerscht heeftis de aanleiding geweest t-it vele onse'ukken. Onder anderen zijn een paar per sonen liet water ingeloopen en verdronken. In de gemeente Gendbrugge heeft Dingsdag te gen den avond een bloedig duel plaats gehadhetwelk de betreurenswaardigste gevolgen na zich gesleept heeft. Het gevecht geschiedde met pistolen tusschen den heer Langebetaalmeester van het 3de regiment van linie en de heer Renaudeynvan Brugge, dezelfde, dieeenige jaren geledenvoor het hof van assises alhier verscheenonder beschuldiging van een valsch geschrift ten nadeele van eene dame van Leuven, met welke hij betrekkingen had aangeknoopt, te hebben ver vaardigd. Veroordeeld zijnde, had hij de veritregene gratie alleen aan de tusschenkomst van gemelde dame te danken en vestigde zich met haar te Gend. Naar men zegtmoet deze dame oorzaak van het tweegevecht zijn geweestwelks gevolgen zoo nood lottig voor Renaudeyn waren. Bij het vijfde schot door boorde hem een kogel liet ligchaan zoodat hij onmid- delijk den geest gaf. Zijn lijk is op den grond blijven liggentot dat den regter van instructie en de procu reur des konings zich des anderen morgens op de plaats des ongeluks begeven hadden, om er de schouwing van van te bevelen en tot de eerste instructie over te gaan. Men verzekertdat de betaalmeester zich uit eigen beweging in handen der regterlijke magt gesteld heeft en voortdurend de personen die als getuigen gediend hebbenweigert te noemen. NEDERLANDEN. 's Gravenhage, den 3 November. In de Tweede Kamer der Sraten Generaal is ingekomen een ontwerp van wet tot verhooging van de uitgaven vermeld in het 8ste hoofdstuk der begrooting van 1847, en 1849, om te voorzien in de lasten, voorspruitende uit de toepassing der wet van Nivóse XIII jaar, gezegd de zeven kinderen wet. De sommen daarbij gevorderd bedragen 34.000, 95,750, 115,000, en ƒ36,000 voor proceskosten. 's Gravenhage den November. Gisterenavond werd door de afdeeling 's Gravenhage der Nederlandsclie Maatschappij tot afschaffing van den sterken drank, hare eerste winter vergadering gehouden, onder voor zitterschap van den weleerw. heer ós. J. Moll, De opkomst, zoowel van leden ais van andere personen, was vrij talrijk. De voorzitter heeft bij die gelegenheid in eene toepasselijke rede het gevaarlijke doen uitkomen van het gebruik van sterken drank en den verderfelijken invloed geschetst, daardoor op iiet leven en het lot van

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1