j\°. 88. Donderdag 4 November. COURAN GOESSCIIE f Gewone Advertenti'èn worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten \van J 6 regels a f d,20, behalve het Zegelregt. NIEUWSTIJDINGEN. NOORD-AMERIKA. New-York, den 9 October. In de afgeloopene maand September zijn alleen te New-York 17,664 landverhui zers aangekomen., als: 11074 uit Groot-Briltanje en Ierland, 2412 uit Frankrijk648 uit Nederland, 680 van Hamburg, 1320 uit Belgie 1315 van Bremen, 215 uit andere havens. Wanneer men dit in aanmerking neemt, en levens acht slaat op het getal der personen, die over andere havens in de Vereenigde Staten zijn gekomendan mag men veilig stellen dat de bevol king van Amerika in het jaar 1847 met 350,000 per sonen vermeerderd is. DU ITSCHL AND Frankfort, den 28 October. Twee vvijngaarde niers, bewoners van eene kleine, in de omstreken van Reims gelegene gemeente, welke van de opbrengst barer wijnbergen besraathadden onlangs eenen hevigen twist gekregen, waarvan het einde was, dat zij beiden te gelijken tijd beloofden zich op elkander te zullen wre ken. Beide hebben hunne belofte op hetzelfde oogen bljk en op dezelfde wijze volvoerd. De eerste sloop in alle stilte in den wijnberg van den tweeden waar hij alles inoogstte, echter zorg dragende, de druiven op den grond te werpen en met den voet te vertrappen. Terwijl hij zich aan deze wraakoefening overgafhad de ander hetzelfde in den wijnberg van zijnen vijand verrigt. ENGELAND. Londen den 1 November. Eenigen tijd geleden overleed te Glasgow een gewezen koopmanwelke zijn leven regen p. st. 30,000 had doen verzekeren. Drie dameswelke alle beweren met den overledene gehuwd te zijnen ook allen met kinderen gezegend waren, vorderen deze soui, welke het belangrijkst ge deelte der erfenis uitmaaktalle drie vertonnen eene trouw-acte in goeden vorm waaruit ten duidelijkste blijkt dar haar huwelijk wettig was. Zij woonden in drie verschillende wijken van Glasgow, en de overle dene bragt beurtelings een veertiental dagen bij eene harer door. De kwestie over de prioriteit zal gemak kelijlc te beslissen zijn, door liet nazoeken der registers van iedere wijkmaar dan blijft nog de vraag bestaan aan welke der drie huisgezinnen de verzekerde het regt heeft willen toestaan om het bedrag der levensver zekering te ontvangen. FRANKRIJK. Parijs den 30 October. De Gazette des Tribu- naux maakt melding van eene vrij zonderlinge attestatie, die te Versailles is bewerkstelligd. Zekere lieer Z>. die voor twee jaren in een zeer dubbelzinnig daglicht was verschenen bij gelegenheid van een proces, dar ter zake van opligting voor de regtbank te Angers tegen zekeren Bacon en eene vrouw Cazeneuve gevoerd was, wist dat hij door de policie werd opgespoord te Parijs, werwaarts hij zich echter dikwijls om zaken moest begeven. Hij zorgde dus er nier te blijven hield er zich slechts konen tijd op en verwijderde zich dan ten spoedigste per spoortrein. Voor eenige dagen was iiij Parijs, den 31 October. De Gazette des Tribu naux geeft volgenderwijze verslag van een zonderling gevaldat jl. Zaturdag avond in de Opera-Comique heeft plaats gehad S 1T De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags\ en Donderdags avonds. De Pi-ijs per Kwartaal I is f d,~5; Franco per Post f .1,90. J Den 13 October is te Affolderbachin Hessen, de bekende bijbelvertaler Leander van Essin den ouderdom van 76 jaren overleden. Van wege de Russische regering is bekend ge maakt, dat te Moskou tot 15 October toe 120 personen door de cholera zijn aangetast, van welke 41 overleden, 3 genezen en 76 nog in behandeling waren. Er zijn daar de meest doeltreffende maatregelen genomen. De apothekers te Berlijn zijn alles behalve te vreden over een geschrift van prof. Schultz, die daarin met cijfers aantoont, dat hunne geneesmiddelen veel te duur zijn, terwijl' zij toch, bij de vorderingen, die de wetenschap in de laatste tijden gemaakt heefr, veel goed kooper aioesten zijn dan vroeger. weder te Parijs en meende, des avondsten half elf ure, dat zijne schreden gevolgd werden, ofschoon hij zich zoo goed mogelijk had vermomd. Om zich daaraan te onttrekkennam hij een cabrioletliet zich brengen naar het station van den spoorweg naar Versailles, wierp zich een wagon en vertrok terstond. Te Ver sailles aangekomen zag hij behoedzaam rond, en meende in de schaduw der huizen iemand te ontdekken, die hem op een afstand volgde; om zijnen vervolger te ontsnappen maakte hij vele omwegen en trad eindelijk snel binnen in een hótel, waar hij zich onder een val- schen naam liet inschrijven en eene kamer nam. Thans meende hij zijnen vervolger ontkomen te zijn hij doofde het licht uit en wierp door eene reet der gordijnen zijne blikken op de straat, waar hij den verdachten persoon zag op en neder loopen, hier en daar de hui zen binnen treilen, 0111 ophelderingen in te winnen, en eindelijk verdwijnen. Den volgenden dag, alsmede den derden dag, hield hij zijne kamer. Toen hoorde hij de tonnen van een draaiorgel, dat zich door welluidendheid boven de ge wone orgels onderscheidde. Aanvankelijk hoorde hij dit onwillekeurig aan, daarop luisterde hij aandachtig, en werd er eindelijk zoo door medegesleept, dar hij zijne gordijnen open scnoof en op de straat zag. Maar men verbeelde zich zijnen schrik toen hij i 1 den draaijer van het orgel zijnen vervolger meende te herkennen'. Hij vergiste zich niet. en ondervond spoedig dar de andere hein ook herkend hadwant tien minuten later werd hij gearresteerd en naar de gevangenis gebragt. De orgelspeler was een handlanger der policie, die deze list had bedacht, om zjjne prooi-in handen te krijgen. De wachtmees'er Gérard, de beroemde leeuwen dooder, is heden van Toulon te Marseille aangekomen. De moedige Spahi komt thans onder onze luchtstreek eene rust zo leen, welke door het achtjarig onophou delijk krijgvoeren in Afrika voor hem noodzakelijk ge worden is. Gérard heeft met zich medegevoerd een jongen leeuw uit de woes'ijn, wiens vader en moeder onder de slagen van den vermeteien iager gevallen zijn; hij heeft zich toen met zijne opvoeding belast en hem den naam van Hubert gegeven; zekerli k uit dankbaar heid voor de geheel bijzondere bescherming van den patroon der jagers in zijne verschrikkelijke ontmoetin gen met de leeuwen van den Atlas. De gestalte van cien hemv belooft zeer veel en zijne grootte evenaart reeds die van een' volwassenenzijne manen beginnen zijn majestueusen hals re versieren. De wachtmeester Gérard is door den Uertogvan Aurna/e belast geworden0111 den leeuw aan den directeur van het museum te Marseille over te leveren van waar hij later naar 011s museum zal worden overgevoerd. Her is dezelfde die de beroemde jager aan den hertog van Aumale heeft aangeboden die hem op zijne beurt we der aan den Koning ten geschenke heeft gegeven. Onlangs heeft eene gebeurtenis in de diplomatieke wereld te Konstantinopel eenig opzien verwekt. De prins Zamoyski kwam 1111 drie maanden geleden, voor zien van een fransclien pas, binnen deze stad aan. De vertegenwoordiger van Rusland vroeg toen, ingevolge de van zijne regering omvangen last,--bij den divan de Uitlevering van den doorluchtigen Pool, als deserteur, zich hierbij op her een of ander verdrag beroepende. De divan, zeer verschrikt over dezen stap, haaste zich aan den heer de Bourqueney en aan lord Cowleyver tegenwoordigers van Frankrijk en Engeland, van den zeiven kennis te geven, welke verklaarden dat deze eisch beleedigend voor Turkije was, aangezien, het russische gouvernement nimmer eene vraag van dien aard aan de fransclie of engelsche regeringen deed, in welke landen zich echter ook eene menigte hoofden van de pooische emigratie ophouden. Buitendien verklaarde de heer Bourqueney, bij wieti de prins Zamoyski zijn intrek genomen had, dat aangezien hij van een franschen pas voorzien was, de aan de Porta gedane openingen be- leetligend voor Frankrijk waren, en dat de prins niet alleen niet kon worden uitgeleverd, maar dat hij Kon stantir.opel niet zoude verlaten, dan nadat (le Porte een vast en waardig antwoord aan Rusland gegeven had. Verdere bijzonderheden nopens den stand dezer zaak worden niet belangstelling te getnoet gezien. Ten negen ure, toen de voorstelling reeds eenigen tijd geduurd hadkwam een heer, die net gekleed was en zeer aristocratische manieren veitoonde, aan het bureau en vroeg een plaatsbiller voor eene loge. Hij verlangde te weten of er reeds personen in die loge warenen op het bevestigend antwoord, dat hij ontving riep hij uitZooveel te beter want ik wilde heden avond wel eens met iemand vechten." Men sloeg geen acht op deze woorden, maar daar die heer wat te veel gedronken scheen te hebben, volgde een controleur hem op den voerren einde re zien of hij zich ook aan onbetamelijkheden zou schuldig maken. Met veel gedruisch trad iiij de loge binnen, schoof de stoelen heen en weder en ging. zonder den hoed af te zetten zitten. Daar de acteurs reeds op het tooneel waren, riep men van alle zijden st.st. maar barsch zag hij het publiek aan en zwaaide nier een rotting over zijn hoofd. Dreigende kreeten ver hieven zich tegen den lastigen schouwburgbezoeker. De vermaning van een commissaris en een agent van policie, beantwoordde hij met slagen, zo.idat men ein» delijk genoodzaakt was htm te arresteren. Hij wei gerde zijn naam en betrekking op te geven, weshalve hij naar de gevangenis gebragt werd. Den volgenden morgen werd hijonder borgstelling van een zijner vriendenontslagen. In de stad Ajiccio op Corsica, heeft men een aanvang gemaakt me: het stellen van het voetstuk, waarop het door den kardinaal Fesch aan die stad ver maakte star. ibeeld van Napoleon zal geplaatst worden. Het is een gewrocht van den beitel van Laboureur. De keizer is staande voorgesteld gehuld in een ro- meinscli gewaadin de linkerhand houdt hij eene rol, waarop het woord Concordat gegriffeld is. - Eene poging tot invoering van goederen, waarvan het inbrengen in Frankrijk verboden is, is onder de vol gende wonderlijke omstandigheden onlangs op den Noor» dersp.mrweg aan den dag gekomen. Het tolbestuur heeftbij een onlangs genomen be sluit voor den Noorderspoorweg eene dienst opgerigt, bestemd tot het nazien der goederen van de reizigers, die onmiddclijk direct van buiten 's lands te Parijs aan komen. Deze maatregel heeft ten doelde vertragin gen op te luffen in heronderzoek der goederen aan de grenzen. Ten einde echter voor te komendat uit de ni.t onderzochte waggons eenige voorwerpen worden weggenomen, waarvan de invoering in Frankrijk ver boden of aan regren onderhevig is, heeft het bestuur zich genoodzaakt gezien, met eiken trein twee kom miezen mede te geven, die met het toezigt belast zijn. Voor eenige dagen bevond eene uit Duitschland ge- komene dame zich op den trein van Brussel naar Parijs, en hadden twee kommiezen op dezelfde bank plaats genomen. Te Valenciennes gekomen, werden de per sonen, die op tusscheiistations den trein moesten ver laten, dooi de douanen onderzocht, en zou men daarop verder voortgaan. Eensklaps wendt de dame zich tot een* der naast haar zittende kommiezen, dien zij voor een militair houdt, en verzoekt hem, zich wel met twee mousselinen gordijnen te willen belasten, die zij aan de opmerkzaam heid der douanen had weten te onttrekken. Deze, zoo als men begrijpen kan, nam het aanbod gewillig aan, haar verzekerende, dat zij zich tot nie mand beter had kunnen wenden, daar hij de goederen aan niemand, zelfs niet aan haar zoude afgeven. Een proces-verbaal, dat haar eenige uren later werd tehuis gestuurdhelderde volkomen den zin der wonderlijke woorden van den beleefden militair op.

Goessche Courant | 1847 | | pagina 1