Besturen en Administration. Deze plant groeit hier in liet wild, doch, als ik u alles wilde opsommen, wat hier in litt wild al simkelijks opgroeir, zonder dat er iemand partij van trekt, zou er aan dezen brief geen einde komen. Is hier in liet algemeen veel te plukken, er is nog meer uit re roeijen." Arnhem, den 2^ October. Gisteren ziin door de policie alhier aan de groote markt eenige zakken aard appelen in beslag genomen, als te weinig maat hou dende. De graan en groenmarkten waren goed voor zien; ruim 600 mudden aardappelen en ongeveer 1700 mudden boomvruchten waren te koop gesteld en wer den goed opgeruimd. Ruim 1700 mudden rogge en het halve getal mudden tarwe vonden, ofschoon er in den beginne eene lustelooze markt was, naderhand goedeu aftrek, zoodat nagenoeg alles werd opgeruimd. Men berekent liet getal voertuigen welke dezen dag koopwaren aanbragten. op 400 stuks. Onder de aard appelen openbaart zich de ziekte meer «1 meer; ver scheidene personen hebben bevonden, dat zij, oosten schijnlijk goed in den kelder gedaan zijndena eenige dagen liggen te verrotten. Groningen den 28 October. De Staten dezer provincie zijn buitengewoon bijeengeroepen tegen Vrij dag den 5 November 1847. ten einde te beraadslagen over de vergunning, doot F. Groet, c. s. aangevraagd, tot bedijking en droogmaking van de Lauwerzee en een gedeelte der Wadden. Zwolle den 29 September. Een voormalig stad genoot uit de klasse der ambachtslieden, die voorleden jaar om volslagen gebrek aan werk, naar Noord Ante rika verhuisd is, en in December te Baltimore aankwam, schrijft, dat bij in die stad, ofschoon er veel gebouwd werd, niet dadelijk werk kon bekomen, wijl hij geen Engelsch verstond, zoodat hij op al zijne aanzoeken ten antwoord kreeg: „we understand nothing!" Maar spoedig kwam hen) een landgenoot, een Vries van af komst, opzoeken, die op een afstand van 5 uren van Baltimore aan den spoorweg naar Washington woonde, en hem uitnoodigde in zijne buurt te komen wonen, waar werk genoeg te krijgen was, en hij intusschen tijd zou hebben om hef Engeiscli aan te Ieeren. Aan deze uitïioodiging werd voldaan en hij kreeg met zijn gajisclie gezin, werk in eene ijzerfabriek. Zijne oudste zónen verdienen met liet uitgraven van oer in den zo mer een dagloon van 87J Amerikaanschecenten (Va,18), in den winter van 75 c.-nten 1,88); hij zelf met de karren te dompen, geen zwaar werk, 75 Am. centen; een zoon, die hier te Zwolle 4 stuivers in de week verdiende als loopjongen., had 5 dollars (f ia 5c) in de week. Voor zijn houten huis met stalling voor ten paar koeijen en een paard, en zooveel land, a's hij tot verbouw van aardappelen, kool, boonen en turksche weit voor zijn huisgezin noodig beeft, betaalt hij twee dollars litjur in de maand zoodat hij, ofschoon hij het geringste daggeld verdiende, hetwelk te Bilrimore gegeven wordt, hopen kon, wanneer zij gezond bleven, niet zijn gezin een 1000 in het jaar over te zu'len leggen. Daarmede zal hij dan naar het westen gaan, waar al het Hollandsche volk gaat wonen, waar de grond veel vruchtbaarder is, en waar een handwerks man, zoo men zegt (jniaar in het algemeen niet waar is) nog meer geld verdient." Ook deze brief getuigt van de waarheid der opmer king, dat de nieuwheid en een aanvankelijk welslagen de ingenomenheid van den landverhuizer met al het geen hij ziet en ondervindt vermeerdert, waarbij dik wijls onbekendheid met hetgeen in zijn eigen land be staat komt, om de opgetogenheid overliet geen hij in het vreemde land opmerkt, te verhoogen. Een staaltje hiervan kunnen wij niet nalaten af te schrjjven „I11 middels schiet mij nog één ding te binnen, dat wel waardig is om u mede te doelenmijn verstand kan er niet bij om het te begrijpen. Alle nieuws kunnen ze in Amerika van stad tor stad in korte oogenblikken el ltahder mededeelen. In Baltimore staan twee ronde lïooge torensdaarvan zijn koperen draden van boven- afgeleid, over de buizen en straten been langs de spoor wegen, over lange bouten palen van stad tot stad. Ik heb ze wel hoorei) spreken liet geeft een groot geraas alsde klank langs den koperen draad vliegt. Zoo men zegt is New-York honderd uur van Baltimoreen zij doelen elkander het nieuws van stad tot stad mede in een uur. De uitvindingen van de Amerikanen zijn zeer groot." COverijssel'V Gons, den 1 November. De Groninger Cou>nut bevat, in eene advertentie, riiededeeling eener nieuwe wijze var. bemestingwelke aldaar de allervoordeeligste genoemd wordt „Men neemt oude lompen, hakt dezelve zoo veel mogelijk of brengt ze tot rotting overen ploegt de zelve diep onder de garven dan zal de ondervinding duidelijk doen blijken dat niet alleen de grond goede vruchten zal voortbrengenmaar zelfs vijf jaren lang in zijne volle kracht voort werken, zoodat men in dien tijd om geene wederbemesting behoeft te denken. Be wijs van wélbevallen en aanbeveling wordende begeerd, kan die verkregen worden bij L. N. Cohente Oude Pekela, De Evangelische Kerkbode komtin bet 11 onl ine r van 11. Vrijdagop de zaak der schennis van de Hervormde kerk te Heeswijk terug, en loochent de verzachtende uitlegging ,-door den 's Gravcnhaagsche Nieuwsbode en andere dagbladen aan het gebeurde ge geven. Tot opheldering en toelichting van dit berigt meent de Kerkbode te moeten opmerken dat de Hervormde kerk te Heeswijk, waarin door den predikant van Din thcr dienst gedaan wordt, in de laatste dagen der maand September werkelijk met gewekl is opengebroken; dat de onverlaten inde kerk gekomen, de stevige deur van den predikstoel afgerukt en in stukken geslagen hebben, even als de groote stoof, die los in den predikstoel zich bevindtdat de zware lessenaar des voorlezers van zijne plaais gerukt en de daarop liggende bijbel, even als die van den predikstoel met notendoppen is beladen gevonden, terwijl de overige bijbels en gezang boeken dooreengesnieten en gedeeltelijk vir-cheurd zijn, zoo als men ook de verscheurde bladen langs den pu blieke» weg, op onderscheiden plaatsen, gevonden heeft; dut men, hiermede niet tevreden, de kerk bevuild en (ie zitbanken niet glasscherven en kalk bestrooid beeft; dat de Protestantsche boekbinder P, Capellen, destijds zich niet te Heeswijk bevonden heeft, en dat de kerk- sclienius niet door kinderen kan gepleegd zijn." De Kerkbode laat op dit berigt den weusch volgen, dat de justitie, die, naar zij verneemt, reeds tweemaal te Heeswijk onderzo- k gedaan heeft tiaar het voorge vallene, gelukkig genoeg zal zijn 0111 de euvddadc-rs te ontdekken, en zij verwacht, dat de justitie hierin eerlijk door eiken ambtenaar zal worden bijgestaan, bij wien. zegt zij, de verwachte handhaving van de onschend baarheid, ook der Protestantsche kerkgebouwen, zwaar der weegt dan liet bejag van kwalijk begrepen eigen bclaivi, of de vrees voor, of de gunst van menschel). Wenscheüjk ware het misschien geweestdat men den afloop van liet onderzoek der justitie had afgewacht, alvorens het publiek met deze zaak te beuioeijen. Nu dit laatste geschied is, zullen wij onpartijdig blijven mededeelen wat daaromtrent ter onzer kennis komt. B BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stap GOES, brengen bij deze ter kennis van derzelver In gezetenen Dat de Commissie tot de (Economische Spijsuitdee- ling, thans, door het bedanken van de Heeren J. W. DECKING en J. de LEEUW beslaande uit de iieeren Mr. M. P. IJL A A URE EN, President. V Mr, P. J. A. van DAM. „oor »,k A. j s 4 KNITEL. Dr. L. C. de PEVAL. A. NOR TIER. J. de FOUW Wz. C 1 J. van RENTERGEM de FOUW. y J W. van KERKWIJK. D. Mr< j L> uviBERT. Mr. P. van der MEER MOIIR Sen. The.v. hare hoogst nuttige werkzaamheden tegen den vol genden Winter, weder zal aanvangen, en dat dezelve, aan de huizen der Ingezetenen, Biljetten heeft doen rondbrengen, op welke de inschrijvingen tot instand houding van deze Weldadige Inrigtihg worden ver zocht. De heilzame strekking van deze instelling voorna melijk door de ruime deelneming en ondersteuning der Ingezetenen opgerigt en gedurende een-en-dertig jaren staande gehouden is te algemeen bekend en vooral ook gebleken in de heide vorige winters, om, in de nog voortdurende bezwarende omslandigheden voor de Armen, niet op dezelve ais een krachtig mid del van voorziening tegen nijpend gebrek het oog te vestigen. Een ieder toch zal overtuigd zijn dat do uitdeeling van eene verwarmende en voedzame SOEP, het doelmatigste middel is oin het gemis van Aard appelen te helpen vergoeden en dat dezelve gedu rende den op handen zijnden winter, voor de Armen, weder eene onmisbare behoefte is. De hooge prijzen der benoodigde levensmiddelen en de te verwachten vele aanviagen, zullen intusschen andermaal eene buitengewone ondersteuning noodza kelijk maken en Burgemeenter en Wethouders be voelen z'seh rHrdoor gedrongen de Ingezetenen meer dan ooit tot ruime giften op te wekken ten einde de Commissie de uitvoering van hare menschlievende taak gemakkelijk te maken het overbodig achtende daartoe meerdere drangredenen te bezigendaar ieder met genoegen ds veie en doel treilende bemoeijingen der Commissie, in de voorgaande winters heeft moe ten opmerken, en voorzeker blijmoedig en onbekrom pen bijdragen zal lot bereiking van haar edel doel. En opdat deze algemeen bekend worde zal daar aan op de gewone wijze publiciteit gegeven worden. Gedaan ten Stad huize van Goesden 30 October 1847. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. van der MEER MOHR Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secretaris L. de FOUW, Jz. OTIDDENPRIJZEN, u«m bc tiolgeube Svftkclctt 4e (B0C0. Van den d5 tot den 3.1 October 3847. Met inbegrip der Landelijke en Plaatselijke Belastingen. Tanve/10,00. Rogge 7,30. Vroege Gerst/6,38'. Late Gerst /'6,co. Boekweit 0.00. Haver 0,00. Witte Boonen 10,25. Witte Envren/00,00. Groene Erwten 11,82. Graauwe Erwten 1 00,00. Tarwe Meel f 12,00. Rogge Meel ƒ8,95. allen per Mudde. Boter 1,00. Noord-Hollandsche Kaas 50 cs. Stolk- sclie Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs. Witte Broo 33s es. Tarwe Brood ao cs. llogee Brood 16 cs, Osse Vlecscb 60 cs. Koei-Vleesch 60 es. Kalfs-Vleesc 1 60 es. Schapen-Vkesch 35 cs. Lams-Vleesch 35 cs. Versch Varken-Vleesch 90 cs. GerooktVarken-Vieesch 1,00 allen per, Ned. Pond. Vroeite Aardappelen. f 3,50. Late Aardappelen f 4,00. deMuddc. Jenever f65,00. per Vat. JJpen Hout 7,50. Esschen Hout f 7,50. per Wisse. Groote Takkebossen 14,50. Kleine Takkebossen f 7,00. de Honderd. Steenkolen f 2,60. de 100 Ponden. Turf 0,70 de dubb. Mudde. Kool O'ie f 40,00. Lijn Olie 40,00. het Vat Koolzaad rr,8a. Lijnzaad 0,00. de Mudde. Kaarsen 65. het Ned. Pond. v '.w. ADVERTENTIEN. Onder het voorregt mijne jongste Dochter, door Gods hulp van eene zeer gevaarlijke ziekte geheel hersteld ie zien, betuig ik, door deze mijnen opregten dank voor zoo vele blijken van hartelijke deelneming en^ hulpbetoon in die treurige dagen ondervonden. Goes K. SCIIRAVER. 1 November 1847. t lieden overleed na eene zeer korte onge steldheid in den ouderdom van 49 jaren Vrouwe W. A. ERMER1NS, geliefde Echtgenoot van Heinkenszand P. I. BUTEUX. den 27 October L847. Eenige Kennisgeving. De Ondergeteekenden naar hun Va- derland zullende wederkeeren, brengen bij dezen aan hunne talrijke Vrienden en Begunsti gers zoo binnen als buiten deze Stad, hunnen har- të'lijken afscheidsgroet toe te gelijk met hunnen opregten dank voor de vele blijken van vriendschap en vertrouwen, gedurende eene reeks van jaren alhier ondervonden en genoten en nemen tevens de vrij heid voor de Artikelen, waarin zij plegen handel te drijven, hunnen Neef F. S. A. KNITEL, Koopman en Winkelier op den hoek der Groote Markt te Goesin de gunst der Ingezetenen dezer Stad en van dit Eiland op het minzaamst aan te bevelen. Nog verzoeken zij een ieder, die, uit welken hoofde ook nog aan hun of hunne Firma schuldig mogt zijn daarvan betaliug te doen ten Kantore van Mr. M. P. BlaaubeenAdvocaat en Procureur in de Keizerstraat te Goes Wijk D. N°. 20, die daartoe bij behoorlijke Akte is gemagtigd. Goes den 1 November 1847. dEB2£OEDE!tS MITEL. Te Gors, bij F. Ki.eeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1847 | | pagina 2